Den li116" dezer had liet volgende aan de Kinderdijk plaats. Op den middag kwam de persoon van Jan Verschoor, scheepstimmerman, wonende aldaar, met eene roeiboot, van Krimpen a/d. Lek gekomen aan het einde der rivier de Lekhoorde hij een vervaarlijk geschreeuw van menschen en geroep om hulp. Hij ontwaart, dat eene zeilboot, welke hij even te vo ren zeilende met 4 personen had gezien, op ongeveer 1000 ellen van hem verwijderd, omver lag. Met de uiterste krachtsinspanning roeit hij naar de plaats des onheils. Zijnen ijver aan voorzigtigheid parende, weet hij tus- schen de 3 drenkelingen in te roeijen. Als de eene zijde ziet hij een man met een knaap van ongeveer 8 jaren in de armen, en aan de andere zijde een jongen van circa 10 jaren, allen in zinkenden staat. Ilen, met aan iedere zijde der roeiboot uitgestrekte armen te gelijk bij de kleederen te grij pen, was het werk van een oogenblik, even als daarna met de meeste voor zigtigheid zoo vlug mogelijk, de een na den ander scheep te halen. Als- toen schoot nog een vierde, een jongeling van 16 jaren, te helpen over. Deze klemde zich aan de omgevallene zeilboot vastdoch had zich daar door het kantelen van het vaartuig niet lang kunnen boven houden, indien Verschoor niet spoedig ter zijner redding was opgedaagd, liet gelukte hem ook dezen binnen te krijgen. Hbl Vroeger hebben wij vermeld LeydC. N°. 66), dat de Gemeenteraad te Deventer had besloten het Athenaeum, doch gewijzigd, in stand te hou den, en de Curatoren verzocht een volledig voorstel van organisatie bij den Raad in te dienen. Dit voorstel is nu ingedienden bevat de noodige wij ziging van het Athenaeumten einde het in overeenstemming te brengen met de behoeften van den tijd. In verband hiermede hebben de Hoogleera- ren Verbnrg en Bosscha een voorwaardelijk aanzoek van pensioen gedaan. Te Blokzijl zal op Zondag e. k. den gedenkdag van Waterloo, de af- deeling van het Metalen kruis aldaar eene zamenkomst houden. Men verneemt uit Steenwijkdat aldaar en in de naburige gemeenten de longziekte onder het rundvee nog steeds heerschende blijft. Dat echter de inenting met goed gevolg verrigt wordt blijkt hieruit, dat door den Heer ïlubenet rijks-veearts te Dwingelo 800 beesten zijn ingeënt, van welke slechts drie zijn bezweken. Uit Groningen wordt gemeld, dat door den Commissaris des Konings dezer Provincie aan de besturen een voorschrift gezonden is van eene zooveel mogelijk onkostbare zuivering en ontsmetting van stallenwaarin longziek rundvee geweest is, en wel vooral door middel van zeepwassching en chloor- berooking. In de N. R. C. leest men uit Roermond het volgende: Naar men ver neemt heeft de Heer Beekman, Med. Doctor te Kessel, zich tot de Hooge Re gering gewend nopens zijne uitvinding, bestaande in een voorbehoedmiddel tegen de longtering, en wel door middel van inenting met de stof van aan die kwaal lijdenden. Dp. Beekman heeft, zoo het schijnt, op een onderzoek zijner uitvinding aangedrongen. Ten blijke van de toenemende vaart op den Rijn kan strekken de op gaaf van de op- en afgevoerde goederen langs bet Rijks-kantoor te Lobith. Opgevoerd werden in 1835, 1,709,000 centenaars van 50 kilo's; in 1845, 3,083,000 en in 1853, 4,892,000; afgevoerd werden in 1835, 5,179,000 centenaars, in 1845 6,543,000 en in 1853 8,923,000. 's GRAVENHAGE. 15 Junij. Z. M. heeft tot Ridder der orde van den Nederl. Leeuw benoemd den gepen sioneerden Majoor der Genie in Oost-Indië F. A. Kortz. Z. M. heeft den Luit.-Kol. der Artillerie C. II. G. Steuerwald van het O.-I. leger overgeplaatst in zijnen rang hier te lande, doch als voor 't oogen blik overcompleet, gesteld op non-activiteit. Z. M. heeft benoemd tot Directeurs van het Postkantoor te Edamden Heer AM. Borst Jzn. thans te Schagen, en aldaar den Heer P. W. Dilliéthans voorloopig belast inet het Postkantoor te Edam. Z. M. de Koning heeft op verzoekschrift van den Heer J. J. Rochussen Minister van Staat en lid der Tweede Kamer en vijf andere Ileeren, bewilli ging verleend tot de oprigting eener Maatschappij tot verbeterde Vlasbcreiding in Nederlandin of nabij Dordrechtwaarvan bet kapitaal wordt vastgesteld op eene som van ƒ170,000, doch die met 120,000 aanvankelijk in wer king zal mogen treden. Z. M. beeft eervol ontslag verleend aan A. AA'ildschut Jz., als Burge meester der gemeente AVormer, en aldaar benoemd D. van Egmond. HH. KK. IlII. Prins en Prinses Frederikzullen zich morgen naar het Loo begeven, om tegenwoordig te zijn bij den heugelijken verjaardag van II. M. de Koningin, op aanstaanden Zaturdag. De Graaf Liederkerke-BeaufortNederl. Gezant bij den II. Stoel, is den 5dcn dezer te Turijn aangekomen. De Arr.-Regtb.Kamer van Correctie, beeft gisteren vonnis gegeven in de zaak van den Heer J. de Vriesbeschuldigd van in eene door hem geschre vene en verspreide brochure: Een Standbeeld in een Zak, boosaardiglijk te hebben gehoond en gesmaad den Koning, en verschillende leden van zijn huis. De regtbank heeft beslistdat in die brochure dezen hoon en smaad werkelijk te vinden was, en hem volgens de wet van 1 Junij 1830 tot 3 jaren gevan genisstraf veroordeeld. Eerste Earner iter Staten-Generaal Zitting van Donderdag 15 Junij. A'an de Tweede Kamer zijn ontvangen 14 wets-ontwerpen, deze worden naar de afdeelingen verzonden. Ook eene missive van den Commissaris des Konings in de provincie Gro ningen met twee exemplaren van het rapport over de gedeeltelijke indijking van de Lauwerzee. Er zijn verschillende adressen ingekomen. Alle verzonden aan de Com missie voor de A'erzoekschriften. De Kamer is daarna overgegaan tot het zamenstellen harer afdeelingen, waarvan de Voorzitters en tweede A'oorzitters zullen worden benoemd. De vergadering is daarna opgeheven. AMSTERDAM, 14 Junij. LI. Maandag heeft de zaak van Jhr. AI. Salvador en S. Fongers, in eersten aanleg schuldig verklaard aan lasterlijke aanbrenging en aan laster door mid del der openbare dagbladen, in appel, gediend voor het Prov. Geregtshof van Noord-Holland, alhier. Voor deze teregtzitting waren 27 getuigen gedagvaard. Nadat de Raadsheer Mr. AViardi Beekman den Hove een uitgebreid verslag had medegedeeld, hebben de appellanten verlangd, dat de zaak, wegens het niet verschijnen van eenige der getuigen niet zoude worden voortgezet, waar over het Hof den volgenden dag zou beslissen. Verder is van de zijde der appellanten de exceptie van schorsing voorgedra gen (welke hun te Haarlem is ontzegd) op grond, dat terwijl vijf der door hen ingediende klagten, wegens laster zijn geïncrimineerd, er over slechts twee dezer klagten een regterlijk onderzoek zou hebben plaats gehad. Het Hof beeft gisteren het onderzoek voortgezet. Mr. AV. Boonacker zet nu uileen de regtsgronden waarom het vonnis der Haarlemsche Regtbank, waarbij de exceptie van schorsing is afgewezenbehoort te worden vernietigd. Daarna hield de Adv.-Gen. eene rede, om het ongegronde der exceptie aan te toonen en concludeerde lot verwerping. De lsle app. verzocht daarop nog te mogen repliceren en gebruikte deze gelegenheid tot verdediging van zijn persoon en van zijn karakter. Het juridiek terrein van verdediging der ex ceptie wordt daarna nader door Mp. Boonacker vastgehouden. Na het eiride dier repliek en eene korte dupliek, begeeft zich het Hof in de Raadskamerter beraadslaging van het exceptief punt. Vooraf deelde nog de Adv.-Gen. mede, dat al de getuigen thans ter be schikking zijn van het Hof, zoodat hij zijn eergisteren genomen requisitoir kon intrekken. Het Hof weder binnenkomende ten 4| uur, verklaart de exceptie gegrond, vernietigt het vonnis a quo en schorst de zaak, tot dat over de vier andere klagten tegen Jhr. Quarles van Ufford en den Heer Gerlings instructie zal zijn gehouden. IIELLEVOETSLMS, 12 Junij. Men verneemt dat 's Lands stoomschip Amsterdam, Kommandant Kapt. ter Zee Spanjaard, bestemd is om met Z. K. H. den Prins van Oranje, benevens zijne Gouverneur Jhr. de Casembroot en verder gevolg de zeehavens te be zoeken. Gemeld stoomschip zal zich eerstdaags van hier begeven naar het Nieuwe Diep, ten einde daar voor Z. K. II. gereed te liggen. BERGEN-OP-ZOOM12 Junij. Door de op Z. AI. verlangen in de prov. Noordbrabant gevormde commissie van Nederl. boogschutterijen tot het geven van een wedstrijd en waartoe Z. AI. ƒ500 tot aankoop van zilverwerk heeft gegeven om als prijzen te dienen, is te Tilburg bepaald: dat de wedstrijd zal gehouden worden te Breda op den 14den Augustus e. k.; dat van elke in Nederland gevestigde en erkende schut terij 4 leden zullen worden uitgenoodigdom naar de prijzen te dingen, die zullen bestaan uit 4 voorwerpen in zilver, ter waarde van 250,150, 75 en 25. Het Valkenburg te Breda is door Z. K. II. Prins Frederik der Nederlanden goedgunstig als kampplaats afgestaan. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. EN GEL. A X 2». LONDEN, 10 Junij. Zaturdag jl, is het Fransche fregat de Psyche van de Engelsche kust vertrokken, om in de AVitte zee met het Biïtsche eskader van KapiteinOm- inar.cy tegen de Russen dienst te doen. Volgens eene officiële opgave hebben in bet afgeloopen jaar 329,937 personen het A'ereenigd Koningrijk verlaten, om zich in andere werelddeelen neder te zetten. Daaronder waren 128,787 volwassen personen van het man nelijke en 109,145 volwassen personen van het vrouwelijke geslacht. Het grootste deel van het geheele aantal landverhuizers bestond uit Ieren, wier aantal 192,609 bedroeg. A'an de gemelde 329,937 landverhuizers zijn 61,401 naar Australië vertrok ken; 34,522 naar Canada; 230,885 naar de Vereenigde Staten; 3129 naar onderscheiden andere landen. Alzoo blijven de Vereenigde Staten nog het hoofdpuntwaarop de stroom der landverhuizing zich rigt. Het zijn vooral de Ieren, welke deze rigting nemen, daar 156,970 van de Iersche landverhui zers in 1853 na«r de Vereenigde Staten zijn vertrokken. Daarentegen geven de Engelschen de voorkeur aan Australië, waarheen 32,163 personen uit En geland en AValles in 1853 verhuisd zijn. De Ti. K. geestelijkheid in Ierland besloot eenige jaren geleden, eene Kath. Iloogeschool in Ierland op te rigtenals legenwigt tegen de van staats wege aldaar gestichte inrigtingen voor hooger en middelbaar onderwijs, die door jongelieden van alle kerkgenootschappen bezocht worden. Dat besluit is thans aanvankelijk verwezenlijkt; door geldelijke bijdragen uit alle oorden der wereld is daarvoor reeds eene som van niet minder dan ruim 50,000 bijeengebragt, waarmede de eerste uitgaven kunnen worden goedgemaakt; een beroemd geleerde, Dr. Newman, vroeger geestelijke in de Angl. Kerk, heeft plegtig het rectorschap der nieuwe school aanvaarden het nommer is ver schenen van een dagbladhetwelk van harentwege en ten haren behoeve zal worden uitgegeven.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2