Engelsche stoomboot op sleeptouw genomenom opgebragt tc worden naar eene Engelsche haren; dan na eenigen tijd, beliep dat transport een storm, waar om de Officier der stoomboot 4 Engelsche matrozen op gezegden bodem plaatste, en daarna het schip liet gaan, met uitdrukkelijk bevel, om te Schcerness bin nen te loopen. Doch Kapt. v. d. Zee ziende, dat aan tegenweer niet te den ken was, alzoo hij maar alleen met een matroos en een jongen van zijne bemanning aan boord was, veranderde van lieverlede van koers, en kwam gis teren met schip en lading te Harlingen aanwaar de Engelsche matrozen zeer verwonderd waren dat zij niet te Sheerness, aanlandden. Ilbl GRONINGEN, 1 Julij. Heden morgen werd alhier de prov. vergadering van het Nederl. onderwij zers-genootschap gehouden, bij welke gelegenheid, die met zangkoren opge luisterd werdeene redevoering werd uitgesproken door Prof. P. Hofstede de Groot, over het doel, waarmede en de wijze, waarop de natie het lager school onderwijs tot een voorwerp barer aanhoudende zorg behoort te maken. Deze rede zal later in druk verschijnen. BUITENLANDSCHE BEItÏGTEN. BELCIB. BRUSSEL, 3 Julij. De Portugesche Gezant is naar Oslende vertrokken, om er den Koning Dom Pedro V, die van Engeland verwacht wordt, te ontvangen. Men gelooft, dat de Koning van Portugal 10 a 12 dagen hier zal vertoeven. De granen zijn op alle markten des rijks in eene flaauwe stemming, en worden tot lagere prijzen verkocht. Omtrent de scheepvaartbeweging in de haven van Antwerpen zijn door de aldaar verschijnende dagbladen de volgende opgaven medegedeeld. In de eerste helft dezes jaars zijn er 853 zeeschepen binnengekomen, te zamen 174,502 ton metende, dat is 217 schepen en 47,078 ton meer dan in de eerste zes maanden van 1853. In het afgeloopen halfjaar zijn van Antwerpen 15,896 landverhuizers op 63 schepen naar Amerika vertrokken, dat is 9280 landverhuizers en 33 schepen meer, dan in de eerste helft van het laatstvorige jaar. ENGELAND. LONDEN, 2 Julij. In de zitting van het Huis der Gemeenten is, op voorstel van Lord John Russelleen crediet van 263,000 verleend voor de uitbreiding van het on derwijs van staatswege. Bij gelegenheid van het uitschrijven der nieuwe Russische leening, heeft de Engelsche regering, blijkens een te Frankfort ontvangen particulieren brief, onlangs langs officiclcn weg in herinnering gebragt de wet, volgens welke «ieder Britsch onderdaan, die deel neemt aan eene leening, welke wordt tot stand gebragt voor een met Groot-Briltannië in oorlog zijnde Souverein of Mogendheid, zich, door het ondersteunen van de vijanden zijner Koninginaan hoogverraad schuldig maakt." Een oud lid van het Parlement, de Heer Benyon de Beauvoir, is te Berkshire overleden, een vermogen Dalatende van 7j millioen of 90 mil- lioen Ilollandscb. De stoomschepen der Fransch-Engelsche vloot zijn reeds het eiland Seskar, in de onmiddellijke nabijheid van Kronstadt gelegen, genaderd. Men verneemtdat zij op hunnen togt geen tegenstand hebben ontmoet. FRANKRIJK. PARIJS, 2 Julij. Het hevige onweder en de vreeselijke regens, die eenige nren lang duurden hebben in vele gedeelten der stad aanzienlijke schade aangerigt. Sedert 10 jaren herinnert men zich zulk een hevig weder niet; het water stond 2 a 3 voet hoog in de straten, en de bliksem, die herhaaldelijk insloeg; heeft on derscheidene menschen gedood. Men zag gisteren twee open zakken graan op de markt, met het op schrift: oogst van dit jaar uit Algerie, verzonden van Algiers 20 Junij, aan gekomen te Parijs, 's morgens den 27stcn. Uit Vaucluse schrijft men, dat de amandel-, persikken-, peeren- en ap- pelboomen, buigen onder 'tgewigt der vruchten. Ontzaggelijke partijen kersen worden in deze streken opgekocht, om per spoortrein naar Parijs en Londen te worden gezonden. De wijngaarden staan heerlijken geven de beste verwachting. De berigten uit het zuiden van Frankrijk, Algerie, Spanje, de Levant, kortom uit het geheele westergebied van de Middellandsche Zee, luiden zeer gunstig omtrent den staat van het graan. In Spanje begint de prijs van het brood te dalenin het departement van de Opper-Garonne is de oogst welke belooft zeer overvloedig uit te vallen, reeds bij gunstig weder begonnen. De Paus heeft den Aartsbisschop van Kamerijk ook dentot dusverre onbekendentitel van Bisschop van Rijssel verleend. In laatstgenoemde stad zal een Aartsbisschoppelijk verblijf gebouwd worden. De Moniteur deelt berigten uit Egypte en uit China mede, waarvan de voornaamste inhoud is: dal in Egypte de oogst overvloedig uitvalt, en dat de Chinesche opstandelingen geslagen zijn en eene onderhandeling over een verdrag hebben voorgesteld. Het Journal des Déhats deelt het volgende mede: De brieven en bladen, die ons met de jongste Indische maal zijn geworden, bevatten be droevend nieuws uit Singapore. Deze zoo bloeijende plaats was gedurende 10 dagen aan plundering en ordeloosheid overgegeven, die aan verscheidene hon derden menschen het leven gekost, en twee of drie honderd huizen verwoest hebben. De Chinezen, die grootendeels de bevolking dier kolonie uitmaken, en ongeveer 40 a 45,000 zielen tellen op een totaal van 70,000, zijn èn de bewerkers èn de slagtolFers dier noodlottige voorvallen geweest. De leden der geheime genootschappen waarin zij naar de provinciën hunner geboorte verdeeld zijnzijn onverwachts in den morgen van 5 Mei handgemeen ge worden zonder dat men nog weet, welke de eigenlijke oorzaken van hunnen twist zijn. Uit hetgeen gebeurd is, blijkt, alleen, dat de talrijkste dier ge heime vereenigingendiewaarloc de lieden van Fo-Kien behoorenal de an dere genootschappen tegen zich heeft zien opstaan, en dat de policie en de gewapende magt, te zwak om te strijders te scheiden, de orde niet hebben kunnen herstellen, en den 15(len, toen de post vertrok, was wel is waar de toestand der stad iets verbeterddoch de orde nog op verre na in de kolonie niet hersteld. SPANJE. MADRID, 1 Julij. Er heeft een gevecht plaats gehad tusschen de opstandelingen en de troepen. De eerste hebben aanzienlijke verliezen geleden. De bezetting der hoofdstad is getrouw gebleven. De stad was rustig. De opstandelingen beginnen reeds over te loopen. De meesten waren misleid; men had hen bedrogen, door voor te wenden, dat zij tot het houden eener wapenschouwing bevel ontvingen. Het Dagblad Espana van den 27sten Junij bevat het volgende: te Alicante is eene maatschappij van jonge Dames opgerigt onder den naam De toekomst der vrouw, en die tot doel heeft, om de nationale en stoffelijke belangen der Alicantsche Dames te bevorderen. Men vergadert aan de huizen, en heeft plan om een blad uit te geven. Geheel Spanje, waar zulks ten eenenmale ongehoord is, staat verbaasd, dat de Dames zich zoo iets durven onderwinden. PRUISSEN. BERLIJN, 3 Julij. De Koning heeft aan de stedelijke bibliotheek van Lyon een exemplaar der prachtuitgave van de werken van Frederik den Groote, ten geschenke gezonden. Alhier is heden het antwoord ontvangen van den Keizer van Rusland op de hem door Oostenrijk en Pruissen gezonden nota's, houdende opeisching tot ontruiming der Donau-Vorstendommen. Dit antwoord is ondubbelzinnig afwijzend, wat de drie hoofdpunten betreft. De Czaar verklaart, dat Rusland zal blijven weerstand bieden tot den laatsten manen den laatsten roebel die het bezit. O O T E N R IJ K. WEENEN, 30 Junij. Men zegt dat de nieuwe leening den S"1™ Julij zal worden uitgeschreven bedragende 350 millioen tegen den koers van 95 met 5 pCt. rente in zilver. De regering wenscht met deze leening een tweeledig doel te bereiken, namelijk: herstelling der valuta door terugbetaling der schuld van 80 mil lioen aan de bank, en dekking van het vermoedelijk tekort over verscheidene jaren. Generaal Hess is 11. Maandag, vergezeld van een zeer talrijken staf, naar Semlin vertrokken. Verscheidene officieren van hoogen rang zijn naar Varna afgevaardigd, tot het bijwonen van een aldaar te houden krijgsraad. Volgens een berigt uit Hermannstadt van den 26sten dezer zouden de Russen groote aanstalten maken om de linie der rivier de Serelh, in het midden van Moldaviëte verdedigenvan eenen aftogt der Russische troepen over den Prulh was geene sprake. TURKTE. KONSTANT1NOPEL19 Junij. De bekende schilder Horace Vernet, door den Keizer belast om de Fransche expeditie te volgenis gisteren alhier aangekomenals ook de Belgische schilder J. Coomant die hetzelfde doel heeft. Zij begeven zich te zamen naar den Donau. De Gouverneur van Varna, Bidjan Pacha, is op verzoek van den Admi raal Hamelin afgezet, omdat hij bij voortduring slecht gezorgd heeft voor het provianderen der vloot, in strijd met de bevelen der Porte. Uit Belgrado wordt van den 29stcn gemeld dat de Russen den regter- oever van den Donau geheel ontruimd hebben, bebalve de versterkte stellin gen van MatschinIsaktscha en Toeltscha. STADS BERIGTEN. De BURGEMEESTER van LEYDEN doet te welen, dat op heden, van den Controleur der Directe Belastingen alhier ontvangen is, een op den 28stcn der vorige maand invorderbaar verklaard Kohier voor de belasting op het Perso neeldienstjaar 1854 en 1855, N°. 1, bevallende de Wijken 1 en 2, dat op beden aan den betrokken Ontvanger is verzonden. En zal deze door plaatsing in de Leydsclie Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd Leyden, 3 Julij 1854. VAN LIMBURG ST1RUM. VERGADERING van den Gemeenteraad van Leyden, Donderdag den 6dea Julij 1854, 's namiddags ten 2 ure. Onderwerpen 1°. Voordragt omtrent het bedrag der geldleening. 2°. Voorstel tot het verkenen van voorschot aan Diakenen der Ned. Ilcrv. gemeente, voor de uitbetaling van pensioenen. 3°. Rekening van Mren Regenten der Armbakkerij 1853. 4°. Rekening van Gecommitteerden tot de administratie der Gast- en Leproos huizen, 1853. 5°. Slaat van af- en overschrijving van Armverzorgers der Ev. Luth. gemeente. 6°. Verordening betreffende het verkrijgen van genees- en heelkundige hulp. 7°. Eadem regelende de dienst van Stads-Geneesbeeren. 8°. Eadem regelende de dienst van Stads-Chirurgijns.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2