LEYDSCHE COURANT.#® 1854. VRIJDAG, 23 JU.MJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. l U De Prijs der Courant is ƒ13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BIWËMAXDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 22 Junij. Openbare Vergadering van den Gemeenteraad. Donderdag22 Junij 1854. Afwezig de HQ. Bucaille, ten Sande, Cock, Adriaans, Yssel- sleyn, Gevers, Krantz, Olivier en Leembruggen. De Notulen der vorige vergadering worden gelezen en goed gekeurd. Door den Burgemeester worden vervolgens overgelegd de vol gende stukken: 1°. De rekening van IIII. Gecommitteerden tot de administratie der Vereenigde Gast- en Leprooshuizen over 1853. Is besloten deze te stellen in handen van de Commissie van Finantie, ten fine van berigt en raad. 2°. Eene Verordening op de markten. Nederleggen op de leeskamer. 3°. Request van D5. J. F. Knyper, om vrijstelling van het mincrval. Te stellen in handen van HH. Curatoren van het Gymnasium, ten einde daarop te dienen van berigt cn raad. Aan de orde der beraadslaging wordt gesteld 1°. Voordragt van af- en overschrijving 1853. Burgemeester en Wethouders hebben voorgedragen de kosten van de vrijwillig opgezondene personen, weezen of verlaten kinderen naar de Koloniën der Maatschappij van Weldadigheid, waarvoor geene gelden op de begrooting van het loopende jaar waren toe gestaan benevens meerdere kosten van geneesmiddelen voor de armen dan waarop was gerekend, te vinden door af- en over schrijving op art. 116 der begrooting «kosten van gemeen schappelijke zaken." Deze voordragt door de Commissie van financie ondersteund zijnde, heeft de Raad deze af- en over schrijving met algemeene stemmen goedgekeurd. 2°. Voordragt tot verhooging der Artt. 50 en 51 van den Staat van begrooting 1854. Met 13 tegen 3 stemmen, zijndo die van de IIII. Sikkel Groos, Luzac en van der Boon Mesch, terwijl het lid Lisman zich buiten stemming heeft gehoudenheeft de Raad zich vereenigd met het rapport van de Commissie van Finantie, en alzoo besloten, dat de kosten, veroorzaakt door eenige noodzakelijke vertimmeringen aan het Raadhuis, zullen worden gevonden door af- en over schrijving op onderscheidene artikelen van fabricagewerken, nader aan te wijzen. 3°. Voorstel van het Raadslid Lismanbetreffende het Archief. Na deliberatie wordt als motie van orde door het lid van Oule- ren voorgesteld, dat de Heer Lisman zal worden verzocht zijn voorstel terug te nemen en nader te omschrijven. Deze motie wordt met 10 tegen 7 stemmen, zijnde die van de RH. van Outeren, Lezwyn, de Moen, Iluyser, Bucaille, Stoffels en den Voorzitter verworpen. De Heer Kaathoven stelt daarop voor thans het beginsel aan te nemen dat er een Archivarius zal worden aangesteld. Dit voorstel wordt aangenomen met 12 tegen 5 stemmen, zijnde die van de HH. van Outeren, Lezwyn, Bucaille, Stoffels en den Voorzitter. 4°. Voordragt tot onderhandsche aanbesteding van den Zijldijk, De termijn van zesjarig onderhoud van den Zijldijk met ult°. Julij dezes jaars verstreken zijnde, hebben Burgemeester en Wethouders voorgesteld dit onderhoud gedurende twee jaren aan den vroegeren aannemer Jacob van Leeuwen onderhands aan te besteden. Na deliberatie is met algemeene stemmen bepaald dat dit werk voor eén jaar aan genoemden aannemer zal worden gegund. 5°. Verordening der tiendverpachting onder Leyderdorp. Deze voorwaarden worden na deliberatie, met algemeene slem- men goedgekeurd. De behandeling van de Verordening op liet bakken en verkoo- pen van brood, wordt tot eene volgende Vergadering uitgesteld. Waarna de Vergadering is gescheiden. Op de algemeene tentoonstelling van vee, voortbrengselen en werktui gen van den landbouw, op 20, 21, 22, 23 en 24 Sept. e. k. te Dordrecht te houden, door de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, zijn op 205 ver schillende in te zenden voorwerpenvoor de best gekeurde en zich onderschei dende, ongeveer 400 prijzen en premien uitgeloofd, benevens vereerende getuig schriften. Onder de prijzen zijn onderscheidene zeer kostbare, uitgeloofd door Z. M. den Koning en HH. KK. HH. Prins Frederik en Hendrik der Nederlan den. De waarde van al de prijzen en premien mag men gerust op ƒ5,000 schattenzoodat het niet aan aanmoediging onthreekt. Te Koudekerk is bij Raadsbesluit bepaald, dat de kermis in het ver volg binnen deze gemeente zal gehouden worden in de maand Augustus, aanvangende den eersten Maandag na SB Laurentius en eindigende des Vrijdags daaraanvolgende. De Gemeenteraad van Werkendam, in Noordbrabant, heeft bepaald, dat aldaar dit jaar geene kermis zal worden gehouden. Uit Arnhem wordt aan het Ilandelsbl. van den 20sten gemeldheden in den vroegen morgen overleed alhier aan eene langdurige en slepende ziekte, in den ouderdom van 56 jaren, de Ileer M. tl. Conrad, Hoofd-Ingenieur van den waterstaat in Gelderland en lid van den Raad dezer gemeente. Het Rijk verliest in hem een zeer bekwaam ambtenaarde gemeente een algemeen geacht inwoner, terwijl de Raad een zijner ijverigste leden in hem betreurt. Wij vernemen uit Groningen, dat niettegenstaande de Minister van Binnenlandsche Zaken den Raad verzocht had op het vroeger besluit, ten opzigte van de geweigerde transportkosten van bedelaars naar de Kolonie van Weldadigheid, terug te komen, dit verzoek nogmaals in de laatste raads vergadering van de hand is gewezen, en daarmede het eerste besluit bekrach tigd. In diezelfde vergadering is ook de rogge-accijns in deze gemeente tot I 1 Sept. verlengd. Uit Raai te in Overijssel worden gunstige berigten aangaande de rogge, de boekweit en de aardappelen medegedeeld. Onder deze en de naburige ge meenten Heino, Dalfsen en Ilellendoorn zijn in de laatste 3 jaren 400bunders heideveld in kuituur gebragt. Te Wijk bij Heusden had 11. Maandag brand plaats, en het vermoeden bestond, dat zekere B. C.het huis zijns buurmans had in brand gestoken; om zoo doende ook zijn, voor brandschade verzekerd, pand te doen afbranden hetgeen gelukte; deze nieuwe manier om het vermoeden van brandstichting bij verzekering van zich af te keeren schijnt echter te zijn mislukt, althans gis- I teren morgen is B. C. in hechtenis genomen en naar's Hertogenbosch overgebragt. Men schrijft uit Raamsdonk: Sedert eenige dagen is hier in de Lang- I straat bijzonder veel aanvraag naar vee. Verscheidene Belgische handelaars doen dan ook aan de huizen belangrijke opkoopingen, vooral van guste- en kalfkoeijen en besteden buitengewoon hooge prijzen. Hierdoor wordt de aan- I voer op de markten zeiven zigtbaar minder. Er zijn met de Rafaël berigten uit Curacao van den 4dcn Mei gekomen, j De Heer Jhr. J. J. Rammelman Elsevier heeft den 28sten Aprilin de ver- I gadering van den kolonialen raad, vóór zijn vertrek met verlof uit die kolonie, I het bestuur aan de Heer Mr. J. B. Gravenhorst, President van de Reglbank, S overgedragen. (Utr. Cour.) I Een der verdienstelijkste schilders van Spanje, Don Genaro Parez de I Villamil, is dezer dagen overleden in den ouderdom van 47 jaren. Ook is een der geleerdste mannen van Denemarken door den dood aan zijn land en de wetenschappen ontrukt, daar Adolf Frederik Bergsoe, Hoogleeraar i in de staathuishoudkunde aan de hoogeschool te Kopenhagen, en Directeur van het bureau van statistiek dezer dagen is overleden. 's GRAVENHAGE, 22 Junij. Z. K. H. Prins Frederik is heden nacht van het Loo op zijn buitengoed het Huis de Paanw aangekomen en II. K. II. de Prinses wordt heden insge lijks aldaar terug verwacht. De plegtige installatie van den Heer Mr. J. D. W. Pape, nieuw be noemd lid van den Hoogen Baad der Nederlandenzal in eene openbare al gemeene vergadering op Dingsdag den 27stcn dezer, des middags ten één ure, plaats hebben. i Bij den Minister van Fin. is ontvangen een muntbiljet van ƒ10, door een onbekende, onder het postmerk Zevenbergen, tot voldoening van aan het 1 Rijk verschuldigdedoch in der tijd te min betaalde geldeningezonden.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1