Van hier wordt gemeld: Het is offieiceldat eene nieuwe ligting van recruten is bevolen. Als beweegreden worden opgegeven dreigende omstandig heden, met name eene aanzienlijke zamentrekking van troepen aan de Noord en Zuidoostelijke grenzen des rijks; evenwel blijven Oostenrijks betrekkingen met de overige Mogendheden op een vreedzamen voet. De kooplieden van Triest maken het handeldrijvend publiek in Frankrijk en andere westelijke Staten opmerkzaamdat vele der voornaamste artikelen die men vroeger uit Rusland ontving, zooals hout, vlas, wol enz. thans met voordeel over Triest uit Hongarije en andere Oostenrijksche gewesten uitge voerd worden. Den 12dcn Mei is met een extra-trein van den Noorderspoorweg een volledig veldhospitaal voor het leger aan de zuidoostelijke grenzen des rijks, naar Hongarije vervoerd. Kl «Ii AN D. Keizer Nikolaas heeft aan Baron Osten-SackenBevelhebber van het derde legerkorps en Kommandant van Odessa, den navolgenden brief geschreven: »Op denzelfden dag, waarop de regtgeloovige inwoners van Odessa, in de kerken vereenigdplegtig het herinneringsfeest vierden van de begrafenis van den Zoon Gods, gekruisigd voor de verlossing der menschen, hebben de bondgenoolen der vijanden van Zijnen naam het durven beproeven de stad, bare rust en haren handel te verwoestenwaarin Europa altijd zijne voedster vond in de jaren van gebrek en slechten oogst. Gedurende twaalf uren heb ben de vcreenigdc Engelsclie en Fransche vloten haar geschut losgebrand op onze batterijen, op de woningen der ingezetenen en op de schepen, die zich in de haven bevonden. Maar de dappere troepen door u aangevoerd, door drongen van een onwankelbaar vertrouwen op den Allerhoogste, den bescher mer van bel goed regt, hebben roemrijk den hardnekkigen aanval afgeslagen van den vijand tegen de kustdie ten tijde der Apostelen den heiligen ver breider der Christelijke godsdienst in ons vaderland ontving. Een heerlijke uilslag is de heldhaftige standvastigheid en de zelfverloochening der door uw voorbeeld bezielde troepen komen bekroonen. De stad werd van de vcrwoes- ting gereden de vloten hebben in de volle zee haar behoud gezocht. Als een blijk van billijke erkentelijkheid voor dit schitterende feitbenoemen Wij u zeer genadiglijk tot Ridder der Sint-Andreas-Orde en blijven enz. Het Journ. de St. Petersburg deelt in zijn nommer van den 7den Mei eenen brief mede, waarin al de te Odessa gevestigde handels-agenten van vreemde Mogendhedenen daaronder ook de Nederl. Consulaan de militaire overheid dank betuigen voor de afdoende maatregelen en de vaderlijke zorg vuldigheid waarmede zijtoen de stad door de Fransche en Engelsclie vloot beschoten werdde huisgezinnen en de belangen hunner aldaar gevestigde landgenooten heeft beveiligd." Gedurende het bombardement van Odessa door de vijandelijke vloten zijn 3 ingezetenen der stad gedood en 8 gekwetstde bommen en congre- vische vuurpijlen hebben 14 kleine woonhuizen in de voorstad van Pérécypus in brand gestokenen in de stad 52 steenen huizenallen aan particulieren behoorende, beschadigd. Gedurende die bange dagen zijn de orde en rust in de stad geen oogenblik gestoord geworden. Een nader berigt van Baron Osten-Sacken houdt in dat het quaran taine-gebouw, en bijzonder de verblijfplaats der passagiers, blootgesteld wa ren aan een hevig vuur der vijandelijke artillerie, zoodat de passagiers wer den overgebragt in een ander gebouw buiten het bereik van het geschut, om ze van het hen dreigende gevaar te redden. Een dergelijke maatregel was genomen ten opzigte van de Kapiteins en bemanning der koopvaardij schepen, zoowel van onzijdige natiën als van de vijandelijke Mogendheden. Uit Petersburg meldt men, dat den 4den Mei de eerste stoomboot van Kronstadt was aangekomen en dat de geregelde stoombootdienst tusschen beide steden den 5dea was hersteldofschoon de golf nog niet geheel en al vrij van ijs was. TURKTE. Van den 8sten dezer wordt gemeldHet Ministerie is gewijzigd. De Groot- Vizier behoudt zijne function. Muslim Bey is benoemd tot Minister van Koophandel, Mchemed-Pacha tot Minister van Policie en Namik-Pacha tot Gezant te Parijs. Op den lslen Mei heeft Prins Napoleon een bezoek aan den Sultan gebragt. Het gesprek was zeer hartelijkden 3dcn daarop volgende heeft ac Sultan een tegenbezoek bij den Prins afgelegd. Bij die gelegenheid heeft de Sultan her haald, dal hij den vooruitgang van al zijne onderdanen wenschte en hierin het voorbeeld der verbondene natiën verlangde te volgen. Bij een feestmaaldat in het Fransche gezantschaps-hotel werd gehou den, heeft Prins Napoleon met warmte een toast op den Sultan uitgebragt en onder anderen gezegd, dat hij en de zijnen herwaarts waren gekomen om hem met opregtheid en met geestkracht te verdedigen. Er is in deze hoofdstad een vrecselijke brand uitgebroken. Bijna 300 huizen zijn daarbij in de asch gelegd. Prins Napoleon, zijne Officieren en de equipage van het Fransche oorlogschip Roland, hebben met ijver aan het blusschen van den brand gearbeid. Den Prins zijn zelfs de kleederen op het lijf gebrand. Eindelijk is het gelukt den brand op de twee uiteinden te stuiten. De Ollomannische vloot, sterk 22 vaartuigen, is de Zwarte zee ingezeild. De stoomkorvet Berlhollet hebbende aan boord den Maarschalk S*. Arnaud is den 6den Mei ten 3 ure te Smyrna van Malta komende, aangeland. Te Fockschani (op de grenzen van Moldavië en Wallachye) is het alge eneen depót van artillerie en amunitic der Russen, door eene wraakoefening der ingezetenen in brand gestoken en daardoor een zeer aanzienlijk verlies aan de Russen berokkend. Te Adrianopel werden aanstalten gemaakt om 70,000 man Engelsche en Fransche troepen te kunnen verplegen, die voor het eind der maand Mei aldaar zouden aankomen. Van eene reis des Sultans naar Adrianopel was geene sprake meer. Uit alle oorden van Bulgarye verneemt men van gruwelen, die door de ongeregelde Turksche troepen aan de Christenen gepleegd werden. Vele Chris tenen namen met hun gezin de wijk naar Schumla en Varna. Uit Sarajewo wordt hetzelfde gemeld. In het district Zabrdjo hebben dezelfde troepen ver scheiden kerken, onder andere die in het dorp Mozges, geplunderd, en de aldaar gevonden kostbare misgewaden, een geschenk van Keizer Nikolaas, medegenomen om ze als paardedekken te gebruiken. KAAP DE GOEDE HOOP. Het besluit der Brilsche Regering, om het Sonvereinileits-land aan de Oranjerivier van het Britsche gebied af te scheiden en aan zich zelf over te latenis thans ten uitvoer gelegd. In spijt der meeste ingezetenen van Britsche afkomst, is door den Commissaris des moederlands, den lleerClerck, bij eene proclamatie van den 24sten Febr. jl. verklaard dat H. M. gezag over het gebied aan de Oranje-rivier opgehouden hadtevens is onder krachtige en milde medewerking van den Heer Clerck een voorloopig bewind uit het midden der ingezetenen gevormdhetwelk aanstonds algemecne verkiezingen heeft uitgeschreven tot zamenstelling van den Volksraad, die den 27sten Maart te Bloemfontein zou bijeenkomen om eenen Voorzitter van het bestuur der nieuwe republiek, alsmede landdrosten voor de onderscheiden gedeelten van haar grondgebied te verkiezen. Het Souvereiniteilsland was nu G jaren geleden voor de Kroon van Enge land in bezit genomenmaar nog niet op den voet eener kolonie ingerigt voor zoover er eene wetgeving bestond, was het niets anders dan het Ro- mcinsch-Nederlandsche regt; de inwoners bestonden uit 100,000 Kaffers, die zich steeds als onafhankelijk jegens het Britsche gezag hadden gedragen, en uit 10,000 Europeanen, meest allen landbouwers van Nederlandsche afkomst, die sedert jaren eene onveranderlijke ingenomenheid tegen het Brilsche be wind hadden aan den dag gelegd. m cTElyT SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEYDEN, doen te weten, dat, ter voldoening aan de Wet van den 11 April 1827, StaatsblN°. 17), weder een aanvang zal worden gemaakt met de inschrijving voor de Schutter- lijke dienst van degenen, welke daartoe dit jaar in de verpligting vallen. Dat deze inschrijving zal moeten geschieden in tien afzonderlijke registers, met dien verstande, dat de personen, geboren in 1820 tot 1828 ingesloten, welke zich hier ter Stede, sedert de vorige inschrijving, uit andere plaatsen met er woon hehben nedergezet, waaronder ook zijn begrepen de militairen, die sedert de laatste inschrijving hun paspoort verkregen en zich alhier hebben gevestigdalsmede de zich in dit Rijk en binnen deze Gemeente sints de laatste inschrijving gevestigd hebbende vreemdelingen (waardoor verstaan wor den zij, die hun voornemen, om zich in dit Rijk neder te zetten, hebben aan den dag gelegd, hetzij door eene uitdrukkelijke verklaring, hetzij door het werkelijk overbrengen van den zetel van hun bestaan, naar herwaarts, zonder dat do tijdelijke uitoefening van een bedrijf of handwerk, in eenige ondergeschikte betrekking, als zoodanig voornemen wordt aangemerkt,) zullen worden ingeschreven achter de registers, waartoe zij volgens hunnen ouderdom behooren; terwijl de geborenen in het jaar 1829, zullen worden geplaatst in een nieuw register, te weten: het eerste van den jare 1854; en het tiende of dat der geborenen in 1819 van bet vorige jaar, zal komen te vervallen. Dat van de inschrijving, niemand der bovengenoemde personen is uitgezon derd al vermeende hij tot de vrijgestelden of uilgeslotenen te behoorenen dus ook niet die personen, welke reeds bun ontslag uit de Schutterlijke dienst hebben bekomen. Dat de registers van inschrijving znllen worden geopend op Maandag den 15 Mei, en op den 1 Jnnij daaraanvolgende finaal zullen worden gesloten. Dat derhalve de personen, welke zich voorgemelde sluiting op den 1 Junij, niet hebben doen inschrijven, (en dus ook ieder persoon van elders zijnde ko men wonen, of de in dit jaar zich alhier gevestigd hebbende vreemdelingen, als mede de Militairen, welke hun finaal ontslag hebben bekomen, en niet weder zijn in dienst getreden, bij ontdekking, alsnog achter deteekening, tol sluiting, door bet hoofd van de Regering aan het einde van bet register te plaatsen zullen worden ingeschreven, met de bijvoeging van het woord: ambtshalveen volgens art. 9, door den Schuttersraad znllen worden verwezen tot eene geldboete, en daarenboven dadelijk, zonder lotingbij de Schutterij inge lijfd, indien het zal blijken dat er, tijdens de verzuimde inschrijvinggeene redenen tot vrijstelling of uitsluiting ten hunnen aanzien bestonden; terwijl in zoodanig geval het huwelijk hun ook geene aanspraak geeft om in de tweede klasse gebragt te worden; alles onverminderd zoodanige strafbepalin gen als, uit krachte der Wet van den 31 December 1832, op hen mogten kunnen worden toegepast. Dat een ieder wordt vermaandom voor zoo veel hij van geen bewijs van zijnen geboorte voorzien is, voor die, welke alhier geboren zijn, dat bewijs te komen afhalen ter Secretarie drzer Stad van heden af aan's morgens van 10 tot 'snamiddags 1 uur; terwijl diegenen, welke elders geboren zijn, zich dat bewijs onverwijld vóór de inschrijving zullen moeten aanschaffen; zullende een ieder verantwoordelijk zijn voor de gevolgen, wanneer hij, bij gemis zijner geboorte-acte, door eene verkeerde opgave van het geboorte-jaar, abusivelijk wierd ingeschreven. Dat den belanghebbenden bij deze nog wordt herinnerd, dat zij bij de in schrijving tevens zullen moeten opgeven hunne Woonplaats, benevens het Wijk en Nummer der huizenhun beroep en dat van hunne Ou ders, zoo die nog in leven zijn, alsmede den tijd van inwoning al hier, en eindelijk of zij ingeschrevenen gehuwd of ongehuwd zijn, en in bet eerste geval of zij kinderen hebben, zoo ja, hoe veel van elk geslacht, wordende de gehuwden aangemaand, om zich van een extract uit het huwe lijks-register te voorzien, om daarop door den Heer der Gebuurte, waarin zij wonen, het getal hunner kinderen te doen certificeren, ten einde daarvan bij de inschrijving te doen blijkenzullende almede tot de afgifte dier hu welijks-extracten worden gevaceerd ter Secretarie dezer Gemeente, van heden af, des voormiddags van 10 tot 's namiddags ten 1 uur.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 3