van alle wagens hel beslag en de hengsels af, zoodat zij eene volkomen her stelling behoeven; de bliksem drong niet binnen de wagens, en de reizigers kwamen er met den schrik af. liet ware wenschelijk, dal de treinen, het eevoeeelijkst op de locomotief, van een bliksemafleider werden voorzien. SPAIJE. MADRID, 30 Julij. De Koningin heeft gisteren eene wapenschouwing over de troepen van het garnizoen gehouden. Toen de Koningin op het prado verscheen werd de vol gende toespraak in tallooze exemplaren aan de verschillende korpsendie in slagorde stonden geschaard, uitgedeeld «Soldaten! Ik heb dezen morgen kennis bekomen van de misdaad, bedre ven door Generaal Dulce, aan wien ik mij verwaardigde het bestuur over de ruiterijen daarbij de eer van haar vaandel toe te vertrouwen. Met hem hebben andere Generaals de vaan des opstands opgestokengij kent henhet zijn dezulkendie ik met eer en gunsten overlaaddeen gij zult ze thans nog beter kennen door het schandelijke van hun gedrag. »Zij trachtten eene aanranding op mijne persoon te volbrengen, eene schendige hand te slaan aan mijnen troon en dien mijner doorluchtige doch ter, met verbreking van hunnen eed en met verkrachting der heiligste wet ten. Ik weet dit, en daarom kom ik ijlings uwe getrouwe gelederen door- loopenzoo als het die alle zijnwelke zich mijne kinderjaren te binnen brengen; ik zal, hier zijnde, uwe diensten beter weten te schatten, en meer j van nabij uwe zege gadeslaan." Aan de soldalendie zich niet hebben laten omkoopen zijn belooningen toegekend; onder anderen heeft de Koningin zelve aan een korporaal de onder-luitenants-epauletten gegeven. Zigtbaar bewogen heeft de Koningin hare dochter aan de troepen vertoond, en hun eenige woorden toegesproken. De troepen defileerden daarop voor de Koningin. De huiszoekingen duren voort, krachtige maatregelen worden genomen om de orde en rust in de hoofdstaden het land te handhaven. Blijkens de proclamatiendie in den nacht in de straten verspreid werden, is het programma van den opstand, verandering van Ministerie, onteigening van de goederen der Koningin-Moeder, van den Graaf de San Luis en anderen. De troepen der Regering worden aangevoerd door de Generaals Blaser Minister van Oorlog, Campuzano, dien men ten onregle had opgegeven als tot de opstandelingen overgeloopenen Vista Hermosa. De laatste beriglen luiden, dat Madrid rustig is, en de opstand weldra zal bedwongen zijn. SARBOÏE. In de zitting van de Kamer van Afgevaardigden van den 30stcn Junij is de Graaf de Cavour, Raadspresident en Minister van Financiën, geïnterpelleerd door den Heer Valerco, ter zake van den staat van den oogst, waarop de Minister de meest voldoende inlichtingen heeft gegeven te weten, dat de oogst niet alleen in Piemont, maar ook op Sicilië en in het zuiden van Frankrijk zeer gunstig is. Ook het dagblad VOpinione van Turyn meldt, dat volgens al de berigten uit de provinciën de oogst van de tarwe zeer voldoende is; op sommige plaatsen is de opbrengst zoo overvloedig, en de hoedanigheid zoo voor treffelijk dat in vele jaren daarvan geen voorbeeld is geweest. FR nssra. BERLIJN, 7 Julij. De Koning en de Koningin zullen zich den lsten Augustus naar Munchen begeven alsdan worden ook daar verwacht de Keizer en de Keizerin van Oostenrijk, de Koning van AVurlemberg, de Prins-Regent van Baden, de Groothertogen van Saksen-Weimar en Hessen-Darmstadt. Alen zegt ookdat Prins Albert, gemaal van Koningin Victoria, daar komen zal. De Preuss. Ztg. meldtnopens het antwoord van den Czaar op de jongste Oostenrijk-Pruissische nota, dat Rusland aanneemt, de gemeenschap pelijke bescherming der Christenen, door de vier groote Alogendheden in het AVeener protocol vastgesteld. De Russische troepen zullen het Turksche grondgebied ontruimen, wanneer de AVeslersche Mogendheden insgelijks hunne troepen terugtrekken en Oostenrijk de Vorstendommen niet binnenrukt. Oin krijgskundige redenen zullen de Russische troepen de linie van de rivier de Serelh bezet houden en is de Russische regering overigens geneigd, om no pens den vrede te onderhandelen, mits zij een waarborg hebbe, dat in dien tusschentijd niets legen haar zal ondernomen worden. FRANKFORT. 5 Julij. Het verbeterde weder van de laatste dagen heeft gelegenheid gegevenom den rijken oogst, welke in geheel zuid-westelijk Duitschland de velden be dekte, ongehinderd binnen te brengen. Even als in Beijerenheeft ook in de overige Zuid-Duitsche staten reeds eene sterke daling der graanprijzen plaats. De oogst van dit jaar belooft zoo overvloedig te zijndat zij dien van vele vorige jajen zal overtreffen. De aardappelen staan voortreffelijk. 00§TENRI.I K. AVEENEN, 7 Julij. De Prins Gortschakoff, de overbrenger van het antwoord des Czaarsheeft gisteren een langdurig onderhoud gehad met den Graaf v. Buol. De Prins zal heden door den Keizer ten gehoore worden toegelaten. De nieuwe Oostenrijksche leening is afgekondigd. Zij zal geheel uit vrijwillige inschrijvingen bestaan. Het minimum dal gevraagd wordt is 350 millioen, het maximum 500 millioen. De krijgstoerustingen worden alom ijverig voortgezet. Het zenden van troepen naar bet leger van den Weichsel houdt steeds aan. Naar men ver neemt, zal ook in den omtrek van Biala en Bielitz eene infanterie brigade geëchelonneerd worden. De Ilongaarsche regementen branden van strijdlust tegen de Russen en zullen, wanneer het tot oorlog komt, het jaar 1849 bloedig betaald zetten. Uit Triest meldt men, dat volgens handelsbrieven, de Porte heeft toe gestaan, dat alle Grieksche schepen, die met Oostenrijksche goederen beladen zijn, de Dardanellen ongehinderd mogen doortrekken. RU§LAN D. De Generaal Budberg, die namens Rusland het burgerlijk bestuur in de Donau-Vorstendommen voert, heeft den 25sl('n Junij aan de bijeengeroepen Boyaren ambslhalve kennis gegeven van het aanslaande vertrek der Russische troepen en overheden. Ook de AVallachijsche overheden en de landweer had den bevel ontvangen, om de aftrekkende Russen te volgen; de bevolking had dit met ontsteltenis vernomendaar het land alzoo weerloos zou worden prijs gegeven aan de vrijwilligers van het ontbonden corps zoogenaamde kruis dragers en aan ander roofgierig gespuis. Op de hierover gedane vertoogen is door den Generaal Budberg geantwoord dat tot de verwijdering der land weer nog geen bepaald besluit genomen was, maar dat de Russen, om rede nen van krijgskundigen aard, AVallachije en misschien ook Aloldavie verlaten zouden. Te Nystadt had men berigten, welke het tweede bombardement van Bomarsund bevestigden. De vesting was vernietigd; er waren troepen aan land gezet. Alen wilde weten, dat Sir Charles Napier met zijne vloot te Bo marsund zou overwinteren. Samara, eene stad met 3600 inwoners, aan de AA'olga, is bijna geheel eene prooi der vlammen geworden. Verscheiden kerken, 55 steenen huizen, 15 half uit steen en half uit hout opgetrokken, 80 houten huizen en 4 gieterijen zijn vernield38 huizen slechts waren voor brandschade verzekerd. TURK YE. De Fransche Generaal Bousquet is van Adrianopel naar Schumla opge rukt. De vereenigde vloten blijven nog steeds op hare vorige standplaatsen. Eene divisie der Russische zeemagt heeft de haven van Sebastopol verlaten, en eenige kanonschoten met 3 kruisers gewisseld, welke zich gespoed hebben, om de vloten van dit uitloopen der Russische vloot kennis te geven. Alen ge looft, dat de Russen weder naar Sebastopol zijn teruggekeerd. Den 13dcn Jnnij hebben de Turksche troepen de Helleensche vrijwilli gers, onder Hadgi-Pelrosaangetast. Na een gevecht van drie uren werden de Grieken te eenenmale verslagen; zij telden een aanzienlijk getal dooden en gekwetsten, verloren bagaadje en geschut. De Grieken namen de vlugt, in de rigting deels naar Agraffa, deels naar den Olympus. Blijkens een brief uit Janina van 20 Junij, bad Fuad-Èffendi den 15Jdn Alezzovo verlaten, om naar Thessaüë te vertrekken; den IS1100 was hij op eene mijl afstand van Kalabaka, met het korps van Osman-Paella, 2000 man geregelde troepen en 1000 Arnauten sterk, aangekomen. AVaar hij verscheen, weken de Grieken. Uit Smyrna wordt gemelddat de ziekte onder de druiven aldaar sterk toeneemt, als ook te Stanchio en Scio; in de omstreken van Smyrna is de oogst geheel verloren. RAAP ®E C©EÖE ÏÏOOP. Berigten van hier, loopende tol den 26slen Mei jl.melden, dat er eene bloedige botsing, tusschen de Krciliskaffers en Tambookies, twee in de grens districten gevestigde Kafferstammen, had plaats gehad, bij welke de laatsten 50 man verloren. De overwinnaars werden, wegens deze rustverstoring, streng gestraft. Overigens was de kolonie in volle rust, en men verzekerde, dat het geheele garnizoen van Britsche troepenuitgezonderd twee regementen aldra naar Engeland zou terugkeeren. Het nieuwe Parlement der kolonie zou, den 30stc" Junij, voor het eerst zaïnenkomen; de verkiezingen lot zamenstelling van hetzelve waren nog niet afgeloopen. De oprigling van een zelfstandig gemeencbest, in het Souvereiniteits-gebiedhad haar beslag be- komendoor de benoeming bij volkskeuze van eenen President van den nieuwen Oranje-vrijstaat. Die Staat aan de Oranje rivier heeft de Hollandsche taal aangenomen, als de heerschende bij Geregtshoven en in openbare aclen. STARS BERIGTEN. In de maand Junij 1854 zijn binnen de Gemeente Leyden overleden 67 personen, als: 7 Alannen, 17 Vrouwen, 22 Zoons en 21 Dochters; daaren boven als levenloos aangegeven 6. Gedurende diezelfde maand zijn aldaar geboren 83 Kinderenals43 Zoons en 40 Dochters. Gehuwd 14 Paren. 8CMVTTK HT.T. BURGEMEESTER en WETHOUDERS dek Gemeente LEYDEN, doen te we ten, dat de Commissie, volgens art. 15 der wet op de Schutterijen, van den 1 Iden April 1827, benoemd tot het onderzoeken van, en heslissen omtrent de redenen van vrijstellingen uitsluitingvoor de daarbij belanghebbenden, zal vaceren op het Raadhuis dezer Gemeente, op Woensdag den 12deD Julij aanslaande's namiddags ten 5J ure. En worden diensvolgens opgeroepen 1°. Alle de zoodanigen, welke aan de loting van dit jaar deel genomen hebben. 2°. Degenen, die sedert de vorige inschrijving alhier zijn komen wonen, en geboren zijn in de jaren 1820 tot 1829 ingesloten. 3°. Zij, die ambtshalve zijn ingeschreven en eenige redenen tot vrijstel ling vermecuen te hebben. 4°. Degenen die na hunne indienst-stelling bij de Schutterij, regt op vrij stelling hebben verkregenalsmede die bij het Batailion om lig- chaams-gebreken tijdelijk zijn vrijgesteld, en 5'. Degenen die, volgens art. 3 L en Al der wet, als tot de Nacht- of Brandwacht hehoorende, lijf- of huisbedienden zijnde of bedeeld wor dende, vrijstelling kunnen erlangen.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 3