de bestrijders der wet bejegend beeft. Men beeft de zaak uit twecdcrlei ge- zigtspunt beschouwd: a. omtrent de nieuwe fabrieken, welke zouden kunnen worden opgerigtb. omtrent de bestaande molens. Men zegt omtrent deze dat zij óf zullen blijven wat zij zijn, óf zich zullen inrigten op nieuwen voet. Spr. beweert, dat dit geen gelijkheid van regt voor allen is. Dit ontwerp heeft hem geen vertrouwen gegeven, dat de vraag, of men niet, door eene algemeene omwerking der accijns-wetten nopens het gemaal, aan de oude en nieuwe tevens kan te gemoct komenbehoorlijk is onderzocht. Hij wenscht eene wet, welke de nieuwe fabrieken toelaat en de werking daarvan regelt, zonder den weg tot verbetering voor de oude uit te sluiten, zonder dat de oude builen staat zijntrapsgewijze tot de nieuwe manier van werken over te gaan. Er bestaat anders geene gelijkheid. Waartoe vraagt Spr. zijn wij hier? Om de waarheid te verbloemen, te verzwijgen, te be mantelen? Zijn wij niet hier, om de waarheid te erkennen en aan den dag te brengen. Het April-Ministerie heeft de finantien overgenomen in een staat, welke vergunt tot eene vermindering van belastingen over te gaan, ook zonder vervanging van andere belastingen. Het vorige Gouvernement beeft de hervorming van het belastingstelsel als een eerste pligt beschouwd. Nadat nog de üeeren van Hoëvell, Mackay hebben gesproken, banlwoordt de Minister van Financiën nader de gemaakte bedenkingenwaarna de al gemeene beraadslagingen zijn gesloten. Morgen de behandeling der artike len (25 in getal). Zitting van Dingsdag 30 Mei. De beraadslagingen over de artikelen van het in behandeling zijnde ont werp worden geopend. Art. 1 luidt aldus: »Na daartoe van ons verkregen vergunning, wordt het daarstellen van molens toegelaten, alwaar uitsluitend tarwe tot meel, door zuivering, maling, builing en schifting, voor den handel wordt bereid; een en ander onder de bepalingen hieronder vermeld, in verband met die der wetten van 29 Maart 1833 en 26 November 1847." Wordt na eene korte beraadslaging aangenomen met 33 tegen 23 stemmen. Desgelijks art. 2 met 31 tegen 25 stemmen. Vervolgens worden de artikelen 3 tot 25, deels zonder, deels na korte beraadslaging aangenomen. En ten slotte bet geheele ontwerp met 36 tegen 24 stemmen. Tegen de Heeren Reindersvan BosseHengstvan der VeenDommer Jcspers, Bots, de Poorter, de Man, de Lom de Berg, Hugenholtz, Thor- becke, MeeussenLuyben, v. Nispen, v. Hoëvell, ten Cate, Storm, v. d. HeideSloetvan EekBeensStrens en Heemskerk. De Commissie in wier banden was gesteld, bet verslag nopens de West- Indische koloniën brengt deswege rapport uit, dat zal worden gedrukt. De zitting wordt opgeheven tot morgen ter beraadslaging over het ontwerp tot wijziging der bestraffing van misdrijven. ROTTERDAM, 29 Mei. Van de werf Rotterdams Welvaren, van de Heeren A. van Hoboken Zonen, is den 27sten dezer met bet beste gevolg te water gelaten het vier- mast-schoenerschip Argo, groot 300 lasten, gebouwd voor de rekening van evengemelde Heeren, onder leiding en toezigt van den scheepsbouwmeester P. H. Kortlandt. Dit vaartuig is het eerstedat met vier masten onder Nederl. vlag zal varen. De Argo zal gevoerd worden door Kaptein D. Huysers. Onmiddelijk daarna is de kiel gelegd voor een nieuwen bodemgenaamd Jasonter grootte van 450 lasten, mede voor dezelfde rekening. De Fransche oorlogskotter Favorite, Kommandant-Kapitein-Luitenant ter zee Panouarnden 23sten dezer ter reede van Hellevoetsluis geankerd zal, naar men aldaar vernam, voorloopig gestationneerd blijven en nog door twee oorlogsbooten gevolgd worden. Per stoomboot Sea Gull zijn den 26sten dezer de eerste kruisbessen, een 40-tal manden (sieves), naar Huil verzonden. De Engelsche commissionnairs voor aardappelen zijn reeds bier aangeko men en ook weder vertrokkenbun bezoek in bet Westland toont goeden aftrek van genoemde vrucht, waarvan echter voor begin Junij wel geene ver zending zal kunnen plaats hebben. Hoewel later dan gepasseerde jaar, is de oogst niet ongunstig. Van oude aardappelen zijn deze week nog eenige ladin gen verzonden. De roei- en zeilvereeniging de Maas zal Zalurdag 10 Junij aanst. een wedstrijd houden aan de oostzijde der stad, waar een geschikt terrein door bet bestuur is verworven, om er van zeer nabij een goed gezigt op te hebben. Het is te hopen, dat goed weder dezen wedstrijd zal begunstigen. Onze lezers zullen zich Friedrichstadt aan de Eider en bare Hollandsche gemeente nog herinneren. Door het bombardement in October 1850 kreeg die stichting onzer vaderen eene treurige vermaardheid. Maar ook vond zij bier toen deelnemende hulpe; later nog door de uitgave van bet werkje van Ds. Tideman: FredriJcstad aan de Eider enz., uitgegeven bij de Heeren van der Meer en Verbruggenvermeerderd. Thans is bet verwoeste deel der stad nagenoeg herbouwd, en uit de puinen schooner dan te voren verrezen. En ook de Hollandsche gemeente, sedert lang reeds weder in bet bezit van haar schoolgebouwmogt onlangs hare geheel nieuwe kerk plegtfg den Heer wijden. Het geschiedde den 15den Mei. De kerk is, geheel onder de leiding van haren zoo wel bekenden Leeraar Dr. Mensinga, in edelen stijl sierlijk ge bouwd. De plegtigheid werd door twee Afgevaardigden van de Remonstrant- sche gemeenten van Amsterdam en Rotterdam DD. Stuart en Tideman, als mede door den vorigen Leeraar der gemeenteDs. van Vollcnhovcnvan Utrecht, bijgewoond. Bij de vroegere deelneming bragt ook dit bezoek niet weinig bij om de nog altijd levende betrekking op Holland in de stad en de gemeente te versterken. [Rott. Cour.) AMSTERDAM, 29 Mei. De Koninkl. Akademie van Wetenschappen hield Zaturdag jl. alhier eene gewone vergadering. Een uit Weenen ingezonden werk Flora Cryptogamica van bet dal van Pasch met platen, vervaardigd naar de methode bekend als zelfdruk, wordt in handen gesteld eener commissie, bestaande uit de Heeren Vrolik, de Vriese en Dozy, ten einde over het procédé de akademie in te lichten en te adviseren. De Minister van Binnenl. Zaken geeft in eene missive zijne bereidwilligheid te kennen om het onderzoek over de daling van den bodem in Nederland te ondersteunen, doch wenscht daarin het Rijk niet te betrekken, indien het in te stellen onderzoek tot groote kosten moest leiden. De Heer Stamkart heeft betoogt, dat de getijde-waarnemingen met geringe kosten en naauwkeurig kunnen worden uitgevoerd door een zelf registrerend instrument. Spr. heeft voorgesteld: dat de akademie zich nader tot den Mi nister wende, welk voorstel met 9 tegen 6 stemmen is aangenomen. Wijders is ingekomen eene missive van den Minister van Binnenl. Zaken, houdende magliging des Konings tot de ontzegeling der bij de akademie be rustende prototypen van de Nederl. el en kilogram, ten einde daarvan kopijen te doen vervaardigen. Tot leden eener commissie hiertoe zijn benoemd: de Heeren Stamkart, van Rees, Lobatto en de Secretaris. Nog is ingekomen eene missive van den Minister van Koloniën en eene van den Hoofddirecteur van het Kon. Nederl. meteorologisch instituut te Utrecht, betrekkelijk de bij de akademie berustende tabellen van de weerkundige waarnemingen in Oost-Inaië. Een door den Minister van Koloniën ingezonden verslag van den Geneesheer van het etablissement Batavia, in de kolonie Suriname, betreffende den toe stand der door lepra aangetaste personen, wordt in handen gesteld eener com missie van 3 leden: de Heeren Vrolik, Pruys van der Hoeven en Voorhelm Scbneevoogten de op nieuw ingezondenthans beter geredigeerde tafels van integralen van den Heer Bierens de Haan, zijn in handen gesteld van de Heeren Lobatto en Matthes. Ten slotte zijn een 3-tal voordragten gehouden: de eerste door den Heer Delprat, over waarnemingen tot bepaling der gemiddelde watersnelheid in onze rivieren; de tweede door den Heer de Vriese, over een nieuw ge slacht der pandaneeënwaaraan hij den naam geeft van Doornia, naar wij len Jhr. Mr. van Doorn v. Westcapelle, Curator der Leidsche Hoogeschool, en over den Pandanus furcatusgewijd aan de nagedachtenis van den verdien stelijken J. C. Tiijk, voorstander en bevorderaar der botanische wetenschappen; de derde door den Heer Stamkart, over de afwijking van het kompasdoor het ijzer van schepen en de middelen om die te verhinderen, door het plaatsen van magneten aan boord der vaartuigen; waarna de vergadering is gesloten. APELDOORN, 29 Mei. Door Z. M. den Koning is bepaalddat de op bet Loo aanwezige werktui gen voor den landbouw, voortaan driemalen 's weeks zullen kunnen bezigtigd worden, en wel op Dingsdag, Donderdag en Zaturdag van half twee tot vijf uur, op vertoon van een toegang-billet van den Heer F. Steers, Directeur der stoeterijen en boerderij op het Loo. Ll. Vrijdag avond is II. M. de Koningin tegen 7 ure op het Loo aan gekomen des avonds heeft de Harmonie eenige muziekstukken voor het pa leis uitgevoerd. Zaturdag middag vereerde II. M. de Koningin het weeshuis der Herv. ge meente alhier met een bezoek. H. M. de Koningin beeft gisteren onder het gehoor van Ds. Graaf de godsdienstoefening bijgewoond. 's HERTOGENBOSCH, 27 Mei. De beeldhouwer F. Donkers Reinh, Hz., alhier, heeft met erkentenis voor de eerste opleiding, welke hij aan de Koninklijke school voor nuttige en beel dende kunsten in deze stad genootde Regering van 's Hertogenbosch aange boden een standbeeld te vervaardigen ter grootte van 6 Rijnlandsche voeten in gips, voorstellende een der beroemde mannen, welke de stad opleverde, hetzij van den vermaarden wis- en natuurkundige Willem Jacob 's Gravesande, geboren te 's Hertogenbosch in 1688, of van een ander ter keuze der Regering, om geplaatst te worden in een der lokalen van het stadhuis of elderswaar de Regering dit zal goedvinden. Op Hemelvaartsdag prijkte het beeld van Onze Lieve Vrouw van den Bosch in de kathedraal alhier, met eene prachtige en kostbare diadeem, af komstig uit de fabriek van gouden en zilveren werken van den Heer B. Visser alhier en door onbekenden ten geschenke gebragt. De diadeem is van ge dreven rood en geel goud, met edelgesteenten bezet, waaronder drie echte groene smaragden, drie roode karbijnen en in het midden eene groote parel, welke door middel van eene veer in gedurige beweging wordt gehouden. NBr. Cour.) MJÏTEi\LAi\DSCHE BËRlftTEN. E1VOEL.ANÏÖ. LONDEN, 27 Mei. In den loop dezer week zal de kostbare verzameling van kunslvoorbreng- selen van den Pruissischen Gezant v. Bunsen, welke hij te Rome en elders met zooveel moeite en zorg heeft bijeenverzameld, aan het gebouw der legatie in bet openbaar worden verkocht. Het vertrek van dien Gezant, die gelijk men weet binnen weinig tijd door de Graaf v. Bernslorff zal worden vervan gen wordt hier algemeen met leedwezen gezien. De galerij van schilderijen heeft van Lord Colborne als legaat ontvan gen, twee studiën van Rembrandt, een kleinen Teniers, een uitmuntenden van der Meer, een Berchem, Wijnants en verscheidene andere kostbare stukken.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2