LEYDSCHE COURANT;*'"' YRÏJDAG, 2 JUNIJ. 8 M. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar do afzonderlijke notnmers worden tegen 10 Centen afgegeven. ix N, BÏWKENLANDSCHE BEBIGTEN. I LEYDEN 1 Junij. Z. M. heeft op daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend aan de H1I. 1 C. P. L. Driessen, als lslcn Luitenant en Mr. A. J. Hoekwater, als 2dcn Lui- I tenant bij de dienstdoende schutterij alhier, en benoemd lot lslcn Luitenant I de I1H. Mr. P. G. Lezwijn, thans 2de Luitenant; tot 2den Luitenant J. AV. F. I Baron Collot d'Escury. AA'ij zijn heden onderrigt dat gedurende den zomer, Donderdags avonds I ten 7j. ure, het muziekcorps der Schutterij, Artillerie en Jagers, in de tent 3 op de Ruïne, eenige muziekstukken zullen uitvoeren. Van Java meldt men het overlijden van den verdienstelijken Zee- Officier II. A. Meijer, door zijn uilgegevenc gedichten: de Boekanier en j Heemskerkzoo gunstig onder onze Dichters bekend, en sedert 1848 Lid van de Maatschappij der Ned. Letterkunde alhier. Door het Ministerie van Financiën zal op Maandag den 12dcn Junij wor- I den aanbesteed: het doen van eenige herstellingen en vernieuwingen aan het I gebouw van het Koninklijk Postkantoor te 's Gravenhagete Leyden en te j Rotterdam, met het onderhoud gedurende 3 jaren. Des Maandags voormid- dags om 11 ure, vóór den dag der aanbesteding, zal alhier de noodige aan- I wijzing in loco worden gedaan. Nadere inlichtingen te bekomen bij den I Ingenieur N. II. Boerrigter, te 's Gravenhage. Ll. Zondag namiddag ten ruim 2 ure is gedurende de namiddag-gods- I dienstoefening de bliksem geslagen in de kerk der Ilerv. gemeente te Hillegers- berg. Bij onderzoek bleek dat echter volstrekt geene schade was aangerigt. De tentoonstelling van voorwerpenbetreffende scheepsbouw te Amster dam in het afgeloopen jaar gehouden, heeft aan entree-gelden opgebragt ƒ1,911, waarvan is uitgekeerd aan het stedelijk bestuur, ten behoeve van I de armen ƒ955.50 en de andere helft aan het Matrozen-Instituut. Men meldt uit Zuid-Beijerlanddat tusschen de arbeiders onderling, p. m. C00 man, werkende aan de indijking van een nieuwen polder op het eiland de Tien Gemeten, sedert eenige dagen zoodanige ongeregeldheden zijn ontstaan, dat de plaatselijke autoriteit verpligt is geweest, tot herstelling der orde, militairen bijstand in te roepen. Dien ten gevolge zijn eenige man schappen uit de Willemstad derwaarts vertrokken. De Gemeenteraad te Harderwijk heeft besloten de broodzetting af te schaffen. Insgelijks is zij te Steenwijk afgeschaft. Het kerkgebouw der nieuwe Protestanlsche gemeente te Lullen, aan de Dedemsvaart, is verleden Zondag plegtig ingewijd, met eene leerrede van Ds. J. S. Wor van Zwolle. Uit Deventer wordt gemeld, dat de Gemeenteraad dezer dagen met al- gemeene stemmen besloten heefthet Athenaeum aldaar in stand te houden als inrigting voor hooger onderwijs, en tevens uitbreiding te geven aan het onderwijs in die vakken, welker beoefening noodzakelijk is voor hen, die zich later op eenigen tak van nijverheid wenschen toe te leggen. Heeren Curatoren zijn verzocht in dien zin spoedig een volledig voorstel van organi satie bij den Raad in te dienenzoodat men met eenigen grond verwachten mag, dat die voor handel en industrie zoo heilzame uitbreiding van het onder wijs daar ter stede, binnen een betrekkelijk korten tijd zal worden ingevoerd. Ook is aldaar eene afdeeling van de Vereeniging van het Metalen Kruis tot stand gebragt. Uit Zierikzee schrijft men, dat de werkzaamheden van de landaanwin ning-maatschappij thans, zoowel te Bath als te Hansweert, geheel gestaakt zijn. Een groot gedeelte van het personeel is reeds vertrokken en zal weldra door het overige worden gevolgd. Men betreurt het algemeen, dat de on derneming, die aanvankelijk veel beloofde, zoo is afgeloopen, en hoopt nog steeds, dat hel thans zoo goed als onbegonnen werk eenmaal zal worden hervat. Te Woudrichem heeft 11. Zondag een treurig ongeval plaats gehad, ten gevolge van verregaande dronkenschap. Twee schippers, in beschonken staat, kregen twist in eene herberg, doch gingen eenige oogenblikkcn later schijn baar bevredigd huiswaarts, toen even daarna zekere van Raamsdonk door den ander op eene moorddadige wijze werd aangevallen, en hem belangrijke won den met een mes op den rug werden toegebragt. De dader is onmiddelijk in hechtenis genomen. De gewonde verkeert in zorgelijke omstandigheden. Men schrijft uit Winterswijk dd. 27 Mei: In het begin dezer maand hebben de Wethouders dezer gemeente voor die betrekking bedankt. Acht dagen later heeft de gemeenteraad 2 andere raadsleden als zoodanig benoemd welke ook bedankten. Acht dagen daarna heeft de raad weder 2 andere raadsleden verkozenwelke evenzeer bedankten. Weder acht dagen later heeft de raad successivelijk de overige G leden van den raad tot Wethouders benoemd; van die 6 leden waren 5 aanwezig, waarvan elk, terstond nadat hij benoemd was, bedankte. De zesde was afwezig en deze heeft later het Weihouderschap aangenomen. De raad bestaat uit 13 leden, waarvan de Burgemeester lid is; 12 leden waren alzoo slechts benoembaar en zijn successivelijk deze 12 leden tot Wet houders verkozen, waarvan 1 deze betrekking heeft aangenomen, terwijl de 11 overigen die betrekking niet hebben kunnen of willen vervullen. Het bouwen van het Redemptoristen klooster te 's Hertogenboschis aangenomen door den lieer J. G. Schuil aldaar, voor eene som van ƒ30,500. Uit de berigten omtrent de Maatschappij van Weldadigheid, wegens den staat barer koloniënontleenen wij het volgende De bevolking is in het afgeloopen kwartaal met 313 personen vermeerderd. Groot was dan ook de opzending van bedelaars, als bijna 500 personen bedragen hebbende. Het getal dergenen die uit de koloniën zijn ontvlugt, was niet zoo groot als in de vorige drie maanden. Daarentegen waren de sterfgevallen talrijker. De sterkte der bevolking was op 1 April 11. 10764. De gewone koloniën worden gestadig uitgebreid. Er zijn thans 437 kolo nisten-woningen alle bewoondterwijl er nog 6 worden aangebouwd. De handel-mest is dit voorjaar wel een derde duurder dan verleden jaar, aan jong rundvee en jonge schapen is nog moeijelijker te komen, waarom men in de koloniën begonnen is eenige kalveren aan te houdenéén op iedere groote hoeve aan de gestichten, te zamen lot een getal van 40, of een vierde gedeelte der jaarlijksche behoefte. Ook zijn er 132 lammeren in de beide vorige maanden gewonnen, mede een vierde gedeelte van het getal schapen hetwelk er jaarlijks wordt afgezet. De gezondheid van het vee in de koloniën is steeds zeer gunstig, terwijl er genoeg hooi aan de gestichten is, om, tot dat er groen voeder zal kunnen worden gemaaidin de behoefte te voorzienen iri de gewone koloniëntot dat de weide voldoende zal zijn. Het drooge weder van de vorige twee maanden is het turfgraven regt dienstig geweestwaardoor thans nagenoeg de helft reeds is gesloken het welk hoop geeft op het tijdig verkrijgenen goed droog worden van de aan zienlijke hoeveelheid van 1600 dagwerkdie er in het geheel gevorderd wordt. De fabriekmatige werkzaamheden hebben behoorlijk kunnen worden voort gezet, zooals de uitgebreide zakken- en katoen-weverijen. De katoenspinnerij staat thans stilom de daaraan te doene belangrijke herstelling van de stoomketels. Dien ten gevolge worden nu al de garens voor de weverij van elders aangekocht. Alle overige fabriekarbeidter voorziening in de eigene behoefte aan klee ding, huisraad en gereedschappen, wordt geregeld voortgezet, even als die in I de werkplaatsen van verschillende ambachten, tot onderhoud der gebouwen, I bruggen en sluizen, ofschoon er thans weinige ambachtslieden onder de aan- I komende bedelaars worden aangetroffen, die hun ambacht goed verstaan. De j noodige herstellingen zijn intusschen niet zoo groot, of men zal die in den I loop des jaars wel kunnen afdoen. Scholen en catechisatiën worden gezet gehouden en bijgewoond. Slechts I gedurende ééne maand in het voorjaar worden in de gewone Koloniën, de I oudste dagscholieren mede tot het schoffelen der aardappel-velden gebezigd en I zóó ook ééne maand in het najaar, lot hulp bij het aardappel rooijen. 's GRAVENHAGE, 1 Junij. Z. M. heeft benoemd tot gewoon lid in het comité van defensie, Z. D. II. I den Hertog C. B. van Saksen-Weimar-Eisenachgepensioneerd Generaal der I infanterie. Z. M. heeft benoemd tot Raadsheer in het Prov. Gereglshof in Friesland j Mr. C. Sleeswijk Veiling, thans Regter in de Arr.-Regtbank te Leeuwarden. I Z. M. heeft benoemd tot bewaarders der hypotheken en van het kadas- I ter te Alkmaar, de Heer AV. Langeveld; te Goririchem, de Heer Mr. A. deAVit j te Almelo, de Heer A. Copes van Hasselt; en tot Ontvanger der registratie en domeinen te Gorinchem, de Heer L. P. Le Sage ten Broek, j Men verneemt, dat het Z. M. den Koning behaagd heeft het Opper-

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1