FRANHRMI. PARITS, 13 Junij. De Keizer heeft aan den Heer Ch. Baudin een eigenhandigen brief van rouwbeklag geschreven, bij gelegenheid van het overlijden van Admiraal Baudin. Onder den titel Memorial cle la guerre d'Orient wordt alhier vol gens officiële bronnen een photographisch plaatwerk uitgegeven met tekst, hetwelk vervaardigd wordt door den photograaf de Tannyon, die door bet Ministerie van Oorlog naar het Oosten is gezonden. Eerlang zal op den schouwburg de la Porte St. Martin een tooneelspel worden opgevoerd, verschuldigd aan de pen van den Heer Monrose, de voor lezer van den Koning der Nederlanden, getiteld: De Watergeuzentot onderwerp hebbende een der treffendste episodes van de Nederlandsche ge schiedenis in de 16de eeuw. Men is hier thans niet meer tevreden met de pleiziertogten naar de baden van Duitscbland en Italië, of een togtje op den Rijn en naar Enge land; thans wil men ook pleiziertogten daarstellen naar de Oostzee, die acht dagen zullen duren en 200 fr. kosten. Men zal dan een dag te Hamburg kunnen vertoeven, vervolgens zich naar Kiel begeven en een togtje in de Oostzee doen, om er de vloten te bezigtigen. Volgens een ander nog grootscher plan zal men reizen naar het Oosten kunnen ondernemendie 30 dagen zullen duren en 1000 fr. kosten en waarop men alle havens van de Middel- landsche zee zal aandoen. Te Napels zal men zich 3 dagen ophoudenterwijl de Vesuvius almede zal kunnen worden bezigtigd. Vervolgens zal men zich naar den Piraeus en Athene hegeven en later naar Konstantinopelvan waar een uitstapje naar de eilanden ondernomen wordt. Op de terugreis naar Frankrijk zal men 3 dagen te Civita Vecchia en één dag te Rome blijven. Men telt thans een aantal van 3028 werklieden van allerlei bedrijf, die aan het Louvre bezig zijn ter vollooijing der werkzaamheden. Eene eergisteren genomen proef met het transport van eene batterij artillerie over den spoorweg van Lyon had het bevredigende resultaatdat tot oplading van geschut, manschap, paarden, ammunitie-wagens en al het verdere materieel slechts 14J minuten noodig waren. Op de oostzijde van de boulevard van Straatsburg wordt een koffij- huis gebouwd, dat 10,000 personen zal kunnen bevatten, en waar 16 biljard- tafels zullen staan. De bekende schrijver Victor Hugo heeft de laatste hand aan een grooten wijsgeerigen Roman, getiteld les Misèresgelegd. Een uitgever heeft hem reeds 120,000 fr. voor het handschrift geboden. Ridder Caspard Corresio wordt alhier terug verwachthet doel zijner reize was de voltooijing zijner vertaling van het Sanskritische dichtstuk Ra- mayanaaan welken arbeiddie thans zijn einde naderthij reeds zestien jaren bezig is. Men meldtdat het bekende buitenverblijf van den Heer A. Dumas dat in den omtrek van Sl. Germain en Laye gelegen is, en den naam draagt van het eiland Monte-Christo, met al zijne pracht en weelde, welke den schrijver onge veer 450,000 fr. gekost hebben, thans verkocht is voor den spotprijs van 31,000 fr. Berigten uit het departement du Gard luiden gunstig omtrent het win nen van zijdewormen. De kweekers zijn er algemeen voldaan. Het dagblad le Napoléonien van Troyes, deelt mede dat sedert eenige dagen aldaar de temperatuur zoo koud is, dat men zich even als in October en Maart moet verwarmen. Op een afstand van 4 kilometers van Troyes is sneeuw gevallen. Aangaande den verkoop van het grondgebied van Marengo in Piemont is aan de Ind. Beige o. a. geschreven. Marengo, waar den 14den Jnnij 1800 de bekende veldslag is geleverd was slechts een gehucht met twee of drie ellendige woningen. In eene van dezen woonde Bonaparte, vóór en na de overwinning, dit is bekend; maar minder hekend is het dat Ridder Dclavo, en in het vervolg zijne zonendezen grond als het ware tot eene geschied kundige begraafplaats hebben gemaakt. Op eene uitgestrektheid van bijna 100 bunders heeft deze Piemonteesche familie de lijken der gesneuvelde Franschen begraveneen Museum opgerigt van gevondene wapenen enz.een ruiterbeeld geplaatst van Napoleonen een gedenkteeken gewijd aan Dcsaix in dien dag van den 14den Junij omgekomen. Ongunstige omstandigheden noodzaken deze familie dit landgoed met al zijn toebehooren te verkoopen en ofschoon het meer dan 900.000 fr. waarde heeft, hebben eenige Franschen en Italianen zich verbondenom door vereenigde pogingen dit eigendom in bezit van Franschen te behoudenopdat het zoo bij voortduring blijven moge, tot een geschiedkundig gedenkteeken van den 14den Junij en van de zorg dier Piemonteesche familievoor de eer der Fransche wapenen. PRUIS SEN. BERLIJN, 12 Junij. Op voorstel van den Minister van Oorlog heeft de Koning van Pruissen goedgekeurd, de door de Kamers toegestane leening van 30 millioen thaler uit te geven. De wijze, waarop de leening zal worden tot stand gebragt, is nog niet bepaald. De uitkomst der conferentie te Tetschen wordt als gunstig voorgesteld. Tusschen Pruissen en Oostenrijk heerscht eene volkomen eenstemmigheid. Zij hebben gemeenschappelijk geantwoord op de bedenkingen der conferentie te Bamberg en dit, op eene wijze geschikt om alle bezwaren uit den weg te ruimen. De Heer Siemens, die alhier aan het hoofd staat van eene groote inrig- ting voor de telegrafieis naar Petersburg ontbodenom er met den meest mogelijken spoed verscheidene nieuwe telegraaflijnen aan te leggen, ten einde de Russische lijnen in verbinding te brengen met de Oostenrijkschc en Pruissische. In den nacht van den 6 of 7 dezer is te Stadtkijll (tusschen Keulen en Trier) brand ontstaandie door den hevigen wind zoo sterk werd aangebla zen, dat, op een 15-tal gehouwen na, het geheele plaatsje, waarbij de kerk, het postbureau enz., in de asch werden gelegd, en alle huisraad, akker- bouwgereedschap, veel vee, benevens eenige remonte-paarden van het 7de re- gement Ulanenzijn verbrand. In eene zitting van den 8sten dezer heeft de groote Raad van Neufchatel de doodstraf met 49 tegen 22 stemmen afgeschaft. OOSTENRIJK. AVEENEN12 Junij. Van hier wordt het, sedert eenige dagen in omloop zijnde, gerucht bevestigd, wegens eene nieuwe groote nationale leening, door middel van welke de Re gering niet alleen hare schuld aan de bank afbetalen, maar tevens den wis selkoers op den vroegeren voormaligen voet herstellen wil. Zoowel in den Rijksraad, als bij het Ministerie zou dit plan reeds goedgekeurd zijn, en de Bankiers RothschildEskeles, Sina enz. zouden allen hunne medewerking reeds toegezegd hebben. Er blijft nog te beslissen of deze leening 300 of 500 millioen zal bedragen. Met dezelve zal eene binnenl. gedwongen leening verbonden zijn. RUSLAN U. Uit Odessa is door den Engelsche Consul van den 2den dezer geschreven, dat de hevelhebber van het gestrande schip Tigerkapt. Giffarddaags te voren aan zijne wonden is overleden; gelijk men weet heeft betzelfde Russische schot ook zijnen neef gedood. Na de begrafenis zou het scheepsvolk naar Risan en de Officieren naar Moskou worden gezondenmet uitzondering van den ls,en Luitenant, die naar Petersburg bij den Keizer is ontboden. Ook wordt nog gemeld dat aldaar de gezindheid der bevolking den oorlog gunstig issommige kooplieden echter zijn misnoegd wegens het onderdruk ken van den graanhandelde fabrieken echter nemen in uitgebreidheid toe wegens de blokkade, die den invoer der Engelsche en Fransche voortbrengselen verhindert. Vorst Paskewitsch wordt gezegd, volgens een berigt van den 2den uit Bucharesternstig ziek te liggen. TURKTE. De Russen hebben eenige oorden in Klein AVallacbije geplunderd, zij heb ben zich van de archieven en de staatskas meester gemaakt en de kloosters beroofd. Mussa-Pacha, Bevelhebber in de vesting Silistria, is door een kanon schot gedood. De bezetting der vesting biedt echter nog dapper wederstand. Kiriklik Bey heeft Mussa-Pacha vervangen. Uit eene goede bron wordt gemeld, dat de Porte, op krachtige tegen spraak van den Oostenrijkschen internuntius, het plan heeft opgegeven, om een korps vrijwilligers uit staatkundige uitgewekenen zamen te stellen. Prins Napoleon had dit plan krachtig voorgesproken. Uit Bosna-Serai is van den 24stea Mei aan den Franschen Moniteur ge schreven De Christenbevolking van Bosnië toont een geest van order en ge matigdheid, die zich sedert het begin van de hagchelijke omstandigheden geen oogenblik verloochend heeften nu wordt zij evenmin in beweging gebragt door de gebeurtenissen waarvan Herzegowina het tooneel is, als zij het vroe ger werd door den opstand van Tbessalië en Epirus. AVelke wending der halve de aanval der Montenegrijnen nemen moge, gelooft men algemeen, dat de Slavonische bevolking van Bosnië aan de Porte geen reden tot vrees zal geven. —e—MH— IMBRgM— §TA»§ KKRIGTEN. VERGADERING van den Gemeenteraad van Leyden, Vrijdag den 16deB Junij 1854, 'snamiddags ten ure. Onderwerp Verordening op het hakken en verkoopen van brood. BURGEMEESTER en AVETHOUDERS der Gemeente LEYDEN, ontvangen hebhende eene circulaire aanschrijving van den Heer Commissaris des Konings in de Prov. Z.-Holl.in dato 4 Febr. 1854 (Prov.-Blad N°. 13) houdende, oin door het aansporen der Ingezetenen tot milddadigheid, zoo »eel mogelijk mede te werken tot het wel doen slagen der jaarlijksche Collecte, welke, ten ge volge van Zijner Majesteits dispositie, van den 16de" November 1820, N°. 81. door de Districts-Commissie tot aanmoediging en ondersteuning van de Gewapende Dienst in de Nederlanden zal worden gehoudenbrengen bij dezen ter kennis van de Ingezetenen dezer Gemeente, dat, ingevolge het verlan gen van gemelde Commissie, de genoemde Collecte zal geschieden, door daartoe gequalificeerde personen, in gesiotene bussen, op Maandag en Dingsdag, die zijn zullen den 19 en 20steD Junij aanstaande, aanvangende 's morgens ten negen ure, aan de,huizen der Ingezetenen, die verzocht worden op de uit reiking hunner liefdegiften orde te stellen. Burgemeesters en AVelhouders, gaarne voldoende aan het verlangen in gemelde circulaire vervatnoodigen bij deze uit de Ingezetenen dezer Gemeente, om volgens hunne bekende liefda digheid, ook in deze Collecte rijkelijk van het hunne bij te dragen, en mcenen hierop bijzonder te mogen aandringen, uit hoofde eene milde bijdrage voor deze Instelling hoogst belangrijk is. De opbrengst derzelve immers strekt eerst en vooral ter ondersteuning van de zoodanigen, die in vroegere oorlogen verminkt zijnvoorts voor lien, die in den strijd in de Nederlandsche be zittingeni, buiten Europagebreken hebben bekomen, terwijl het overschie tende ten behoeve van de deelgeregtigden na 1813 en voor de slagtoffers uil den strijd tegen oproer en geweld wordt gebruikt. Vermits de uitgaven, zoowel van het primitive fonds, als van dat voor de slagtoffers uit den strijd met België, door de inkomsten niet meer kunnen worden bestredenniettegen staande de vele beperkingen, die in het opnemen van deelgeregtigden zijn ingevoerd, zoo volgt daaruit van zelf, dat het kapitaal jaarlijks vermindert; weshalve het fonds de milde bijdragen der Ingezetenen hij voortduring drin gend blijft behoeven, en Burgemeester en AVet houders zich alzoo, om derzei ver bekende liefdadigheidvan den goeden uitslag dezer inzameling verzekerd houden. Burgemeester en Wethouders voornoemd Letden, 15 Junij 1854. VAN LIMBURG STIRUM. De Secretaris v. PUTTKAMMER.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 3