LEYDSCHE WOENSDAG, 28 JUNÏJ. US} 18 54. Da Courant vjordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag kamt De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven BIXKESLMDSCHE BERIGTEiV. LEYDEN 27 Junij. Eergisteren avond is het antwoord van Rusland op de nota van Oosten rijk te Weenen aangekomen. Het strekt daartoe, dat, als een bewijs van hoogschatting voor Oostenrijk Rusland cr in toestemt liet 'JTurkscIi grondgebied te ontruimen. Aanstaanden Donderdag, des avonds ten 7 ure, zullen door het Muziek corps der Stedelijke Schutterij alhier, bij gunstig weder, de volgende mu ziekstukken worden uitgevoerd 1. Grande marche militaire (J. C. Schroder). 2. Ouverture de l'Opera Haydóe ou le Secret (Aubcr). 3. Grande Valse (Labitzky). 4. Potpouri de l'Opera le Chalet (Adam). 5. Marche et Choeur de l'Opera Guillaume Teil (Rossini). 6. Salut a LeidePas redouble (G. C. Krulder). Het Muziekgezelschap Musis Sacrum, de oudste onzer aan de beoefening der toonkunst hier ter stede gevestigde inrigtingenvierde 11. Vrijdag bet 25-jarig Voorzitterschap van den Heer E. P. van Heesdoor een buitengewoon concert, in de onlangs nieuw herbouwde, en voor deze gelegenheid opzette lijk en smaakvol versierde zaal op Zomerzorg. Toen de leden en gasten, met hunne Dames van lieverlede de voor de toehoorders beschikbare ruimte gevuld, en de leden van het orchest hunne plaatsen hadden ingenomen, werd de Voorzitter door de medeleden der Commissie binnengeleid, met eene drie werf herhaalde fanfare begroet, en nam de plegtigheid eencn aanvang met de uitvoering van muziekstukken, die door den Directeur van het orchest geheel overeenkomstig de hem bekende voorkeur van den hoofdpersoon van dien avond waren uitgekozendoor het aanzienlijke versterkte orchest op eene uitmuntende wijze ten gehoorc werden gebragt, en waarbij wij wederom de gelegenheid hadden het uitstekend talent van onzen vroegeren stadgenoot Nicolaï te bewonderen. Vóór den aanvang van het derde stuknam de Vice-Voorzitler de Heer Prijn het woord bragt namens zijne Medecommissa rissen en leden in eene korte hartelijke toespraak, op eene waardige en krach tige wijze hulde aan de verdiensten van den algemeen geachten Voorzitter, cn bood hem, namens de leden, cenen sierlijk en smaakvol gedreven, kost baren zilveren beker aan, met toepasselijke opschriften tot herinnering aan dit feest, voorzien. Zijne woorden werden vervangen door een feestlied, dat door het goed geoefende koor, en onder begeleiding aan het vol orchest uit gevoerd, woorden bevatte van lof en dank aan, en hartelijke wenschen voor hel heil van den man die gedurende het vierde van eene eeuw van het hoofd der Inrigting, hare belangen zoo trouw bestuurd had. Was het vreemd, dat onder zoo vele bewijzen van liefde en belangstelling, ook door opzettelijke deelnemende brieven van de Maatschappij van Toonkunst cn hel Studentenconcert Sempre Crescendo, en door de benoeming tol het ecre lidmaatschap van de Liedertafel de Avondster, ondervonden, den Heer van llecs de woorden schier ontbrakenomtoen de laatste toonen van het lied zich had laten hooren, de gevoelens van zijn hart uit te drukken. In weer wil van de aandoeningen, die hem zigtbaar overstelpten, volbragt hij echter die taak, tot allen, en op eene wijze, die hem nieuwe regten gaf op de achting cn genegenheid van zijne hoorders. De feestviering, door uitnemend zacht weder begunstigd, liep tegen 10 ure ten einde; en toen men zich, wèl voldaan over dezen eenvoudigenmaar waarlijk genotvollen avond, naar zijne woning begaf, was zeker hij ieder eene dankbare stemming jegens een gezelschap, dat zooveel toebrengt tot vorming van den goeden smaak, een opregt gemeende wensch voor het geluk van den Voorzitter, die zoowel in zijne betrekking tot dit gezelschap, als in zoo menigen anderen nuttigen werkkring, en in zijn burgerlijk en huiselijk leven de achting zijner stadge- nooten met zoo veel regt verworven heeft. 0q. De Heer Bavay heeft dezer dagen het voor de geschiedenis der Neder landen hoogst belangrijk werk uitgegeven: Procés du Comte d'Egmont, volgens oorspronkelijke handschriften en bescheiden, af komstig uit de nalaten schapvan zekeren Heer Leclercqz, te Bergen in Henegouwen die wel beschreven had, dat al die stukken moesten verbrand worden, maar waar tegen de Minis ter van Justitie was opgekomen, omdat niets bewees, dal die stukken den over ledene in eigendom toebehoorden. Het werk is een doorgaand bewijs der volkomen onschuld des Graven, met aantooning tevens van al wat zich aan den Hertog van Alba tot overtuiging van des Graven schuld had kunnen voordoen. Den 25stcl' dezer kwam van Hellevoelsluis te Nieuwe Diep binnen 's Lands stoomschip Amsterdam, Kapt.-Luit. ter Zee J. Spanjaard. Den 3Jcn der volgende maand wordt Z. K. II. de Prins van Oranje met zijnen Gou- neur daar verwacht, om met dit stoomschip de verschillende zeehavens van ons land te bezoeken. Den 10dcn dezer is te Arkel aanbesteed het slopen en als koepelkerk weder opbouwen van de Gereformeerde kerk aldaar. De aanneming is gedaan door A. van Beek van Utrecht, voor eene som van 19,400. Uit Koevordcn wordt gemeld, dat Zaturdag 11., gedurende een onweder, aldaar een aardschok gevoeld is, ten gevolge waarvan de wallen aan weerszij den der haven zijn ingestort. In de Zw. Cour. wordt berigt, dat in de Synode der Afgescheidenen, gehouden te Zwolle, besloten is orn te Kampen eene Academie op le rigten, onder de leiding van 3 Professoren, zullende alsdan de 3 Academiën, die nu te Arnhem, Groningen en Hoogeveen bestaan, in een worden gesmolten. De openbare aanbesteding der bedijking van de 115 bunders schorre- grondenonlangs in het Schenge verkocht, is te Goes beproefd. De aanbe- steders meenden die voor ƒ72.800 niet te mogen gunnen. Zij is nu onder de hand aanbesteed aan den Heer D. Dronkers te Middelburg voor ƒ64.500. De Commissaris van Policie te Breda berigt in d. 20 Junij jldat Annetta I.ooijens, oud 14 jaren, geboren en wonende aldaar, lang 1.5 el, voorhoofd hoog, haar, wenkbr. en oogen zwart, aangezigt ovaal, kin spits, kleur bleek, het ouderlijke huis in gezelschap van de weduwe van der Pas, liedjeszangster, heeft verlaten, zonder dat men weet werwaarts zij zich be geven heeft. De genoemde Commissaris van Policie verzoekt, wanneer zij zich binnen het rijk mogt ophouden, haar naar Breda te willen doen terugbrengen, ten einde hem in de gelegenheid te stellen om haar aan hare ouders terug te geven. De leden der nieuwe Kamer te Luxemburg kwamen den 22sten Junij des voormiddags 10 ure bijeen, doch konden niet vergaderen, omdat de tot de opening der zitting noodige volmagt voor de Regering des Groothertogdoms nog niet uit j's Gravenhage was ontvangen. De Nederl.-Belgische spoorweg is gisteren met de bepaalde plegtigheden geopend. Door den Heer BorrelCommissaris des K'onings in de provincie Noord Brabant, en den Heer van der Kun, Hoofd-Ingenieur van den water staat, zijn in naam van Nederland en door den Heer Hoornbecque in naam van Belgie bij die gelegenheid onderscheidene toespraken gehouden. Uit het verslag voor het wets-ontwerp op het armbestuur, blijkt, o. a., dat onderscheidene leden met de zelfstandigheid der kerkelijke armbesturen, niet konden overeenbrengen de werking van het Staatsgezag op het inwendig beheer dier instellingen, dat de regten der diaconien niet genoeg geëerbiedigd hieven. Zij achtten vooral de artt. 7, 10 en 11 hoogst bedenkelijk, en had den met leedwezen de bedreiging met boeten en andere poenaliteiten aange troffen. Verscheidene andere leden keurden eene behoorlijke regeling der armverzorging door kerkelijke en bijzondere instellingen van liefdadigheid allc- zins geoorloofden de onafhankelijkheid dezer instellingen, noch met de Grond wet, noch met het Staatsbelang verecnigbaar. Tusschen de beginselen, in de memorie van toelichting op den voorgrond gesteld en de bepalingen der wet, is niet overal volmaakte overeenstemming gevonden. In 't hijzonder met betrekking lot de armverzorging van Staatswege, is door de overige leden ge wezen op de eigenaardige mocijelijkhedenwaaraan de regeling van dit onder werp, niet alleen hier, maar bijna in geheel Europa, onderworpen is. Van geene Regering is daarom de voordragt eener regeling van het armbestuur te vergenwelke algemeene goedkeuring zou kunnen verwerven. Buitendien heeft de in Nederland bestaande wetgeving op dit stuk in hare toepassing, niet liet minst, door menigvuldige daartoe betrekkelijke verordeningen, tot zoo veel onduidelijkheid en onzekerheid, om van kwade praktijken niet te gewa gen, aanleiding gegeven, dat de behoefte, om uit den tegenwoordigen toestand van het armwezen op wettigen voet te geraken, zich steeds dringender doet gevoelen, cn het daarom als hoogst nuttig en noodzakelijk moet worden aan gemerkt, dal het onderwerp eindelijk bij de wet worde geregeld. De overtui ging van het wensclielijke, ja onontbeerlijke van zoodanige regeling was dan ook bij zeer velen zoo zeer gevestigddat zij verklaarden over veel te moeten heenstappen, opdat er toch eene wet tot stand mogt komen, welke aan de verwikkeling van dit mocijelijk onderwerp een einde zou maken. In de memorie van beantwoording, door de Regering op het verslag toege zonden, wordt, o. a. gezegd, dal de Regering veel prijs stelt op de zclfstan-

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1