PRUISSEN. BERLIJN, 20 Mei. Er worden groote toebereidselen gemaakt voor de viering van liet zilveren bruiloftsfeest van den Prins en de Prinses van Pruissen, welke bij die gele genheid deze stad zullen bezoeken. De Prins zal, alvorens zich herwaarts te begeven, het Pruisische bondsgarnizoen te Frankfort inspecteren. [n de Zeit. leest men het volgendePruissen beschouwt de tegenwoordige aangelegenheden even als Oostenrijk en de Westersche Mogendheden: het wil den vrede herstellen, omdat eene voorzetting van den oorlog zijne belangen en die van Duitschland benadeelt; het wil den vrede, maar op den grond slag van onschendbaarheid van grondgebied, omdat het deze noodig acht voor het behoud van het evenwigt in Europa. Van dit gezigtspunt uitgaande, heeft Pruissen, in het met Oostenrijk gesloten verdrag, verbindtenissen op zich genomen, welke het in staat is te volbrengen, zoodra de loop der ge beurtenissen dit zal eischen. Pruissen ziet de noodzakelijkheid niet in om troepen zamen te trekken, wanneer de bedoelde omstandigheden zich nog niet hebben voorgedaan. Den 13dcn is de stoomboot de Stad Mannheim, welke de dienst op den Rijn verrigtte, onder Bacharach tegen een vaartuig aangeloopen, dat niet spoedig genoeg wijken konde. De schok was zoo hevig, dat de balustrade der stoomboot los raakte en een Engelschman, de Heer B. Stroud, die er op leunde, in den Rijn viel en onmiddellijk verdween. Waarschijnlijk is hij door een slag van de raderen der boot gedood. Hij kwam uit de Indien terug, waar hij zich een aanzienlijk vermogen had weten te verschaffen. Men denke zich den schrik van zijne op het vaartuig aanwezige echtgenoot. 11AHBURG. Zatnrdag is alhier het berigt ontvangen, dat 8 linieschepen, 4 fregatten en 4 stoombooten te Biilck, bij Kiel onder bevel van den Franschen Admiraal Parseval-Deschênes zijn aangekomen. Nu de vloot zoo verre gekomen is, zal de vaart minder moeijelijkheden opleveren, en weldra zal zij zich met de En- gelsche kunnen vereenigen. Van hier is aan de Ind. Beige het volgende geschreven. De aankomst van de Fransche vloot in de Kieler Baai heeft aanleiding gegevendat vele personen met den spoorweg derwaarts gaan om de 16 Fransche oorlogschepen te zien. De Heer Cintrat, F'ransch Minister te Hamburg, is zelf, vergezeld van vele aanzienlijke door hem hiertoe genoodigde personennaar Kiel vertrokken. De vloot zal aldaar al den benoodigden voorraad steenkolen, tot dat einde derwaarts uit Engeland gezondenladen. Zoodra zij met de Engelsche zal vercenigd zijn, hetgeen niet ver meer af is, zien wij belangrijke krijgsverrig- tingen te gemoet. Zweden heeft de bezettingen van de vestingen Kungsholmen en Drott- ningskar nog versterkt. 600 man, voor de dienst der batterijen bestemd, zijn er naar toe gezonden. BADEN. KARLSRUHE, 21 Mei. De Aartsbisschop van Freiburg zal crimineel worden vervolgd, als beschul digd van misbruik van gezagen zich handelingen te hebben veroorloofdI in strijd met de openbare orde en de rust des lands. De uitzigten op een rijken graanoogst worden alom in Zuid-Duitschland van dag tot dag gunstiger. Ook het raapzaad staat voortreffelijk. Het bevestigt zich mede, dat de schade, door de nachtvorst onlangs aan de vruchtboomen en den wijnstok veroorzaaktzeer onbeduidend is. In enkele streken, bijzonder in den Beijerschen Palts, heeft de hagelslag in de laatste dagen nog al eenige verwoesting aangerigt, voornamelijk onder de tabaks planten. OOSTENRIJK. WEENEN, 20 Mei. De IV. Zeitg. bevat een staat van de rijksinkomsten en uitgaven gedu rende 1853. De gewone inkomsten bedroegen 235,930,102 ff., 11,123,834 fl. meer dan in 1852, de buitengewone 1,206,891 fl. of 351,949 fl. minder dan in 1852; dus in het geheel 10,771,885 fl. meer dan in 1852. De gewone j uitgaven bedroegen 286,313,610 fl. of 11,726,489 fl. meer dan in 1852, de buitengewone 7,647,018 fl. of 2,421,700 fl. ineer dan in 1852; in het ge heel dus bedragen de uitgaven 14,148,189 fl. meer dan in het vorige jaar en 3,376,304 fl. meer dan de vermeerdering der inkomsten. Het geheele tekort voor 1853 bedraagt 56,823,635 fl of 3,376,304 fl. meer dan het tekort van het vorige jaar. Het gemelde blad voegt er bijMet voldoening kunnen wij melden, dat, in weerwil van een zeer middelmatigen oogst, en van de stoornis der handelsbetrekkingen met naburige Staten, die voor de Oostenrijksche nijverheid hoogst belangrijk zijn, ook de opbrengst der midde len gedurende de vijf eerste maanden van het loopende jaar op nieuw eene aanzienlijke vermeerdering aanwijst. De opbrengst der directe en indirecte belastingen gedurende die maanden is zeven millioen booger, dan gedurende hetzelfde tijdvak van 1853. De Heer Hubner, Oostenrijksch Gezant bij het Fransche Hof, heeft bij zijnen terugkeer naar Parijs, voor het Fransche bewind de officiële mededee- ling medegenomen van het op 20 April te Berlijn geteekende verbond tusschen Oostenrijk en Pruissen. De Lloyd zegtdat de tijding volkomen bevestigd wordtdat het plan bestond om de Slaven op de grenzen van Montenegro tot opstand te bren gen. Aan de krachtige houding van het Oostenrijksche kabinet heeft men de verijdeling van dat plan te danken. Hierin ligt een bewijs, dat Oosten rijk aan de uitvoering van het Weener protokol van 9 April de hand houdt zonder één kanonschot te lossenheeft Oostenrijk een geheel leger aan de Russische krijgsmagt ontnomen. In een der Duitsche bladen leest men dat de Fransche Regering vooraf aan de Duitsche Staten kennis gegeven heeft van de oprigling van het kamp bij Saint-Omcr 'en van dat bij Marseilleen deze kennisgeving van de meest geruststellende verzekeringen heeft doen vergezeld gaan. Komorn, in Hongarije, dat in 1848 bijna geheel door brand vernield werdis den 5den dezer op nieuw door eeu brand geteisterd, waardoor 38 huizen verniejd zijn. SWEDEN. STOKHOLM, 16 Mei. De vereenigde Noorweegsch-Zweedsche vloot, bestaande nit 2 linieschepen, 4 fregatten, 1 korvet, 2 stoomkorvettcn en 1 kotterbrik, is eergisteren bij Elfsnabben aangekomen. De Koning heeft heden de vloot bezocht en was getuige van de groote geestdrift der manschappen tegen Rusland. Een aan zienlijk getal nieuwe kanonneerhooten wordt op onze werven uitgerust. Het Zweedsche fregat la Desirée is den llden naar Konstantinopel ver trokken. Het zou binnen kort door een korvet en een brik gevolgd worden. Het kasteel Gustavsvernaan den ingang der Finsche golf, is na een bombardement van 8 urendoor de Britsche vloot vernield en 1500 Russen daarbij gevangen genomen. RU L AN Den 5den dezer is te Petersburg een postverdrag tusschen Oostenrijk en Rusland, bestaande uit 51 artikels, onderteekend. De duur van dit verdrag is voorloopig op 6 jaren, dus tot 5 Mei 1860, vastgesteld. In een bijzonder artikel behoudt Rusland zich voor, om na afloop van dezen termijn toe te treden tot het Duitsch-Oostenrijksche postverdrag. Den 6den dezer had aldaar eene groote parade in tegenwoordigheid des Keizers plaats gehad. Ruim 40,000 man waren vercenigd onder het opper bevel van den Grootvorst-Troonopvolger; de troepen blijven in en om Petersburg. Het Petersburgsche Policieblad van 8 Mei meldtdat vier wijken van die stad in staat van beleg gesteld zijn en voegt er de namen van de vier militaire Gouverneurs bij, welke met de uilvoering van dezen maatregel be last zijn. Dit besluit schijnt aan te duiden, dat men een aanval op Peters burg niet voor onmogelijk houdt. TURKTE. Van den 10den dezer is uit Konstantinopel aan den Ind. Beige geschreven dat El-Hami-Pacha twee dagen te voren aldaar was aangekomenom den Sultan, die eene zijner dochters voor hem bestemd heeft, voor die eer te be danken. Hij heeft, behalve de kostbare geschenken, die hij voor zijne ver loofde medebrengt, eene groote som geld bij zich, om die uit naam van zijnen vader, den Onder-Koning van Egypte, den Sultan aan te bieden, ter bestrijding van de oorlogskosten, en tevens te zijner beschikking te stellen een prachtig stoomfregat van 800 paardenkr., met hetwelk hij uit Alexandria gekomen is. Het gedrag van den Onder-Koning heeft van het begin van den oorlog af het bewijs opgeleverd van zijne edelmoedigheid en zijne gehechtheid aan den Sultanen deze beschouwt hem niet meer als onderdaanmaar als een der hechtste sleunsels van zijn troon. In de kazernen te Konstantinopel, Scutari, enz., heerscht zoodanige verregaande morsigheiden zijn die verblijfplaatsen der militairen derwijze met ongedierte bezet, dat de Engelsche troepen veelal genoodzaakt zijn in het open veld onder tenten te kamperen. Volgens een uittreksel uit de rapporten van den Vice-Admiraal Ilamelin van den 5dcn dezer, medegedeeld in de Mon. Univ. blijkt het, dat in dezelve geene melding wordt gemaakt van het bombardement van Sebastopol; inte gendeel melden zijdat tot hiertoe de Admiraals niets tegen deze plaats zullen ondernemendaar zij voornemens zijn den 15den Mei de eskaders naar de lan dingsplaats van Balschik te voeren. Tot op den 10den Mei waren door het Engelsch Fransch eskader 20 Russische schepen met steenkolen en andere koopwaren genomen. Sommige van dezelve zijn naar Konstantinopel, andere naar Varna opgebragt, om ver kocht te worden. Beriglen uit Varna van 3 Mei melden, dat de meeste Turksche troe pen naar Schumla trekken; het kommando over de haven en de vesting is door de Engelschen en Franschen overgenomen. Uit Gallipoli schrijft men van den 4dcndezer, dat de Fransche troepen den 6den naar Radosto vertrokken waren en den 16den verder naar Adrianopel zouden oprukken. De Generaal Espinasse had eene inspectiereis naar Rodosto gemaakt. Brieven uit Smyrna van den 9dcn dezer melden de aankomst aldaar uit den Pireus van het stoomfregat Gomer met den Schout-bij-Nacht Le Barbier de Tinan. Op zijn overtogt maakte het fregat jagt op verschil lende zeeroovers. Deze namen dagelijks in sterkte toe, en de geheele Archipel werd door hen onveilig gemaakt. Er waren evenwel maatregelen genomen voor de bescherming van de koopvaardijschepenen de Sardinische brik Eurydice, de Hollandsche brik Makassar en de Oostenrijksche korvet Artemisia hadden zich bij de Engelschen en Franschen gevoegdten einde de Grieksche zeeroovers te vervolgen. STADS BERIGTEN. VERGADERING van den Gemeenteraad van Leyden, Woensdag den 24sten Mei 1854's namiddags ten 2 ure. Onderwerpen 1°. Voordragt omtrent de middelenbenoodigd tot liet bekomen van genees- of heelkundige hulp. 2°. Voordragt betreffende de vordering van regten op den afstand van bet Nosocomium Academicum.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 3