digheid der kerkelijke armbesturen, en meent, dat die dan ook bij bet wets ontwerp volkomen is geëerbiedigd. Bij arll. 7, 10 en 11 wordt de vrijheid van bet beheer niet beperkt, maar bloot bet doen van eenige opgaven voorgeschreven. Omtrent de redenen, waarom eene regeling der armenverzor ging door kerkelijke en bijzondere instellingen van liefdadigheid niet in dit wets-ontwerp moet worden vervatblijft de Regering van meeningdat daar door bet publiek belang veel meer zal worden bevorderd, dan door het leggen van wettelijke banden, welke, naar het oordeel der Regering, niet zouden strooken met den geest der Grondwet, die medebrengt, dat de Kerk zich zoo vrij bewege, als met de regten en verpligtingen van bet Staatsgezag be staanbaar is. De Regering kan niet toegeven, dat er, in 't bijzonder met betrekking tot de armverzorging van Staatswege, gebrek aan overeenstemming zou zijn tusschen de beginselenin de memorie van toelichting op den voor grond gesteld en de bepalingen der wet. 's GRAVENHAGE. 27 Junij. Z. M. heeft benoemd tot Burgemeester der gemeente Sloten, (prov. Fries land) M. A. M. W. Idserda. Z. M. beeft benoemd tot Notaris te Minnertsga, Pier Zeper Dz.Can- didaat-Notaris te Leeuwarden. Z. M. beeft benoemd tot Ontvangers der directe belastingen en accijn- sen te Barsingerborn c. a., den Heer H. de Graaf, te Appeltern c. a.den Heer J. Moerkerken van der Meulen, thans meter en taxateur van den turf in bet meetdistrict. Z. M. de Koning wordt tegen het einde der week in deze residentie verwacht, naar men verzekert, om spoedig weder naar liet Loo te vertrekken. Naar men verneemt beeft bet Z. M. goedgunstig behaagd, aan Heeren Officieren van bet regement grenadiers en jagers te vergunnenom op 7 Julij aanslaande, bij gelegenheid van de feestviering van het 25-jarig bestaan van dat regement, gebruik te mogen maken van de groote zaal op bet Huis ten Bosch. De Koning zal bij die feestviering worden vertegenwoordigd door den Generaal Dumonceau. Men verzekert, dat door Heeren Officieren op gemel- den dag aan de manschappen van bet regement, eenige ververschingen zul len worden aangeboden. H. M. de Koningin beeft van baren vader, Z. M. den Koning van AVur- temberg, een kostbaar paard ten geschenke ontvangen. Naar men verneemt zullen UB. KK. IIH. Prins en Prinses Frederik der Nederlanden in de volgende maand eene buitenlandscbe reis ondernemen. De Minister van Binnenl. Zaken beeft bepaalddat de gemeente Kat wijk, thans één onder-kiesdistrict uitmakende, in twee onder-kiesdistricten verdeeld zal worden, het eene beslaande uit het dorp Katwijk aan den Rijn en bevattende de wijken 12 en 3het andere bestaande uit het dorp Kat wijk aan Zee, en bevattende de wijken 4, 5, G en 7. Ingevolge de bepalingen der provinciale wet, zullen de zotner-vergade- ringen der Provinciale Staten op Dingsdag 4 Julij a. s.worden geopend. De eigenaar van den Kon. Bazar, de Heer D. Boer, is door Z. M. den Koning van Wurlemberg met een zeer kostbaar geschenk vereerd bestaande in een ring van de grootste soort met diamanten a jour omzet, in welks midden zich het Kon. naamcijfer bevindt en waarboven de Kon. kroon insgelijks met edel gesteenten verrijkt, geplaatst is. Eerste Kamer der Staten-Generaat. Zitting van Maandag 26 Junij. In deze zitting is bet wets-ontwerp tot regeling van het armbestuur na beraadslaging met 26 tegen 5 stemmen aangenomen. Tegen hebben gestemd de Heeren van Swinderenvan Nispen van Pannerden de Vos van Steen- wijk de Villers de Pité en van der Oudermeulen. De Kamer zal heden avond bet wets-ontwerp tot wijziging der wetten betreffende de beffing van den accijns op bet gemaal behandelen. In die Avondzitting is gezegd ontwerp na beraadslaging aangenomen met 22 tegen 8 stemmen. Tegen de Heeren: de Sitter, van den Dries, van Eysingavan Beeck Vollenhovenvan AA'essemvan Swinderenvan Sassen en van Sasse van Ysselt. De zitting is daarna opgeheven tot morgen ochtend ten 11 ure. Zitting van Dingsdag 27 Junij. Aan de orde van den dag zijn de beraadslagingen over bet onderwerp, houdende veranderingen in de straffen op misdrijven gesteld. Na beraad slaging wordt het onderwerp aangenomen met 26 tegen 4 stemmen. Tegen de Heeren: van Swinderen, Tonckersvan Eysinga en Bosch van Drakenstein. De beraadslagingen worJcn geopend over bet ontwerp houdende een uit breiding van de regtsmagt der Kantonregtersen is dat ontwerp aangenomen met eene meerderheid van 23 tegen 7 stemmen. Tegen de Heeren, Bosch van Drakenstein van Ryckevorselvan Andringa de Kempenaervan Swan deren van AA'essem Tonckers en van Eysinga. De Kamer is daarna tot nadere bijeenroeping gescheiden als zijn de aan hangige wets-ontwerpen aangenomen. AMSTERDAM, 26 Junij. Donderdag avond hield de maatschappij tot bevordering der Bouwkunst, alhier, hare 12lle algemeene vergadering, onder voorzitting van den Heer D. D. Büchler. Het getal der leden bedroeg thans 857. Op de^ prijsvragen zijn ingekomen 11 antwoorden, als: 3 ontwerpen voor een Postkantoor, 4 voor eene Bewaarschool en 4 voor een' houten trap. Twee zijn der bekrooning waardig gekeurd, namelijk, het ontwerp van een Postkantoor, en dat voor eene Bewaarschool, beide vervaardigd door den Heer J. II. Lelimanreeds eens door de maatschappij bekroond. UTRECHT, 25 Junij. Eergisteren aanvaardde D>'. B. ter Haar de betrekking van Hoogleeraar aan onze Hoogeschool, bij welke gelegenheid door Z. II. Gel. werd uitgesproken eene Latijnschc redevoering in het groot auditorium, over den band der beoefe ning van de historische theologie en christelijke zedekunde. Des middags bood hij in bet gebouw voor kunsten en wetenschappen eenen maaltijd aanaan CuratorenLeeraren enz. aan de Hoogeschool verbondenbenevens aan onder scheidene autoriteiten en verscheidene vrienden. Des avonds bragten IIH. Stu denten eene serenade bij fakkellicht aan hunnen nieuwen leermeester, bene vens aan den nieuw benoemden Curator van Hoytema. ARNHEM, 25 Junij. Gisteren middag kwamen alhier aan van het Loo HH. MM. de Koning en Koningin met gevolgzich begevende naar bet landgoed Bronbeek alwaar zij een déjeuner a la fourchelte in daartoe medegenomene en op- geslagene tenten nuttigdenwaarop de Heeren Barons van Pallandt van AVestervoort en van Pallandt van Oud-Beijerlandeigenaren der aangren zende landgoederen Renner-Enk en Angerensteinmede genoodigd waren en versehenen zijn. Z. AI. de Koning heeftin gezelschap van laatstgemelden Heerde in aanbouw zijnde werken zeer naauwlettend in oogenschouw genomen, terwijl II. M. de Koningin zich minzaamst er. vertrouwelijk met eerslgemelden den Burgemeester van Arnhem onderhouden heeften ein delijk van wege Z. M. eene gratificatie aan al de arbeiders is uitgereikt. Ten 5 ure zijn de vorstelijke bezoekers weder naar het Loo vertrokken. MIDDELBURG, 24 Junij. Woensdag den 21sten werd de zesde jaarlijksche vergadering van de Nederl. maatschappij ter bevordering der geneeskunst gehouden. Nadat de Voorzitter de vergadering met eene doelmatige redevoering had geopend werd door den Hoofdbestuurder-Secretaris verslag uitgebragt omtrent den staat der maat schappij en van hare afdeelingen. De verslagen van de commission zijn uit gebragt. Het concept der nieuwe wet is zonder beraadslaging met 43 tegen 4 stemmen aangenomen en de leden hebben zich in sectien vereenigd. Den volgenden dag werd de vergadering voortgezet. Onder anderen werd besloten tot de zamcnstelling eener geneeskundige plaatsbeschrijving van ons Vaderland. Het Hoofdbestuur werd mede gelast om de afdeelingen op te dragen, aan de commissie voor geneeskundige policie jaarlijks rapport te doen, omtrent ongeoorloofde uitoefening van practijk en onbevoegden verkoop van genees middelen enz. Overgaande tot de benoeming van vier leden van het Bestuur, waarvan drie buiten en één binnen Amsterdam woonachtig, ter vervanging van de Heeren Dr. J. H. Molkenboer, Dr. J. Ledder, Dr. A. Maas en Dr. J. Penn, zijn verkozen de Heeren Chir. van Vollenhoven, te Amsterdam, Dr. J. II. Molkenboer, te Leyden, Chir. Rombouts, te Ingen en Dr. F. J. J. Schmidt, te Rotterdam. Eindelijk is bepaald, dat de zevende Algemeene Vergaderiug te Haarlem zal worden gehoudenop den door het Hoofdbestuur nader te bepalen tijd. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. ENGELAND, LONDEN, 24 Junij. De jonge Dulap Singh, Maharajah van Lahore, de eenige vertegenwoordiger van het regerende huis van den Grooten Mogol is alhier aangekomen. Dezer dagen heeft eene deputatie uit de vereeniging, die voor het aan nemen des tienlalligen stelsels ijvertzich bij den Kanselier der schatkist vervoegd, om aan te dringen, dat eene nieuwe munt naar dit stelsel wierd ingevoerd. De Minister antwoordde, dat hij, ofschoon het gemak van dit door schier geheel Europa en elders aangenomen stelsel ten volle beamende, evenwel niet geloofde, dat de natie rijp was voor de invoering daarvan bier te lande. Den 23sten dezer werd alhier, onder het voorzitterschap des Aartsbis- schops van Canterbury, de 153ste jaarlijksche vergadering van het genootschap tot verspreiding van het Evangelie in vreemde landen gehouden, en door vele voorname Geestelijken en aanzienlijke personen van verschillenden stand bijgewoond. Dat genootschap is nu sedert ruirn anderhalve eeuw tot voort planting der kerk onder onze elders wonende landgenooten en onder de Hei denen werkzaam. Uit Noord-Amerika hebben zijne verrigtingen zich van lie verlede tot AA'.-Ind.Australië, O.-Ind.Zuid-AfrikaNieuw Zeeland, Ceylon en Borneo uitgestrekt. Bij de vestiging vond men in die landen geen 20 Engelsche Geestelijken, nu zijn daar 2,965 Geestelijken, 447 van welke ondersteuning van het genootschap ontvangen 17 collegien tot opleiding van Geestelijken worden insgelijks door het genootschap ondersteund. Men vindt in de Engelsche koloniën 28 bisschopszetels. Gedurende hel jaar 1853 be droegen de uitgaven des genootschaps 104,512 Thans behoeft het, om aan al de aanzoeken te voldoeneene kapitaalvermeerdering van 20,000 M. De groote bevordering onder de Officieren van het leger heeft plaats gehad, 60 Luit.-Generaals Azijn tot Generaals en 225 Gcneraal-AIajoors tot Lnit.- Generaals benoemdonder deze laatsten telt men den Hertog van Cambridge. Al de van tijd tot tijd in Engeland aangebragte en op het bij den Tower liggende wachtschip Crocodile overgebragte Russische gevangenenzijn in vrijheid gesteld, na bevorens de schriftelijke belofte te hebben gegeven van niet tegen de Engelschen te zullen vechten. Zij hebben dienst genomen op Britsche koopvaardijschepen. Slechts twee, die niet tot het afleggen dier verzekering konden besluiten, zijn aan boord van de Crocodile gebleven. De Schout-bij-Nacht Price, Kommandant van het station in den stillen Oceaanheeft een dagorder uitgevaardigdwaarbij aan al de bevelhebbers der

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2