■diamanten waren nog ongeschonden maar aan het vierde ontbraken een diamant ■en een smaragd, ter waarde van 15.000 fr., die men in de woning van den beschuldigde heeft teruggevonden. Te gelijkertijd heeft men zich meester gemaakt van andere voorwerpen, entvreemd bij vroegere diefstallen, waarvan men de daders niet had kunnen ontdekken. Algerie zijn 2400 Arabieren vertrokken, om de bedevaart naar Mekka te volbrengen. SPANJE. De opstandelingen zijn Vrijdag den 30sten Junij door de koninklijke troe pen geheel geslagen. Een aantal Officieren en manschappen trachten zich te onderwerpen. De gelederen der opstandelingen zijn door het menigvuldige overloopen, zeer gedund. Echter houden bcrigten uit Madrid van den 2dcn dezer in, dat de opstandelingen op weg waren naar Toledo, dat in Madrid rust heerschte, en dat de jongste tijdingen uit de provinciën gunstig waren voor de Regering. De Generaal O'Donnell en de overige leiders der oproerige beweging heb ben eene proclamatie aan de troepen uitgevaardigd, waarin zij zich verbin den om de Constitutie van 1835 weder in te voeren en besluiten met den kreetleve de Koningin Volgens de jongste berigten schijnen de opstandelingen zich tusschen Torrejo en Ardos en Aleala, op 8 mijlen ten noorden van Madrid, te bevinden. De staat van beleg wordt met alle mogelijke strengheid gehandhaafd. Het is streng verboden over politiek te spreken, en wie zich daaraan waagt, of zich ongunstig uitlaat over de Koningin en hare Ministers, wordt, in geval van ontdekking, onmiddelijk overgeleverd aan een krijgsraad, die onafgebro ken in de hoofdstad vergaderd is. De inhechtenisnemingen zijn zeer talrijk. Men noemt onder de gevangengenomenen den rijken kapitalist en bankier, A. G. Moreno; de broeders San Miguel, Divisie-Generaals, doch die reeds weder in vrijheid zijn gesteld; de bankiers Collado en Cantero; de Heeren Angelo, Sevillano enz. De Oud-Ministers Mon en Pidal, die beschuldigd wor den de opstandelingen van geld te hebben voorzien, houden zich schuil, en worden ijverig opgespoord. Het gerucht is verspreid dat de Regering ken nis heeft gekregen van het uitbarsten van den opstand te Saragossa en van de komst der opstandelingen, 4 of 5000 man sterk, te Valladolid. De Spaansche Overheden op Cuba gaan voort aanstalten te makentot verdediging des eilands tegen een dreigenden inval van Noord-Amerikaansche vrijbuitersen nemen tevens eenige maatregelenom redenen van misnoegen onder de bevolking der kolonie weg te nemen. Zoo is bet verbod van echt- verbindtenissentusschen blanken en kleurlingen, opgeheven. Zelfs is er het gerucht in omloop gekomendat het Bewind niet afkeerig is van het plan om in zekere gevallen de gansche slavenbevolking in vrijheid te stellen; en dit had niet alleen onder de slaven eenige spanning te weeg gebragt, maar ook onder de rijke inwoners, die den slavenhandel drijvendeze laatsten schijnen nog liever pogingen tot aanhechting van Cuba aan de Vereenigde Staten te willen ondersteunen, dan de winsten van den handel in menschen te verliezen. Hierom had de Gouverneur-Generaal dienstig geacht, openlijk te verklarendat cr bij de Regering niet gedacht werd aan het afschaffen der slavernij. NAPELS. 2 Jul ij. De Regering heeft onlangs den uitvoer van zwavelals een artikel van oorlogsconlrabandeverboden, tenzij hij onder onzijdige vlag naar onzijdige havens plaats had. Zij achtte dit verbod in overeenstemming met haar ver klaard besluit, om in den oorlog tusschen Rusland en de Westersche Mogend heden onzijdig te blijvendoch het ontving daarover klagtcn van Frankrijks zijde, hetwelk, even als Engeland, veel zwavel uit Sicilië pleegt te ontvan gen. Thans meldt de Fransche Moniteurdat de uitvoer van zwavel uil het koningrijk der beide Siciliën weder geheel vrijgesteld is. PRUIS EBT. BERLIJN, 4 Jul ij. De Prins van Pruissen heeft zich naar onderscheidene Pruissische provinciën begevenom aldaar wapenschouw over de landweer te houden. De voor naamste dagbladen komen er openlijk voor uit, dat de tijd om met Rus land te onderhandelen, thans voorbij is, cn dat, zonder veel in te willigen, het thans bezwaarlijk den vrede zal erlangen. De verdere instandhouding der vroegere, voor Rusland zoo gunstige verdragen, wordt zelfs in twijfel ge trokken. Dezer dagen is overleden de Graaf F. E. C. von Ziethen Ridder der Orde van den Zwarten Adelaar, Commandeur van de Ballije van Branden burg, der Orde van Sb Jan van Jeruzalem, Domheer te Ilalberstad. Hij was de eenige zoon van den beroemden Generaal Hans v. Ziethenden krijgs makker van Frederik den Groote, en werd den 6<lea Oct. 1765 geboren. HAMBURG. 3 Jul ij. Van hier wordt herigt, dat de nieuwe Russische leening aan de beurs niet mag genoteerd worden. Het groote Russische schip Czesarowitz, met koopgoederenter waarde van ruim een millioenkomende van Oosl-Indië, en waarop door vier Engelsche oorlogskotters jagt is gemaakt, is behouden te Cuxhaven binnengekomen. Uit de Oostzee is berigt ontvangendat Bomarsund (op het eiland Aland) den 26stcn en 27slc" Junij, op nieuw door de vereenigde vloten is ge bombardeerd. De batterijen en vestingwerken dezer sterkte zijn vernield. Een groot gedeelte der eskaders, bestemd om de Witte Zee te blokkeren, is den 30sten Junij te Hammerfest aangekomen. De Fransche en Engelsche vlootafdeelingen bevonden zich den 29**® Junij in slagorde voor Kroonstad geschaard. Men zag eenen aanval tegen den volgenden dag te gemoet. FRA1VHFORT. 3 Julij. Onder de bestellingen voor huisvesting, welke in den jongslen tijd op de bad plaats Ems (Nassau) ontvangen zijn, bevindt zich ook eene voor den gewonden Veldmaarschalk Prins Paskewitsch, die een talrijk gevolg met zich zal voeren. Dr. Philipson, Redacteur der Allg. Ztg. des Judenthzet zijne pogin gen ijverig voort, om in alle sleden van Duitschland vereenigingen te vormen tot bevordering van het plan om den in verstandelijk en ligchamelijk opzigt zeer verwaarloosden Israëliten in het Oosten, hulp te verschaffen. Als middel daartoe zouden uit alle deelen van het Turksche rijk Israëlitische jongelingen naar Europa worden gezonden en deze in de voornaamste steden, als: Parijs, Londen, Padua, Weenen, enz. hunne opvoeding erlangen. De Fransche Re gering heeft tot dat einde, voor eene reeks van jaren, eene toelage beloofd van 5000 fr. 's jaars. OOSTEN 15 IJ H. WEENEN, 2 Julij. Den 28s,en Junij werd aan do Keizerin het prachtige geschenk van dc Da mes in Vorarlberg, bij gelegenheid van haar huwelijk, overhandigd. Dit ge schenk bestaat in eene zilveren, rijk en smaakvol met goud versierde tafelschel. De Aartshertog Leopold heeft 30 Junij Praag verlaten, en zich voor- loopig naar Krakau begeven. Hij is benoemd tot Bevelhebber over eene der afdeelingen in Gallicie. Men maakt de opmerking, dat op dit oogenblik bijna alle Aartshertogen, welke Generaalsrang bezitten, zich bij het ten oorlog toegeruste leger bevinden. De Aartshertog Albrecht voert het bevel over het 3de legercorps in het zuidoosten; zijn broeder Karei Ferdinand, over het 10de legercorps in Gallicie; zijn broeder Karei Ferdinand bevindt zich te Hermanstadt, Ernst te Klauzenburg. Men berekent het aantal der zoogenaamde Egyptenarcn of Heidens, welke zich nog in Hongarije en Zevenbergen ophoudenop 60,000 hoofden. De regering heeft besloten om, zoo mogelijk, aan het zwervend leven dezer benden cn hare zedeloosheid een einde te makendoor aan die lieden kroon-Ianderijenvooreerst kosteloos, in erfpacht af te staan, onder voorwaarde van ze te ontginnen. Van eiken stam zoude een opperhoofd worden be noemd en als het hoofd eener gemeente worden erkend en verantwoordelijk worden gesteld voor de goede orde, en zoude aan dezen een bekwaam land bouwer, ook belast met de politie, worden toegevoegd. Tevens zoude, voor het godsdienstig en burgerlijk onderwijs van het jongere geslachtde noodige zorg worden gedragen. Sedert het jaar 1774 heeft Rusland van Turkye een grondgebied ge nomen gelijk in uitgebreidheid aan geheel Oostenrijk en veel grooter dan de tegenwoordige bezittingen der Turken in Europa. In 1774 bekwam hetzelve het land ten noorden van de Krim; in 1783 de Krim en het land tusschen de zee van Azof en de Kaspische zee; in 1792 het land rondom Odessa, en in 1812 Bessarabie. Al deze landen behoorden vroeger tot Turkye. RUSLAN 19. Dc Russische regering heeft aan alle in Polen wonende Pruissen aangezegd dat zij zich als Russen moeten doen naturaliseren, of binnen vier weken hunne bezittingen verkoopenen het land verlaten. Uit Petersburg schrijft men, dat aan het hof de strijd der partijen, namelijk tusschen henwelke de onderhandelingen 'over den vrede willen aanknoopenen de oud-Russische, welke den oorlog tot het uiterste wil voort zetten heviger is dan ooit. Het werd echter al meer en meer waarschijn lijk, dat de oud-Russische partij eerlang de bovenhand zoude verkrijgen; daarop schijnt de beweging van de Russische legermagt van hel Noorden naar het Zuiden te doelen. Rusland schijnt van dit jaar niet meer bevreesd te zijn voor eene landing van het Fransch-Britsche leger in de Oostzee-provincien. Ilct geruchtbetreffende bet overlijden van de Generaals Gortschakoff cn Liiders is nog ongegrondde wonden van beide Generaals zijn echter zeer ernstig, en boezemen ongerustheid in. De kogel, welke de Generaal Gortschakoff, naar men zegt, in de borst ontvangen heeft, heeft men nog niet kunnen vinden, en de Generaal Lüdcrs heeft eene pijnlijke operatie ondergaan. Verscheidene andere Hoofdofficieren zijn door zware koortsen aangetast, zooals de Luitenant- Generaal der genie Loechner, de Intendant-Generaal des legers, de Generaal- Majoor Zallcreen Kolonel, een Luitenant-Kolonel, enz. Het lot van den grijzen Prins Paskewitsch wekt te Warschaualwaar zijn persoon {remind is, algemeene deelneming. De Veldmaarschalk beeft slechts met weerzin gehoor gegeven aan den wensch des Keizers, om den Opperbevelhebbers-staf weder op te vattendaar hij na den afloop van den -Ilongaarschen veldtogt gehoopt had zijn leven in rust te mogen eindigente meer daardoor een ongemak aan zijne oogen zijne gezondheid verzwakt is. De Staatsraad Th. v. Fischer, oprigter van den beroemden plantentuin te Petersburg, is den 17den Junij in 73-jarigen ouderdom aldaar overleden. De Russische troepenonder den Generaal Andronikoffzouden in Azië eene belangrijke overwinning op het 34,000 man sterke leger van Selim- Pacha behaald, en 13 stukken geschut, 35 vaandels en bet materieel van 3 geheele legerkampen veroverd hebben. Het Turksche leger is verstrooid. Plaats of tijd worden bier echter niet bij genoemd. TURKÏE. Mevrouw de SL Arnaud zal weldra het heerlijk Keizerlijk verblijf van Therapia gaan bewonendat de Sultan ter barer beschikking heeft gesteld. Volgens de laatste mededeelingen uit Jassy, bevond Prins Paskewitsch zich in een zoo ongunstigen toestand, dat hij niet meer in staat was het bed

Leydse Courant | 1854 | | pagina 3