Te Ivry, bij Parijs, is een grondbezitter van honger gestorven. In zijne secretaire vond men aan bankbiljetten eene som van 7,500 Ir., benevens nog bewijzen voor 2,364 fr. rente. In bet vlek Villette, bij Straatsburg, is een vreeselijk ongeluk gebeurd. Houtzagers wilden een blok bout op schragen leggen; reeds rustte bet groote gevaarte van niet minder dan 15 el lang en 4 a 5 palm middellijn met bet cene einde op eene schraag, terwijl het ander door eene dommekracht werd ondersteund. Een der werklieden willende de tweede schraag er onder bren gen, stoot in bet voorbijgaan tegen den boom; de schraagt valt, werpt den houtzager om, en slaat zijn dijbeen in stukken, liet blok, in beweging ge- bragt door den schok, schiet van de dommekracht, valt op den ongelukkige; verbrijzelt zijn schouder en omkantelende, verplettert zijn hoofd. Zijne mak kers schieten verschrikt toe, doch zagen niet meer, dan een verminkt, in bloed gewenteld lijk. De ongelukkige was nog geen 25 jaar. Het Regeringblad behelst een schrijven uit Peking, waaruit blijkt, dat die stad geen ernstigen wederstand aan de opstandelingen zal kunnen bieden. De geregelde troepen en militie zijn bij lang na niet berekend voor hare taak en de Cbincsche soldaten en Tartarendie ter verdediging van Peking gemeend werden aanwezig te zijn, bestaan slechts op papier. De strijdbare manschap pen zijn bereids naar het oorlogstooneel vertrokkenzoodat slechts oude lieden en knapen beschikbaar zijn. De toebereidselen tot verdediging der stad zijn zeer gebrekkig. De vestingwerken verkeeren in slechten staat, en zijn veel te zwak bezet; wapenen zijn in overvloed aanwezig, doch zijn bijna allen on bruikbaar. De opstandelingen bevonden zich (24 Maart) op 25 mijlen van Peking. Velen hunner hebben binnen de stad weten te geraken, waar zij partijgangers trachten te werven. Meer dan 30,000 familiën hebben de stad met have en goed verlatennegen tiende gedeelten der huizen zijn daardoor onbewoond, terwijl de achtergeblevene Chinezen van honger en gebrek drei gen om te komen. SPAAJE. MADRID, 27 Mei. Van hier is van den 23s!en dezer geschreven, dat de Spaansche Regering gevolg gaf aan zijn besluit om de gewapende magt op Cuba te versterken. Het plan was 6000 man keurtroepen uit Spanje derwaarts te zendenals mede het zoogenaamde eskader van de Middeilandsche zee, hetwelk het grootste deel der bruikbare Spaansche zeemagt uitmaakt. In de hooge kringen alhier was men niet weinig bezorgdwegens de plannen tot inlijving van Cuba, die sinds lang in Noord-Amerika gekoesterd worden, en men zag verlangend uit naar de vereffening van het geschilhetwelk tus- schen Spanje en de Vereenigde Staten opgerezen is, door de aanhouding van the black Warrior op Cuba. In eenen brief uit Madrid van den 23sten dezer leest menVolgens de jongste alhier uit New-York ontvangen tijdingen schijnt het maar al te zeker te zijn, dat het gouvernement der Unie besloten heeft, elk eenigermate bruikbaar voorwendsel aan te grijpen, om den oorlog aan Spanje te verklaren en Cuba te vermeesteren, terwijl Frankrijk en Engeland liunne zeemagt in de Zwarte zee en in de Oostzee noodig hebben. Men ge loofde te New-Yorkdat de President Pierce van Ruslands zijde aangemoedigd en aangespoord werdom van de tegenwoordige tijdsomstandigheden gebruik te maken tot uitbreiding van het grondgebied der Unie. Men zeide zelfs dat Rusland aangeboden had zijne bezittingen in Noord-Amerika aan de Ver. Staten af te staanindien het gouvernement der Unie zekere stappen wilde doendie aan Frankrijk en Engeland moeijelijkheden zonden berokkenen. Het is zeker dat in het Washingtonsche Kabinet warme voorstanders der inlijving van Cuba zitten." De nieuwe leening vindt bij de kapitalisten en grondbezitters bijval en velen hebben reeds hunne 6 maanden belasting als voorschot gestort. Men gelooft, dat dit over het geheele land hetzelfde zal zijn. Dezer dagen zijn uit de magazijnen van het stadhuis voor eenige mil- lioenen aan goud- en zilverwerken gestolen. Gelukkig was men de daders spoedig op het spoor en is bijna alles teruggevonden. 38 personen, die men verdacht houdt van hieraan deelgenomen te hebbenzijn inheebtenisgenomen. Er zijn hier beriglen ontvangen van Manilla, meldende, dat aldaar een hevige brand had gewoed, waardoor 745 houten huizen waren vernield. Een Russisch eskader was van daar naar het Noorden gezeild. De Generaal Pavia wijdde bijzondere zorg aan de middelen van gemeenschap met Europa. BADE1V. KARLSRUHE, 29 Mei. In onderscheidene Katholieke kerken van het Groothertogdom zijn den 25s,en dezer, vooral door Kapellanen en jongere Pastoors, oprnijende predicatiën ge houden. Verscheidene dezer predikers zijn inhechtenisgenomen en hebben ook reeds een verhoor ondergaan. De verspreiding van het Mainzer Journalhoofd-orgaan der ultramon- taansche partij in Zuid-Duitschlandis alhier verboden. De Staatsraad Brunner is naar Rome vertrokken, om aan den Pause lijken Stoel ophelderingen te geven aangaande de jongste maatregelen, door de Regering ten opzigte van den Aartsbisschop van Freiburg genomen. De Heer Kiistle, Vicaris der kathedraal te Freiburg, is in hechtenis genomen, een andere Vicaris is bij den regler ter instructie ontboden. OOSTEARIJ K. VVEENEN28 Mei. De nieuwe belasting van 1 pCt. zal niet alleen de grondeigenaren treffen maar van den volledigen eigendom, zoowel roerende als onroerende goederen worden geheven. De heffing zal geschieden in een tijdverloop van vier jaren, pCt. elk jaar. De Heer Okunielï, eerste Secretaris van de Russische Legatie te Rome, is op zijne reis naar Petersburg alhier aangekomen. In deze stad wordt ook de Russische Kolonel Kowalewski, van Montenegro komende, verwacht. Generaal Schlick is benoemd tot Opperbevelhebber der Oostenrijkschc troepen in Gallicië, en zal te Krakau zijn vast hoofdkwartier vestigen. Ge neraal Clan Gallan zal een afzonderlijk corps kommanderen, bestaande uit 8 regementen ruiterij. De ligting wordt met spoed doorgezet en de bevol- king legt eene groote geestdrift aan den dag. Alhier hebben zich in de eerste dagen 201 vrijwilligers aangemeld. De te Venetië gestationneerde rege menten hebben bevel gekregen zich marschvaardig te houden. liet vervoer van oorlogscontrabande door Oostenrijksche schepen is ver boden en zal gestraft worden. Zij zullen in volle zee onderworpen worden aan een onderzoek. De eenige Oostenrijksche havenin welke de genomen schepen zullen kun nen gebragt worden, is Triest, doch zij zullen niet verkocht mogen worden, dan nadat zij voor goeden prijs zijn verklaard door een daartoe bevoegd hof. KCSLA1V D. Het Petersb. Ilofbl. vermeldt weder een gift aan het Vaderland. De Graaf Sievers heeft de stoomboot Wyborg op zijne kosten uitgerust, bemand en aan den Grootvorst Konstantijn als Rijks-Admiraal, voor zoo lang de oorlog duurtter beschikking gesteld. De Graaf is door den Keizer wegens deze mildheid bedankt, terwijl hem als onderscheiding voor deze daad het verlof is toegekend, om de uniform van de Keizerlijke Yachtclub te Petersburg te mogen dragen. Onder de bezetting van Sebastopol is de sterfte, volgens de laatst ont vangen berigten, zeer groot; men schreef zulks toe aan het toenemen der koortsen, welke zich bij verandering van het jaargetijde steeds in groote me nigte openbaren. Vorst Menzikoff had het hospitaal Alexander doen ontrui men en de zieken naar een tijdelijk hospitaal op eene hoogte buiten de stad doen vervoeren. TÜRKYE. Uit Konstantinopel is van den 18den Mei aan de Indèp. Beige geschreven, dat Omer Pacha aan de Porte de verzekering heeft gegeven dat hij thans in staat was het hoofd te bieden aan al wat door de Russen tegen hem mogt worden ondernomen. De berigtgever voegt er bijdat de Porte en alle des kundigen, die in den laatsten tijd het leger van Omer-Pacha bezocht hadden, in dat vertrouwen deelden. Er is aan de Turksche Regering aanvraag gedaan om 30,000 trek paarden en 4000 span-ossentot het vervoer van de troepen naar Adrianopel. De kantonnementen, die de Fransche troepen zullen betrekken, zijn: Adrianopel voor de lsteRodosto voor de 2de, Konstantinopel voor de 3de di visie; de 4de divisie zal te Gallipoli blijven. Het hoofdkwartier van het leger zal te Yera-Keni in den Bosporus gevestigd zijn. Reeds zou den lldeD Mei de Intendant Segouville en negen Officieren te Adrianopel zijn aangekomen ten einde er voor de huisvesting te zorgen van 40,000 man Fransche troepen die er in den loop van deze maand zullen aankomen. Algemeen wordt uit Konstantinopel en Gallipoli geklaagd over de zware uitrusting der Engelsche soldaten. Tengevolge der exercitiën zijn bij heet weder, door de zwaar geladen randsels en de stijve halskragen reeds eenige manschappen bezweken. Voor de Fransche troepen wordt ten dezen opzigte oneindig beter gezorgd. Ook wordt gemeld uit Gallipoli, dat het getal zieken onder de mili tairen zeer gering en de sterfte niet noemenswaard is. Het luchtgestel al daar is even gezond als dat der gezondste streken van Europa. De Arabische soldaten van Algerië, de Engelschen en Franschen leven met elkander in de beste verstandhouding, drinken en vermaken zich te zamen. De bewoners der stad echter zijn niet gezind zich met hunne Europesche en Afrikaansche gasten te verbroederenen verlangen hoe eerder boe liever hen te zien vertrekken. De te Varna gehouden krijgsraad werd bijgewoond door de Generaals de Sl. Arnaud, Raglan, Omer-Pacha, de Turksche Opperbevelhebbers der land- en zeemagt en de Admiraals Dundas en Ilamelin. De Commandant van het Ned. fregat Doggersbank te Smyrna heeft den 10<len dezer berigt, dat aldaar twee beroovingen van koopvaarders bekend waren geworden, waarvan eene met zekerheid, zijnde die van de Engelsche brik Sarah, gezagvoerder Cole, welke in de kleine baai van Latzata of Alat- zala aan de zuidwestkust van Anatolie, tegenover Scio, ten anker lag, om handel te drijven, en van welke brik de gezagvoerder en verdere opvarenden mishandeld en uitgeroofd, doch niemand vermoord is geworden. Alle tot dusver bekende rooverijen blijken echter, niet door zeebouwende vaartuigen, maar door sterk bemande en goed gewapende roeibooten te ge schieden, welke van den wal afkomen op voor stilte drijvende of ten anker liggende kleine koopvaarders, die in hunne nabijheid geraken, doch welke zij niet aan boord durven te leggen, wanneer zij den minsten schijn van tegen stand ontwaren. STABS BERICTEA. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEYDENdoen te weten, dat dagelijks uitgezonderd de Zondagen des voormiddags tusschen 10 en 1 ure, de Paspoorten voor de Miliciens dezer Gemeente, beboorende tot de Ligting van den jare 1849 verkrijgbaar zijn ter Secretarie, mits zich in persoon daartoe aanmeldende. De Burgemeester en Wethouders Leiden, 30 Mei 1854. VAN LIMBURG STIRUM. De Secretaris v, PUTTKAMMER,

Leydse Courant | 1854 | | pagina 3