De nieuwe te bouwen Westminstcr-brug moet, volgens het daarvan openbaar gemaakte plan, een der schoonste sieraden van Londen worden. Zij zal 914 voet lang, 85 voet breed zijn en 5 bogen hebben, waarvan de vorm en de versierselen in Engelsch-Gothischen slijl en volmaakt in harmonie met bet Parlementsgebouw zullen zijn. De Ileeren Mare hebben het bouwen voor 200,000 aangenomen. Men leest in de Timesdat de termen van bet aan Griekenland door de Westersche Mogendheden gerigte ultimatum de inachtneming van eene volstrekte onzijdigheid en een geregtelijk onderzoek van lien, die zich aan den opstand hebben aangesloten, eischen. De Grieksche Officieren en ambtena ren, die in den opstand gemengd zijn, moeten terstond teruggeroepen wor den. Geen banner zal voortaan in staatsdienst worden toegelaten. Te Pembroke en Woolwich zullen in den loop der volgende maand drie oorlogschepen te water worden gelatenterwijl met het afbouwen der op stapel staande ijverig wordt voortgegaan. Van Australië is 240,000 aan goud ontvangen met de Kent. De stoomboot van AustraliëAustralia genaamd is gestrand bij Tafelbaaiop de hoogte van de Kaap, doch de passagiers, de maal en het goud (340,000 zijn gered. FRAÜHRIJK. PAKIJS, 28 Mei. De Moniteur bevat een rapport van den Minister van Financiën, Bineau, aan den Keizer, waarin wordt te kennen gegeven, dat de leening van 250 mill, de beste uitkomsten oplevert; ofschoon de zesde storting eerst opvraagbaar was, is reeds meer dan de helft van de 250 mill, gestort. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat het Engelsche God save tlie Queen en Rule Britanniaalsmede de Turksche marsc'h Abdul-Mcdjid Klian voorlaan een deel zullen uitmaken van het répertoire van de militaire muziek. Men verzekert, dat te beginnen met aanst. Zondag al de groote winkels en magazijnen der rue Yivienne op Zondag zullen gesloten zijn. Dit besluit is door de Protestantsche en Katholieke winkeliers gelijktijdig genomen. De laatste Benedictijner monnik der vermaarde abdij van Cluny, is te Sl. Christophe in Brionnais overleden. Claude Brunct was in 1766 te Semur in Brionnais geborenbehoorde tot eene zeer geachte familie en trad nog jong zijnde, in de orde van den H. Benedictus van Cluny. HAMBURG. 27 Mei. De Fransche vloot heeft bevel ontvangen Kiel te verlaten en naar de Oostzee te stevenen. Alhier is in den nacht van 19 Mei door onvoorzigtigheid brand ont staan ten huize van een schrijnwerker, waarbij drie knechts en een leerling in de vlammen zijr. omgekomen. Daarenboven hebben twee knechts, door uil de vensters te springen, belangrijke wonden bekomen. BADEN. KARLSRUHE, 27 Mei. De Aartsbisschop van Freiburg heeft bij het eerste verhoor dat hij onder ging op alle vragen een volkomen stilzwijgen bewaard. Hij wordt in zijn paleis door gens d'armes bewaakt, en mag buiten hunne tegenwoordigheid met niemand spreken. Hij heeft op den dag zijner arrestatie eigenhandige brieven naar de Bondsvergadering, den Keizer van Oostenrijk en den Paus gezonden. De Advocaten Schmitt en Lamey van het hofgerigt heeft hij tot zijne verdedigers gekozen. OOSTENRIJK. WEENEN, 26 Mei. Volgens een schrijven van bier, van 24 dezer, zou de Russische Ge zant aldaarde Heer von Meyendorff, verklaard hebbendat Rusland nooit voornemens is geweest troepen aan de noordelijke grenzen van Oostenrijk bijeen te trekken, zoo als in het besluit van Keizer Frans Jozef, betreffende de nieuwe ligting van 95,000 man, gezegd is. Men voegt er bij, dat dit berigt dus zijn oorsprong aan een misverstand moet te danken gehad hebben. Dien tengevolge zouden de reeds in Moravië, Gallicië en Zevenbergen mobiel ver klaarde legerkorpsen bevel ontvangen hebbenvoorloopig en tot nader orde in hunne kwartieren te blijven. Ten slotte wordt te kennen gegeven, dat nog meer andere voldoende verklaringen van den Czaar te gemoet gezien wrorden«welke Oostenrijk waarschijnlijk van de treurige noodzakelijkheid zullen bevrijden, eene dreigende houding tegenover Rusland aan te nemen," cn dat de verbittering tegen Rusland die gedurende de laatste weken in de hoogere kringen te Weenen heeft geheerscht, voor een geest van verzoening heeft plaats gemaakt, RIliLAN D. De Keizer heeft dezer dagen Kronstadt weder bezocht, en de vestingwer ken aldaar in oogenschouw genomen. Uit Petersburg verneemt men, dat de Keizer wel is waar niet ziek is, maar er toch zeer lijdend uitziet; hij arbeidt dagelijks 14 a 15 uren met de Ministers, bijzonder met de Generaals, welke de militaire aangelegenbeden leiden. Naar Odessa is bevel gezonden, om het getal strandbatterijen te ver meerderen en met het zwaarste geschut te bezetten, dat in allerijl derwaarts wordt vervoerd. Het afgebrande arsenaal zal vooreerst niet weder hersteld worden. Ook is bevel gegeven om alle Fransche, Engelsche en Ionische handelsvaartuigen verbeurd te verklaren. TURKTE. De berigten uit Konstanlinopel loopende tot den 20tsen Meimelden dat de Maarschalk de St. Arnaud, Lord Raglan, de Seraskier en de Kapudan- Pacha naar Varna vertrokken zijn, om met Omer-Pacha en de Admiralen der verecnigde vloten de oorlogsplannen te beramen. De bekende Guyon organiseert het leger van Anatolie. Erzerum wordt door de Russen bedreigd; zij hebben 30,000 Armeniërs met geweld in hun leger ingelijfd. De Sultan beeft, op klagte van den Engelschen Gezant,eene reorganisatie van bet leger en de afdanking van de ongeregelde troepen toegezegd. Koning Olto heeft zich aan het ultimatum van Frankrijk en Engeland onderworpen. Er zal een nieuw Ministerie gevormd worden, met Maurocor- dalo aan het hoofd, indien van de bezetting van Athene wordt afgezien; zoo niet, dan zullen de troepen ir. het binnenland worden zamengetrokkenom zich tegen de occupatie te verzetten. Uit Bucharest zijn van den 22slca dezer tijdingen ontvangen uit Kala- raschwelke melden dat de voorwerken van Silistria door de Russen zijn in genomen. De bevelhebber der vesting bad een parlementair aan den Veld maarschalk Paskiwitsch gezonden. 2000 Montenegrijnen zijn de grenzen van Herzogewina overgetrokken. Zij hebben de versterkte punten, door de Albanezen verdedigd, niet durven aantasten; maar op het platte land 60 man gedood en een 1000-tal stuks vee buit gemaakt. Tot dus verre heeft er nog geen ernstig treffen tusschen hen en de Turksche troepen plaats gehad. Deze inval echter zou de reeds zoolang aangekondigde bezetting van dat gewest door de Oostenrijksche troepen ten gevolge kunnen hebben. 00§T*I1VDIE. Blijkens de van de verschillende plaatselijke autoriteiten op Java ontvan- gene berigten, beloofde het rijstgewas in bijna alle residentien eenen meer gunstigen oogst dan vroeger verwacht werdofschoon het welslagen van de aanplanting nog van het weder afhankelijk bleef. Voor het oogenblik bestond er geene vrees voor gebrek, en werden alzoo geene buitengewone maatregelen van voorziening gevorderd. Van Menado, op Celebes is vernomen, dat de koffijlevering in de bin- nerilandsche pakhuizen, welke in December jl. ten gevolge der sluiting van de pakhuizen gestaakt was, in Januarij jl. met vernieuwden ijver is aange vangen. Aan het einde dier maand warenniettegenstaande het ongunstige jaargetijde, reeds meer dan 1500 pikols koffij Ontvangen. Zonder buitenge- gewone tegenspoeden liet het zich aanzien dat de koffijoogst dit jaar dien van het voi-ige zou overtreffen. In bet district Sonder bad men de belangrijke ontdekking gedaandat de voortplanting der koffij ook kon geschieden door middel van bet zaad, dat de vrucht in groote hoeveelheid bevat. Hierdoor zon de koffij-kultuur in weinig tijd aanmerkelijk kunnen worden uitgebreid. Den 17de" Febr. jl., des morgens ten half 6 ure, is in de steenkolen mijn Oranje-Nassau, te Pengaron (Z. en O. Kust van Borneo), brand ont staan. Tot den 3dcn Maart was bet niet gelukt den brand volkomen meester te worden. Voor zoo ver zich de gevolgen lieten berekenen, werd de schade op circa 800 tonnen steenkolen en eenig materieel begroot. Twee Javaansche kettinggangers waren, ten gevolge hunner pogingen om den brand te blns- schenomgekomenterwijl allendie getracht hadden het kwaad te stuiten door de ontstane gaz-ontwikkeling (koolzuur), in groot gevaar hadden ver keerd om te verstikken. De oorzaak van den brand kon niet bepaald worden opgegevendoch de minst waarschijnlijke was zelfontbranding der kolen. De mijn, waar men den brand had waargenomen, werd zorgvuldig afgesloten en zou 14 dagen in dien staat blijventen einde te trachten het vuur door de ontwikkelde dampen en het bijkomend water te blusschen en men verwachtte op die wijze den brand meester te zullen worden. STARS BERIGTEN. VERGADERING van den Gemeenteraad van Leyden, Donderdag den lsten Junij 1854, 's namiddags ten 2 ure. Onderwerpen 1°. Benoeming van eene Commissie tot bet ontwerpen van bet adres aan Z. M. om vrijstelling en restitutie van regten, op den afstand van het Nosoco- mium Academicum geheven. 2». Benoeming van een' Commissaris over de Gazfabriek. 3». Benoeming van een lid voor de Plaatselijke Schoolcommissie. 4°. Requesten tot Continuatie, van a. aen Stads-Doctor F. Dozy, h. den Stads-Cbirurgijn G. Aalbersberg. 5". Onderhandsche aanbesteding van de poort aan den Doelen over de Oude Varkenmarkt. 6°. Staat van af- en Overschrijving op de begrooting van 1853. 7°. Request van A. Lassaigne, betreffende het oplaten van eenen luchtballon bij de Gasfabriek. 8°. Kennisgeving omtrent eene noodzakelijke verhooging van art. 50 der begrooting. BURGEMEESTER en 4VETHOUDERS der Gemeente LEYDENdoen te weten, dat dagelijks uitgezonderd de Zondagen des voormiddags tusschen 10 en 1 ure, de Paspoorten voor de Miliciens dezer Gemeente, behoorende tot de Ligting van den jare 1849 verkrijgbaar zijn ter Secretarie, mits zich in persoon daartoe aanmeldende. De Burgemeester en Wethouders Leyden, 30 Mei 1854. VAN LIMBURG STIRUM. De Secretaris v. PUTTKAMMER. HER-IJK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente LEYDEN, gezien hebbende de Notificatie van Gedeputeerde Staten van Zuid flolland, in dato den 3,lcn Jannarij jl., Provinciaalblad N°. 2) betreffende den Herijk der Malen en Gewigten in Zuid-Holland, en gelet op de voordragt van den Arron- dissements-Ijker alhier, van den 1 lden dezer maand, geven milsdeze den In gezetenen dezer Gemeente hunne verpligting te kennen, tot het doen Herijken van alle de bereids te voren geijkte Lengte- cn Inhoudsmaten en Gewigten, bene-

Leydse Courant | 1854 | | pagina 3