LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG, 30 JUNIJ, De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond VI' ilt, i '-3 De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; rfe afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BIMENLANDSCIIE BERIGTEN. LEYDEN, 29 Junij. Gisterenavond liield de alhier sedert eenige jaren gevestigde volles-zangschool, onder leiding der verdienstelijke onderwijzers Lancel en Spijker, ecne open bare zangles. Nadat de Voorzitter des bestuurs, de Heer Dr. Leemans de werkzaamheden niet cene zeer gepaste toespraak had geopend, gaf een vijftigtal jongens en meisjes, zoo in de theorie als in den zang zei ver,, blijken van de goede vruch ten die dit ouderwijs mogt opleveren. Ons bestek gedoogt niet over het voorge- dragene breed uil te weiden, maar de hartelijke toejuiching der belangstel- stellende hoorders getuigde van de algemeene tevredenheid. Mogt deze eenvoudige, maar toch zoo hoogst belangrijke instelling, die meer algemeene ondersteuning ondervinden welke zij evenzeer behoeft als overwaardig is. Welk weldenkende toch, al ware hij zelf, noch beoefenaar, noch liefhebber der zangkunst, zal niet gaarne eene geringe bijdrage ten offer brengen aan eene instellingdie zoo zij slechts meerdere deelneming mogt vinden, meer dan iets anders geschikt zou zijn, om het, beide zedelijk gevoel en gehoor kwetsende, straatgezang, dat de lagere volksklasse onteert, tegen te gaan en uit te roeijenvoor die volksklasse toch is het ingerigt en berekend, en 't zal hun, die daar onderwijs hebben genoten, later zedelijk onmogelijk zijn, straatliederen te zingen, gelijk ze tot schande der natie vaak gehoord worden. Mogt die overtuiging vele, zeer vele bijdragen uitlokken, ze behoeven slechts gering te zijn, en alzoo het bestuur en de onderwijzers in staat gesteld worden om onverdroten voort te gaan en zij steeds de meeste voldoe ning hebben voor al de opofferingendie zij zich getroosten. Na den afloop werden de leerlingen op eenige versnaperingen onthaald en keerden vrolijk huiswaarts. De barddraverij aan de herberg Ik leer nog" aan den Rijndijk eergiste ren gehouden, was druk bezocht, en is naar genoegen afgeloopen. Het getal mededingende paarden bedroeg 10. De prijs bestaande in een zilveren Inkt koker, is behaald door een paard van den stalhouder G. Tibboel alhier, bere den door hem zeken, en de premie, zijnde twee zilveren Suikerstrooijers, door een paard van D. v. d. Akker, te Hazerswoudc, bereden door den zoon. De Amst. Cour. van Woensdag bevat in een bijblad een uittreksel uit liet jaarlijksch verslag over den toestand der gemeente Amsterdam gedurende 1853, waaruit wij bier eenige bijzonderheden laten volgen. De wet lig gedomicilieerde bevolking bedroeg op 31 Dec. 1853 245,329. De feitelijke 247,730. Er waren gesloten 2021 huwelijken, waarvan 1028 kosteloos werden voltrokken. Naar de godsdienstige gezindheden was het aldus verdeeld: ongeveer 163,000 Protestanten, ruim 54,500 R. Katholieken en ongeveer 28,000 Israëlilen. De uitgaven zullen over 1853 waarschijnlijk door de inkomsten worden be streden; de eerste bedroegen 3,323,881. De ontvangsten eene gelijke som waarvan ruim 2 millioen of ongeveer 2/3 aan accijusen, die echter ruim ƒ49,000 minder opbraglen dan in 1852. Het getal bedeelde armen, dat in 1852 57,800 bedroeg, was in 1852 tot 58,500 geklommen, ook was het getal verpleegden in de gasthuizen, in liet werkhuis en in dat der krankzinnigen toegenomen. De stads-bank van leening heeft gewerkt met een kapitaal van ƒ544,265 aan de stad loebehoorendeen beleend de kleine panden tegen 16, de middel tegen 12, de groole tegen 10 pCt. De winst bedroeg ƒ39,809. In 1853 zijn voor de stad binnengekomen 1687 zeeschepen metende 324,480 tonnen en uitgeklaard 1923 schepen metende 339,865 tonnen, in 1852 kwa men er 434 schepen meer binnen en zijn 361 meer uitgeklaard. Te Am sterdam zelf werden 15 groole schepen te water gelaten, behalve verscheidene die voor Amsterdamsche rekening elders werden gebouwd. Door de Ned. Handelmaatschappij zijn bevracht 43 schepen 14 voor Amsterdam21 voor Rotterdam1 voor Dordrecht3 voor Middelburg en 4 voor Schiedam. Bij de herstemmingen van eergisteren voor het lidmaatschap der I weede Kamer, zijn gekozen: te Amsterdan de Heer Baud, met 1087 stem inentegen 599, die op den Heer Cornets de Groot waren uitgebragt; te Utrecht de Heer Kien met 825, tegen 638 voor den lieer van Asch van Wijck; en te Dordrecht de Heer Sander, met 948, tegen 563 voor den Heer Blussé. In het begin der volgende maand zullen op hel Loo aan de stoeterij van Z. K. 11. Prins Hendrik worden verkocht een 12-tal extra fraaije volbloed paarden. - Uit Enkhaizen wordt gemeld, dat de ansjovis-vangst op de Zuiderzee in de laatste weken zeer ontmoedigend was, doch in de jongst verloopen weck eenigermate voordeeliger, aangezien en door de Markers en Vollendammers eene hoeveelheid van p. m. 300,000 stuks ansjovis werd aangevoerd, welke voor een vrij aanzienlijken prijs werden verkocht. De hoogst ongunstige toe stand der schol- en schelvisch-vangst bij Texel blijft voortduren. Te AVageningen zijn bij het schoonmaken der kerk te Ede in een muur eene menigte steenen voorwerpen gevonden versierd met beeldjeswaarschijn lijk herkomstig van den tijd der hervorming. Woensdag den 5denJuIij e. k. des avonds ten 6 ure, zal, in de Bethle- hemsche kerk te Zwolle, inden trant eener meeting, plaats hebben de opening van de Algemeene A'ergadering der verceniging tot afschaffing van sterken drank, welke den S"1™ en 6den Julij iri die stad zal gehouden worden, onder voorzitting van den President van dat Hoofdbestuur, den Heer Mr. C. C. E. d'Engelbronncr, Secretaris-Generaal bij het Departement van Justitie. Aangaande de St. Jans paarden-, beesten-, linnen- en lakenmarkt te 's Hertogenboschvernemen wij, dal de aanvoer van vee van goede kwaliteit groot was, doch verre overtrof alles de markt van Noord-Brabantsche linnens, van welk artikel de landlieden 136,000 ellen aanvoerden. De handel daarin, zoomede in vette beesten, was aanzienlijk. Naar men verneemt heeft de Ingenieur Brade te Eindhoven aan vele Gemeentebesturen in dit gewest en in Limburg eene circulaire gerigt, waarbij aan hen wordt medegedeeld, dat eene maatschappij bereid is, om de vrucht- baarmaking van het grootste gedeelte der onvruchtbare streken van die beide provinciën, te ondernemen, wanneer zij op billijke voorwaarden in het bezit kan geraken van pl. m. 100,000 bunders heide. De bedoelde vruchtbaarma- king zoude plaats hebben, door middel van een besproéijings- en scheepvaarls- kanaal van AVessem boven Roermond aan de Maas, tot Nispen nabij Ber- gen-op-Zoom aan de Schelde gelegen, met het doel tevens, om aan dat ka naal later zijtakken te maken van Bredain verband met de scheepvaart van Herenlhals naar Antwerpen, van Tilburg, naar België, van Roermond om die stad met de Zuid-AVilleinsvaart te verbinden en weteringen van afvoer naar Bergen-op-ZoomDintel, enz., waardoor ook 's Bosch van het opperwater der Dommel, Aa, enz., zal bevrijd blijven. De maatschappij zal voor een bunder platte heide 50 en voor duinachtige ƒ30 per bunder betalen. De besturen worden tevens uilgenoodigd dit plan te bevorderen, en op te geven, hoeveel bunders heide zij zouden genegen zijn voor dien prijs af te staan. Hhl 's GRAVENHAGE. 29 Junij. Z. AI. heeft den Majoor F. F. J. II. Baron van Heeckeren van de Cloese, van het regement rijdende artillerie, benoemd tol zijnen Adjudant in buiten gewone dienst. Naar men verneemtheeft Z. M. de Koning den Graaf L. N. van Rand wijk benoemd tot opper-hof-ccremoniemcesler van Z. M. Huis. Z. M. beeft aan Mr. J. AAL J. de A'os van Sleenwijk, eervol ontslag ver leend als Burgemeester van Nijevcen. Z. M. heeft benoemd tot Ontvangers der directe belastingen en accijnscn te Nederwcert, den Heer F. J. Janssens; te Oud-Beijerland c. a. den Heer J. J. Ncederveen; en te Brunssum c. a. den Heer H. R. A. de Bergh. Z. M. heeft eervol ontslag verleendmet pensioenaan J. A'ertliolcn Luit.-Kol. der artillerie van hel Indisch leger, laatst Adjudant van den Gouv.- Gen. van Ned. Indie, thans met verlof bier te lande. Z. M. heeft als blijk zijner goedkeuring en tevredenheid wegens cene met levensgevaar volbragte redding, bij besluit van 19 Junij goedgevonden te verleenen: aan T. van der Plas, gezagvoerder der bomschuit AA'illem de Eerste, van Katwijk, de zilveren medaille, vastgesteld bij Kon. besluit van 24 Jan. 1841; aan AV. van der Plas, L. GuijtK. Guijt en D. D. Guijt, uitmakende de bemanning dier bomschuitelk cene gratificatie ten bedrage van tien gulden, en aan G. Klok, scheepsjongen, eene gratificatie van vijf gulden. Z. K. II. Prins Frederik is eergisteren morgen met den eersten spoor trein van Voorscholen naar Assen vertrokken om het Landhuishoudkundig

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1