Tweede Kamer der Staten-Generaat Vervolg van de Zitting van Zaturdag 20 Mei. Art. 28 en 29 zijn goedgekeurd. Een nieuw art. 29 tusschen de artt. 29 en 30 van het wets-ontwerp, door den Heer WesterhoiF voorgesteld, werd met 38 tegen 23 stemmen verworpen. Op de lste al. van art. 30 heeft de Heer Zylker een amendement voorgesteld: «vreemdelingen hebben domicilie van onderstand in die gemeente, waarin zij op dat tijdstip het laatst acht (het ontwerp bevatte het woord vier) achter eenvolgende jaren hebben gewoond" enz. Welk amend, door den voorsteller is ingetrokken nadat de Minister van Binnenl. Zaken het woord vier in zes had veranderd. Het aldus gewijzigde arlikel en de artt. 31 tot en met 40 zijn goedgekeurd. Art. 41 onderging, op eene aanmerking van den Heer Sleeswijk Vening, cene verandering, waardoor de woorden: «indien de verstrekking onvermijde lijk is geweest" zijn vervallen, waarna dit artikel en de artt. 42 tot en met 58 goedgekeurd werden. De Commission in wier handen waren gesteld bet verslag betrekkelijk de Maalschappij van Weldadigheid, en dat omtrent de muntwerkzaamheden van 1853, brengen rapport uit. Over de conclnsien zal nader worden beslist. Met die van de Commissie voor de Verzoekschriften om ter griffie neder te leggen, vereenigt zich de Kamer. Zitting van Maandag 22 Mei. In deze zitting hebben de algemeene beraadslagingen plaats gehad over het IVd<! hoofdstuk: «Van subsidien uit fondsen van burgerlijke gemeenten aan instellingen van weldadigheid." De 1111. Thorbecke, Elout van Soeler- woude, Zylker, Wintgens, van Nispen van Sevenaer, van Goltstein, Mackay, v. Eek, Ter Brnggen Hugenholtz, Sloet lot Oldhuis en de Min. v. Binnenl. Zaken voeren hierover het woord. De Heer Thorbecke onderscheidt twee soorten van subsidiën 1° die welke verleend worden aan gestichten of instellingen voor eene bijzondere soort van armverzorging; 2° die welke verleend worden aan besturen van algemeene diaconale armverzorging, welke inzonderheid huiszittende armen ondersteunen. Die eerste soort kan goed zijn. De tweede komt hem geheel onaannemelijk voor. In de 2l,e plaats merkt bij aan, dat bet subsidiestelsel een middel is voor de overheidom zich van de zorg, die zij in geen opzigt verzaken mag, af te maken; van de zorg voor die klasse, ten aanzien van welke eene onge regelde liefdadigheid eene aanmoediging der armoede is. Men late, dus vervolgde de spreker, de bijzondere liefdadigheid bij hetgeen zij door eigene middelen vermag; men vermijde om door staatsmiddelen de diaconale armzorg uit te breidenen men geve de taak der overheid in zake van armzorg nooit uit de handenmen oefene die naar eigene regelen uit. Vervolgens merkt hij aan, dat de subsidien de kerkelijke armenzorg doen verbasteren. Ten slotte zegt hij dat men wel gepoogd heeft, eenige waar borgen tegen de uitbreiding van het subsidie-stelsel in deze wet te brengen, maar dat die waarborgen hem voorkomen zonder eenige kracht te zijn. Op art. 59 is een amendement voorgesteld door den Heer Elout van Soe- terwoude, doch het is met 55 tegen 10 stemmen verworpen en art. 59 zelf onveranderd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Het begin van art. 60 wilde de Heer Elout van Soeterwoude veranderd hebben. Dit amendement is ook met 54 tegen 11 stemmen verworpen, en dit art.na door den Minister van Binnenl. Zaken gewijzigd te zijnzonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Hetzelfde bad plaats met art. 61. Een nieuw art. 62 tusschen de artt. 61 en 62 van het wets-ontwerp voorgedragen door den Heer van Heiden Heinestcin, en geamendeerd door den Heer Asch van Wyck, werd met 46 tegen 18 stemmen verworpen, en de artikelen 62 tot en met 65 zijn zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Art. 66 is na eene beraadslaging met 37 tegen 28 stemmen verworpen. Op verlangen van den Minister van Binnenl. Zaken is de beraadslaging over bet volgende, wegens die omstandigheid te wijzigenarlikel uitgesteld tot morgendes voormiddags ten elf ure. Zitting van Dingsdag 23 Mei. De beraadslagingen over bet wets-ontwerp tot regeling van het armbestuur worden voortgezet. Van Begeringswege is een nieuw art. 66 ingediend en eene wijziging van art. 68. De Minister van Binnen], Zaken, de HH. Sloet, de Man, Mackay, Slees- wijk Vening, Storm van 's GravesandeRochussen, Goltstein, Elout en Ge vers van Endegeest voeren het woord. Het amendement van den Heer Donker, om binnen 5 jaren de wet te herzienis verworpen met 59 tegen 6 stemmen. Ten slotte is het geheele wets-ontwerp in omvrage gebragt en aangenomen met 37 tegen 28 stemmen. Waarna de zitting is opgeheven. BUITENLANDSCHE BERIftTElV. ENGELAND, LONDEN, 18 Mei. Men meldt, dat Sir James Graham, de eerste Lord der Engelsche ad miraliteit dezer dagen aan een lid van het Parlement gezegd heeft, dat de Engelsche Regering op dit oogenblik niet van plan was Archangel te blok keren. Het is niet waarschijnlijk, moet hij er bijgevoegd hebben, dat zich omstandigheden zullen opdoen, die dit noodzakelijk zouden maken. De sche pen zullen naar de Witte Zee gezonden worden, niet om te blokkeren, maar alleen met orders om naar vijandelijke schepen uit te zien. De laatst bekend gemaakte wekelijksche staat der bank doet zien, daê de omloop der billetten met 830,310 en de voorraad van haar edel metaal met 18,713 is verminderd. Tusschen Huil en Memel is tegenwoordig eene geregelde stoomvaartdienst ingerigt. De Times herigtdat de kazernen van Clonmel en Parsonstown ingerigt zullen worden tot huisvesting der Russische krijgsgevangenen. Het schip Highbury is uit Adelaide (Australië) aangekomen met 16,469 oneen goud, ter waarde van omtrent 65,880 De Times deelt in zijne particuliere correspondentie uit Gallipoli mede, dat de wedijver tusschen de Franschen en Engelschen in het aanleggen van het kamp te Bulair zonder voorbeeld is, terwijl er eene zeer goede overeen stemming tusschen hen bestaat. De werkzaamheden van het graven als ander zins, zijn dan ook reeds voor een goed gedeelte gevorderd. Jammer, zegt de briefschrijverdat er zooveel dronkenschap in het geallieerde leger heerscht. Op een zekeren morgen moesten alleen van ééne compagnie van het 93ste regiment 20 man wegens dronkenschap voor hunne chefs verschijnen. Behalve de troependie nog voortdurend naar de Zwarte Zee worden ingescheept, zullen eerstdaags 3500 man naar Calcutta worden gezonden. Volgens eene statistieke opgave van "het Nationale Instituut tot redding van schipbreukelingen, bedroeg bet aantal schipbreuken in 1853 bijna 800, waarbij 870 menschen zijn omgekomen. Het instituut had 7000 voor reddingsbooten en 9000 voor premien uitbetaaldbet bezit op de Engelsche kusten thans 38 stations met de noodige toestellen en booten. De Chinesche landverhuizing naar Californic, AVest-Indie, Australië, enz., is in dit jaar zoo algemeen, dat er, luidens de jongste berigten uit Hongkong, voortdurend gebrek is aan middelen van vervoer, en men sche pen, die reeds lang als niet meer geschikt om zee te bouwen, ongebruikt lagen, voor hooge prijzen koopt en daartoe inrigt. ERANHRIJH. PARIJS, 21 Mei. De Minister van Financien heeft bekend gemaakt, dat de interest der schatkislbilletten is bepaald op 3) pCt. voor de biljetten op 5 maanden, op 4 pCt. voor die van 6 tot 11 maanden, en op 4}. pCt. voor die van 1 jaar. Het leger is thans zamengesteld uit 100 regimenten infanterie, 80 batailions speciale troepen, 60 regementen ruiterij, 17 regementen artillerie en 3 regementen genie; 1253 Officieren van Gezondheid en Apothekers zijn met de geneeskundige behandeling belast. Het leger van Parijs bestaat uit 4 groote divisien en 13 brigades. De Moniteur behelst een rapport van den Admiraal Hamelinwaarin gezegd wordt, dat de vereenigde vloten voor Sebastopol kruisen, ten einde het Russische eskader, bestaande uit 12 linieschepen, 3 fregatten en een aantal stoombooten uit te lokken de haven te verlaten. Het blijft evenwel onbewegelijk. Eene divisie onder bevel van Sir Edmund Lyons, zamengesteld uit 1 linie schip en 5 stoombooten van de Engelsche en 1 linieschip en 2 fregatten van de Fransche vloot is uitgezonden om de Russische etablissementen, op de kusten van de Krim en Circassie te vernielen, en de gemeenschap met Scha- myl te openen. 17 schepen der geallieerde vloten zijn in het gezigt van Sebastopol geblevenom het Russische eskader in ontzag te houden. Ver scheidene Russische vaartuigen waren door de kruisers der vereenigde vloot prijs gemaakt. Het inhechtenisnemen van twee personen te Duinkerkenwegens het in omloop brengen van valsch geld, beeft aanleiding gegeven tot het ontdek ken van cene werkplaats van valsche munters. Hiertoe strekte een verblijf onder den grond, waarvan de ingang gesloten was met een dikke met ijzer beslagene eikendeurvoorzien van een letterslotbet woord waarop dit geopend kon worden was, Satan. Men heeft in dat verblijf eene groote hoeveelheid lood, zink en onderscheidene werktuigen gevonden. Alles is ver zegeld naar Duinkerken opgezonden. SPANJE. MADRID, 16 Mei. De Koningin Maria Christina lijdt aan de roodvonk. Hare zuster de In fante Luisa Carlotta, is voor eenige jaren aan dezelfde ziekte overleden, het geen thans de Koningin zeer neerslagtig doet zijn, te meer daar eene harer dochters thans eveneens door deze ziekte is aangetast. Volgens een berigt van heden heeft de ziekte eene gunstige wending genomen, en is het gevaar geheel geweken. De Regering heeft eenige dagen geleden geantwoord op de nota van den Amerikaanschen Gezant, waarhij vergoeding geëischt werd, wegens het aanhou den van The black Warrior door de overheid van Cuba. Naar men verneemt, houdt dit antwoord hoofdzakelijk in, dat die overheid naar het oordeel van de Spaansche Regering met dat schip geheel overeenkomstig de wetten en aangenomen regelen heeft gehandelddat om de Vereenigde Staten te belie vendoch zonder hunnen eisch om voldoening als gegrond te erkennen, de boete van 6,000 dollars, die aan het vaartuig was opgelegd, kwijtgescholden is, maar dat de in de Noord-Amerikaansche nota vervatte eischen ongegrond zijn en geheel onvatbaar om te worden ingewilligd. Indien bet antwoord in de daad niets anders dan eene zoo stellige weigering inhoudt, dan schijnt er voor het Washingtonsche Kabinet niets over te schieten dan, óf de oorlog aan Spanje te verklarenóf zijnen eisch te laten varen. De Regering heeft dezer dagen maatregelen genomenom de krijgsmagt in hare West-Indische bezittingen en inzonderheid op Cuba te versterken.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2