Uit Drulen wordt gemeld, dat zich aldaar een man, Tyroler van ge boorte, bevindt, die den hoogen ouderdom van 108 jaren heeft bereikt. Hij is op 15-jarigen leeftijd in die gemeente aangekomen, oefende het bedrijf van stucadoor nit tot voor omstreeks 3 jaren, doch nu zijn zijne krachten afgenomen en zijne geestvermogens verzwakt. Driemalen gehuwd zijnde zal hij welligt nog het 50-jarig huwelijksfeest met zijne derde vrouw vieren. De Raad van Administratie der Naamlooze Maatschappij van den spoorweg van Antwerpen naar Rotterdam heeft de deelhebbers verwittigd, dat de ze vende en laatste storting, ad 25 fr. per aandeel, is vastgesteld en invorder baar zal zijn met den 22sten Junij e. k. Stoomp Aan de Indèp. Beige is uit Antwerpen geschreven Gedurende de vijf eerste maanden van 1854 zijn reeds 51 schepen met landverhuizers uit onze haven vertrokken, vervoerende 12,956 personen. Gedurende het geheele jaar 1853 waren slechts 66 vaartuigen met 15,262 personen vertrokken. 'SGRAVENIIAGE, 8 Junij. Z. M. heeft benoemd tot Arrond.-Retaalmeesters te Maastricht den Heer Jhr. Mr. II. Repelaer van Driel, thans te Sneek, en aldaar den Heer J. II. Paehlig. Z. M. heeft benoemd bij het 5de reg. inf. tot lsten Luitenant, den 2den Luitenant A. J. de Koff, van het 6de reg. van het wapen. Z. M. heeft benoemd tot Commissaris van Policie te Alkmaar J. van Rrementhans Inspecteur van Policie te 's Gravenhagein plaats van J. F. Boogaardeervol ontslagen. Z. M. heeft aan Jhp. Mp. W. F. Gevers Deynoot, eervol ontslag ver leend als Dijkgraaf van Schieland. Z. M. heeft wegens hoogen ouderdom en langdurige dienst pensioen ver leend aan de volgende R. C. Pastoors: J. Reinink, te Borne; J. Cornelisse, te Rakhuizen (Friesland); S. Wulferink, te Ootmarssum (Overijssel); J. Spit zen, te Haarle (Overijssel), en aan J. H. van Wesel, te Meerlo (Limburg). Bij den Minister van Finanticn is ingekomen eene som van 25, bij den Arr.-Direcleur der directe belastingen te Assen van een onbekende ten behoeve van 's Rijks schatkist ontvangen. De Tweede Kamer is den 3dcn tot nadere bijeenroeping uiteengegaan. Men verzekert, dat zij omstreeks de helft der Maand Julij aanstaande hare werkzaamheden zou hervatten en dan, onder anderen, beraadslagen over het gewigtigd ontwerp tot vaststelling van het Reglement nopens het beleid der Regering in Nederl. Indië. De uitslag der verkiezing voor een lid der Tweede Kamer in het kies district 's Gravenhage is geweest, dat van de 880 ingekomen geldige billetten 531 zich vereenigd hebben op de Heer J. P. Delprat, Oud-Commandant der Kon. Milit. Acad. te Breda. De Heer F. Baron van Raders had 349 stem men op zich vereenigd. De 36ste vergadering der Evang.-Luth. Synode is gisteren alhier ge opend, onder voorzitterschap van Ds. Decker Zimmerman van Utrecht. Wij meenen te moeten herinneren, dat op Zaturdag 17 Junij aanst. op de Renbaan nabij 's Gravenhagewedrennen en draverijen znllen worden gehonden, uitgeschreven door de sociëteit: Tot aanmoediging ter verbetering van het paardenras in Nederland. Men verneemt, dat er vrij veel inschrij vingen tot deelneming aan die wedloopen en harddraverijen hebben plaats gehad. Op Zaturdag 8 Julij zullen door dezelfde sociëteit keuringen en draverijen gehouden worden op den Dreef, in het Haarlemmerhout. De programma's voor die beide feesten zijn vroeger medegedeeld, ter gewone plaatse bekend gemaakt en voortdurend verkrijgbaar. Eergisteren heeft door Kerkvoogden der Herv. gemeente van Schevenin-, gen de aanbesteding onder nadere goedkeuring, plaats gehad van belangrijke herstellingen en vernieuwingen aan het kerkgebouw, waarvoor de laagste inschrijver was de Heer W. H. van Zanten, alhier, voor ƒ11,876. ZWOLLE, 6 Junij. In de vergadering van het vereenigd collegie van het dijksbestuur van het 4de dijks-districtden lsten dezer alhier gehouden, is besloten om voor den polder van Mastenbroek een stoomgemaal op te rigten van 50 paardenkracht, met behoud der 3 bestaande watermolens, elk berekend op 8 paardenkracht, te zamen 74. De berekening van deskundigen isdat met 75 paardenkrach ten de polder gedurende 42 dagen in het jaar moet opgemalen worden, en de kosten daarvan zullen beloopen ƒ1.13 per bunder. GRONINGEN, 4 Junij. Zaturdag is alhier voor de Heeren Studenten geopend de inteekening op de maskerade, die, bij genoegzame deelneming, in October e. k. zal plaats heb ben en voorstelleneene reeks van Geschiedkundig beroemde personen van het begin der Middeneeuwen tot aan den Munsterschen vrede. Naar men verneemt is de inteekeningvoor een beginreeds vrij groot geweest en zal alzoo die maskerade waarschijnlijk tot stand komen. (N. B. C.) BUITENLA1VDSCÜE BER1GTEN. ENGELAND. LONDEN, 6 Junij. Koning dom Pedro V van Portugal en zijn broeder de Hertog van Oporto werden Zaturdag morgen aan het station van den zuidwesterspoorweg, te Nine Elms, door Prins Albert en een van diens Adjudanten opgewacht en, in hofrijtuigen gezetennaar het paleis van Buckingham begeleidwaar de Koningin hen aan de deur der groote zaal ontving. Des avonds woonden de Koningin, Prins Albert, de Portugesche Prinsen en hun gevolg de voorstel ling in den Franschen schouwburg bijen Zondag morgen namen de Prinsen hunne godsdienstoefening in de kapel der Fransche ambassade waar. Het is op verlangen zijner overledene moeder, Donna Maria, dat de 16-jarige Pedro V verschillende landen en hoven van Europa bezoekt. Haar Gemaal en haar Zoon hebben het zich tot pligt geacht dezen moederlijken wensch op te volgen. De Koning en de Hertog worden vergezeld door den Hertog van Terceiravoorts door den Burggraaf Carreira, den Gouverneur des Konings, den Baron Sarmento, zijnen aide de kamp, den Haven-Admiraal van Lissa bon, Baron de Lazarin, die in Engelsche zeedienst geweest is, en andere voorname Portugesche Officieren. De Koning is van tengere gestalte, heeft ligt haar, blaauwe oogen en eene frissche kleur. Hij spreekt zeer vlug En- gelsch, Fransch en Duitsch, is onder anderen in de muziek zeer ervaren, buitengewoon minzaam en vrijmoedig in den omgang. Zijn broeder, de Her tog oud 15 jaarheeft een krachtiger voorkomen en wordt gezegd sterk aan zijne Moeder te herinneren, toen deze, ruim 20 jaren geleden, Engeland bezocht. De Hertog van New-Castle heeft in het Hooger Huis medegedeeld, dat in overleg met de Fransche Regering, om redenen die hij niet mogt open leggen de Engelsche Regering besloten hadArchangel voor als nogniet te blokkerendoch dat als er nader toe werd overgegaande blokkade krachtig zal worden ingesteld. Lord Aberdeen heeft aangekondigddat er een afzonderlijk Ministerie van Oorlog zou worden ingesteld't geen tol hiertoe bij het Ministerie van Koloniën was gevoegd geweest. Voorts heeft de Minister van Marine een berigt van den Admiraal Napier uit de Oostzee van 23 Mei medegedeeld, die toen aan den ingang van de golf van Finland, in de baai van Hango lag. Den 21stcn vernam men dat te Ecknass, in een inham, drie groote Russische koopvaardijschepen lagen, nagenoeg 10 mijlen van de kust en onder de beschutting eener vrij sterke fortcres. Een fregat en eene stoomboot begaven zich daarop in den inham, die zeer naauw is; en het laatste gedeelte van dezen togt geschiedde onder het geweervuur eener vrij sterke krijgsmagt op den oever. De stoomboot haalde een der drie koopvaardijschepen, het eenige dat vlot was, onder het vuur eener batterij weg, en bragt hel naar de vloot. Het Fransche eskader had zich nog niet bij hem gevoegd; het werd in vijf of zes dagen na den 23sten Mei verwacht; en op dit oogenblik is zekerlijk reeds in de golf van Finland eene Engelsch-Fransche vloot vereenigd van 28 linieschepen met een evenredig aantal fregatten en andere vaartuigen. Volgens de Russische dagbladen, is er daarna door de geheele Engelsche vloot een aanval gedaan op voornaamste forteres van het schiereiland Hango, maar die aanval schijnt mislukt te zijn. Men leest althans in die bladen dat de Engelsche vloot ter sterkte van 26 schepen den 28sten Mei de buiten werken van Hango-Udde beschoten heeft, maar met veel schade heeft moeten afdeinzen. Het Lagerhuis heeft met eene aanzienlijke meerderheid het artikel aan genomen van de door de Regering voorgedragen bill tot hervorming der Oxford- sche hoogeschool, hetwelk aan de studenten vrijheid geeft om buiten de akademische gestichten en bij particulieren in te wonen, zullende echter al leen personen, die een bepaalden wetcnschappelijken graad bezitten, particuliere kosthuizen voor studenten mogen houdenmits deze kosthuizen naar zekere voorschriften ingerigt en aan het toezigt der akademische overheden onderwor pen zijn. Dit artikel zal, naar men meent, het leven aan de akademie min der kostbaar maken en ook aan de dissenters den toegang tot de Oxfordsche hoogeschool openen. In de Press leest menDe berigten van het vasteland zijn ongunstig. Oostenrijk weigerde met Engeland en Frankrijk werkzaam te zijn in den krijg. Prins Metternich merkte eenige dagen geleden aan dat »de oplossing der quaestie te Weenen lag, en dat het tegenwoordige oogenblik niet beschouwd moet worden als een oorlogstoestandmaar veeleer als een uit zijn verband gerukte diplomatie." Dit alles wijst op een anderen veldtogt.... van prolokollen, eindigende met het status quo. Uit Weenen wordt ons berigt, dat Lord Aberdeen's kabinet omtrent dat punt in een even dikken mist verkeert als Napier in de Oostzee. Men verzekert dat 25.000 man nieuwe troepen uil Ierland naar het oorlogstooneel zullen gezonden worden. Aan de graanmarkt is de tarwe gisteren op de prijzen der vorige week geblevende daling schijnt deze week verder te zullen gaan. Daar de schaarschheid der grondstof voor de papierfabriekenten gevolge van den oorlog met Rusland nog schijnt te zullen toenemenheeft de Rege ring de besturen der overzeesche bezittingen aangeschreven, om op het kolo niaal grondgebied om te zien naar nieuwe grondstoffen daarvoor. Van eergisteren avond tot heden ochtend zijn de brandspuiten aanhou dend in de weer geweest, hebbende in die korte tijdsruimte niet minder dan 11 branden plaats gehad. Alhier is men thans bezig een Handels-Museum op te rigtenwaarin zullen worden opgenomen monsters van de ruwe en bewerkte voortbrengselen uit het dierenrijk van Groot-Briltanje, Ierland, de Britsche Koloniën en alle vreemde landen. Deze zullen later gerangschikt en tentoongesteld worden op de meest geschikte en leerzaamste wijze, zoodat wanneer de verzameling vol ledig zal wezenzij de productie van alle landen zal aantoonenhierbij zul len gevoegd worden alle wenschelijke statistieke en wetenschappelijke mededee- lingen. Prof. Edward Solly van de Society of Arts, alhier, met de oprigting van dat museum belast, is bereid aan de belangstellenden alle verlangde in lichtingen te geven; zij kunnen zich derhalve tot hem wenden, aan het trade Museum, Society of Arts, Adelphi, London.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2