Dingsdag voormiddag den 30sten Mei, tusschen 12 en 1 ure, heeft te Dublin een hevig onweder, vergezeld van zwaren storm, hagel en regen, gewoed. De bliksem sloeg in het linis van een kousenwever, drong door de zoldering en doodde den bewoner. Maandag avond is ook Derbyshire door een zwaar onweder bezocht en werd een loffelijk bekend heelmeesterin zijn rijtuig zittende, op den weg naar Morton door den bliksem gedood. Hij laat eene weduwe en elf kinderen na. De verbazend groote stoomboot Himalaya schijnt spoedig overtroffen te zullen worden door eene nieuwe boot, die op stapel gezet is te Shellwall, en 2 malen de lengte der Himalaya hebben zal. De tonnenlast zal 3 maal meer zijn, en men wil dat de reis naar Australië in ruim 30 dagen daarmede vol- bragt zal kunnen worden. De stad San Salvador in Honduras was den April door eene ver schrikkelijke aardbeving nagenoeg vernieldongeveer 600 familien lagen onder de bouwvallen bedolven. FRA1VHR(JK. PARIJS, 5 Junij. Naar men zegt heeft de Regering, naar aanleiding van bij baar ingediende vertoogen van Baron von Bruck, Ooslenrijksch Gezant bij de PortePrins Napoleon uitgenoodigdzich voortaan uitsluitend te bepalen tot het kom- mando van zijne divisie, en zich te onthouden van alle inmenging in an dere zaken. Men verzekert, dat door tusschenkomst van den Heer MenjaudGroot- Aalmoezenier des Keizers, de gedenkpenning op de Oostersche aangelegenheden, op hoog bevel eene verandering heeft ondergaanbestaande in de weglating der woorden: Catholicisme, Protestantisme en Islamisme. De exemplaren die reeds met deze 3 woorden in den handel waren, zijn opgehaald. De Heer Emile Pereire heeft van deze stad gekocht de gronden tusschen de straat Rivoli en de straat Sainl-Honoré voor 7,500,000 fr., berekend tegen 400 of 500 fr. de el, behalve de lasten en servituten. De Heer Pereire heeft bij dezen koop de verpligting moeten op zich nemen, die gansche uit- j gestrektheid van grond vóór 1 Mei 1855, (opening der wereld-tentoonstelling) dus in 11 maanden met fraaije huizen te bebouwen. Men doet thans een voorraad van 60,000 vierkante ellen mat glas op, ter bedekking van vijf ontzaggelijk groote gewelven en de vier pavilloenen van het Paleis der Nijverheid in de Champs Elysées. Het vertrek der troepen naar het Oosten geeft vele werklieden onver- j wachten arbeid. Zoo moet er een groot aantal koflij molensvoor al de com- pagnien der troepen die naar Turkye, Griekenland of Algiers vertrekken, worden vervaardigd. SPANJE. MADRID, 30 Mei. De Gaceta behelst het volgende Kon. bevelschrift: »In aanmerking ne mende de noodzakelijkheid, dat de Ministers der Kroon in werkelijke dienst, altijd een onderscheidingsteelcen dragen van het oppergezagdat zij uitoefenen en aangezien, naar de wetten en gebruiken van Spanje, de stok het zinne beeld van alle gezag is, heeft H. M. de Koningin (welke God behoede!) den Raad van Ministers gehoord, zich verwaardigd te bevelen dat de Ministers der Kroon in werkelijke dienst, altijd, hetzij in uniform hetzij in burgerklee- ding, een stok met gouden knop en kwasten voorzien zullen dragen. Het bevel der Koningin deel ik Uwe Exc. bij deze mede, ten einde Uwe Exc. zich er naar kunne gedragen. God beware u nog veel jaren! aMadrid, 24 Mei 1854. Graaf de san idis." De Indép. Beige deelt een schrijven mede nit Madrid van den 27sten Mei, waarin het volgende over de gedwongene geldleening voorkomt»Alle tot heden ontvangen berigten geven de verblijdende zekerheid dat de vrijwillige inschrijving ruim voldoende zal zijn, zoodat het bewind de verlangde geld som zal bekomen zonder tot de gedwongene leening over te gaan. Het plan van het Ministerie om zichin plaats van tot de kapitalistenregtstreeks tot de belastingpligtigen te wendenis allerwcge begrepen en heeft grooten bijval bij het publiek gevonden. En thans, nu het welslagen van het plan zeker iskomen de voornaamste kapitalistende Bank het eerstden Minister hunne medewerking aanbieden." PRUIÜSEN. BERLIJN, 5 Junij. Het prachtige geschenk in zilver, dat deze stad den Prins en der Prinses van Pruissen aanbiedt, bij gelegenheid van het op handen zijnde zilveren bruiloftsfeest, heeft eene waarde van 12,000 thaler. De Hertogin van Orleans, reizende onder den naam van Gravin de Villiers, en vergezeld van de Graven van Parijs en van Chartres, is met een talrijk gevolg den lsteQ dezer te Keulen aangekomen. Te Frankfort a. O. is den 30slen Mei de eerste dag van het jaarfeest der Gustaaf-Adolf-Vereeniging godsdienstig gevierd. §AK§EA. DRESDEN, 3 Junij. De onlangs overledene oud-Minister van den Koning van Saksen, M. de Lindenau, sterreknndige aan de sterrewacht van Altenburg, heeft een ge deelte van zijn vermogen, namelijk 228,000 fr., bestemd tot het oprigten van een Museum van Slerrekunde te Dresden, en 84,000 fr. vermaakt, om die te verdeelen onder arme handwerkslieden, als ook onder priesters en onderwijzers ten platten lande, die te karig bezoldigd zijn. Te Jena, in Saksen-Weimar, heeft de Muziek-Directeur Stade in de Acad. bibliotheek een handschrift van een der minnezangers gevonden. Een der Hoogleeraren zal daarvan eene vertaling leveren en het werk doen drukken. OOSTENRIJK. AVEENEN, 5 Junij. Den lsten Julij zal de telegrafische verbinding tusschen deze stad en Petersburg in werking komen. De aansluiting tusschen de Warschauer en Oostcnrijksche telegrafen zal eerstdaags tot stand komen. De Triester dagbladen meldendat Lord RedcliffeEng. Gezant te Kon- stantinopelreeds den 18dcn Mei zijne brieven van terugroeping heeft ontvangen. Een brief nit deze stad van eene geloofwaardige zijde bevat de verzeke ring, dat de nota van Oostenrijk aan Rusland tot ontruiming der Vorsten dommen in krachtige bewoordingen gesteld is, en met eene nadrukkelijke ondersteuning van wege Pruissen, den lstcn Junij naar Petersburg verzonden is. Voorts verzekert die brief, dat de nota weldra door zeer krachtige maat regelen zoude worden gevolgd. De Lloyd meldt uit Stokholm dd. 24 Mei, dat een koerier naar De nemarken was vertrokken met een verzoek aan de Regering van dat land, om zich gezamenlijk met Zweden en Noorwegen aan de Westersche Mogend heden aan te sluiten. RUSLAN D. De Berl. Zeit. deelt de volgende door den Keizer van Rusland uitgevaar digde verordening mede, als een blijk dat de Russische regering er ook in Finland op bedacht is, om de landtaal meer en meer in onbruik te brengen, ten einde de bevolking allengs den nationalen geest te doen verliezen. »Wij Nikolaas enz. In de Finsche taal mogen geen andere nieuwe boeken, brochures, tijdschriften en andere drukwerken, van welken omvang ook, worden uitgegeven dan die, zonder voor zooveel geest en vorm betreft met de algemeene censuur-verordening strijdig te zijn uitsluitend godsdienstige stich ting of huishoudelijk nut ten doel hebben. Daarentegen wordt volstrekt ver boden politieke nieuwstijdingen in de Finsche taal te verspreiden alsmede om romans in die taal uit te geven, zoo min oorspronkelijk als vertaald, die gene niet uitgezonderd, welke door de censuur in eene andere taal zijn toe gelaten. Voor het overige zal deze verordening geenszins het privilegie beper ken om gedrukte werken, die reeds vroeger in de Finsche taal voorhanden waren, dus ook Finsche overleveringen, volksgezangen en gedichten, uit te geven. Evenzoo heeft deze verordening niet ten doel den herdruk van woor denboeken en leerboeken in de Finsche taal, die reeds vroeger in gebruik warente verbiedendaarentegen mogen geen nieuwe werkenal zijn het leerboeken, zonder uitdrukkelijke vergunning gedrukt worden, ten ware zij tot de categorie dergenen behoorenwelke door deze verordening uitdrukkelijk zijn toegelaten." Volgens een Weener dagblad is den 20stcn Mei te Petersburg door den Minister van Policie eene proclamatie uitgevaardigd om aan de ingezetenen voor te schrijvenhoe zij zich zullen hebben te gedragen in geval de hoofdstad belegerd of liever geblokkeerd mogt worden. Wanneer Kronstadt mogt wor den ingenomen, zullen de vrouwen, kinderen en grijsaards onverwijld dc hoofdstad moeten verlaten; de straatsteenen zullen opgenomen, en op de huizen gebragt wordenwaarvan het dak eerst zal worden afgenomende kerkklok ken en de heiligen-beelden zullen naar Moskau worden gebragt enz. De proclamatie eindigt met de betuiging van het vaste vertrouwen, dat de vijan delijke vloot op de rotsen en door de kanonnen van Kronstadt zal vergaan. Riga wordt volgens een Eng. berigt werkelijk geblokkeerd, te Pillau is een schip binnengeloopen, dat voor de haven Riga door de Engelsche kruisers was afgewèzen. TURKTE. Het Ottomanische kabinet heeft eene wijziging ondergaan. Mehemed-pacha voormalig Minister van Marine, is benoemd tot Groot-Vizier, en in zijne plaats heeft Halil-pacha het bestuur van het Marine-Departement aanvaard. De Christian Times meldt, dat het getal Protcstantsche leeraars die thans te Konstantinopel en in de voorsteden werkzaam zijn, 19 bedraagt, lederen Zondag wordt er 26 leerredenen gehouden. Het getal der scholen be draagt 14. In 1830 waren er te Konstantinopel noch Protestantsche leeraars, noch scholen. In geheel Turkye zijn 65 Protestantsche predikers, onder wel ken, hoewel zij lot verschillende onderdeelen behooren, de beste overeen stemming bestaat. Het gebrek aan klein geld doet zich in de Turksche hoofdstad bijzon der gevoelen. Er is geen zilver; wanneer iets gekocht wordt, betaalt men in gouddoch men is somtijds verpligt den koop te vernietigendaar de verkooper niet wisselen kan of wil. Somtijds zijn het eetwaren die op de plek zelve verteerd worden, en alsdan is de zwarigheid niet uit den weg te ruimen. In dat geval geeft de verkooper privaat papieren-geld uit. Onder anderen ziet men er noten van een der beste konfituriers in Pera, Balzar et Driesman. »B. P. Ine Pre. (bon pour wie piastre.) Lorllzaw und Dwin- durwind." De Semaphore van Marseille, deelt een brief uit Konstantinopel mede van den 25sten Mei, waarin verhaald wordt, dat Omer-Pacha zich bitter be klaagd had, dat men zijne ondernemingen verlamde, door hem niets toe te zenden van 'tgeen hij noodig had, en dat, als 't zoo ging, hij zijn ontslag zou nemen of zich voor den kop schieten. Men zendt hem noch troepen, noch krijgsbehoeften, noch leeftogt. De Maarschalk S'. Arnaud heeft die klagt bij den Sultan ondersteund. Overigens wordt er in gemeld, dat Silistria wel sterk is en eene bezetting heeft van 15,000 man, die aan 40,000 Russen weerstand kan bieden, maar dat de plaats slecht van leeftogt is voorzien, en de Turken, als men hen niet spoedig ontzetweldra gebrek zullen lijden. Prins Napoleon heeft, bij den Sultan ten gehoore toegelaten, het Groote Lint der Orde van Medjidie met juweelen omzet, ontvangen.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 3