BUITENLANDSCHE BEUIGTEN. E1VGELA1VD. LONDEN, 18 Mei. De 16-jarige Koning van Portugal, Dom Pedro V, wordt, meteen tal rijk gevolg, in de eerste week van Junij in deze hoofdstad verwacht, otn een bezoek bij zijne Vorstelijke bloedverwanten, de Koningin, Prins Albert en de Hertogin-Weduwe van Kent, af te leggen. Na kortstondig verblijf reist Z. M. verder naar Brusselom Koning Leopold te bezoekenen keert daarna over Parijs en Weenen naar Lissabon terng. Op de Beurs werd verzekerd, dat gedurende den oorlog geene aflossing van Russische fondsen plaats zal hebbenhetwelk nadeelig op de prijzen dier fondsen werkte. Bij eene veiling van schilderstukken, dezer dagen alhier gehouden, bragten eenige werken van beroemde meesters aanzienlijke prijzen op. Een Correggio ƒ1,975; Sebastiaan del Piornbo 1,700; Gerard Douw ƒ1,200; Jan Steen ƒ1,875, Teniers ƒ1,350. Een gedeelte van de fashionable wereld bereidt zich zomeruitspanningen van een zonderlingen aard voor. De rijke eigenaars van yacblen maken toe bereidselen om in zee te stekenditmaal gaan zij echter niet naar Lissabon Tencriffe of Napels, maar naar de Oostzee, in de hoop den strijd tusschen Napier en Kroonstad van nabij te kunnen zien. Aanhoudend komen verschillende Engelschen in hun vaderland terug, die tot nu in dienst der Russische regering hebben gestaan, en hun afscheid hebben genomen, om niet tegen hun vaderland te dienen. Onder anderen is thans een zekere J. Johnston in zijne vaderstad Falkirk aangekomen. Sedert 20 jaren was hij Hoofdingenieur van de admiraliteits werken te Kolpina aan de Newa, en menig fraai oorlogsschip heeft hij voor Rusland gebouwd en uitgerust. De Czaar heeft hem de betrekking van Hoofdingenieur van Kroon stad aangebodenonder voorwaardedat bij Russisch onderdaan zoude wor den. De Heer Johnston wees dit aanbod van de hand en na vele moeijelijk- heden gelukte het hem eindelijk uit Rusland te komen. Nopens de beweging op de Katholieke meeting(zie ons vorig nommer) te Dublin gehouden, verneemt men nader, dat toen Dr. Marshall in eene redevoering Prins Albert beschuldigd had, van bij een banket de Katholieke geestelijkheid aangevallen te hebben, en hij deswege door den President tot de orde teruggeroepen werd, Dr. Marshall antwoordde, dat de verbanning immer het middel van kastijding is geweest van hen, die zich achter den troon verbergen, ten einde tegen de waarheid te velde te trekken. Na het uitspreken dezer woorden bereikte de beweging haar toppunt. Dr. Marshall weigerde om van de tribune af te komen. De Heer John O'Connel zocht te vergeefs stilte in de vergadering te brengen. Toen nu de President dreigde de meeting te doen eindigen, zocht de Heer Lucas, redacteur van bet Katholieke dagblad the Tahlet op nieuw de orde te verstoren. De mee ting eindigde echter met het aannemen van een besluit, waarbij wordt uit gedrukt, dat het Katholieke Ierland hoop stelt in de pogingen van eene partij, die besloten beeft, om ten eiken koste de godsdienstige en burgerlijke vrij heid in den boezem van het Parlement te verdedigen. SPANJE. MADRID, 12 Mei. Het door den Hollandschen Gezant gegeven gastmaal is zeer schitterend geweest. De Gezant heeft een toast nitgebragt op de Koningin, de Konink lijke familie en het Ministerie, waarop de President van den Raad heeft ge antwoord met een toast op den Koning van Holland, de Koninklijke familie en den Vertegenwoordiger van dat rijk bij het Spaansche hof. De Koningin bevindt zich in gezegende omstandigheden. De inning der belastingen geschiedt met de meeste regelmatigheiden elke maand bespeurt men met genoegen eene merkbare verbetering in den staat der geldmiddelen. Echter, niettegenstaande het verbeterd financieel be heer, is er geldelijke verlegenheid, en moest een dergelijke stand van zaken voortduren, het staatsbankroet ware nabij. Daarom heeft het Ministerie be sloten om krachtige hulpmiddelen aan te grijpen. Diensvolgens heeft de Mi nisterraad, twee besluiten aangenomen, die nagenoeg op het volgende neder- komen1°. De Regering eischt van de natie eene gedwongene leening van 180,000,000 realen, bij wijze van vooruitbetaling van het halfjaar belas tingen. Die leening zal in 4 jaren remboursabel zijn. De Regering reikt aan de belastingschuldigen schatkistbiljetten uit, die 8 pCt. rente 'sjaars dragen en betaalt 4 pCt. negotiatie kosten, dus 9 pCt. intrest in ieder der 4 jaren. 2°. De Regering verkoopt openbaar de obligation der koopers van geest»!ijke goederendie zich thans bij de bank bevinden. Die obligatiën vertegenwoordigen eene som van ruim 100,000,000 realen. Men verzekert, dat het eerste dezer besluiten, reeds door de Koningin onderteekend is. OOSTENRIJK. WEENEN, 17 Mei. De conferentie der Mogendheden betreffende de Oostersche quaestie is Woensdag 11. weder bijeengekomen. Van hier wordt gemeldDe Aartshertog Albrecht.Gouv.-Generaal van Hongarye, is te Semlin aangekomen, en heeft het opperbevel over de troepen van het aan de Zuid-Oostelijke grenzen bijeengetrokken observatie-corps aan vaard. Hij wordt vergezeld door den Veldmaarschalk-Luitenant Graaf von Leiningen, chef van de diplomatieke kanselarij en van den generaal-kwarlier- meesters-staf van het derde legercorps, en door een aanzienlijk gevolg van officieren en militaire beambten. De geest, de nilrusting en de gezondheids toestand der troepen is voortreffelijk, en aan de Servische grenzen is een hoogst aanzienlijk oorlogsmatericcleen trein van 20,000 pakpaardenen een voor raad leeftogt voor 8 maanden ten behoeve van een leger van 120,000 man, benevens al bet benoodigde voor de verpleging van zieken en gekwetsten enz., in zoo korten tijd en met zoo weinig moeite bijeengebragt, dat het allergun stigst pleit voor de inrigting van het Oostenrijksche krijgswezen. Kort voor het vertrek van den Aartshertog naar Semlin, is alhier het berigt ontvangen, dat een Russisch legercorps van 70,000 man tusschen den Sereth en den Pruth aan de grenzen van de Bukowina bijeengetrokken werd. Terstond werd alhier tot eene tegendemonstratie besloten en bij Keizerlijk besluit bevolen, dal het 12<ie legercorps in Zevenbergen, het 4de reservecorps in Lemberg, en het 2de corps in Briinn, ieder ter sterkte van 30,000 man, op den voet van oorlog gebragt moesten worden. Het 2de legercorps in Briinn moet terstond naar Krakau oprukken; dat in Zevenbergen wordt door 15,000 man uit Hongarye verstrekt. Tot Bevelhebber van dit nieuwe leger is de Veldmaar schalk-Luitenant v. Parrot benoemddie terstond naar zijne bestemming heeft moeten vertrekken. Er heeft eene Jigting plaats gehad van 95,000 man troepen en deze maatregel heeft alhier eenen gunstigen indruk gemaakt. Alhier is door de telegraaf van Lemberg, nit Odessa van den 15den dezer de tijding ontvangen, dat het Engelsclie fregat Nelsy van 32 stukken nabij die plaats is gestrand, en dat de bemanning krijgsgevangen is gemaakt. Odessa zelve was rustig. R I'SLAN D. Er is den 12dcn Mei een manifest van den Keizer verschenenwaarbij eene buitengewone ligting voor de land- en zeemagt binnen 4 weken wordt bevolen. Uit Kroonstadt meldt men, dat aldaar de Russische vloot geheel en al slagvaardig is, alom wemelt het van zeesoldaten, landtroepen en matrozen. In de vesting en de forten liggen ongeveer 10,000 manop de eilanden ten westen der vesting zijn tenten opgeslagen, waarin insgelijks troepen liggen en langs de kusten w emelt het eveneens van soldatenmeest garden. Aan de kapellen zijn beelden van heiligen geschonkenwelke onlangs met veel plegtigheid ingewijd en bekranst zijn geworden. Buitendien zijn om den ijver der soldaten aan te vuren en het vertrouwen te verhoogen op het Alevan- derfort het beeld van den II. Alexander Newski, op het Pelerfort dat van den II. Petrus, op het Paulfort dat van den H. Paulus, op Kronschlott dat van den II. Nikolaas geplaatst. Al deze beelden zijn prachtig uitgedost. Zij ziin door 11. M. de Keizerin ten geschenke gezonden. TURKÏE. Op bevel van den Sultan wordt Prins Napoleon door den Brigade-Generaal Tefik-Pacha vergezeld en tweemaal daags worden van het paleis van den Sul tan spijzen voor de tafel van den Prins gezonden. Den 4den dezer heeft hij de bazars bezocht en zou den 6den met zijn gevolg de moskeen bezoeken. Da Sultan heeft al zijne vaartuigen en paarden te zijner beschikking gesteld. De Fransclie Regering beeft besloten 2000 paarden in Turkye voor de ligte ruiterij aan te koopen doch de Turken hiermede belast, gaan er zoo langzaam in te werk, dat men waarschijnlijk genoodzaakt zal zijn Officieren naar Azië te zenden, om zelve die aankoopen te doen. De Maarschalk St. Arnaud en de Hertog de Cambridge zijn alhier aangekomen. Er is eene groote voorraad van levensmiddelen voor de troepen die te Adrianopel verecnigd zullen wordenbijeengebragt. Vely Pacha die tot Gouverneur van Candia was benoemd, wordt op verzoek van Napoleon, vervangen door Namik-Pacha, zoodat de eerste te Parijs zal blijven. Van den 10den dezer verneemt men, dat de vereenigde vloot begonnen heeft de buitenwerken van Sebastopol te bombarderen met geschut van verre dragt. Vijf afgezondene schepen hebben de sterkten van Abkasie gebombar deerd. De Turkselie vloot voert er 5000 landingstroepen naar toe. De Turkselie vloot, die de Zwarte Zee, onder bevel van Ahmet-Pacha is ingezeild, bestaat uit 22 schepen, namelijk: één driedekker van 124, 3 drie dekkers van 104, 2 schepen van 90, 2 van 84, 1 van 74 stukken. Een fregat van 60, 2 korvetten van 44, 2 brikken van 18 stukken, 5 stoomfre- gatten en 2 kleinere stoomvaartuigen. Zeshonderd Montenegrijnen hebben een inval in Herzegowina gedaan en verscheidene Turksche inwoners vermoord. Volgens de Fransche Moniteur is in Macedonië eene bende gelukzoekers gedrongen, onder bevel van Chamikaratasso, gewezen Adjudant van Koning Olto. De rooverijen en gruwelendie zij plegenzijn ongehoord. Zij heb ben onder anderen 150 Turksche mannen, vrouwen en kinderen, die in eene kerk een laatste toevlugtsoord zochtenlevend verbrand. AKAItEmE-NlEUWS. PROMOTIE AAN DE LEYDSCUE HOOGESCHOOL. Den 19den Mei de Heer J. Soutendam, van Delft, in de Regten, na verde diging van zijn Specimende Iuventio Celso ICto. AUVEKTENTIEN. De Ondergeteekende adverteert dat hij zijn Magazijn van Lakens enz. heeft verplaatst van de Heeregracht naar den Apothekersdijk N®. 22; alwaar hij, even als vroeger in gemeenschap met zijnen Broeder, thans alléén voor eigene rekening den Handel in La kens llroekstolFenBaaijcnFlanellen en Saaijen voort zet, zoowel en gros als en détail. Hij beveelt zich in het voortdurend vertrouwen van allen aan. II. ZAALBERG. Op vereerend verlangen zal de Ondergeteekendehier Zondag nog werkzaam zijnen nog slechts weinige dagen in die week, dewijl bezigheden hem elders roepen. Gelogeerd op den Bnrg. H. G. Dï BOER, Photo graaf.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2