bestaan er in ons Vaderlanddie niet met genoegzame kracht en niet doelmatig worden bestreden?" De Iieeren ten Cate, d'Ahlaing van Giesscn- burg, Prof. Ackersdijk, D». Terpstra, Prof. van Deen, Prof. Hofstede de Groot en de Heer H. J. Koenen hebben daarover het woord gevoerd, voornamelijk over het misbruik van sterken drank, en liet gebrek aan voorzigtigheid bij het aangaan van huwelijken door onvermogenden. 's Avonds zijn de werk zaamheden voorgezeten is o. a. gehandeld over het verbeteren der armen- woningen, het beter toezigt op dienstbaren en arbeiders, enz. ASSEN, 27 Junij. Z. M. bevindt zich sedert gisteren avond in Drenlhe's hoofdplaats, alwaar hem de hartelijkste ontvangst was bereid. Iïene Commissie uit den Gemeente raad was bij 's Konings aankomst tegenwoordig, en verwelkomde den Vorst, die onder begeleiding der eerewacht en militair muziek naar het Gouverne mentshuis reed, en bij den Heer Commissaris des Konings afstapte. Naar men verneemt zal Z. M. geen gehoor verlecnen. Congres bij te wonen. Z. K II. zal ook een bezoek aan de kolonie van Wel dadigheid brengen. Hij wordt aanst. Zondag in de residentie terug verwacht. Z. M. de Koning wordt Zaturdag tegen bet diner in de residentie ver wacht. Het verblijf van Z. M. alhier, zal vermoedelijk vier dagen duren. In de residentie zijn aangekomen en aan het Hotel de l'Europe afge stapt, de Heer J. II. Levyssohn, Oud-Opperhoofd der Ned. factorij te Japan, en de Heer A. J. A. Fraissinet, Ned. Consul-Generaal te Marocco en in den Marechal de Turenne, (Hotel Fuhri) de Hertog Giaeomo Melzi d'Eril, met gevolg, komende van Milaan, en de Heer Tb. D. van Buren, met familie, komende van (New-York), zoo men weet afstammeling van een Oud-Ncder- landsch geslacht, dat aan de Ver. Staten o. a. een beroemd Staatsman ge schonken heeft. De leden van dat geslacht thans herwaarts gekomen zullen zich bij hun bezoek aan Nederland naar Kulcmborg begevenin welks nabij heid zich de oude bezittingen der Iieeren van Buren bevinden. In de zitting van het Provinciaal Kerkbestuur van 13 dezer is eene afwijzende beschikking genomen, op bet aan dat collegie ingezonden adres van eenige leden van de Hervormde kerk, bezwaren inhondende tegen het gedaan beroep van den grooten Kerkcraad op den Wel-Eerw. Heer Ds. Zaal berg, van Deventer. Het verdient echter opmerking, dat tot heden bij den Kerkeraad van die genomene beschikking gcene officiële kennisgeving is in gekomen. De Hoogc Raad der Nederlanden heeft eergisteren eene plegtige, alge- meene en openbare vergadering gehouden, waarin de nieuw benoemde Raads heer, Mr. J. D. VV. Pape, als zoodanig is geïnstalleerd en zitting genomen heeft. Het voorzitterschap werd bij deze gelegenheid, ten gevolge van onge steldheid van den Heer Presidentwaargenomen door den Vice President van den Raad, den Heer Mr. Op den IIoolF. Wij zijn van eene officiële zijde onderrigt, dat 's Lands fregat Doggers- bank op den 14<lcn dezer, bij liet uitwerken uit de baai van Smyrna, op de Modderbanktegenover bet Waterkasteclis vastgeraakt. Het Ooslenrijkscbe fregat Bellona was terstond van de reede van Smyrna onder zeil gegaan en nabij de Doggersbank geankerd, om, des noodig, hulp te verlecnen. Men koesterde bet vertrouwen het schip binnen een paar dagen weder in vlot water te zullen brengen. De plaats, waar het schip zit, duidt genoeg aan, dat er geen vrees voor eenig gevaar voor hetzelve te duchten is. (St. C.) Bij de beraadslaging van de Eerste Kamer over de wet tot verandering der straffen op misdrijvenheeft de Minister van Justitiein antwoord op de vragen van de Hoeren Insingcr de Kempenaerverklaarddat regtskun- dig is uitgemaakt, dat de Koloniën van de Maatschappij van AVeldadigheid voor de bedelaarsdie hier te lande, om't even waar, bedelende zijn bevonden, als bedelaars-gestichten moeten worden beschouwddat de tijd van het verblijf der bedelaars in dergelijke gestichten niet door den regter, maar door de besturen derzelve behoort te worden bepaald; dat de bedelarij moeilijk geheel zal zijn te keerenmaar dat zijne ondervinding hem heeft geleerd datindien van 300 bedelaars een twintigtal worden gevatde overige ver dwijnendat het met jonge kinderen bezwaarlijker is; maar dat, indien deze twee of drie keerenmet eene ernstige waarschuwingnaar de ouders zijn tcruggebragt, ook dit reeds gunstig werkt. Heden morgen ten 6 ure is de eerste haringjager te Schcveningen gepasseerd. AMSTERDAM, 28 Junij. Tot lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland is verkozen de Heer J. J. Granpré Molière. In eene eergisteren gehouden zitting van den gemeenteraad alhier, is op voorstel van den Heer van Bosse, met 21 tegen 4 stemmen besloten, dat het legaat van den Heer A. van der Hoop, aan deze stad vermaakt (het kost bare kabinet schilderijen), zal worden aanvaard, wanneer de vrijwillige bij dragen, ter voorziening in de suceessiercgten ad ƒ51,000, op 3 Julij e. k. 'smiddags ten 12 ure, zullen bedragen de som van ƒ40,000. Het op dit oogenblik bijeengebragte cijfer dier bijdragen is ƒ16,420.50, terwijl de vier eerst ondergeteekenden der bekende circulaire zich verbindenom in geval dat cijfer niet door meer bijdragen wordt verhoogd die som te brengen op ƒ20,000. Eergisteren werd alhier de jaarlijksche vergadering van deelhebbers in den Nederl. Rijnspoorweg gehouden. Er waren 46,345 aandeden tegenwoor dig, uitbrengende 926 stemmen. De Engelsche lasthebber vertegenwoordigde 44,654 aandeden, en bragt 854 stemmen uil. De geldelijke uitkomsten voor het afgeloopen jaar waren gunstig. Reeds was aan de deelhebbers 1.20 per aandeel als dividend toegekend, welk dividend nog met ƒ1.zou wor den vermeerderd. Het smalle spoor zal tegen het najaar grootendeels ge reed zijn. GRONINGEN, 26 Junij. Aan het Doofstommen-Instituut alhier is tot Directeur-Administrateur be noemd de Heer Dr. W. A. Alings, Lceraar in de Wiskunde aan het Stede lijke Gymnasium alhier. Heden is alhier in het Concerthuis, de eerste vergadering gehouden van het Congres over het Armwezen. Het aantal der deelnemers aan deze bijeen komst was ruim 100, waaronder ook verscheidene in andere gewesten des Vaderlands gevestigde aanzienlijke personen. Tot Voorzitter is bij acclamatie verkozen de Heer Mr. J. A. van RoycnCommissaris des Konings in deze prov. Na eene toespraak van den Voorzitteris vastgesteld het door het Bestuur der Vcrecniging tegen het Pauperismus ontworpen reglement van orde, en na de mededeeling van een aantal ingekomen stukkenis begin gemaakt met de eigenlijke werkzaamheden en met het in behandeling brengen van de eerste der gestelde vragen Welke oorzaken van armoede en verarming BUITENLANDSCHE ÜEIUGTO. LUXEMBFltG. 26 Junij. Alhier is den 22stcn dezer de Stenden-Vergadering geopend onder voorzit terschap van den oudste in jarende Heer A. Pescatore. Na het onderzoek der geloofsbrieven en het afleggen van den eed, is men tot de zamenslelling van het bureau overgegaan. De Heer Th. Pescatore is tot Voorzitter, de lieer de Tornaco tot Onder-Voorzitter benoemd. Nadat de Voorzitter voor dit nieuw blijk van vertrouwen had bedankt, nam de Voorzitter van het Gouver nement het woord. Hij verklaarde, dat de Regering voor het oogenblik geen ontwerp aan de beraadslagingen der Kamer aan te bieden hebbende, en het land overigens in rust vcrkecrende, de Kamer voor veertien dagen kon uit eengaan. Gedurende dien tijd zou het Gouvernement de noodige volmagten ontvangen om de zitting te sluiten. De Kamer is hierop gescheiden. ENGELAND. LONDEN, 27 Junij. In de avondzitting van het Huis der Lords van gisteren heeft Graaf Aber deen verklaart, dat in de tegen Rusland ondernomen oorlog er geenc sprake meer kan zijn om alles in statu quo antevoor zoo verre namelijk Enge land er in betrokken is, te herstellen. Hij was altijd van meening geweest, dat de oorlog op de krachtdadigste wijze moest gevoerd wordenen hierin kon hij de gevoelens zijner ambtgenooten gerust inroepen. Hij had nooit teruggedeinsd, om mede te werken tot de nadrukkelijke maatregelen, die de oorlog noodzakelijk maakte. Meer dan iemand had hij er op gestaandat de vereenigde magt tot bijstand van het Turksche leger zou werkzaam zijn, en de Regering had vast besloten dat de onschendbaarheid en de onafhankelijk heid van Turkye met der daad zouden worden gehandhaafd. De Markies Clamicarde en Lord Beaumont hebben zich in krachtige rede nen niet voldaan verklaard met de ophelderingen door Lord Aberdeen gege ven en op het uitbrengen van een votum van wantrouwen blijven aandringen. De Markies Clanricarde noemde onder anderen Aberdeen den steun van het absolutismushij had gewenscht, dat Lord Palmerston Minister van Oorlog ware geworden. Lord Beaumont heeft in den loop zijner rede de vrees te kennen gegevendat aan de raadgevingen van Oostenrijk zou worden gehoor gegeven. Hierop antwoorde de Graaf Aberdeen, dat hij in 18 maanden in gecne betrekking had gestaan met Prins Metternich doch dat hij hoopte, dat Oostenrijk diens raad zou inwinnen. Lord Broughan hoopt, dat de Wester- sche Mogendheden zich niet hebben laten binden door de maatregelen van het Weener kabinet, en dat men geen vrede zal sluiten, zonder genoegzame waarborgen verkregen te hebben tegen verdere aanrandingen van Rusland. De Heer Layard heeft den 26stcn dezer zijne motie ingetrokkenstrek kende tot de verklaring, dat het Huis opgehouden heeft vertrouwen te stel len in den Graaf van Aberdeen, eersten Minister der Kroon. Hij heeft de hoop uitgedrukt, dat het Huis hem, vóór den bepaalden lijd van de prorogatie van het Parlement, de gelegenheid zou verschaffen de zaak uiteen te zetten. De Orient. Steam Navig. Comp. laat thans eene stoomboot te Millwal bouwen, die door hare kolossale grootte, de aandacht van alle scheepsbouw meesters verdient. Dit stoomschip, hetwelk in twee jaren tijds voltooid moet zijn, zal op het dek eene lengte hebhen van 213j Ned. ellen en beneden aan de kiel van 102). Zijne grootste breedte zal zijn ruim 25 Ned. ellen, en het hol hijna 18 Ned. ellen. Het zal een inhoud hebben van omstreeks 22,000 tonnen, namelijk twee en twintigmaal zoo veel als die van de grootste koopvaardijschepen. De wijze van constructie van dit kolossale stoomschip is niet minder belangrijk, dan zijne buitengewone grootte. Het zal buitengewoon veel zeil voeren. De voornaamste beweegkracht echter zal bestaan in een stoomloestel van 2600 paardekrachtendie door den Heer Watt te Soho ver vaardigd wordt. Het oogmerk, dat de maatschappij met de constructie van dit reusachtige schip zich voorstelt, hetwelk meer dan 5 millioen gulden zal kosten, is, om passagiers en goederen tot een lager prijs te vervoeren. De eigenaars ho pen dat met de 2600 paardenkrachten die aangewend zullen worden hetgeen ruim 8 ton per één paardenkracht uitmaaktdezelfde snelheid zal worden verkregen die thans de beste Engelsch-Amerikaansche transatlan tische stoomschepen, wier kracht berekend wordt 3 tonnen per één paarden kracht te zijn, bezitten. Men berekent op die wijze aan goederen 5000 tonnenlast te kunnen bergen, en 500 hutten voor passagiers van de lstc klasse, ongerekend de plaats, welke ingenomen zal worden door de passagiers van

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2