LEYDSCHE COURANT,- N°. 81 i 854. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt VVOEKSDAG, 5 JÜLIJ. r i i De Prijs der Courant is f 13 i/i het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven MNNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN 4 Julij. Gisteren middag is de beroemde Luchtreiziger Lassaigne van de Stads-Gaz- fubrirk met zijnen luchtbal opgegaan. Nadat men een paar uren aan de vulling van den luchtbal had besteed, werd hij losgelaten, en rees terstond tol aanmerkelijke hoogte, inet den zuidenwind het noorden inzwevende, tot dat hij ten half vier opgegaan, na verloop van ruim een kwartier uurs nabij het station Yeenenburg behouden is neergedaalden de Meer Lassaigne des avonds reeds een onderhoudend en belangrijk verslag van zijnen togt heeft gegeven. Jammer, dat er bij de oprijzingen des avonds in den Schouw burg geen talrijker publiek had plaats genomen; wij wenschen den bekwamen luchtreiziger ten dien opzigte een talrijker opkomst toe, wanneer hij zijn voorloopig voornemen ten uitroer zal brengenom aanstaanden Zaturdag andermaal eene proeve zijner kunst te geven. De Commissie over de droogmaking van het Haarlemmermeer verwit tigt de Gegadigden, dat op Dingsdag den llden dezer, des middags ten 12 ure, aan het locaal van het Ministerie van Binnen). Zaken, onder nadere goedkeuring, zal worden overgegaan, tot de aanbesteding bij inschrijving van de levering tot 31 December 1854 van de gevorderde steenkolen, tot drijving van de stoomwerktuigen voor de droogmaking van bet Haarlemmermeer; bet maken van drie havens voor overzet-ponten in de Ringvaart der droogmaking van het Haarlemmermeer, met de noodige toegangen naar den polder, pont- wachterswoningen enz. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den Inge nieur N. T. Michaelis te Haarlem. De Staats-Courant bevat de volgende opgaven van de Nederl. Bank: Omloopende Bankbiljetten ƒ90,380,195.00. Saldo's van Rekeningen-Courant ƒ17,790,756.25. Munt en Muntmateriaal ƒ102,626,396.72. Aan den oliemolen, de Hoop, te Wormerveer is een knecht, die op den molen met insmeren bezig was, tusschen het kamwerk beklemd geraakt en verpletterd. Gedurende de maand Augustus zullen bij Zeist 325 man kamperen, en van 1 lot 20 September 6500 man troepen. Het aantal paarden bij deze troepen zal 80 bedragen. Van 15 Aug. tot 20 Sept. zullen te Tilburg 500 ruilerijpaarden vereenigd zijn; te Rijen, Oosterhout, enz. 480 paar den, en te Dorst 100 artilleriepaarden. Gedurende dienzelfden tijd zullen te Twello, en in de bijgelegene plaatsen 240 ruiterij paarden worden gekantonneerd. In de afgeloopen week hebben de examina aan de Academie te Del It plaats gehad, en zijn van de jongelieden, die aldaar hunne studiën vol- braglen 6 bevorderd tot ambtenaren le kl. voor de dienst in de Oost-Iudië, 7 tot ambtenaren 2e kl. en 6 tot Civiel-Ingenieurs. De Bred. Cour. berigt, dat het examen bij de Koninkl. Akademie van de adspiranten voor de Zeemagt is afgeloopen. Van de 49 geëxamineerden zouden slechts 27 aan de vereischlen, om Adelborst te worden, hebben voldaan. 's GRAVENIIAGE. 4 Julij. Z. M. heeft den Heer Mr. G. C. J. van ReenenMinister van Binnenl. Zaken benoemd tol Commandeur der Orde van den Nederl. Leeuw. -- Z. M. heeft lot Burgemeester der gemeente Willemstad benoemd A. A. Schippers. Tot Regter in de Arr.-Rcgtbank te Arnhem, Mr. C. P. Henny, thans Advocaat en Regter-Plaatsvervanger bij die Piegtbank. Tot Ontvan gers der directe belastingen en accijnsen te Bleiswijk c. a. de Heer C. H. Smit; te Krommenie, de Heer W. D. van Gogli, en te Rosmalen c. a.de Ileer Jhr. G. J. M. Bowier. Z. K. II. de Prins van Oranje is 11. Vrijdag in de residentie aangeko men en zal tot aanstaanden Zaturdag alhier vertoeven. Men spreekt er vandat Z. K. II. Prins Hendrik eerlang met den Prins van Oranje een zeelogt in de Noordzee zou doen. Z. K. II. Prins Frederik is van zijne reis naar het Landbouwkundig Congres te Assen en naar de Maatschappij van Weldadigheidop zijn buiten goed het huis de Paauw teruggekeerd. Men verneemt, dat II. K. H. Prinses Marianne der Nederlanden te Ischia is aangekomenom er het bad-saisoen door te brengen. De Nederlandsche kunstenaars Quaedvlieg, van Maastricht, en Pièrre Tétar van Elven, van Amsterdambevinden zich onder haar gevolg en zullen later met de Prinses de oudheden van llerculanum en Pompei' gaan bezoeken. Volgens aankondiging van den Minister van Finantien van den 29sten Junij, zijn ter verzekering van de verzilvering van het kapitaal van 19 inil- lioenen muntbiljetten, aanwezig: 1,010,300 3 pCt. inschr. voorstellende tegen den koers van 60 pCt. ƒ606,180; ƒ14,402,000 2* pCt. inschr. voorstellende legen den koers van 50 pCt. ƒ7,201,000, en een bedrag van ƒ2,193,000 aan schatkist-biljetten, le zamen uitmakende 10,000,180. De Minister van Financien verwittigt de belanghebbendendat het eerst volgende vertrek van de Indische landpost, langs den weg van Marseille, twee dagen zal worden uitgesteld; en dat mitsdien de brieven daarvoor bestemd, nog uiterlijk tot en met den 8sten dezer aanst. uit Amsterdam o[ andere op denzelfden of op eenen minderen afstand van Breda gelegene plaatsenzullen kunnen worden verzonden. Een naamlooze brief is uit Holland aan Z. M. den Keizer van Rusland gerigt. Met dien brief wordt een geschenk aangebodendat de schrijver verzoekt in de krijgskas te storten. Op bevel van zijne regering maakt de Minister van Piusland bij het Nederlandsche Ilof gebruik van de drukpers, om den onbekenden gever voor zijne goede en getrouwe gevoelens te bedanken en he.-n te doen kennen, dat zijn aanbod door Z. M. den Keizer is aangenomen. Gisteren morgen hebben het regeinent dragonders en de batterij rij dende artillerie in de Maliebaan voor den Kolonel Summer, van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, verschillende groote manoeuvres uitgevoerd, waar over hij zijn genoegen en zijne bijzondere tevredenheid bij herhaling heeft le kennen gegeven. ROTTERDAM, 3 Julij. Eergisteren is hier wederom eene nieuwe sloombootdienst in werking ge- bragt tusschen deze plaats, Delfshaven, Schiedam, Pernis en Vlaardingcn met aanstaande uitbreiding tot Maassluis en het eiland Rozenburg. Deze dienst wordt waargenomen door eene schroefstoombootvroeger in de vaart tusschen Amsterdam en Utrecht. De eerste partijtjes zwarte en roode aalbessen zijn per stoomboot naar Engeland vervoerd. AMSTERDAM, 3 Julij. Hel is ons aangenaam te kunnen mededeelen, dat de som van ƒ40,000 is bijeengebragt tol dekking der successicregten van de verzameling schilderijen door wijlen den Heer A. v. d. Hoop aan de stad vermaakten dat alzoo deze kunstschat voor onze stad bewaard zal blijven, Eergisteren namiddag is alhier in de Groote Oostenburgerstraat een huis ingestort, hetwelk werd bewoond door den aardappelenkoopman de Bois. Eene vrouw is daarbij ernstig gewond, en haar dochtertje van vijf maanden, dat zij op den arm hadzoodanig door het vallende puin getroffendat het spoe dig daarna is overleden. De overige bewoners van het huis hadden nog ge- noegzamen tijd om het te verlaten. Zaturdag is le Zaandam de wedstrijd der Zaandamsche Zeil- en Roei- vereeniging gehouden, die door fraai weder begunstigd, en door de vereerende tegenwoordigheid van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden opgeluisterd werd. Naden afloop van den wedstrijd werden de prijzen, onder toepasselijke aanspraken van den Voorzitter, aan de winners uitgereikt. Hierop begaf zich Z. K. 11. Prins Hendrik, na hel huisje van Czaar Peter te hebben bezigligd, aan boord der stoomboot, met welke hij te 4 ure naar deze stad vertrok. ASSEN, 30 Junij. Z. M. heeft voor de algerneene armen alhier ƒ600 geschonken. Eergisteren avond omstreeks 9 uur, is alhier onder het vreugdegeroep eener jubelende menigte aangekomen Z. K. II. Prins Frederik der Nederlanden, laatstelijk van Veenhuizen komende. Z. K. H. is aan hel hotel van 'sKonings Commissaris in Drenthe afgestapt. Den volgenden voormiddag heeft Z. K. II. de verschillende verzamelingen bezocht en de vergadering van het Congres bijgewoond. De harddraverij, door de stad ter gelegenheid van hel Congres gegeven, is, onder een toevloed van menschenmet genoegen afgeloopen. De paarden van den Heer Walters te Zuidwolde en van den Heer de Goede, le Purme- rend behaalden, het eerste, den prijs, eene zilveren kofïijvaas met dito kom foor, het tweede, de premie, een zilveren theepot. Reeds zijn er meer dan 700 billetten voor het lidmaatschap van het Congres afgegeven. Nog nimmer heeft men hier een zoo groot aantal vreemdelingen gezien. STEENWIJK, 2 Julij. Gisteren in den laten avond is uit llarlingen berigt ontvangen van Kapt. v. d. Zee, dat hij aldaar behouden was aangekomen, met het naar hier be stemde koopvaardijschip, onlangs met nog 3 koopvaardijschepen door eene

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1