Engelschc schepen in die zee bevolen wordt, de vijandelijkheden legen de Russische schepen, zoowel oorlogs- als koopvaardijschepen, te beginnen. Het nationale verbroederingsfeest met Frankrijk zal naar men verneemt in den loop der volgende maand in de hoofdstad plaats vinden. Het glazen paleis te Sydenham werd den 21stcn dezer door 12608 per sonen bezocht en den 23stcn door 6257. Xen gevolge van de hooge papierprijzen zijn verscheidene provinciale bladen van plan hun prijs te verhoogen. De Birmingham Mercury heeft het voorbeeld gegeven en is met een halven penny verhoogd. Volgens berigten uit Oost-Indie, was op 15 Mei de telegrafische ge meenschap tusschen Calcutta en Bombay tot stand gekomen. In Pegn had den 23sten April een geweldige storm veel verlies van menschenlevens en goederen veroorzaakt. Te Singapore hadden de Chinezen verregaande oploo- pen verwekt. De Russische troepen versterkten zich te Kwiwa. Dost Ma homed beijverde zichom de vriendschap der Engelschen te winnen. De admiraal Stirling was met eenige stoomoorlogschepen vertrokkenom de Russische schepen op te zoekendie Batavia hadden verlaten. Te Nankin werd de rust met kracht gehandhaafd. Ook Shanghae was rustig, maar te Canton hadden onlusten plaats gehad men sprak van eene overwinning der Keizerlijke troepen. Er zijn berigten ontvangen uit Honolulu (Sandwich eilanden) dd 22 April. De Wetgevende Vergadering was op den 5den April bijeengekomen. Het Huis der Edelen telt 25 leden met inbegrip van den Koning, de Koningin en 4 Mi nisters, waaronder 3 vreemdelingen. Het Lagerhuis telt 27 leden, waaronder 8 vreemdelingen. De Koning heeft er eene redevoering gehouden, o. a. ge waagde hij van de aanmoediging, die de stoomvaart ondervindt, en van de vredelievende betrekkingen met alle natiën; alleen met Frankrijk scheen dit niet zoo zeer het geval te zijn. De bevolking der eilanden bedroeg in 1853, 71,019 zielen (37.079 van het mannelijke en 33,940 van het vrouwelijke ge slacht) en 2118 vreemdelingen, zijnde eene vermindering van 7510 zielen sedert 1849, hetwelk voornamelijk aan de kinderpokken en mazelen moet toe geschreven worden. De wetgevende magt had den 20sten de petitiën van Hawaii, Nihau en Oahu betreffende het verzoek tot inlijving der eilanden hij de Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika onderzochten daarop het rapport uitgebragt, dat deze aangelegenheid niet in den kring lag der bevoegdheid van het Huis, doch in dien van den Koning en zijn geheimen raad, in wien zij alle ver trouwen stelde. FEMKSMS. PARIJS, 24 Junij. De Moniteur meldt, dat de Heer de Persignywegens redenen van gezondheid, zijn ontslag heeft genomen als Minister van Binnenl. Zaken. Deze mededeeling is gevolgd van een brief des Keizers, waarin hij zijn leedwezen betuigt over dezen stap des Heeren de Persigny, die een Ministerie zonder portefeuille van de hand heeft gewezenen benoemd is tot Groot-Officier van het Legioen van Eer. De Voorzitter van den Senaat, de Heer Billault, volgt hem in het Ministerie op. Voor eenige dagen heeft men op het voorplein van het Observatorium het bronzen standbeeld van den Maarschalk Ney onthuld. Het plaatselijk bestuur had te Lyon aan de talrijke Duilsche Protestan ten het openen cener kapel, die zij gehuurd en met vele onkosten, in ver- ceniging met leden der Engelsche kerkhadden ingerigtgeweigerd. Zij hebben zich tot den Minister gewend, die terstond de noodige vergunning heeft verleend en de Engelsch-Duitsche kapel is alzoo te Lyon den 25sten Maart 11. geopend. Op vijf mijlen van Reims woont eene vrouw van 104 jaren oud, die nog dagelijks met het krieken van den dag hare woning verlaatom in de straten van Reims bezems te venten. Zij is steeds vergezeld van vijf kleine kinderen, wier moeder dood en wier vader blind is, en die door de goede oude vrouw van haren kleinen handel onderhouden worden. Te Toulon worden 400 timmerlieden aangeworven. De helft er van is reeds aan het werk en dagelijks komen er meer. ITALIË, ROME, 24 Junij. De verjaardag der wijding van Paus Pius IX is den 17den alhier plegtig gevierd geworden. De Paus, omringd van alle grootwaardigheidsbekleeders van zijn Hof, heeft in de Sixtijnsche kapel de dienst bijgewoond, die door Kardinaal d'Andrea werd verrigt. Na de mis werd een besluit afgekondigd houdendedat elke vervolging wegens hoonbeleediging met woorden of da denzelfs tegen ambtenaren, is gestaakt; dat aan de tot een jaar gevange nisstraf veroordeelden de helft van hunnen straftijd is kwijtgescholden, en dat de straftijd van de veroordeelden tot een langeren tijd met vier maanden is verminderdde wegens diefstal veroordeelden zijn niet daaronder begrepen. De lijst dergenen, wier ballingschap wordt opgeheven, zal, naar men zegt, zeer groot zijn. Te Napels was dezer dagen een Fransch agent aangekomen die zich naar de provinciën begaf om vee aan te koopenbestemd tot proviandering van het leger in de Levant. Naauwlijks was de Napelsche Regering hiervan onderrigt, of zij verbood den uitvoer van vee uit de Beide Siciliën. PUUISSEN. BERLIJN, 21 Junij. Men verwacht den Koning van Portugaldie aan or.s Hof een bezoek zal afleggen. De inschrijving voor de leening heeft het voldingend bewijs geleverd van den gunstigen toestandwaarin de financiën van den Pruissischen Staat verkeeren. Er zijn inschrijvingen ontvangen uit Frankfort, Keulen, Bremen, Amsterdam, Parijs, Londen enz., hetgeen te meer opmerking verdient, daar volgens de Zeitvan zekeren kant niets onbeproefd werd gelalen, om de leening te doen mislukken. De overleden Generaal v. Scharnhorst heeft eene verzameling landkaar ten nagelaten, welke tot de volledigste en aanzienlijkste behoort; de waarde daarvan wordt op 30,000 thalers begroot. FKAIVHFOB T. 23 Junij. In de gisteren gehouden zitting der Bondsvergadering had de stemming plaatsover het ontwerp eener bondswet tot regeling van het regt van ver- eeniging. De definitive stemming werd lot over 14 dagen uitgesteld, en dit zoude, bij de algemeene goedkeuring, welke het ontwerp vond, reeds gisteren geschied zijnware het nietdat de vertegenwoordiger voor het rijk der Nederlanden, welke voor het Groot-Hertogdom Luxemburg medestemde eene uitzondering had doen gelden ten aanzien van Limburg, dat als inte grerend deel van het Koningrijk der Nederlanden alleen ondergeschikt vermogt te zijn aan de wetten van dien Staat. Pruissen en Oostenrijk hebben een voorstel gedaan tot voltooijing der hondsvestingen Ulm en Raslatt, waarvoor nog eene som van ƒ1,800,000 zoude benoodigd zijn. Den 19den stierf op het slot te Schleiz, de residentie van het Vorsten dom van dien naam, hetwelk 6 mijlen groot is en 23,000 inwoners be vat, de regerende Vorst Hendrik LXIIdie sedert 17 April 1818 regeert, en sedert 1 October 1848 ook het bewind over de drie Vorstendommen Reuss jongere linie, aanvaardde. Daar hij geene nakomelingen nalaat, gaat de Re gering over op zijnen broeder Hendrik LXV1I. ZWITSERLAND. Tot bestrijding van de steeds grooter wordende armoede in het kanion Bern, had reeds het afgetreden Bewind het plan gevormd, tot eene door den staat georganiseerde landverhuizing, en een agent naar Holland gezonden, om met de Hollandschc scheepsreedersover de voorwaarden van vervoer der land verhuizers naar Australiëovereen te komen. De Nederlandsche Regering heeft bij deze gelegenheid de meest welwillende gezindheid jegens Zwitserland aan den dag gelegd en met de scheepsreeders zijn zeer billijke voorwaarden gesloten. OOSTENRIJK. WEENEN, 24 Junij. De Generaal von Hess is reeds vertrokken om het opperbevel te aanvaar den over de Oostenrijksche troependie in de oostelijke gewesten nabij de Russische en Turksche grenzen vereenigd zijn. Uit Petersburg was voor zooveel men wistnog geen antwoord ont vangen op de jongste nola's van Oostenrijk en Pruissen, waarin op de ver wijdering der Russische troepen van het Turksche grondgebied aangedrongen is. De ligting van 95,000 man waarmede het leger zal vermeerderd wor den, zal tegen het einde dezer maand tot stand gebragt zijn. Men roemt zeer de gemakkelijkheid en snelheid, waarmede ditmaal de werving geschiedt. In de meeste groole steden wordt het vereischt bedrag gedeeltelijk door vrij willigers aangevuld. Twaalf nonnen zijn tc Weenen uit Jerusalem aangekomen; zij kunnen aldaar in de tegenwoordige omstandigheden niet blijven, en keeren naar Rus land terug. TÜSKTE. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat Hadschi Petros, een aanvoerder van Grieksche vrijscharen in Thessalieop aanhouden van het Grieksche gouvernementden strijd opgegeven heeftonder voorwaarden dat de Chris tenen in Thessalie door de Weslersehc Mogendheden beschermd zullen worden. Het aantal zeeroovers nam in de Grieksche wateren merkelijk af. De Fransche Moniteur meldt uit Belgrado, van den 26sten, dat ten gevolge van hoog hevel, het beleg van Silistria thans bepaaldelijk is opgehe ven dat ook Giurgewo door de Russen is ontruimd en het gehcele Russische leger de Donauvorstendommen verlaat en zich over de Pruth terugtrekt. In de Times leest men het volgende aangaande het gebeurde bij Silistria Met groote blijdschap vernemen wijdat de eerste groote ontmoeting van dezen veldlogt glansrijk en gelukkig geëindigd is met de opheffing van het beleg van Silistria. Den 13den Junij werd de vesting door de Russen met al hunne magt bestormd, onder het hevel der Generaals Gorlschakoff en Schil der, daar de Veldmaarschalk Paskcwitsch het kamp reeds had moeten ver laten wegens eene wonde, die hem voor werkelijke dienst ongeschikt maakt en waarschijnlijk een einde aan zijn leven zal maken. De aanval werd we derom afgeslagen; en hoeveel het Russische leger daarbij moet geleden heb ben, is op te maken uit het feit dat al de Opperbevelhebbers, Gort- schakoff, Schilder en Luders, wonden bekwamen. Na een dag rustens begon het garnizoen, versterkt door eenige uit Sehumla aangekomen troepen, aan vallend te handelen, met evenveel geluk als kracht. Zelfs het eilandje Hopa, waarop de Russen batterijen gebouwd haddenom het noordelijke front dei- vesting te hesloken, werd hernomen, zoodat de Turken in staat waren de gemeenschap der Rassen met de overzijde der rivier te bedreigen. Wij ver nemen dan ook, dat de Russische troepen den 16den in vollen aftogt waren, en dat het beleg was opgehevenhetgeen te minder kan bevreemden daar de Russen nagenoeg te zelfder tijd moeten hebben vernomen, dat eene divisie van het Engelsch-Fransche leger tc Varna geland was, en dal het leger, het welk zoo even met verlies van zijne Bevelhebbers geslagen was geworden door

Leydse Courant | 1854 | | pagina 3