heschermschap, en Z. K. II. den Prins van Oranje liet eerelidinaatscliap van het Nederl. zangers-verbond aan te nemen. De leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal zijn ter vergadering opgeroepen tegen Donderdag den IS11™ Junij aanstaande. De tweede algemeene bijeenkomst der leden van de afdceling van bet Metalen Kruis alhier heeft den 30sten Mei plaats gehad. De tweede Voorzitter de Brauw herdacht het overlijden van den Admiraal Rijk en door den Meer T. C. Roering werden eenige dichtregelen ter eere van den overledene voor gedragen. Het eere-lidmaatschap is opgedragen aan den Heer Mr. J. II. Bur- lage te Amsterdam, Oud-Wachtmeester bij bij het reg. Lansiers n°. 10, den man, die als de eigenlijke stichter der vereeniging: het Metalen Kruis, moet aangemerkt worden. De Heer F. van Doorn, bood aan de afdeeling eene door hem zeiven vervaardigde ebbenhouten stoel a la Louis XV, bestemd om te strekken tot zetel van den Voorzitter, aan. Deze avond zal gewis eene hoogst aangename herinnering nalaten. Men verneemt met genoegen, dat de tweede proef, welke op het Huis ten Bosch genomen is, met de kunstmatige vermenigvuldiging van visschen volkomen geslaagd is. Die proef is genomen met voorn eijeren en reeds se dert 10 a 12 dagen mag men zich verhengen in het bezit van verscheiden honderde jonge voorns, die al gaande weg hun dojerblaasje verliezen en spoe dig behoefte zullen hebben aan ander voedsel. De Minister van Binncnl. Zaken brengt ter kennis, dat, met den aan vang van een nienw leerjaar op den lsten October dezes jaars, in 's Rijks veeartsenijschool te Utrecht als kweekelingen kunnen worden opgenomente gen betaling van ƒ350 per jaar. Zij die hun zestiende jaar hebben bereikt, doch niet ouder zijn dan 24 jaren, en bij examen doen blijken de gevorderde kennis te bezitten. De adspirantcn moeten zich in persoon of schriftelijk (mits postvrij) voor den lstcn Augustus e. k. bij den Directeur der school aanmelden. Men verneemt dat het aantal Vaderl. gedenkstukken, op het Kon. kabi net van zeldzaamheden alhier vermeerderd is met eenige voorwerpen, gevonden op het slot Loevestein. Zij zijn meestal van de 17de eeuw en waarschijnlijk na de belegering van het slot door de Spanjaarden achtergelaten. Onderscheidene personen, die belang stellen in de welvaart en den bloei der koloniën, hebben in deze residentie eene Vereeniging gevestigd, met het oogmerk, de belangen van Nederl.-Indië, in verband met die van moederland, te bevorderen, en de kennis te verspreiden, die gevorderd wordt voor eene juiste waardering van onze schoone overzeesche bezittingen. De vereeniging heeft reeds een voorloopig bestuur benoemd. Tweede Kamer der Staten-Generaal. Zitting van Woensdag 31 Mei. In deze zitting beeft de behandeling van het wets-ontwerp houdende eenige veranderingen in de bestraffing van misdrijven plaats gehad. Na den afloop der algemeene beschouwingen, waaraan de Ileeren van Reede van Oudtshoorn, van Goltstein, van Rappard en de Minister van Justitie deelnamen, is de be raadslaging over de afzonderlijke artikelen aangevangen. De Vergadering heeft de 14 eerste artt. van het wets-ontwerp aangenomen, de artt. 12, 3, 4, 5, G, 7,10 en 12 onveranderd, de overige artt. gewijzigd. Art. 8 onderging eene verandering in de laatste al.waarin de uitdrukking »113 en" is tusschen gevoegd. Bij art. 9 is eene nieuwe zinsnede gevoegd, aldus luidende: »Deze correc tionele gevangenisstraffen kunnendoor de toepassing van art. 2 der wet van 28 Junij 1851 en art. 7 dezer wet, niet lager dan tot de helft afdalen." Art. 11 is in dezer voege veranderdDe artt. 5657 en 58 van het Wet boek van Strafregt zijn afgeschaft. Indien iemand, na reeds te voren, hetzij tot eene criminele straf, hetzij tot eene gevangenisstraf voor den tijd van lan ger dan een jaar, of tot eenzame opsluiting voor den tijd van langer dan 6 maanden, veroordeeld te zijn geweest, andermaal wegens misdaad of wan bedrijf daarna gepleegd te regt staat" enz. Art. 13 is aldus veranderd: »De doodstraf wordt veranderd in tuchthuisstraf van 5 tot 20 jaren, ten aanzien van misdaden van: 1°. 2°. 3". (gelijk in het wets-ontwerp) 4°. kindermoordvoor de eerste maal door de ongehuwde moe der gepleegd; 5°. (gelijk in het wets-ontwerp) terwijl aan het slot de nieuwe bepaling is gevoegd: Art. 9 dezer wet is hier niet van toepassing." De Vergadering zal de behandeling der overige artt. op morgen voortzetten. Zitting van Donderdag 1 Junij. Ten gevolge van ongesteldheid van den Voorzitter, den Heer Boreel van Hogelanden, wordt het praesidium ingevolge art. 10 van het reglement van orde der Kamer, waargenomen door den Heer Gevers van Endegeest. De beraadslagingen over het wets-ontwerp houdende veranderingen in de bestraffing van misdrijven, worden voortgezet. Art. 14 wordt na beraadslaging aangenomen. Art. 15 wordt behandeld. De zitting duurt voort. Telegrafisch Berigt van 5 uur 45 min. Tweede Kamer. Interpellatie door den Heer Thorbecke, over de verschij ning van een Fransch oorlogsvaartuig te Hellevoetsluis. De Min. van Buitenl. Zaken heeft geantwoord, dat het een vriendschappelijk bezoek was; dat koop vaardijschepen niet binnengaals worden gevisiteerd, dat er hoop bestaat, dat de Hollandscbe schepen in de Oostzee-havens hunne vóór den oorlog aange kochte vrachten zullen mogen uitvoeren. UTRECHT, 30 Mei. In de zitting van den Stedel. Raad van gisteren, is aangenomen, dat, nu de algemeene verordening betreffende de broodzetting met 1 Junij aanst. is opgeheven, het brood in deze gemeente niet langer aan eene zetting onder worpen zal wordenen dat alle ordonnantiën en bepalingen op dat stuk ook van dien datum of buiten werking zullen gesteld zijn. Tevens is bij voor raad aangenomendat eene nieuwe verordening zal worden vastgesteld be treffende eene politie over de bakkerswinkels, vooral om zorg te dragen, dat geene schadelijke bestanddeelen in het brood worden gemengd. In diezelfde zitting is rapport uitgebragt door de Commissiebetreffende het vraagpunt over de kermis. De Commissie is van oordeel, dat deze van ouds beslaande instelling, als volksfeest bezwaarlijk kan worden afgeschaft. Een langdurig onderzoek heeft haar de overtuiging gegeven, dat het volk eene jaarlijksche uilspanning wil, en dat het dus beter ware, het bestaande te behoudendoch zoodanig te wijzigendat de zedelijkheid er niet door worde gekwetst, en de uitspanning binnen zekere grenzen beperkt blijve. L'trC.) BUITEiMLAlVDSCHE BEBIGTEiX. ENGELAND. LONDEN, 27 Mei. De Times zegt: »Het nieuwe Weencr protokol van den 23slcn Mei kan met regt beschouwd worden als de voorlaatste stap der Duitsche Mogendheden op den weg die uitloopt op aansluiting aan de staatkunde der beide Westersche Mogendheden in het Oostersche geschil. Doch Engeland en Frankrijk zijn in hunne operatien geheel onafhankelijk van de gunstige of ongunstige gezindheid der Duitsche Mogendheden. Oostenrijk ligt zooveel meer bloot voor Ruslands slagen; men kan niet verlangen dat het even voortvarend als Frankrijk en Engeland te werk ga; maar het zou ook ongerijmd zijn, indien de beide Westersche Mogendheden hare schreden wilden rigten naar den meer omzigti- gen gang van Oostenrijk. Te Berlijn is het bewind in handen eener partij, die hoopt, ook nog de laatstelijk door Pruissen met Oostenrijk en met de Wes tersche Mogendheden aangegane verbindtenissen ten voordeele van Rusland, ta kunnen doen strekken. AVelke prolokollen ook in Europa mogen worden ge- teekend zij mogen onze krijgsoperatien zelfs geen enkelen dag vertragen daarvan hangt onze invloed in Europa en op de Duitsche hoven thans vooral af. De gewezene Pruissische Gezant te Londen, Ridder Bunsen, wil voortaan zich geheel aan de wetenschap wijdenhij zegt het staalkundige leven vaar wel. Hij zal zich te Heidelberg, in Baden, met der woon vestigen, en zijn tijd besleden aan het voltooijcn van eenige begonnen wetenschappelijke werken. De eerste cursus der R. K. universiteit van Ierland, zal geopend wor den op 3 November, zijnde St. Malachy. Aanst. Zondag over 8 dagen, zal de cx-anglikaansche geestelijke Dr. Newman, als Roomsch Bisschop in partibus te Dublinworden bevestigd. Gedurende het jaar 1853 is Melbourn in Australië door meer dan 1200 schepen bezocht en Sidney door 400. Het uitgevoerde goud schat men op eene waarde van ruim 22 mill. FRANKRIJK. PARIJS, 30 Mei. Op de munt is een gedenkpenning geslagen ter gedachtenis van het Engelsch- Fransch verbond. Op de eene zijde staat het beeld van den Keizer, de eene hand aan Koningin Victoria en de andere aan Sultan Abdul-Medjid gevende. Boven den Keizer staat het woord: Catholicismeboven de Koningin Victoria Protestantisme en boven dat van den Sultan Islamisme en lager, altijd nog onder de figuren: Dieu les protégé (God bescherme hen). Onder aan de medaille staat het woord: civilisation (beschaving). De keerzijde draagt dit opschrift: Onder de Regering van Napoleon III en die van Koningin Victoria, vereenigden Frankrijk en Groot-Briltannië zich, om der wereld den vrede te verzekeren. Er zijn thans 2 Admiralen van Frankrijk, de Baron de Mackau en de Heer Ch. Baudin; in vredestijd mogen er 2 en in oorlogstijd 3 personen met die hoogste waardigheid in de zeedienst worden bekleed. De rang staat ge lijk met dien van Maarschalk. De oudste der Fransche Vicc-Admiralen is de Bevevclhebber der Oost- zeevloot, Parseval Deschènes; hij is geboren 27 Nov. 1790 en is sedert 15 Julij 1846 Vice-Admiraal. De gezondheidstoestand van den tot Admiraal bevorderden Heer Baudin laat geene hoop meer op zijn behoud. Hij is 70 jaren oud en telt 55 jaren dienst. Er is sprake van eene vermeerdering der ruiterij van het leger in bet Oosten. 4 escadrons huzaren zullen eerstdaags te Marseille ingescheept worden. De Musea van het Louvre bestaan thans uit 6 afdeelingenwaarvan het Egyptische het voornaamste is. Dit museum, een van de belangrijkste van Europa, bevat 15 afbeeldingen van goden, 20 van koningen en 70 standbeel den van beroemde personen, offertafels, grafzuilen, sarkophagen en pyramiden. Het Observatorium te Parijs is thans door een telegrafischen draad in verbinding gesteld met het Observatorium te Greenwich in Engeland. De toestand van Giraud, die den 3den Mei uit de put te Ecully, waarin hij bedolven was geweest met de grootste moeite gered werd, en welke alle hoop gaf op volkomene herstelling, heeft eene ongunstige wending genomen. Men merkte weldra, dat aan een zijner voeten verschijnselen van koud vnur waren. Dat kwaad is toegenomen, zoodat men tot de afzetting van het been heeft moeten besluiten. Dit echter heeft den snellen voortgang van het koud vuur niet kunnen tegengaan, en hij is Zaturdag 11. des avonds ten 7 ure, niettegenstaande de aangewende hulp der Geneesheeren24 dagen na zijne verlossing uit de put, overleden. Eerstdaags zendt de Heer Rothschild 50,000 fr. als onderstand aan zijne geloofsgenooten in Jndea. De Israëliten in het heilige land verkeeren in groote ellende, veroorzaakt door den slechten oogst en de vele ziekten ten gevolge der luchtgesteldheid. Ook uit Amerika heeft die bevolking 300,000 fr. ontvangenen te Londen zijn tot hetzelfde doel inschrijvingen geopend.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2