LEYDSCHE VRIJDAG, 9 JUNIJ. BÏMENLANDSCÏIE BERIGTEN. •J J l 4,300.69} 3,516.30 De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 13 in hot jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN 8 Junij. Wij vernemen dat HM. Studenten onzer Hoogeschool in eene bijeenkomst II. Dingsdag middag, voor eene maskerade gelijk men die sedert geruiinen tijd om de 5 jaren gewoon is te houden, in het volgend jaar gekozen hebben de plegtige intrede van den toen nog zoo jeugdigen Karei II te Dordrecht, op den 3dca Junij 1515, alwaar hij den 15den daaraanvolgende door de Staten als Graaf van Holland werd gehuldigd, hij, die later als Keizer Karei V zoo beroemd is gewordenwaarbij behalve de Landvoogdesse Margaretha van Oos tenrijk, den Stadhouder van Holland, Floris vanEgmond, Heer van Ysselstein, de Raden van 't Hof en een groot getal gemagtigden van andere steden tegen woordig waren. Welk geschiedkundig feit derhalve, zoowel met opzigl tol den hoofdpersoon, als tot zijne aanzienlijke talrijke omgeving, weder zeer gelukkig is gekozen, en welke maskerade alzoo niet minder luisterrijk dan de vorige belooft te zullen zijn. Vergelijkende Staat van de opbrengst der opcenten en eigene middelen, ten behoeve dezer Stad gelieven, gedurende de maanden Mei 1853 en 1854. 1853. 1854. fopcenten 1,603.05 1,519.50 eigen midd. - 312.45 - 299.61) o 1,915.50 1,819.11} (opcenten 9.575.96} 2 eigen midd. - 345.56 O Wijn 9,051.74 232.985 9,921.52} 9,284.72} 1,472.75 1,321.20 ,-:d i opcenten 1,991.41 1,506.54 v eigen midd. - 2,309.28} - 2,009.76 fopcenten 91.00 B eigen midd. - 144.34} 'I c3 l 235.34} ƒ17,845.81} 51.40} 69.23» 120.64 /16,061.98 Minder over 1854 ƒ1,783.83}. De monster-kween, uit Groningen, die onlangs hier te zien was, is thans aldaar geslagt en ter bezigtiging gesteld. De oudste vleeschhouvvers uit Groningen getuigen, zulk een wonder nooit te hebben gezien. Schoon aan den balk, wordt dit dier op 2300 a 2400 halve Ned. ffi geschat; hieronder zal ongeveer 400 ffi vet zijn; het losse vet, reeds gewogen, bedroeg 274 ffi. Wij vernemen, dat dezer dagen van wege Z. K. II. Prins Hendrik der Nederlanden, als Voorzitter van het hoofdbestuur van het Metalen Kruis, (aan wien die betrekking door den Koning als Beschermheer van de algeheele ver- eeniging van «Metalen Kruis" is opgedragen), aan de afdeelingen dier vereeni- ging en de staven en korpsen van het leger inteekeningslijst.cn zijn gezonden, tol het bijeenbrengen van geldenvoor de oprigting van een nationaal gedenk- teeken aan het Metalen Kruis, te Amsterdam op te rigten, bij de viering van een berinnerings-fecstin het jaar 1856. Dit nationaal gedenkteeken zou volgens het verlangen van de afdeeling 's Gravenhage bestaan in het ruiterstandbeeld van den geliefden Prins van Oranje als Veldmaarschalk. Wij mecnen, zoo eindigt de mededeeling hier van, dit ter algemeene kennis te moeten brengen, daar de 's Gravenhaagsche afdeeling zeker geheel belangloos heeft gehandeld, als zijnde er reeds bepaald, dat het monument te Amsterdam zal worden opgerigt. Nog dient vermeld te worden dat het verlangen is te kennen gegevendatbij genoegzame deel neming, het monument door Nederlanders moet ontworpen en vervaardigd worden, terwijl de verzekering is gegeven, dat vele vereerders der nagedach tenis van Koning Willem II. ook al zijn zij geene leden van het Metalen Kruis, zich met hunne bijdragen gaarne aan de afdeeling zullen aansluiten. Van Rijnsburg vernemen wij het volgende: eergisteren heeft men hier ter plaatse een begin gemaakt met het rooijen van de nieuwe aardappelen op akkers die door de vorst niet geleden hebben; zoodat men heden de eerste bezending te Amsterdam kan verwachten. Te Katwijk zal men nog vier weken wachten, dewijl de meeste akkers op de zandgronden zijn afgevroren; doch zij staan thans uitmuntend. Men berekent, dat met hetzelfde beschot, dit jaar de helft meer zal gerooid worden dan verleden jaar, dewijl in de lage duingronden, het water tot beden niet gehinderd beeft en er veel land is ontgonnen er zijn in de beide Katwijken p. m. drie honderd bunders aardappelen hepoot. Te Katwijk aan Zee staal het met de visscherij, dewijl de vangst tegenwoordig slecht gaat, zeer ongunslig; waardoor dan ook de visch buitengewoon duur is; zoodat dezelfde kwantiteit, welke vroeger 2 gold, thans p. m. ƒ3.50 wordt verkocht. De tijden van de eerstvolgende zomervergaderingen der provinciale com- missiën van onderwijs zijn bepaald, in Friesland 21 Junij Groningen 1 Julij Utrecht 3 Julij; Limburg 4 Julij; Zeeland 5 Julij; Zuidholland 10 Julij; Overijssel 26 Julij; Noord-Holland 31 Julij; Gelderland 31 Julij; Noord- Brabant 1 Augustus; Drenthe 8 Augustus. De volgende zijn overal bestemd tot het voortzetten der werkzaamhedenwelke dan voornamelijk bestaan in het examineren van personen voor de verschillende rangen en het toekennen van bevoegdheid lot het geven van onderrigt. Hbl Den 29sten Mei jl. zijn ter civiele Kamer van het Prov. Geregtshof in Overijssel door het Openb. Min., bij monde van den Proc.-Gen. Mr. P.M. van Goensconclusion genomen in de belangrijke zaak van den aannemer J. S. Uiterwijkappellant, tegen de Maatschappij van Weldadigheidgeïntimeerde, betrekkelijk de aanbestede kerken ten behoeve der Protestantsche bevolking te Willemsoord en Frederiksoordwelke sedert de maand Augustus 1851 onvol tooid en onafgewerkt zijn gebleven. Na eene omstandige uiteenzetting en toelichting der regtsmiddelen en regls- gronden, besloot de Proc.-Generaal aldus: Na ruim twee jaren wachtens en toevens staan de kerkgebouwen nog on voltooid, nog (in onbruikbaren staat. Doch er is nog een hooger en zedelijk belang: dat de belanghebbenden niet langer verstoken worden van doelmatige plaatsen en gebouwen, bestemd voor de openbare godsdienstoefening. Wij weten wel, en wie onzer is niet van die waarheid overtuigd? de Onzienlijke woont niet in tempelen met banden gemaakt, noch wordt van menschenhanden gediend, als iels behoevende; maar niettemin is het eene wezenlijke behoefte voor de Protestantsche bevolking aldaar, dat haar de ge legenheid niet worde onthouden van godsdienstige opwekking, vermaning en vertroosting in de stilte en den ernst der afzondering in daartoe bestemde gebouwen. Wat bet principaal appel betreft, zal dus het vonnis a quo behooren te worden bekrachtigd; wat het incidenteel appel aangaat, zal het naar onze beschouwing moeten worden vernietigd ook wat de veroordeeling der Maat schappij van Weldadigheid in een gedeelte der kosten betreft. AVarineer het Hof zich met de gronden dezer conclusiën vereenigt, dan zal in hooger beroep worden uitgemaakt, dat een contract van aanbesteding en aanneming kan worden ontbonden krachtens de wet, bij niet-nakoming van de verpligtingen aan de zijde van den aannemer, al is die bevoegdheid tot ontbinding bij de overeenkomst zelve niet uitdrukkelijk bedongen omdat zij volgens de wet altijd vermoed wordt stilzwijgend er in begrepen te zijn. (P. O. C.) "Wij vernemen met belangstelling, dat Z. M. den Heer J. P. vau Ros- sum van Zandbergen, te Naardenbenoemd heeft tot Kommandeur van de Orde der Eikenkroon, en hem de kennisgeving daarvan op zijnen 76sten ge boortedag heeft toegezonden. Genoemde lieer is, gedurende eene reeks van jaren met onvermoeiden arbeid werkzaam geweest voor de ontwikkeling van den handel, en den vooruitgang van den landbouw. Naar men verneemt is door het departement van Oorlog het bevel uit gevaardigd, alle lol de vesting Naarden behoorende forten te wapenen. Men leest in de Dr. Cour.Ter nadere bevestiging van het door ons medegedeelde berigt, aangaande de komst vanZ. M. den Koning in ons gewest bij gelegenheid van het 9(,e landhuishoudkundig congres, kunnen wij uit eene goede bron mededeelendat Z. M. ook het uitzigt beeft gegevenmet zijne tegenwoordigheid te zullen verceren de opening te Smilde van het kanaal der Drentsche veen- en midden-kanaalmaatschappij, welke in die dagen zal plaats hebben, en kunnen wij er tevens bijvoegen, dat, naar aanleiding van een bij het bestuur van het congres ontvangen berigt, wij ons mede mogen vleijen met de hoop, ook Z. K. II. Prins Frcdcrik bij die gelegenheid in ons midden te zullen zien.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1