liUITEi\TLAl\DSCllE BER1GTEN. Door hel Depart, van Oorlog is last aan al de korpsen gegeven, om naaawkeurige staten op te maken van al de met verlof zijnde manschappen, behoorende tot de ligtingen der nationale militie over 1850 en 1851. Hbl Bij het wets-ontwerp regelende het gebruik van het koloniaal batig slot over 1852 wordt voorgesteld om dat batig slot, ten bedrage van 4,700,000, toe te voegen aan de middelen en inkomsten over het dienstjaar 1852en dit bedrag is dan ook in 's Rijks schatkist overgebragt. Met den lsten Julij aanstaande worden de kantoren van den Rijkstele graaf te 's Hertogenbosch en Maastricht voor de binnen- en buitenlandsche dienst opengesteld. Boerste Eit&mer tier SlaSen-fnCneraal. Zitting van Woensdag 21 Junij. In deze zitting zijn achtereenvolgens aangenomen met algemeene stemmen de wets ontwerpen 1°. tot verlenging van den termijn bij art. 293 der ge meentewet gesteld2°. tot regeling van het gebruik van het koloniaal batig slot over 18513°. tot vaststelling der raming van uilgaven wegens ver strekkingen voor het Departement van Marine, dienst 1854; 4°. tot goedkeu ring eener dading tusschen het bestuur der domeinen en het heemraadschap van Mark en Dintel5°. tot het verleenen van pensioen aan mindere geëm ployeerden bij inrigtingen van 's Rijks zee- en landmagt6°. tot vaststelling der raming van uitgaven wegens verstrekkingen voor het Departement van Oorlog; dienst 1854 met 20 tegen 8 stemmen, nadat deswege het woord was gevoerd door de lleeren van Swinderen, Cost Jordens, van Rijckevorsel en de Minister van Oorlog. Tegen hebben gestemd de Heeren Cremers, van der Oudermeulen, de Vos van Steenwijk, Cost Jordens, de Sitter, van Swinderen, Insinger en van Rijckevorsel. ROTTERDAM, 21 Junij. Het gebouw, dat aan het Nieuwe Werk, opzettelijk voor de groote muzikale uitvoeringen ter gelegenheid van het aanstaande muziekfeest alhier, wordt opgetrokken, nadert zijne voltooijing met rassche schreden. De zaal voor het publiek bestemd, is 63 el lang, 28 cl breed en 15 el hoog (builen het dak waarin van weerszijden drie kolossale lichtramen zijn aangebragt). Zij zal kunnen bevatten ongeveer 4000 personen en des avonds door ruim 200 gas vlammen verlicht worden. Behalve nog andere toestellen, zijn in de lengte 4 kolossale kroonen aangebragt. Op het orchest, dat zich een mans lengte boven den beganen grond verheft, zullen ongeveer 900 personen geplaatst kunnen worden. Achter het orchest zijn drie vertrekkenzoogenaamde stem kamers, aangebragt, ten dienste der leden van het orchest cn van het koor. Aan de andere zijde tegenover het orchest, de zaal uitgaande, komt men op eene ruime open plaats, waarvan de drie overige zijden bepaald worden door even zoo vele ruime vcrverschingsplaatsen4 dubbele deuren waarborgen tegen gedrang bij in- en uilgang. GORINCHEM, 19 Junij. Gisteren is door eene hoos, welke omstreeks zes ure in den namiddag, over het twee uren van hier gelegen dorp Giessendam heentrok, nog al aan merkelijke schade aangerigl; van onderscheidene huizen, ook van de kerk, zijn pannen afgeworpen, van een huis, onder anderen, is de schoorsteen door het dak geslagen; van eenen molen, dien men bezig was te herstellen, werd de kap geheel verzet en een wagentje, dat op den dijk stond, is opgenomen, een eind verder weder nedergekomenen toen omgestort; gelukkig echter heeft niemand het leven er bij verloren. ilbl HELLEVOETSLUIS, 20 Junij. Eergisteren is het Amerikaansch fregatschip Republic, gezagvoerder W. II Sawyer, van hier naar New-York vertrokken, met 450 landverhuizers en heden morgen is de Fransche oorlogskotter Favorite laatst van het Nieuwe Diepalhier teruggekomen. AMSTERDAM, 21 Junij. Naar men verneemtis de Procureur-Generaal bij hel Provinciaal-hof in Noordhollandteruggekomen van de voorziening in cassatie tegen 's Hof arrest in zake Jhr. M. Salvador cn S. Fongers. Wijlen de Heer A. van der Hoop heeft, zoo als reeds vroeger i9 mede- I gedeeld aan de stad Amsterdam vermaakt eene wereldberoemde verzameling schilderijen, die een, elders te vergeefs gezochtenkunstschat uit de Hol- landsche en Vlaamsche school aanbiedt. Aan dit legaat is echter een groot bezwaar verbonden, de betaling namelijk der successie-regtenten bedrage van ongeveer ƒ50,000. Hoe groot de waarde ook is, die door het stedelijk be stuur aan zoodanig kostbaar aandenken gehecht wordt, acht het zich, be zwaard om, tot die groote uitgaaf over te gaan en de ingezetenen daarmede te bezwaren. Met vreugde vernemen wijdat er zich eene Commissie ge vormd heeft, bestaande uit de Heeren Mr. II. J. Koenen, J. J. A. Santhagens, Mr. F. de Wildt, J. de Vos Jz.J. Wittering, C. J. Fodor en Mr. C. E. Vail- lantdie trachten zal die som bijeen te brengenten einde daardoor de kunstschat, ter waarde van ongeveer ƒ400,000, voor deze stad bewaard worde, en de armen de voordeelen der bezigtiging verkrijgen, hun door den Heer A. van der Hoop vermaakt. Deze Commissie heeft eene circulaire rondgezonden. AmstC.) Wij meenen onze lezers opmerkzaam te moeten makenop de loffelijke pogingen, welke door de Nederl. Handelmaatschappij worden aangewend, om hier te lande eene katoenmarkt te vestigen. Niet alleen zijn dezer dagen twee ladingen katoen direct uit New-Orleans voor rekening der Handelmaat schappij alhier aangevoerd, maar eerstdaags zal zelfs een bekwaam jong koop man voor hare rekening naar Noord-Amerika vertrekken, met het doel om aldaar relation aan te knoopenof uit te breiden. Rij deze gelegenheid vestigen wij ook de aandacht op de in den handel merkwaardige omstandigheid, dat spoedig alhier verwacht wordt eene lading koffijdirect van Ceylon. Men weet zich niet te herinnerendat in de laatste vijftig jaren eene lading Ceylon-koffij bij regtstreekschen aanvoer al hier is aangebragt. [Ilbl.) BISL.GÏE. BRUSSEL21 Junij. De Minister van Financien heeft met de Geb. Rothschildde nationale bank en de Socicté Générale de leening aangegaan van 27 millioen frs. toegestaan bij de wet van 14 Junij 1853. De leening geschiedt tegen 4i pCt. tot den koers van 90 pCt. Zij is tot 1861 tegen alle conversie gewaarborgd. De rente begint te loopen van 1 Mei 11. De stortingen zullen plaats hebben 1 Julij, 1 Augustus, 15 November 1854, 1 Februarij1 Mei, 1 Augustus, 1 November en 31 December 1855. Men hoopt, dat het publiek voor 5 mil lioen zal kunnen inschrijven. Heden is zekere Pieter Heygentimmerman, 73 jaren oud, op het oogenblik dat hij het lijk van den Heer Peronet in de kist legde, door een hevige beroerte getroffen, dood neder gevallen. In eene gieterij in de Vlaamsche voorstadzijn door eene uitstorting van gesmolten ijzer de beenen van zes werklieden geheel verbrand. ENGELANB. LONDEN, 20 Junij. In de Kamer der Lords heeft Lord Lyndhurst het Ministerie geïnterpelleerd over de betrekkingen met Rusland. Lord Clarendon heeft geantwoorddat men van Rusland volkomene waarborgen tegen elke aanranding in de toe- i komst verlangt. De Graaf v. Derby heeft daarenboven den wensch geuit, dat Rusland alle vroeger aan Turkye ontnomen grondgebied zoude terug ge ven. De Graaf van Aberdeen is getreden in eene verdediging van Rusland, en heeft de zaak van den vrede bepleit. In de Times leest men het volgende: Door den Heer Gregson, een lid van het Lagerhuis, wordt de Minister opmerkzaam gemaakt op de ruime gelegenheid, die in Britsch Indië bestaat tot het verbouwen van vlas, hennep i en dergelijke stoffenwelke niet alleen uitmuntend geschikt zouden zijnom de tot nog toe uit Rusland ingevoerde stoffen van dien aard te vervangen, maar ook ruimschoots middelen zouden opleveren, om de vervaardiging van papier goedkooper te maken. In het afgeloopen jaar heeft Engeland 64,169 ton vlas van het buitenland ontvangenen behalve 29,770 ton was die gansche hoeveelheid uit Rusland afkomstig. Van den buitenlandschen hennep, die Engeland in 1853 gekocht heeft, ten bedrage van 63,142 ton, is niet minder dan 41,819 ton door Rusland geleverd. Die aanvoer had, naar de prijzen van vredestijd berekend, eene gezamenlijke waarde van 3,395,635 doch deze zou, naar de tegenwoordige marktprijzen berekend, tot 6,500,000 j stijgen. Feiten, die boven tegenspraak verheven schijnen te zijndoen ons denken, j dat wij even groote hoeveelheden vezelachlige sloffen uit Indië zouden kunnen bekomen, niet alleen van even groote, maar van veel grootere sterkte, en bui tendien van meer algemeene bruikbaarheid. Het is gebleken dat, terwijl Pe- tersburger hennep brak wanneer hij een gewigt van 160 tg dragen moest, I verscheiden Indische soorten waarvan sommige allerwege in het gansche land groeijen, eene zwaarte van 175 tot 400 ffi konden dragen; eene soort, van I Kote Kangraheeft de beproeving met 400 ffi wigts zeer goed doorgestaan. Onder de Indische gewassen, die voor dit doel bruikbaar zouden zijn, valt eene soort van pisang het meest in het oog, van dit gewas zou zonder moeite bruikbare draadstof kunnen verkregen worden, en er zou reeds een toestel uitgevonden zijn tot het verrigten van al de bewerkingen, die noodig zijn om daaruit vezel- en papierstof te trekken. De groote vraag is, of de teelt en de bewerking van vezelrijke gewassen in Indië, voordeel kan opleveren. Er is grond om die vraag bevestigend te be antwoorden; cn men mag hopen, dat eene der vruchten van den eersten oorlog, die ooit zonder eenig winstbejag of hartstogt ondernomen is, zal be- i staan in eene onberekenbaar groote vermeerdering der hulpbronnen van een land, hetwelk niet alleen onder onze belangrijkste bezittingen behoort, maar juist het meest van al de overzeesche bezittingen van Groot-Brittannië de af gunst en drift van onzen vijand gaande maakt. Van de paarden, die tot nog toe uit Engeland naar het Britsche leger in Turkije zijn gezonden, zijn over het geheel vier ten honderd op de zeereize, of ten gevolge derzelve overleden. Dit wordt door deskundigen als eene zeer voldoende uitkomst beschouwdterwijl het verlies bij het overvoeren der paarden voor het Fransche leger in het Oosten niettegenstaande den korteren afstand, vrij wat grooter moet zijn. LI. Zaturdag werden te Londen 24 en te Liverpool 7 Nederlandsche schepen naar Australië bevracht. Gisteren was de eerste dag, dat het glazen paleis te Sydenham voor het publiek was opengesteld. Het aantal bezoekers bedroeg ongeveer 12,000. In den vroegen morgen van den 18den dezer is op de werf te Chatlara brand ontslaan waardoor de zaagmolens aldaar grootendeels vernield zijn. In den wolhandel hebben te Bradford aanzienlijke faillissementen plaats gehad; o. a. Howals Moon, passief 18,000 Halslead 12,000 Taylor 100,000 enz. In dat district verkeert men in groote bekommering. Eenige dagen geleden is nabij Birmingham de ketel eener stoomfabriek met zoo veel geweld gesprongen, dat de huizep als door een sterken schok

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2