van aardbeving schenen bewogen te zijnde schade wordt op meer dan 2000 geschat; verscheiden personen hebben door het hcele water en de nedergeko- men steenen vrij ernstige wonden ontvangen. Te Ncw-Castle bestaat het plan om niet minder dan 10 nieuwe scholen te bouwen waarvan de hosten ruim 20,000 beloopen zullen. De America heeft berigten aangebragt uit New-York van 6 en Boston van 7 dezer. Officiële berigten van den Heer Soulé meldendat de Spaan- sehe Ren-ering, behalve de vrijstelling van de aan de Black Warrior opgelegde boete, aan de Amerikaansche stoombooten in de vaart op Cuba al de aan de Britsche stoomschepen toegestane voorregten heeft verleend. IRASfHRfJH. PARIJS, 20 Junij. LI. Vrijdag heeft de Keizer de militaire strafinrigting te Saint-Germain bezochtdie gedeelten van het kasteel bezigtigdwelke eene geschiedkundige vermaardheid hebben gekregen, en bij die gelegenheid aan verscheidene tuch- telingen kwijtschelding van straf verleend. De Keizerin zal zich den lSdcn Augustus naar de Pyreneën begevenen de inwijding des spoorwegs van Bordeaux naar Bayonne bijwonen. De opening van den spoorweg van Lyon naar de Middellandsche zee, tusschen Avignon en Valence, is bepaald op den 29sten dezer maand. Het gebouw der tentoonstelling nadert, ras zijne voltooijing, en alles doet voorzien, dat men voor den lsten November inet den geheelcn bouw gereed zal zijn. Bij de opruiming der overblijfselen van de kerk St. Benoist, rue St. Jacques te Parijs, heeft men eene ogivale poort ontdekt, welligt de rijkste cn fijnst gebeeldhouwde, die te Parijs bestaat. Deze poort dagteekent van de 15de eeuw zij zal ter beschikking van den Prefect der Seine worden gesteld. Men hoopt in die kerk de graven te vinden van Claude Perrault, den archi tect van het Louvre, en van diens broeder Charles. De Protestantsche Synode van Frankrijk heeft dezer dagen adressen ge zonden naar den Aartsbisschop van Upsala en andere geestelijke Heeren, om op het staken van de vervolgingenwaaraan de Roomschen in Zweden soms ten doel staan, aan te dringen. De stad Havre zal een botanischen en zoölogischen tuin bekomen. Tot dit doel hebben cenige personen zich vereenigd, die het benoodigde kapitaal zullen bijeenbrengen ten einde in de eerste uilgaven op groote schaal te voorzien. Een der dagbladen van Boulogne berigt, dat in de omstreek dier stad thans vier veldlegers worden opgeslagen, en dat daarin tegen den 15denJulij 50,000 man troepen zullen vereenigd zijn. Den 13dcn werd Toulon door een der hevigste onweders bezocht. Ge durende een uur was de stad in de diepste duisternis gedompeld. De hagel sloeg vensterruitendakpannen en lantaarnen aan stukken. In verscheidene gebouwen is de bliksem geslagen, en in de omliggende gemeenten zijn de korenvelden en wijngaarden verwoest, en is de oogst geheel verloren. Op den weg vond men omvergeworpen karren en doode paarden. De in het Zuider kanaal en in het kanaal van Brienne gevallen boomen stremmen de vaart. De straten der stad werden in eene rivier herschapen. Op den weg van Fontaine- Lestang heeft de bliksem, door een schoorsteen geslagen, een kind op den arm der moeder gedood. Eene bejaarde dame in de wijk Montgaillard is van schrik plotseling gestorven; te Lardenne zijn een 13-jarig jongeling en een kind var. 3 maanden door de electrieke vloeistof gedood. Te Auch (depart. Gers) woedde het onweder even verschrikkelijk. De bliksem sloeg in het telegraaf-bureau; een dépêche, welke een der ambtenaren, die op den grond geworpen werd doch geen letsel bekwam, in de hand hield, werd gedeelte lijk verbrand. De groote Katb. inrigting tot verbreiding des geloofs, die Lyon tot zetel en de gansche wereld tot werkkring heeft, maakt thans een verslag, be trekkelijk hare werkzaamheden in 1853, openbaar. Daaruit blijkt, dat hare ontvangsten in dat jaar 3,335,149 fr. 99 c. bedragen hebben, van welke som door Frankrijk 2,364,148 fr. 31 c. is bijgedragen. De uitgaven heb ben 5.180,262 fr. 67 c. beloopenwelk bedrag door de ontvangsten van het jaar, vermeerderd met het batig slot van het vorig jaar, juist gedekt wordt. De jaarboeken dezer inrigting worden thans in negen Europesche talenen in 173,000 afdrukken verspreid. Een Engelschman, John Blackwell, heeft, vergezeld van de gidsen Balmat (van Chainouny) en C. Blaümer (van Grindelwald)benevens 4 gem- senjagers, den hoogsten top van de Wetterhorn, in Zwitserland, bestegen en aldaar 4 ijzeren vanen geplant. NAPEL§. Het gerucht was hier in omloop gekomen, dat de Regering den uitvoer van zwavel uit Sicilië zou verbieden. Eenige dagbladenvan dit gerucht gewagende, schijnen in dat verbod eenen maatregel van vijandigen aard je gens de Weslersche Mogendheden te zien. Het Fransche Hof, hetwelk reeds dadelijk bij het oprijzen der verwikkelingen in het Oosten,en vervolgens in den ganschen loop der daarover gevoerde onderhandelingenvan het Napelsche zeer uitdrukkelijke betuigingen van bijval en goedkeuring had ontvangen, had geen de minste reden om te geloovendat er in de gezindheid van dat Hof eenige verandering gekomen was. Evenwel is de gezant des Keizers gelast ophel deringen omtrent de strekking van den bedoelden maatregel te vragenen uit de verklaringen blijkt dat de nilvoer van zwavel aan schepen onder de Napelsche vlag niet anders verboden isdan wanneer de zwavel naar eene haven van eene der oorlogvoerende mogendheden mogt bestemd zijnen dat de uitvoer met onzijdige schepen vrij is, doch ook alleen naar onzijdige lan den. Zoo dit antwoord niet elke reden van beklag wegneemtgeeft het althans aan hel besluit der regering een minder bedenkelijk voorkomen." 11A M IS IIII G. 19 Junij. Een brief van hier den 13den geschreven, meldt dat de eerste van de vier flotilles van kanonneerbootenwelke de Keizer van Rusland laat uitrusten, om de klippen en ondiepten te verdedigen, thans gereed is, uil 20 zulke booten bestaat en van Abo naar Ilelsingfors is vertrokken. Bovendien verneemt men, dat de eerste divisie der Russische vloot in de Oostzee, welke divisie te Kroon stad heeft overwinterd, bestaat uit 20 schepen, en dat de tweede divisie ka nonneerbooten aldaar sedert het midden van Mei bijeen is; de onderscheidene schepen van deze vloot, welke alle geheel uilgerust zijn, hebben achtervol gens de haven verlaten, en liggen voor de reede van Kroonstad geschaard. Dezelfde brieven uit Hamburg melden, dat, om de kusten van Rusland te beschermen tegen eene landing der verbondene troepende Russische Regering naar dien kant eene divisie infanterie met kavallerie en artillerie heeft gezon den. Men meent met zekerheid te weten, dat zich in de haven van Sweaborg en achter de versterkingen dier vesting 10 groote oorlogschepen bevonden behalve nog eenige oorlogschepen van geringer kaliber. Al deze vaartuigen zijn volkomen uitgerust van manschap en materieel, zoodat zij dadelijk zee kunnen kiezen. Uit Kopenhagen is alhier berigt ontvangen, dat eenige Engelsche sche pen een vergeefschen aanval op Gamla-Carlebyin de Bothnische golf, hebben beproefd, waarbij een Engelsch schip den Russen in handen is gevallen, drie Engelsche officieren gesneuvelden twee officieren en veertien matrozen ge kwetst zijn. De Russen tellen drie en twintig dooden. Bij de regering van de vrije stad Bremen is een wetsontwerp aanhangig, houdende verbod aan de jongelieden van het mannelijk geslacht, om vóór dat zij den vollen ouderdom van 25 jaren hebben bereikt in het huwelijk te treden. De Commissie met het onderzoek van dat ontwerp heiast, heeft de aanneming aangeraden. 00§TEHRIJH. WEENEN, 19 Junij. De jonge Baron v. MeyendorfF, zoon van den Russischen Gezant is met dépêches uit Petersburg alhier aangekomen. Deze bevatten echter nog geen antwoord op de nota van 2 Junij, maar daarentegen heeft hij den last voor den Russischen Gezant medegebragt, dat deze de Oostenrijksche Regering moest afvragen, of zij meent, dat Rusland alleen met Turkije, of ook met de Westersche Mogendheden in oorlog is. Het schijnt, dat dit stelsel van vra gen cn antwoorden slechts dient om tijd te winnen, en inmiddels de mili taire maatregelen in Moldavië te voltooijen. Aartshertog Albrecht is te Semlin aangekomenom de in die stad lig gende divisie infanterie te inspecteren. De Vorst van Servië heeft een bezoek bij den Aartshertog afgelegd en bij hem het middagmaal gebruikt. Aartshertog Johan heeft dezer dagen te Triëst de transportschepen be zigtigd, die daar levensmiddelen en andere voorwerpen ten behoeve van het Fransche leger in de Levant hadden aan boord genomen,en bij deze gelegenheid zich in warme bewoordingen ter gunste van Frankrijk en zijn leger uitgelaten. Daar sedert het jaar 1820 de magnetische declinatie in de Adriatische Zee niet is onderzocht, is van hooger hand eene expeditie naar die zee ge zonden om deze zaak te onderzoekenmet welk onderzoek benevens met nog eenige andere bijzonderheden belast is de Heer Dr. K. Kreil. KUSLAJi I>. Tusschen den Keizer van Rusland en den Koning van Pruissen zal eene persoonlijke zamenkomst worden gehouden te Neusladt, bij Tilsit. De Keizer heeft aan den bevelhebber der Wallachijsche militie, Konesko, wegens zijne betoonde dapperheid in den strijd tegen de Turken, de SLWla- dimirsorde 3dc klasse geschonken. In het algemeen beloont Rusland die Wallachijers, welke zich in den strijd tegen den Sultan onderscheiden. Volgens het Journ. de St. Petersb. heeft de Veldmaarschalk Paske- witsch nog tot aan den lsten Julij e. k. aan schepen onder onzijdige vlag, vergunning gegeven om, niettegenstaande het verbod van uitvoer, met graan en andere ladingen van Ibrailow GalatzIsmail en Toeltscha uit den Donau naar zee te varenterwijl hij levens vooruitzigt gaf op eene nieuwe verlen ging van dien termijn, ingeval deze niet door den loop des oorlogs mogt worden belet. Van den toestand van Petersburgdier vroeger zoo vrolijke en bedrij vige hoofdstad wordt, door een vari daar teruggekeerd Engelschman, een som ber tafereel opgehangen. Paleizen zijn in barakken herschapende bruggen afgebroken, tenten voor 40,000 Baskieren opgeslagen, die hunne steppen in Orenberg en Berm verlaten hebben, om Petersburg te beschermen, nog met lansen, bijlen, boog en pijlen gewapend zijn, en de schoone en goed gewa pende lijfgarde moeten vervangen, welke deels naar Polen, deels naar Finland is afgetrokken. Handel en scheepvaart staan nagenoeg stil; op de breede en prachtige Newastroom, voormaals met honderde schepen overdekt, ontwaart men slechts nu en dan een met steenen heiaden barkschip, of eene stoom boot die troepen overvoert. De hoogere klasse der maatschappij gaan onder al de vrijwillige en onvrijwillige offers, die zij moeten opbrengengebuktter wijl de lagere klassen in eene opgewondene geestdrift verkeeren, welke zich niet zelden in het mishandelen van vreemdelingen lucht geeftzoodat de policie moeite heeft deze te beschermen. Een zoo groot aantal vreemdelingen neemt dagelijks de wijk naar Memel, dat men weken vooruil plaatsen op de rijtuigen derwaarts bestellen moet.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 3