LEYDSCHE COURANT. J 8 54. WOENSDAG, 24 MEI. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven Fit hoofde van den IÏEMELVAARTSDAG-Kal de Frijdagsche Courant Woensdag avond worden uit gegeven. BINKENLANDSCHE BEKIGTEN. LEYDEN 23 Mei. De zesde verkooping van de gronden in den Haarlemmermeer-polder heeft op den 18den en 19d<« dezer te Amsterdam plaats gehad. Van de 3750.45 in veiling gebragte bunders zijn 3510.81 bunders verkocht, gezamenlijk voor ƒ1,357,900 en alzon gemiddeld voor ruim ƒ386 per bunder. De verkoop van 239.64 bunders is opgehouden. In bel geheel hebben de tot dusverre verkochte 9932.73 bunders opgebragt ƒ4,632.150; of gemiddeld 467 per bunder. De Minister van Finantien verwittigt, dat op Woensdag den 14dcnJunij, des namiddags ten twee ure, te Haarlem, zal worden aanbesteed: bet ma ken der fundering en bet optrekken van de fondamentsmuren en van bet trasraam voor bel gebouvv van bet Koninkl. Postkantoor te Amsterdam en voor dat van bet kantoor van den Rijks-telegraaf aldaar. Nadere inlichtin gen zijn te bekomen bij den Hoofdingenieur F. AV. Conrad. Te Roskoop zijn sedert eenige dagen alsmede in andere omliggende plaat sen valsche guldenstukken in omloop. Men kan ze alleen onderkennen aan den doffen klank en eenigzins gele kleur van enkele stukken. De meeste zijn voorzien met bet jaarmerk 1848 doch er zijn ook stukken met andere jaarmerken. Te Alphen zijn twee dezer valsche guldens aangehouden, en aan de bevoegde autoriteit opgezonden. Door de Nederl. Handelmaatschappij zijn 31 schepen bevracht, waarvan 18 voor Amsterdam en 13 voor Rotterdam. - AVij vernemen dat er beden eene bijeenkomst te Zalt-Bommel zal plaats hebben van eenigen die in 1830 en 1831 bet vaderland hebben gediend en thans bier en in de omstreken woonachtig zijntot oprigting cener afdeeling van bet Metalen Kruis. Men verneemt dat het bataillon Mineurs en Sappeurs, te Utrecht in garnizoen, dezen zomer op de beide tusschen Zeist en Amsterdam zal gaan kamperen. Alen verneemt uit Kampendat het examen hetwelk aldaar beeft plaats gehad, is afgeloopen, en dat van de 20 Onderofficieren van bet leger, die zich aan dat examen hadden onderworpen, 16 aan de vereischten hebben voldaan voor den rang van 2den Luitenant-Kwartiermeester, terwijl van de 4 adspiranten voor de betrekking van Administrateur van kleeding en wape ning slechts één geschikt is bevonden. In bet Diakoniehuis te Leeuwarden werd den 20sten dezer eene 67-jarige eebtvereeniging gevierd. De man is 91, de vrouw 86 jaren oud. Beiden, inzonderheid de laatste, zijn nog sterk voor bunnen ouderdom. Het negende Landhuisboudkundig Congres, zal worden gehouden te Assen, den 27, 28, 29, 30 Junij en 1 Julij aanstaande. Te Frederiksoord is een meisje, ruim 1^ jaar oud, spelende met een pop onder de tafelterwijl de moeder naar de kast ging om melk te krij gen. van onder de tafel gekropen naar dc- haardstede, alwaar een ketel koffij op een komfoor stond; zij heeft de tuit van den ketel in den mond genomen, van de kokende koffij gedronkenen is onder de hevigste pijnen overleden. Uit Lonneker bij Enschedé wordt gemeld: Elven als in de naburige grensgemeenten van Pruissen, begint ook hier de lust tot landverhuizing naar Noord-Amerika weder aan te wakkeren. Terwijl er onlangs reeds eenigen derwaarts vertrokken zijn, verneemt men, dat er in den loop van den zo mer, althans nog 4 buisgezinnen volgen zullen. Behoorden zij tot de scha mele gemeente, men zoude bet verschijnsel niet te betreuren hebben; nu, daar zij tot den gezeten landbouwersstand behooren, is liet gemis te bejam meren, en vraagt men zich onwillekeurig af, of bet niet de pligt der Rege ring was, zonder de verhuizing te belemmeren, te trachten haren stroom te leiden naar onze Oost- of AA'est-Indische bezittingen, waar de medegevoerde kapitalen en de nijverheid voor het moederland niet verloren gingen? Ilbl 's GRAVEN»AGE, 23 Mei. Z. AI. de Koning is heden znorgen ten ruim half negen ure uit de residentie naar bet Loo vertrokken. Z. Al. beeft eervol ontslag verleend aan den Heer G. Spruyt Az.op zijn verzoek, uit de betrekking van Heemraad van den Voorofschenpoldcr, prov. Zuidholland; cn in die prov. benoemd: tol Dijkgraaf in het waterschap de rierpolders van AA'est-IJsselmondeden Heer J. de Jong; tot tloogdijkheemraad in bet dijkscollegie 's Lands van Arkel heneden de Zouwe, den Heer G. Vervoorn en lot Heemraad van den polder bet AA'est Nieuwlandgemeente Ouddorp, den Heer J. Tanis. Bij Kon. besl. is aan den Kapt. ter Zee J. Ligtvoetlaatstelijk Directeur van bet Marine-Etablissement te Soerabaija, thans met verlof bier te lande, verleend een eervol ontslag onder toekenning van pensioen. Z. AL beeft aan bet Genootschap voor de Nat. AVetenscbappen te AA7ies- baden ten geschenke gezonden een kostbaar exemplaar der Flora Javae, met de voortzetting derzelve door Prof. Blume, te Leyden. Op den verjaardag van II. K. H. Prinses Hendrik, beeft er bij II. AI. dc Koningin-AA'eduwe diner en gala plaats gehad van de leden der Koninkl. familie met gevolg'. Z. D. II. de Hertog van Saksen AVeimar beeft dit mede bijgewoond. Op den middag was er in het paleis van Z. K. II. Prins Hendrik receptie van de leden der Koninkl. familie. Naar wij vernemen zal H. AL de Koningin-AIoeder zich den lstcn Junij naar Socstdijk begeven en aldaar twee maanden verblijvenwaarna zij naar deze residentie zal terugkeeren. In Augustus wordt II. K. II. de Groothertogin van Saksen-AiVcimar- Eisenach alhier verwachtom de baden te gebruiken. Onder ben, die zich bijzonder onderscheiden hebben bij hel ongeval dat Z. AI. met zijn rijtuig beeft gehad, verdient ook melding gemaakt te worden van den Heer Bogner, koetsier-majoor van H. AI. de Koningin-AVeduwe, die in weerwil van de woestheid van bet paard de strengen wist los te ma ken enna hel weder aangespannen te hebbenbet schichtig span voortleidde tot dal er geen gevaar meer te duchten was. Y'rijdag 11. is alhier aangekomen een Russisch courier met brieven voor den Russischen Aïinister. Daar hij benevens de Heeren Secretarissen zich op bet feest van Z. AL op bet Huis ten Bosch bevonden, zijn zij van daar naai de stad gekomen. Na eenigen tijd werkzaam te zijn geweest, is de conrier met den laatsten spoortrein weder naar Rotterdam vertrokken. De Heer Rochussen, Oud Gouverneur Generaal van Ned. Oost-Indië, zal morgen een groot diner geven, waarop zijn genoodigd Z. D. H. de Hertog van Saksen-AVeimar. de leden van het Corps Diplomatiek, de Alinisters en andere aanzienlijke personen. De Heer Staatsraad Commissaris des Konings dezer provincie is Zondag morgen van zijne reis door de provincie in de residentie teruggekeerd. Za turdag avond werd den Heer Commissaris te Gouda door bet muziekkorps der schutterij eene serenade met fakkellicht gebragt. Bij den Aïinister van Financiën is ontvangen een bankbillet van ƒ25, door een onbekende, onder bet postmerk Noordwijk, als teruggave ten be hoeve van 's Rijks schatkist. De Aïinister van Finantien brengt ter kennis, dat in den omtrek van Roermond en voornamelijk te Venlo in omloop gebragt worden Nederl. Cts. van verminderd gewigl, met de jaarmerken van 1821 en 1822, zij zijn dunner dan de gangbare centen, doch hebben den muntslag aan de leller- zijde en de wapenzijde in vrij zigtbaren staat behouden. Zij behoeven door niemand aangenomen te worden. Gisteren avond heeft alhier, in de zaal van Diligentia, eene voorloopige vereeniging plaats gehad tot oprigting van een gedenkteeken op bet graf van wijlen den Vice-Admiraal Rijk. Talrijk was de opkomst, en onmisken baar de deelneming. Eene voorloopige Commissie werd benoemdbestaande uit de HH. Schout-bij-Nacht de Quarlel, President, AIr. L. Metinan, C. G. AVithuysJ. L. Broekhoff en G. S. de A'eer. Gisteren middag ten ruim 3^ ure beeft Julio zijne 83stc luchtreis on dernomen. Hij kwam in de duinen van AA'assenaar neder, en is omstreeks 7 ure behouden in de residentie teruggekeerd. De nachtvorst heeft aan de vroege aardappelen in de Scheveningsche Duinen een gevoeligen slag toegebragt, daar zij over het algemeen zeer schoon stonden. Het loof is zwaar getroffen, zijnde dit de derde maal, dal dit ge durende dit voorjaar plaats beeft. Alen hoopt, dat de knol niet getroffen zal zijn. Het veroorzaakt evenwel eene groote vertraging in den groei. Alen bad zich gevleid reeds binnen kort aan het rooijen van sommige stukken te kun nen gaan, betgeen nu bet geval niet zal zijn.Ook van elders zijn berigten ingekomen wegens de schade door de vorst veroorzaakt o. a. uit Noordbrabant.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1