BUITENLANDSCIIE BERIGTEN. volledig, van dat tijdstip tot op liet AVeener verdrag, 3°. insgelijks inecr volledig van het AVeener verdrag tot op den tegenwoordigen tijd, en wel bij- ionder in toepassing op onze verhouding tot de voornaamste en voor ons meest belangrijke mogendheden, de Nederl. en Fransche stijlschriftelijke en mondelinge beantwoording van de vragen nopens de tweede, derde en vierde boven vermelde wetenschappen in het Nederduitschen betreffende de twee overige in het Fransch. Voorts zal gelegenheid geopend worden, tot het geven van blijken van zoodanige andere kunndighedenals voor den aanstaanden diplomaat van meer of min stellig nut kunnen geacht worden, als bedrevenheid in het Engelseb en Hoogduitsch en vlugheid bij het mondeling gebruik van talen, bijzonder van de Fransche taal. Z. M. heeft aan L. J. Ilerckenralheervol ontslag verleend als Bur gemeester van Monster c. a. HU. KK. HH. Prins en Prinses Hendrik vertrekken heden met den beurs trein uit de residentie naar Amsterdam en zullen zich naar Soesldijk begeven. Gisteren heeft men een begin gemaakt met de plaatsing van muziek tempels, tot viering van den heugelijken verjaardag van H. M. de Koningin, welke met dien van Z. M. gelijktijdig herdacht zal wordeneen op de Plaats en een in het Voorhout. Ook verneemt men, dat het Lange Voorhout en Vij verberg geillumineerd zullen worden, en nog andere feesten zullen plaatshebhen. Z. Exc. de Baron van Zuylen van Nyevelt, benoemd Gezant te Konstan- tinopel is gisteren uit de residentie vertrokken. De Heer de Lomonosoff, Russisch Minister bij het Nederl. Hof, is den 8sten van een uitstap naar Zaandam, om aldaar het huisje, waar Czaar Peter de Groote woonde te bezigtigen, in dc residentie teruggekeerd. Z. Exc. heeft een diner gegeven, waarop de Russische Consuls in Frankrijk en Engeland, die zich op dit oogenblik alhier bevinden genoodigd waren. In den vroegen morgen van den 7den dezer is uit de residentie naar de gemeente 's Gravesande getrokken een detachement dragonders sterk 1 AVacht- meester, 1 Brigadier en 12 man, om daar eenige wanorden te stuiten, die er eergisteren waren ontstaanwegens het niet houden der kermis. Eenige per sonen vooraf in eene herberg te zamen gekomen, zijn naar de woning van den Burgemeester gegaan, hebben bij dezen als ook bij andere ingezetenen de glasruiten ingeslagen. De rust is echter op den 8sten niet verder verstoord. Het reg. dragonders heeft eene militaire wandeling in het AVestland gedaan. De St. Cour. geeft eene korte vergelijking van den handel en de scheep vaart der kolonie Suriname over 1853 met die van 1852, waaruit blijkt, dat vermeerdering van invoer in 1853 was 178,638.80 en vermeerdering van uitvoer ƒ253,132.93. ROTTERDAM9 Julij. De Vereeniging tot bevordering des Christendoms onder de Chinezen, hield eergisteren avond eene vergadering in de Engelsch Presbyteriaansche kerk alhier. Er werd verslag gedaan van de verrigtingen der Vereeniging in het afgeloopen jaar en van hare algemeene vergadering, onlangs te Utrecht ge houden. In dat verslag kwam voor, dat zij gereed staat, om haren eersten zendelingbroeder H. Z. Kloekersaf te vaardigendie vooreerst bestemd is naar Shanghaiwaar bij de gelegenheid hebben zalzich onder DL Med- hurst in de Chinesche taal te oefenen. De Vereeniging heeft zich in ons Vaderland nog weinig uitgebreid, maar zij verwacht, naarmate van de ver meerdering harer werkzaamheidtoetreding van leden. Door Ds. S. Hoekstra Bz. werd een woord van opwekking gesprokendoor den kweekeling Kloekers een woord van vaarweldoor Dr. H. N. van Teutem werd de zamenkomst voorgezetenen door den Director II. Hiebink het gebed gedaan. Eene inza meling ten behoeve der Vereeniging bragt de som op van ƒ29.76. De vorige weck werd te Lobith, door de visiteurs, op de stoomboot Mannheim een reiziger in goud- en zilverwerk te Amsterdamontlast van eene partij goudwerk ter waarde van ruim 6,917, bestemd om zonder betaling van belasting of keurregten in Nederland te worden ingevoerd. (G.) VLISSINGEN, 6 Junij. De door ons onlangs vermelde tijdbal is gemaakt in den vorm van tele graaf, bestaande uit vier horizontaal liggende schijven, die vijf minuten voor het gemiddelde middaguur door eene snelle beweging in verticale hou ding gebragt worden, doch juist op den middag even snel weer tot de hori zontale positie terugkeeren. Daarbij steekt dit toestel zoo boven alle gebou wen uit, dat nu van den Middelburgschen toren met den verrekijker die werking goed na te gaan is en alzoo met een weinig oplettendheid het zoo uiteenloopend klokken-verschil op dit eiland geheel kan ophouden. Hbl ontvangen. In plaats van ze aan 't kantoor te brengen ging hij er mede door naar Parijs. Dit gebeurdeterwijl het hoofd van 't kantoor op reis was naar Frankrijk. Zijne vrouw besloot, daar het geval er toch toe lag, haren echtgenoot nuttelooze bekommering te sparen en er hem eerst bij zijne tehuis komst kennis van te geven. Maar wat gebeurt er. Op zijne reis komt hij door Parijs en ontmoet zijn kantoorbediende, keurig netjes nitgedoscht. Terstond komt bij hem kwaad vermoeden op. Hij verlangt rekenschap waarom hij in plaats van op 't kan toor te zittente Parijs ronddwaalt. De bediende verlegenzoekt vergeefs uitvlnglen. Zijn Heer neemt hem mede naar een koffijhuis en zegt hem stout weg dat zijne vrouw hem alles had geschreven, dat hij een deugniet is. Nu bekende hij 3000 francs te hebben gestolen. Op den eisch om ze terug te geven, beleed hij er 400 fr. van te hebben verteerd, en zijn Heer liet hem onder teruggave van de overige 2,600 francs vrij. Te huis gekomen sprak hij er zijne vrouw niet vanmaar liet haar het geval vertellenen kwam toen met het verhaal zijner ontmoeting voor den dag. Hoe menigeen zou niet stelen, als hij bedacht hoe vaak op de onverwachtste wijze zijn mis drijf aan 't licht kan komen, en straf en schande zijn loon zijn. ENGELAND. LONDEN, 7 Junij. Men verhaalt als reden waarom Sir C. Napier tot Bevelhebber der Oost- zeevloot is gekozen en niet de invloedrijke Graaf Dundonalddat hij verle den zomer, als stuurman verkleed, met een jagt in onderscheiden havens der Finsche golf en wel voornamelijk onder de wallen van Kroonstad zich heeft opgehouden, en al visschende de gronden heeft gepeild, waardoor hij eene volkomen kennis van de Russische vestingen, de wateren in haren omtrek als ook persoonlijke gemeenschap aan land heeft verkregen. Aanst. Zaturdag zal de tentoonstelling geopend worden. Een orchest van 144 voet wijd en ongeveer 70 diep, zal tot op eene hoogte van 42 voet rijzen. Het zal onder anderen bestaan uit 100 violen30 violoncellen en contrabassen, benevens blaas-instrumenten. De beste toonkunstenaars uit deze stad nemen deel aan de uitvoering der muziek. Het koor zal bestaan uit 1150 stemmen. Een gedeelte der policie van deze hoofdstad zal eerstdaags naar Kon- stantinopel vertrekkenom aldaar de dienst te helpen waarnemen, De Econom. van den 27stcn Mei bevat het volgende overgeuomene uit de Lirnm. Reporter. Het volk vliegt als het ware in groote getale uit het land niets kan het overhalen om te blijven. Geene hooge prijzen van voortbreng selen van den landbouw, geen vooruitzigt op eenen rijken oogstgeene gemakke lijkheid in vergelijking met andere tijden, om landerijen te bekomen, zelfs niet het betrekkelijk gunstige der omstandigheden, niets kan het overhalen in het land hunner vaderen te blijven. Het wordt teruggehoudennoch door de verhoogde kosten van overtogt, noch door den slechten staat van sommige schepen, noch door de gevaren eener zeereis. In de haven van Limmerick, waar tot hiertoe de verhuizing weinig te beduiden had, is zij binnen de laatste weken verbazend geworden. Elk schip, dat zich aanbiedt vindt terstond overvloed van passagiers en de menigte, die zich aanmeldt, zonder opgenomen te kunnen worden is zeer talrijk. In Ierland hebben weder ernstige ongeregeldheden plaats gehad tusschen de Protestanten en Roomschen, bij gelegenheid van voorlezingen. Een der ZendelingenAA'illiamsdie voor eenigen tijd werkzaam was in het Bijbelle zen stierf in de vorige week te Milltownten gevolge der toegebragte won den volgens getuigenis van zijnen R. K. Geneesheerden Heer Kerry. Uit China liepen de berigten tot den 18dcn April. De opstandelingen hadden Peking ingesloten. De Engelschen te Shanghae hadden in ver eeniging met de opstandelingen de Keizerlijken geslagen en op de vlugt gedreven. Men verwachtte eerstdaags eenen ongelukkigen afloop der gebeur tenissen voor den Keizer. FRANKRIJK. PARIJS8 Junij. Admiraal Baudin is gisteren overleden. Hij was geboren den 2islen Julij 1784 en dus 70 jaren oud. De Admiraal was een der uitstekendste krijgs lieden van onzen tijden stond tevens als geleerde hoog aangeschreven. Hij laat twee zonen na, waarvan de een Gezantschaps-Secretaris te Londen is, In de zuidelijke havens van Frankrijk is men weder ijverig bezig om versterkingen voor de Fransche land- en zeemagt in het Oosten bijeen te brengen en ter inscheping gereed te maken. Aan de Indép. Beige wordt uit Parijs geschreven, dat men de sterkte van het Fransche leger in Turkye in den loop dezes jaars tot 100,000 man wil vermeerderen. Te Cherbourg gaat men ijverig voort met de uitrusting van schepen voor de eskaders. Binnen weinige dagen zullen wederom eenige naar de Oostzee vertrekken. De kiel is gelegd voor een linieschip van 100 stukken met stoom- schroefvermogenen voor een fregat van den eersten rang. SPANJE. MADRID, 1 Junv. Volgens den Ileraldo zijn al de ongunstige geruchten, welke omtrent de quacstie van den Black AVarrior worden verspreidongegrond. De Rege ring is geenszins beducht voor den uitslag dezer zaak. De jongste regens hebben gunstig op het te velde staande gewas gewerkt. De oogst zal waarschijnlijk gunstig uitvallende prijzen der granen zijn op deze uitzigten aanmerkelijk gedaald. De Bisschop van Gibraltar heeft den Engelschen Ambassadeur te Kon- stantinopel bet plan, tot stichting van eene Engelsche kerk in die hoofdstad, toegezonden, hetwelk den Sultan ter goedkeuring zal worden voorgelegd. BELGIË. BRUSSEL, 8 Junij. De Koning, de Hertog en de Hertogin van Brabant, de Graaf van Vlaan deren en de Prinses Charlotte hebben de doorluchtige weduwe van Koning Lodewijk Filips, van Mechelen naar Termonde vergezeld. Koningin Maria Amelia en haar zoon, de Prins van Joinville, zijn gisteren avond ten 7 ure te Ostende aangekomen. Zoodra het weder, thans onstuimig, gunstiger zal zijn, begeeft de Vorstin zich scheep naar Engeland. Overal is men ijverig in de weer om onze oude oorkonden te onderzoe ken en te schiftende steden wedijveren te dien aanzien met de Regering. Dc Heeren v. Duyse en Diegericx hebben reeds de inventarissen van Chartes van Gend en Yperen uitgegeven. De Heer M. Cb. Mussely heeft ter perse de inventaris van de archiven der stad Kortrijk die 2 deelen in 8° zal uitmaken. Onlangs moest een kantoorbediende van een handelshuis alhier 3000 fr.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2