BUITENLANDSCilE BEHIGTEN. omstandigheden had getoond, zijne roeping te kennen, en die waardiglijk te vervullen. Aan de enkelen, die van de eerste oprigting af bij hetzelve in dienst wa ren gebleven, te weten, den Kapitein Staringh, Sergeant-tamboer Bartels, Sergeant Baard en Horenblazcr Tischhauseris de eer toegekend om zichbij het defileren, ter reglerzijde van 1111. KK. HH. de Prinsen te plaatsen. Na het voorlezen eener dagorde heeft Z. K. II. Prins Frederik de Officieren Onder-Officieren en manschappen toegesproken, en hun betuigd, dat hij het zich tot eer rekende, om tot het regiment, 't welk hij voor 25 jaren ter zelfder plaatse bad begroet, nogmaals het woord te kunnen rigten; daarbij te betuigen, dat het vaandel, 't welk het middenpunt der vereenigde troepen uitmaakt, om 'teven waar, en onder welke omstandigheden het was ontrold, steeds roemrijk was vertoond, en niet te twijfelen, of het regiment zoude de eer en roem, die het in 't verledenezoo door moed als krijgstucht, had ver worven, ook in 't vervolg, tot eer van Koning en Vaderland handhaven. Beide de toespraken zijn, onder het aanheffen van het volkslied met het vreugdegejuich van leve de Koning beantwoord. Na het defileren is het regiment naar de kazerne teruggekeerd, alwaar alles in gereedheid was gehragtom de manschappen feestelijk te ontvangen. LI. Woensdag en gisteren heeft de Heer Staatsraad Commissaris des Konings aan de leden van de Staten een luisterrijk diner gegeven. Bij den Minister van Finantien is den 5dcn dezer, van een R. K. Pas toor te A.als teruggave aan 's Rijks schatkist, eene som van 300 ontvangen. Aanst. Dingsdag den tll'eri dezer, ten 2 ure, zal de Tweede Kamer hare werkzaamheden hervatten. Aan de orde is eerst de behandeling van het wetsontwerp tot vaststelling van het Reglement op het beleid der Re gering van Ned. Indië. Eergisteren is alhier geopend de 39ste vergadering van de Algemeene Synode der Nederl. Ilerv. kerk, zamengesteld als volgt: Presid. P. C. Molhuy- scnPred. te Deventer; Vice-Pres. Ti. J. Koning, Pred. te Limmen secun dus van den Vice-Pres. G. J. F. Cramer van Baumgarten, Pred. te Midwolde: Secretaris II. P. Timmers Verhoeven, te 's Gravenhage; Quaestor-Gen. P. J. Ameshoff, te Amsterdam; HoogleerarenPreadviserende leden: Dr. A. Nier- meijer, Hoogl. te LeydenD1'. H. Bouman, Hoogl. te Utrecht; Dr. AV. Muur- ling, Hoogl. te Groningen; Afgevaardigde Predikanten en Ouderlingen: uit Gelderland, J. AVitkop. Pred. te Zutphen; AIr. J. M. de Kempcnaer, Ouderl. tc Arnhem; uit Zuidholland, J. P. Olt, Pred. te Groot-AmmersMr. J. F. C. Moltzer, Ouderl. te Leyden; uit Noordholland, Mr. J. A. Knuppel, Ouderl. tc Alkmaar; uit Zeeland, J. P. II. Reyers, Pred. te Brouwershaven; uit Utrecht, J. AV. Middelburg, Pred. te Maartensdijk; uit Friesland, P. A. C. Hugenholtz, Pred. te Dokkum; uit Noordbrabant, S. II. Gerritsen, Pred. te Vlijmen; uit Drenthe, J. J. Swiers, Pred. te Havelte; uit Limburg, Dr. J. AV. Suringar, Pred. te Maastricht; van wege de Commissie tot de Zaken der AVaalsche kerken: Dr. P. J. J. AiounierPred. te Amsterdam; van wege de Commissie tot de Zaken der Prot. kerken in Neêrl. Oost- en AVest-Indië, Dr. RuitenschildPred. te 's Gravenhage. ROTTERDAM 7 Julij. Op eene vergadering van de Z.-floll. Maats, tot redding van schipbreuke lingen, den lica Feb. 11., was op voorstel van Z. K. H. Prins Hendrik besloten den Heer AV. van Houten sedert 25 jaren Voorz. dier Maatschappijeen aandenken te vereeren. Heden zijn de deelnemers en vele leden der Kon. Ned. Yachtclub tot de uitreiking daarvan zamengekomenen is toen dien Heer aangeboden eene prachtige, zilveren inktkokervoorstellende een grootc schelp, fraai gebruineerd en liggende op een rotsachtigen matten grond. Van weerszijde op den voor grond verheffen zich twee heeldjesdie den kristallen zand- en inktkoker dragen, Op het midden van den vooruitspringenden rotsachtigen grond is een matte hond, tusschen twee gebruineerde zee-ornamenten geplaatst, en met welken hond niterst practisch en tevens zeer net de ouwelbak is bedekt. Boven op de schelp verheft zich weder mat een fraai neptunusheeld in lig gende houding, rustende op een urn, waaruit een stroom water te voorschijn komt. Hij is wijders omringd van de overige attributen der zee- en rivier vaart allen met den moesten smaak aangebragt. Achter dit beeld verheft zich een ornament, als het roggestuk van den troon des zeegods, waarin ver nuftig gelegenheid is gevonden tot plaatsing van een kaarsje, noodig om te lakken en van een schild. Deze kolossale inktkoker is geplaatst op een rood fluweclen, sierlijk naar den vorm van het stuk gewerklen en bekleeden voet, terwijl de hoogte op den voet 3 palm C duim, de breedte 4 palm 5 duim en de diepte 3 palm 2 duim bedraagt. NB. C.) Dezer dagen is door de Arr.-Regtbank alhier eene voordragt gemaakt voor de vacante plaats van Regler-Plaatsvervanger en zijn daarop geplaatst M". c. Tan Kerckhoff, F. B. Coninck Liefsting en T. Canter Alta, Advocaten alhier. De 60ste jaarl. openbare vergadering van het Alg. Nederl. Zend. Gen. zal gehouden worden op Woensdag den 19llen dezer, des avonds ten 5 ure, in het kerkgebouw der Rein. Gercf. gemeente alhier. De Hoogl. F. J. Domela Nieuwerihuis, van Amsterdam, zal de toespraak houden; twee kweekelingen worden als Zendelingen afgevaardigd om in de volgende maand gelijktijdig met den Heer Kloekers, welke door het Gen. lot bevordering des Christendoms onder de Chinezen wordt uitgezonden naar hunne bestemming te vertrekken. Men verzekert, dat een alhier woonachtig persoon, die de weddingschap aangegaan en volvoerd had om eene groote hoeveelheid jenever achtereen uit te drinken, na huiswaarts vervoerd te zijn en den geheelen nacht in een staat van bedwelming doorgebragt te hebben, den volgenden morgen aan de gevolgen dier roekeloosheid en onmatigheid is overleden. BoltC ZAVOLLF,6 Julij. Gisteren namiddag werd alhier, in de Bethlehemsche kerk, geopend de jaarlijkschc algemeene vergadering der Nederl. vereeniging tot afschaffing van sterken drank. Bij afwezigheid van den Voorzitter, den Heer Mr. C. C. E. d'En- gelbronner, die te laat in de vergadering verscheen, door een oponthoud, veroorzaakt door de Kamper stoomboot, werd dezelve geopend door den Heer Egeling, Med. Dr. uit Haarlem, Secretaris van het hoofd-bestunr. Daarna werden door de Heeren Mr. H. A. J. Pennink, van Almelo; II. Suidingh, van Groningen, en Ds. II. C. Verhoevevan Harlingen toespraken gehouden, in den smaak der Engelsche en Noord-Amerikaansche meetings. Een zeer aanzienlijke vergadering van mannen en vrouwen, waaronder de Commissaris des Konings dezer provincie en andere voorname personenwoonden de verga dering bij, en toonden door hunne tegenwoordigheid, hunne belangstelling in deze bijeenkomst. Met een kort woord van dankzegging en aanbeveling van de zaak der afschaffing, bij monde van den Voorzitter des hoofd-bestuurs werd deze bijeenkomst gesloten. (Pr. Ztv. Cour.) Uit de Volksvriend blijkt, dat de Minister van Finantien aan het Hoofd bestuur der Nederl. vereeniging tot afschaffing van sterken drank, heeft tc kennen gegeven, dat alle de advertentien der Vereeniging, om het even of zij van het Hoofdbestuur dan wel van ééne der afdeelingen afkomstig zijn vrij van zegel zijn. DEVENTER, 4 Julij. In de vergadering van den Gemeenteraadis de door Curatoren voorge stelde nieuwe organisatie van het Athenaeum aldaar goedgekeurd. De vakken waarin dientengevolge onderwijs zal worden gegeven, zijn: oude letteren, regtsgeleerdheid, Nederl. geschiedenis en taal, physica, chemie en botanie. Daarvoor zullen worden benoemd zes gewone Hoogleeraren, op eene jaarwedde van ƒ1200, behalve de collegiegelden. De leerstoel der theologie zal verval len, doch, zoo hel noodig blijkt te zijn, een lector of leeraar voor de Oos- tersche talen en oudheden worden benoemd. De uitbreiding van het onder wijs in de natuurkundige wetenschappen is voornamelijk geschiedt ten behoeve van hen, die naderhand zich op eenig nijverheidsvak willen toeleggen, de lessen zullen dan ook niet uitsluitend gegeven worden voor eigenlijke stu denten, maar door eik-een kunnen worden bijgewoond. Voor het geheel in orde brengen van het laboratorium is ƒ3000 toegestaan, terwijl daarbij te vens een adsislent of deskundige zal worden benoemd, die met het toezigt over de werkzaamheden zal worden belast. Deze nieuwe regeling zal, zoo mogelijk, terstond na het einde der groote vacantie in werking worden gehragt. EN CE LAN B>. LONDEN, 5 Julij. Van wege de Regering zijn thans de stukken openbaar gemaaktdio met het bestuur der Oost-Ind. Compagnie, over het aanleggen van spoorwe gen in Britsch-Indie, gewisseld zijn. Daaruit blijkt, dat het bewind in het moederland en in Indie voornemens is, om de daarstelling van het ontwor pen spoorwegnet, met kracht en spoed door te zetten, zijnde door de proef neming in Bengalen geblekendat in Indie geen natuurlijke hinderpalen tegen het aanleggen van spoorwegen bestaandat het integendeel met minder kosten, dan in de meeste andere landen kan geschieden, en voordeelen belooft, die de uitgaven zullen goedmaken. Het thans aangenomen plan is, de spoor wegen in Indie door particulieren te laten aanleggen en exploiterenterwijl de Regering hun een minimum van zuivere opbrengst waarborgt, en zich bestendig toezigt en opperbeheer voorbehoudt. De te Londen gevestigde Maatschappij tot aanmoediging van knnst, nij verheid en handelheeft eergisteren aldaar eene tentoonstelling geopend van voorwerpen, betrekkelijk tot het onderwijs in zijn ruimsten omvang. Ook van buiten 's lands zijn, met medewerking van de Britsche Regering, vele voor werpen naar deze tentoonstelling gezonden; en men ziet er een groot deel van de hulpmiddelen, die in Frankrijk, Pruissen en andere Duitsche Staten, Nederland, België, Zweden, Denemarken en de Vereenigde Staten bij het onderwijs in gebruik zijn. Bij de opening dezer tentoonstelling werden FrankrijkZwedenDenemarken en een der Vereenigde Stalen van Noord- Amerika door daartoe Afgevaardigde geleerden vertegenwoordigd. 3 huizen, welke in Saffron-hill alhier, eergisteren werden afgebroken stortten gelijktijdig in, en 7 arbeiders werden onder het puin begraven, 3 hunner heeft men in zwaar beschadigden toestand opgedolven; de anderen liggen er nog onder. FRANHRIJK. PARIJS, G Julij. Het hof maakt zich reisvaardig en zal den 15dcn de reis naar de Pyre- neën ondernemen. Men weet thans, dat de Keizer zijn intrek zal nemen op het landgoed van den Maire van Bayonne, den Heer Belaye, in de nabijheid van Biaritz. Men wil, dat ernstige maatregelen tegen de Jezuiten genomen zouden worden. Sommigen spreken zelfs van uitzetting. De oorzaak zou gelegen zijn in hunne legilimistische woelingen. De tlenri IV, aan boord hebbende den Divisie-Generaal Levaillant met zijn Staf en twee Kolonels, is naar Gallipoli uitgezeild. Morgen zal te Boulogne de eerste divisie van het naar de Oostzee be stemde expeditionnaire korps worden ingescheept. De Generaal Baraguay d'Ililliers zal als Bevelhebber met de eerste divisie vertrekken. Frankrijk zal de troepen leveren, Engeland 8 schepen. De tweede divisie zal spoedig volgen. Den 26st«" Junij sloeg bij Nancy de bliksem op een spoortrein, en rukte

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2