LEYDSCHE COURANT.* N°. Y.VX 1854. MAANDAG, 12 JUNIJ. IUMENLANDSCIIE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt 1 4 Zte Prijs der Courant is f 12 het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven LEY DEN 10 Junij. Het getal opgenomenen in het werkhuis gedurende de afgeloopen week is geweest als volgt: 4 Junij 122 volwassenen, 45 kinderen, te zamen 167. 5 122 45 167. 6 137 52 i 189. 7 144 50 s 194. 8 145 51 196. 9 148 56 204. 10 141 52 193. Vereeniging tot afschaffing In Mei 1853 verzochten de Gebroeders Hartsen en andere reeders, te Amsterdam, een -wetenschappelijk onderzoek van regeringswege, nopens de artikelen van verzending naar Oost-lndië, welke onder zekere omstandigheden voor zelfontbranding vatbaar zijn. De Kon. Academie van Wetenschappen te Amsterdamdoor den Minister van Binnenl. Zaken tot dit onderzoek uitgenoodigd, heeft deze taak opgedra gen aan de Heeren G. J. Mulder, A. II. van der Boon Mesch en J. C. Rijk, wier verslag, Over de oorzaken der zelf-ontbranding van stoffen insche pen geladenthans door de Academie te Amsterdam in druk is uitgegeven. Door de aandacht der kooplieden, assuradeurs, cn anderen op het nu uit gekomen verslag te vestigenwordt ieder in de gelegenheid gesteld zich met de medegedeelde opgaven, beschouwingen en raadgevingen bekend te maken. Opgaaf van vergaderingen enz. die door onderscheidene Maatschappijen en Yereenigingcn gehouden zullen worden, als: Den lldc Junij in 'sllage, groote vergadering der Broederen Vrijmetselaren. Den 15del1 Junij, algemeene vergadering der Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde, te Leyden. Den 21slen Junij vergadering van Unitas. Den 22sten van Christelijk Hulpbetoon. Den 23sten van Welstand, alle drie te Amsterdam. Den 27sten algemeene vergadering van het Prov. Utrechtsch. Gen.te Utrecht. Den 27sten tot den lsteo Julij, Landhuishoudk. Congres, te Assen. Den 5dcn cn 6de" Julij algem. verg. der Ned, van sterken drank, te Zwolle. Den 13din, 14den Cn 15 Julij, viering van het 25-jarig bestaan dor Maat schappij tot bevordering der Toonkunst, te Rotterdam. Den 18dc" tot den 20sten Julij, algemeene vergadering der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid, te Haarlem. Den 8stcn en 9den Aug., algemeene vergadering der Maatschappij tot Nut van 't Algemeente Amsterdam. Den 20stm tot den 22stcn Sept., zamenkomst van het NcdcrI. Taal- en Letterkundig Congres, te Utrecht. Den 4dcn Oct. opening van de Kon. Ncd. Tentoonstelling van Landb. te Arnhem. De paardenmarkt den 7dcn dezer te Delft g(houden, werd, niettegenstaande het ongunstige weder, druk bezocht. Een 500-tal paarden werd ter markt, gebragthij zeer levendigen handel. De harddraverij welke bij deze gelegenheid heeft plaats gehad, is in de beste orde en onder den toevloed van duizendc toeschouwers, afgeloopen Vijftien paarden dongen naar den prijs. Het bruin langstaart ruin David van den lieer II. van Veen, te Rotterdam en bereden door P. de Boer, be haalde den prijs en de bruine bles-merrie de Vlieger, toebehoorende aan en bereden door den Heer A. Houtman, van Haarlem, de premie. Men verneemt, dat uit Brouwershaven het schip Arnold Böminger met 350 Holl. en 71 Duitsch. landverhuizers zal vertrekken naar New-York. Te Lekkcrkerk is de kermis geheel afgeschaft. In de N. ft. C. leest men Naar wij vernemen zal bet gebouw der Maat schappij Arti en Amicitiae, te Amsterdam, binnen kort eene belangrijke uit breiding en verbetering ondergaan. Deze vergrooling zal verkregen worden door bet bijtrekken van bet daarnevens gelegen perceel, genaamd bet wapen van Utrecht, hetwelk de maatschappij in eigendom heeft. De vereiscbte gelden zullen verkregen worden door een negocialie. Uit Zoelen bij Utrecht wordt als bewijs van buitengewone groeikracht opgegeven dat daar roggehalmcn gevonden worden van 2.27 Ned. el. In het voorgaande jaar werd door den Heer J. Leembruggente Veenen- burgals voorbehoedmiddel tegen de longziekte aangeraden, het strooijen van keukenzout in bel hooi. Daardoor, gepaard met het luchtig houden der stal len, beeft genoemde Heer tol heden de longziekte uil zijnen stal geweerd, en zulks niettegenstaande alle in de nabijheid wonende Veehouders, die ziekte onder bunnen veestapel, sterk en bij herhaling hebben gehad, en eenige hunner landerijen aan de zijnen grenzende zijn; waarbij nog moet gevoegd worden dat de Heer Leembruggen niet dan vet weidt, en er alzoo eene jaarlijksche verwisseling van vee plaats beeft. De Heer Leembruggen strooit dit zout in het hooi in verhouding van 100 ffi zout tot 60 en 70,000 ffi hooi, en bij lagen van 1 tot 1.5 el hoogte. Door bet broeijen van het hooi smelt dit zout en verdeelt het zich regelmatig. Ofschoon nu dit bijmengen van zout tusschen het hooi op zeer vele plaatsen in ons land reeds werkelijk plaats heeft, en er zelfs onderscheidene dorpen in ons land aangetroffen worden, waar dit bij de gewone boeren gebruikelijk is, zoo is de zaak toch niet minder aanbevelingswaardig, en zulks vooral in ver band met bet tweede middel door den Heer Leembruggen aanbevolenname lijk het luchtig houden der stallen. Hoe tegenstrijdig toch is het met den aard van het rund, dat geschikt is om in de open lucht te leven, om, nadat het die 6 maanden genoten heeft, en in het najaar eene koude van 34" tot 32° Fahrenheit heeft doorgestaan, eensklaps over te brengen, in eene ruimte, alwaar de warmte weldra tot 60° stijgt; cn even als wij zelf bij vriezend weder, plotseling in een zeer warm gestookt vertrek overgaandedaar van eene nadeelige werking op de longen ondervinden, even zoo en veel sterker nog moet soortgelijke benaauwdheid voor bet dier schadelijk zijn; en bij de minste aanleiding of voorbeschiklheid bet ontkiemen der longziekte bevorderen. Het vee moge aan, bij bet luchtig houden van den stal, een weinig minder gladharig zijn, doch zal koud en guur weder, in het voorjaar op de weide, zonder hinder doorstaan. Bij het naderend tijdstip van den hooibouw hebben wij gemeend deze zaak nader ter sprake te moeten brengen, en de aandacht daarop te doen vestigen van de lieden, in streken wonende, waar het inenten als voorbehoedmiddel tegen de longziekte nog geenen ingang heeft gevonden. Hel ware wenschelijk dat de piovinciale gemeente-besturen eene meerdere bekendheid daarvan bevorderden terwijl wij de onderscheidene dagbladen ver zoeken om de kennis aan bovengenoemde handelwijzen van den Heer Leem bruggen te helpen verspreiden. Wttewaaii. {Landb. Cour.) 's GRAVENIIAGE. 10 Junij. De Staats-Cour. bevat een besluit van Z. M.waarbij bepaald wordt, dat er bij bet corps diplomatique zullen worden benoemd twee attachés, hetzij bij bet Dep. van Buitenl. Zaken hetzij bij de Gezantschappen buiten 's lands, ieder op eene jaarwedde van ƒ1000. De Commissie, tot het afne men van bet examen, zal bestaan uit de Ileeren J. J. RochussenMinister van Staat, lid der Tweede Kamer. Voorzitter; Mr. H. Cock, Mr. G. W. Vreede, Jhr. Mr. J. de Bosch Kcmper, Hoogleeraren te Leyden, Utrecht en Amsterdam, en Mr. E. J. H. Borretlid van den Raad van State. Het onderzoek zal geschieden, vóór den lsten Augustus aanst.op nader door den Minister van Buitenl. Zaken te bepalen dag, aan het locaal van bet Dep. van Buitenl. Zaken. Door den Minister zullen worden opgeroepen de jongelieden, die lot dat onderzoek verlangen te worden toegelatenmet aanduiding van hetgeen van hen zal worden gevorderd. De Commissie zal, bij meerderheid van slem- men, beslissen nopens de al of niet toelating der geëxamineerdenen hun van die beslissing onverwijld, mondeling kennis geven. Het door de Commissie, aan den Minister uit te brengen verslag, zal vermelden ieders meerdere of mindere bekwaamheid in elk der behandelde vakken. Verder vindt men in eene oproeping van jonge lieden door den Minister van Buitenl. Zaken tegen 1 Julij, nog omtrent betgeen van de Candidaten zal worden gevorderd het volgende Het volkenregteen duidelijk begrip van deszelfs groote trekken, en toereikende algemeene kennis, om het een of ander bijzonder punt, met behulp van geschikte werken, volledig te behandelen; bet Nederl. staatsregteene algemeene kennis van onze staatsinstellingen, van de op rigling der republiek tot 1815, en eene meer bijzondere wetenschap dien aangaande, van dat tijdstip tot heden; de staathuishoudkundeeen algemeen begrip van de voorname beginselen dier wetenschapde statis tiek een algemeen overzigt van de betrekkelijke krachten en hulpbronnen der voornaamste en van de aan Nederland grenzende landen, en in bet bij zonder van die van dit Rijk; de geschiedenis der diplomatie, eenige bekendheid met de voornaamste voorvallen1°. van den Munsterschen vrede tot op de eerste coalitie tegen de Fransche omwenteling, 2°, doch meer

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1