LEYDSCHE COURANT. 1854. N°. :v /S De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uit Zaturdag Avond Die van Maandag komt VRIJDAG, 16 JUmj. 'ZEvï tN Do Prijs der Courant is ƒ13 in het jaar f de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BWIVENLANDSCIÏE BERÏGTEN. LEYDEN, 15 Junij. PROCEÜVERBAAL Van de opening der Stembriefjesdie ter benoeming van één Lid voor de Tiveede Kamer der Staten-Generaalden 13 Junij 1354, zijn ingeleverd. Op lieden den veertienden Juriij des jaars achttien honderd vier en vijftig, in de Gemeente Leyden, hoofdplaats van het floofdkiesdistrict Levden, is door het Bureau van Stemopneming in de ter inlevering van Stembriefjes bestemde zaal op bet Raadhuis plaats genomendes morgens te negen ure. Het Bureau is zamengcsteld uit den Heer Mr. A. O. E. Grave van Lim burg Stirum, Burgemeester, Voorzitter, en de Heeren G. H. Ysselsteyn en Mp. H. C. lluyser, Leden van den Gemeenteraad, Stemopnemers. De Voorzitter plaatst op de tafel acht en twintig stembussen, bij hem gis- teren en heden overgebragt uit de Gemeenten Leyden, Warmond, Sassen- lieim, Katwijk, Rijnsburg, Valkenburg, Oegstgeest, Soeterwoude, Voorschoten, Leyderdorp, Koudekerk, flazerswoude, Alphen, Aarlanderveen, Oudshoorn, AVoubrugge, Bodegraven, Zwammerdam, NienwveenTer Aar, Alkeinade, Leymuiden, Ouder-AmstelNieuwer-Amstel, Uithoorn, Aalsmeer, Rijnsaler- woude en Benthuizen. De zegels der bussen worden onderzocht, en bevonden ongeschonden te zijn. De bussen worden achtereenvolgens geopend en bevonden zestien honderd zeven en veertig stembriefjes te bevatten. Dit getal met de lijsten der Kiezers, die briefjes hebben ingeleverd, ver geleken zijnde, is gebleken te zijn even groot als het getal dier Kiezers. Nadat de briefjes zijn dooreengemengd, worden zij door den Voorzitter een voor een geopend en overluid voorgelezen. Hel Bureau beeft van onwaarde verklaard zes en twintig stembriefjes waarvan negen niet ingevulddrie het vereischte zegel missenen veertien geen persoon duidelijk aanwijzen. Het getal der geldige uitgebragte stemmen is mitsdien geweest zestien hon derd een en twintig. Van dit getal zijn uitgebragt op dc Hoeren P. H. Baron Taets van Amerongen 1034 stemmen, J. A. de Fremery 543, Mr. II. Obreen 9, Mr. G. Groen van Prinsterer 5, Dr. E. C. Buchner en Mp. II. A. A. van Berkel, ieder 4, Mp. G. P. van Outeren en Mp. J. P. P. van Zuylen van Kyevelt, ieder 3, Mp. P. Blussé van Oud-Alblas, Mr. N. Olivier, Prof. P. O. van der Chijs, ieder 2, J. A. C. A. van Nispen van Zevenaar, Mp. A. Iloynck. van Papendrecht, Klaverweyde te Leyderdorp, Mr. L. Metman, Prof. A. II. van der Boon Mesch, Jhp. Mp. J. L. Cremer van den Berch van Heemstede, J. A. C. Richelle, C. Leembruggen, C. de Jong Cz. en J. B. Sliggers, ieder 1 stem. Heeft alzoo de volstrekte meerderheid van stemmen verkregen: de Heer P. 11. Baron Taets van Amerongen. Is derhalve verkozen tot Lid van de TweedeKamer der Stal en-Generaalde Heer PIETER HENDRIK Baron TAETS van AMERONGEN, wonende te Leyden. En zijn tegen deze opening van stembriefjes door de in de zaal aanwezige Kiezers geene bezwaren ingebragt. En is na afloop van dit een en ander Proces-Verbaal opgemaakt, in tegen woordigheid van allen, die zich in de zaal bevonden. Gedaan te Leyden den 14»lcn Junij 1854. VAN LIMBURG STIRUM, Voorzitter. G. II. YSSELSTEYN, H. C. HUYSER. j Stemopnemers. Uitslag der verkiezingen in de navolgende kiesdistricten 's Gravenliage. Gekozen de Heer 1. P. Delprat, met 497 stemmen. Delft. Gekozen de Heer Mp. W. Wintgens, met 1073 stemmen. Rotterdam. Gekozen de Heer Mr. A. Iloynek van Papendrechtmet 632 st. Dordrecht. Herstemming lusschen de Ileeren Mp. P. A. Sander en Mp. P. Blussé van Oud-Alblas. die respectivelijk 558 en 528 stemmen op zich vereenigden. Gouda. Herkozen de Heer M. A. F. II. Hoffmann, met 1126 stemmen. Amsterdam. Herkozen de Heeren S. R. van Franck met 974 en Prof. J. Bosscha met 874 stemmen. Herstemming tusschen de HH. Baud en Cornets de Groot. Haarlem. Herkozen de Heer J. Heemskerk Bz.met 416 stemmen. Hoorn. Herkozen Jhp. Mp. D. van Akerlaken met 1076 stemmen. Utrecht. Herstemming tusschen de Heeren Mr. H. A. M. van Asch van Wijck en Mp. N. P. .J. Kien, die respecti vel ijk 686 en 043 stemmen op zich vereenigden. Amersfoort. Herkozen Jhp. Mp. W. L. F. C. Ridder van Rappard met 879 st. Arnhem. Herkozen de Heer JE. Baron Mackay, met 1140 stemmen. Nijmegen. Herkozen Jhp. J. A. E. A. van Nispen van Sevcnaer. Tiel. Herkozen Mp. J. M. de Kemperiaer met 662 stemmen. Zutphen. Gekozen Mp. TV. H. Dullert, met 917 stemmen. Zwolle. Gekozen Mp. J. P. P. Baron van Zuylen van Nyevelt met 930 stemmen. Almelo. Herkozen Mr. J. de Man. Assen. Herkozen Mr. P. van der Veen. Tilburg. Herkozen Mp. F. J. Jespers. Breda. Herkozen Mp. A. Mceussen met 1330 stemmen. 's Bosch. Herkozen Mp. J. L. A, Luyben met 1084 stemmen. Eindhoven. Gekozen de Heer J. F. van der Ileyde met 884 stemmen. Z. M. heeft eervol ontslag verleend, te rekenen van den lstcn Julij aanst. aan de Postmeesters der paardenposlerijonder anderen aan B. P. van Hees, alhier; aan J. F. Schamp, te Postbrug bij deze stad en aan J. Kop, te Alphen. Heden morgen werd de 88ste Jaarlijksche Algemeene Vergadering van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde alhier, in het gebouw van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen op de Ruïne, gehouden. De Voorzitter de Hoogleeraar Mr. J. de Walopende de Vergadering niet eene sierlijke rede, in welke de [Spreker den toestand en de lotgevallen der Maatschappij in het afgeloopen jaar vermeldde. Vervolgens werden verkozen Tot Binnenlandsche Leden: Jhp. II. Baert van Sminia, Burgemeester te BergumH. van Berkum, Hervormd Predikant, te Stiens; Dp. D. Burger, Conrector van het Gymnasium, te Doesburg; Mp. J. de Witte van Citters, te 'sGravenliage; G. I). Franquinet, te Maastricht; P. J. llarrebomée, Onder wijzer, te Gorkum; A. A. van Ileusden, eerste Lector in Taal- en Lelterk. te Breda; II. G. Jansen, Ingenieur der lste ld. bij de Marine, te 's Graven liage; B. P. de Kanter, te 's Gravenhage; B. Klinkert, te Amsterdam, Mp. A. Modderman, Lid der Prov. Staten, te Groningen; P. M. Netscher, Luit. der Grenadiers, te 's GravenliageDr. M. J. Noordewier, Rector des Gymna siums, te Assen; Mp. O. van Rees, Adv., te Utrecht; Mr. II. J. Swaving, Kantonregter, te Groenlo. In de Koloniën zijn lot Leden benoemd: Dp. A. L. Gastmannte Ilerwij- nen op Java; Mr. L. J. A. Tollens, te Batavia. Tot Buitenlandsche Leden: Ch. T. Beke, Phil. Dp.te Londen; J. M. Daut- zenberg, te Brussel; Dp. Karl Gödeke, te Hannover; E. von Groote, te Keu lenDp. C. G. Ilomeyer, Hoogl. der Reglen, te Berlijn; Dp. Fr. L. K. Wei- gand, ausserord. Prof. te Giessen; W. L. Wel ter, Pred. bij de Nederd. Hervormde gemeente, te St. Petersburg; Dp. K. F. Wurm, te Hamburg. Tot onderwerpen om naar een prijs te schrijvenzijn gekozen I. Geschiedenis van het Veemgerigt en van het latere Duitsche Rijks- kamerge'rigtin hunne betrekking tot Nederland. II. Levensbeschrijving van Diederik Sonoy. Men verlangt hoofdzakelijk eene getrouwe opgave van hetgeen door hem als des Prinsen Luitenant en Gouverneur in 't Noorderkwartier (West- Friesland en Waterland) verrigt is. De Vergadering werd inet een' vnendschappelijken maaltijd in het Locaal de Vink, in de nabijheid der stad, besloten. In de zitting van de Belgische Kon. Acad.Afdeeling Letterkunde, op den 5dcn dezer, zijn de 3 volgende vragen in de Fransche taal uilgeschreven. Eene geschiedenis van een der volgende voormalige gewesten: Brabant, Vlaanderen, Henegouwen, Limburg, Luxemburg en Namen. Welke waren de betrekkingen tusschen Vlaamschc en Fransche letterkunde in de 12de, IS110 en 14de eeuw, en welken invloed hadden ze op elkander? Eene geschiedenis van het Collegie der 3 talen te Leuven. Voorts hebben 2 Commission, in antwoord op uitnoodiging van den Minis ter orn een plan te leveren tot uitgave van oude schrijvers, waartoe het rijk 5000 frs. bad toegestaan, haar verslag uitgebragt. De eene voor de Vlaam- schede andere voor de Fransche letterkunde. Die voor de Vlaamscbe letterkunde heeft besloten, dat men Maerlandt bet eerste moest uitgevenwiens geschriften 6 doelen zouden uitmaken. De beste Handschriften zijn echter te Berlijn, te Munchen en in den Haag. Men zou die Regeringen om de mededeeling dier Handschriften verzoeken. Nog is in deze zitting, klasse van Beeldende Kunsten, door den Heer Quélelet het plan geopperd, om het park te Brussel in een soort van Pantheon te herscheppen, door de standbeelden van de groote mannen, welke Belgie tot roem strekten, in de lanen van deze wandelplaats te stellen. Dit voorstel vond bijval. Eene commissie is benoemd, om een plan deswege te ontwer pen, hetwelk aan de Akademie onderworpen en daarna aan den Minister van Binnenl. Zaken en het gemeentebestuur der hoofdstad ingediend zal worden. Onlancs heeft de commissie tot medewerking om alhier een sterrewacht te stichten, te Breda gevormd, en uit de Heeren F. A. A. Gregory en J. Vos, Luitenants ter Zee lste klasse, J. A. van de Velde, Luitenant ter Zee 2de klasse, A. E. André de la Porte, Kapitein Ingenieur, F. A. T. Delprat, Kapitein der artillerie, J. M. Obreen, Lector in de wis- en natuurkunde, en Dp. L. A. J. Burgersdijk, Leeraar in do wis- en natuurkunde, zamengesteld, eene circulaire aan de Heeren Officieren van de vloot en het leger gerigt, om ook deze tot krachtige medewerking ter bereiking van het gewenschtc doel op te wekken.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1