LEYDSCHE COURANT#® 1854. VRIJDAG26 MEI. N°. 65. \m S$&d- Do Courant wordt Maandags Woensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond ,:;ZEG rAJ -•'X .u-r* A ~f%Bkv Zïe Prijs der Courant is ƒ13 in liet jaar} de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. MlYiYEi\LANDSCÜE BEUIGTEN. LEYDEN24 Hei. fiïpenbare Vergadering van den Gemeenteraad. Woensdag24 Mei 1854. Afwezig de IIII. Adriaans, van Kaalhoven, Luzac, van Oute- ren, van der Hoeven, Taets van Ainerongen, Krantz en Siegen- beek, terwijl de Heer Lezwyn kennis gegeven heeft dat hij ver hinderd is deze vergadering bij te wonen. De Notulen der vorige vergadering worden gelezen en goed gekeurd. Door den Burgemeester wordt mededeeling gedaan van de volgende stukken: 1°. Een besluit van Gedeputeerde Staten van Zuidholland van den 9den Mei J854, N°. 11 (Provinciaal blad N°. 63), waarbij deze, naar aanleiding eener missive van Zijne Excellentie den Minister van Ëinnenlandsche Zaken van den 7den dezer, de Ge meentebesturen herinneren aan art. 291 der wet van 29 Junij 1851 (Staatsblad N". 85), houdende bepaling, dat binnen vijf jaren na de dagteekening dier wet alle plaatselijke belastingen moeten worden herzien, en aan 'sKonings goedkeuring onderworpen. 2°. Een besluit van Gedeputeerde Stalen van Zuidholland van den 10 Mei 1854, N". 18 (Provinciaal blad N°. 64), omtrent de toepassing der voorschriften, nopens de inrigting der Gemeente- rekening met betrekking tot de teruggave der Plaatselijke Belas ting bij uitvoer. 3°. Een besluit van Gedeputeerde Staten van Zuidholland van den lOden Mei 1854, N°. 6 (Provinciaalblad N°. 65), betreffende het bevorderen van eene eenparige behandeling der aanvragen tot af- en overschrijving op de posten der Gemeente-begrootingen, en houdende levens herinnering aan de voorschriftenomtrent de beschikking over den post voor onvoorziene uitgaven, waarbij tevens gevoegd zijn formulieren lot het doen van dergelijke aan vragen. Aangenomen voor kennisgeving. De Burgemeester legt alsnu over: 1°. De Rekeningen van Mren Regenten der Roomsch Catholieke Armen en Weezen van 1848 en 1849. Is besloten deze te stellen in handen van de Commissie van finantie, ten einde daarop te dienen van berigt en raad. 2°. Eene voordragt van Commissarissen der Gazfabriek ter ver vulling der door periodieke aftreding ontstane vacature. Deze ter visie van de leden van den Raad ter leeskamer neder te leggen. Aan de orde der beraadslaging wordt gesteld: 1°. Eene voordragt omtrent de middelen tot het bekomen van geneeskundige hulp voor zieke armen. Door HH. Diakenen der Nederduitsche Hervormde Gemeente alhier kennis gegeven zijnde, dat door hen in 't vervolg geene zoogenaamde ziekebriefjes meer afgegeven zullen worden, hebben Burgemeester en Wethouders, ten einde in de voortzetting eener geregelde dienst geene vertraging mogt ontstaan, eenige voorloo- pige maatregelen genomen; doch deze maatregelen niet overeen stemmende met de inslructiën der 1111. Stads-Doctoren en Chirur gijns, is door hen aan den Baad voorgesteld eene Commissie te benoemen, ten einde de zaak in 't algemeen te onderzoeken, om het beginsel vast testellen, 't geen voortaan in deze zal worden gevolgd, en zulks, des noodig achtende, na gehouden overleg met de armbesturen. De Raad zich met die voordragt vereeuigende, is vervolgens door den Burgemeester voorgesteld dit onderzoek op te dragen aan de Commissie voor de huishoudelijke Verordeningen, welk voorstel met 13 tegen 3 stemmen, zijnde die van de HH. Bu- caille, Ysselsteyn en ten Sande, is aangenomen. 2°. Voordragt betreffende de vordering van reglen op den afstand van liet Nosocomium Academicum. Door het Rijk wordt voor Registratiereglen op de acte van overdragt van het Nosocomium Academicum, waarop reeds voor overschrijving is betaald 195.85), nog gevorderd eene som van 1200 behalve de 38 opcenten. Hierop hebben Burgemeester en Wethouders zich gewend tot met verzoek dat deze Gemeente van de betaling den Kon; dezer kosten mogt worden ontheven, daar deze handeling geheel in het publiek belang was geschied. Dit verzoek is evenwel voor geene gunstige dispositie vatbaar geacht. Burgemeester en Wethouders stellen alsnu aan den Raad voor, zich nogmaals aan den Koning met nieuwe motiven te wenden ten einde van de voldoening dezer vordering te worden ontsla gen met welk voorstel de Raad zich met 14 stemmen heeft vereenigdterwijl de HH. Cock en Sikkel Groos zich buiten stemming hebben gehouden. Niets meer aan de orde zijndewordt deze Vergadering in eene met geslotene deuren voortgezet. De Alg. Konst- en Letterh. berigt, dat de lieer Mr. S. C. Snellen van Vollenlioven te 's Gravenbage, is benoemd tot Conservator aan 's Rijks Mu seum voor Nat. Historie alhier. Gaarne nemen wij uit het Hanclelsbl. van Antw. het volgende over De Heer A. van der Hoop, Jrszoon, de zoo gunstig gekende dichter in Hol land, en die hier in Vlaemsch-België, ook een aenlal vrienden en bewonde- raers van zyn talent heeft, deed dezer dagen een goed werk, door eenige dichtregelen uit te geven, ten voordeele van een aental ongelukkigen. Twee visschersvaertuigen bemand met 24 persoonenzyn in zee ongelnkkiglyk omgekomen, en hebben veertien weduwen en negen-en-veertig weezen achter gelaten. Iedere penning helpt! dacht de dichter, en het is hem gelukt met de uitgaef van zyn dichtstuk Lente offereen rond sommeke in de smeekende handen van die weduwen en weezen neêr te leggen. Het dichtstukje zelf is zeer eenvoudig, schoon, vol gevoel en den dichter van zoo menig schoon lied weerdig. Naer wy vernemen zal de Heer van der Hoop, weldra weder een bundel poëzy in het licht geven. in de Delftsche Cour. leest men het volgende: De vereenigde Com missie uit den Gemeenteraad en der Hollandsche maatschappij van landbouw; afdeeling Delft en omstreken, looft bij de aanslaande te houden paarden markt (7 Junij) de volgende premien uit: a. voor het beste en schoonste span trekpaarden, niet boven de 5 jaren (aan den tand) ƒ20; b. voor den besten dekhengst 20; c. voor het beste en schoonste 5-jarige merriepaard (aan den land) ƒ20; d. voor de beste veulen merrie ƒ15; e. voor het beste en schoonste 3-jarige merriepaard ƒ15; voor het beste en schoonste 2-jarige merriepaard ƒ10. En des namiddags, bij de te houden harddraverij, een prijs en premie, beiden in zilver; de eerste bestaat in twee kandelaars en eene tafelbel, ter waarde van ƒ200, en de tweede in een tafelgarnituur, ter waarde van ƒ60, de premie uitgeloofd door een lid der Commissie. Men verneemt dat het groote muziekfeest te Rotterdam op 13, 14 en 15 Julij e. k. zal gehouden worden. Uit Vlaardingen wordt gemeld, dat de tijd van vertrek van de haring vloten bepaald is op den 15den Junij e. k. Dit jaar zal de baringvaart we derom merkelijk verminderen, daar slechts 82 schepen dit bedrijf zullen uitoefenen; als: 50 van Vlaardingen, 1 van Delfshaven, 3 van Middelharnis, 5 van Zwartewaal, 7 van Maassluis, 7 van Enkhuizen, 4 van de Rijp, 1 van Wormerveer en 4 van Amsterdam; terwijl slechts 4 jaren geleden nog 98 schepen in de vaart waren. Het is te betreurendat deze tak van nijver heid, waarin zoo vele menschen brood cn werk vinden, zoo achteruit gaat. LI. Zaturdag had te Rrielle de verkoop plaats door het domein van de gorzen cn slikgronden, ter grootte van ruim 700 bunders, gelegen onder de gemeente Stellendam, kanton Sommelsdijk. Zij zijn aangekocht door den Heer Vlielander, te Namansdorp c. s.voor ƒ31,000. Uit Deventer wordt gemelddat zich in den omtrek dier stad vele vos sen schijnen op te houden. Door een jaglopziener waren in korten tijd 22, waaronder eene moervos, gevangen. Nederland telt 14 Israëlitische hoofdkerken, 71 ringkerken, G1 bijker ken en 2 kerken voor Afgescheidenen te zamen 148 kerken, 't Getal Ne- derlandsche Israëliten bedraagt 55.310 en dat der Portugesche Israëlitcn 3240, totaal 58,550. De Portugesche Israëliten hebben te Amsterdam's Hage en Naarden zelfstandige gemeenten en de beide kerken der Afgescheidenen zijn te Groningen en Steenwijk. De Israëlitische bevolking in ons Rijk, staat tot de gehcele bevolking als ongeveer 1:52. Sedert 1821 is het getal kerken vermeerderd met éérie

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1