in rijke rood levantyn-marokynen banden, rijk verguld op snee en op den rug en de beide zijden voorzien van fraaije zwaar vergulde stempels niet de naam cijfers van Victoria en Albert. Aan de binnenzijden van den band, met blaauw moiré satijn bekleed, prijkt het wapen der Vercenigde Koningrijken met hetzelfde naamcijfer. Bij dit geheel is nog gevoegd een stel, in brons, der 5 medailles, welke bij gelegenheid der Tentoonstelling tot verschillende einden gediend hebben, en welke vervat zijn in een foudraalgeheel in den stijl der banden bewerkt, en met sierlijke, zwaar vergulde sloten en schar nieren voorzien. Het exemplaar voor de Nederlandsche Regering bestemdis thans alhier aangekomen, en in de Koninklijke Bibliotheek geplaatst. Elk der deelen, en ook het foudraal der medailles, is voorzien van de volgende gedrukte opdragt: Presented by Her Majesty's Commissioners for the Exhibition of MDCCCLI to the Government of the Netherlands. Op den buiten rand van iedere medaille staat: Government of Holland. De Staats-Courant bevat den volgenden Staat van de opbrengst der Middelen, in de vier eerste maanden van 1854, tegenover de opbrengst van de vier eerste maanden van 1853. Directe belastingen In- en uitgaande regten, scheepvaart-reglen, vuur-, ton- en bakengeld Accijnsen Registratie-, zegel-, succcssieregten enz. Rcgt van waarborg op de gouden en zil veren werken Posterijen Loterij Totaal Meerder in 1854 ƒ213,716,52^. 1854. ƒ6,214,603.41 1,565,240.29| 6,674,225.66 3,700,685.55 67,786.18» 499,931.00 137,964.00 ƒ18,860,436.10 1853. 6,109,180.43 1,515,958.02» 6,719,061.94^ 3,615.984.45 62,514.38 486,060.83 137,959.50 18,646,719.57 J. 1'»veede Kamer- tier- Staten-Generaal. Vervolg van de Zitting van Dingsdag 16 Mei. Art. 11 is met 35 legen 29 stemmen aangenomen; art. 12 met 45 tegen 19 stemmen. Art. 13 is aangenomen, en de beraadslagingen geopend over de 3de Afdeeling, betreffende de burgerlijke gemengde instellingen. Morgen zullen de beraadslagingen worden voortgezet. Zitting van Woensdag 17 Mei. In deze zitting zijn de beraadslagingen voortgezet over de derde afdeeling van het eerste hoofdstuk van het wetsvoorstelop het armwezenen zijnde art. 14, 15, 16, 17, 18 en 19 aangenomen. Daarop is de beraadslaging begonnen over hoofdstuk II: »Van de onder steuning der armen en het domicilie van onderstand." Zitting van Donderdag 18 Mei. De beraadslagingen over de wet op het armbestuur, en wel over het tweede hoofdstuk in zijn geheelworden voortgezet. De HH. Schimmelpenninck van der Oye, Dirks, Blaupot ten Cate, Ilugenholtz, Sleeswijk Vening, de Brauw, van Lennep, van der Brugghen, Wintgens, Mackay, Sloet tot Old- huis, Nispen van Sevenaer en Groen van Prinsterer voeren achtereenvolgens liet woord. De Minister van Binnenl. Zaken licht de bedoeling der wet nog nader toe, waarna art. 20 zonder stemming wordt aangenomen. De zitting duurt voort. De antwoorden der regering op de bedenkingen in de afdeelingen der Tweede Kamer gemaakt, ten aanzien van het ontwerp van wet, strekkende tot uitbreiding van de regtsmagt der kanlonregters in strafzaken, zijn inge komen vergezeld van een gewijzigd wets-ontwerp. BOTTERDAM, 17 Mei. Ds. D. T. Huët, Ridder der orde van den Nederl. Leeuw, gedurende ruim 31 jaren Fransch Predikant alhier, en oudste der dienstdoende leeraren der Waalsche gemeenten in Nederland, beleefde de 40ste verjaring van den dag waarop hij het leeraarambt aanvaardde. De Kerkeraad rigtte tot hem bij monde van D9. Marcus een hartelijk en plegtig woord, dat op eene treffende wijze beantwoord werd. De Heer Huët hoopte nog lang voor het godsdienstig welzijn van zijne gemeente werkzaam te zijn. Uit Middelburg meldt men, dat van daar 11. Vrijdag per stoomboot naar deze stad zijn vertrokken, om van daar verder de reis naar Noord-Amerika te ondernemen, ruim 50 personen, meerendeels uit de gemeente IVestkapelle en omstreken. Onder hen bevindt zich een persoon die als commies bij de centrale directie van het eiland Walcheren eene betrekking van plus minus ƒ1,200 vrijwillig nederlegt. Dit vooral doel meer en meer geloof hechten aan het gerucht dat die landverhuizingenmet name onder de leden der Christelijk Afgescheidene gemeente aldaar, worden bevorderd en ondersteund door een zeer bemiddeld persoon. (R. C.) De wettige bevolking bedroeg 1 Jan. 1854 te Schiedam 13,690 de feitelijke 13,854. AMSTERDAM, 17 Mei. In het begin dezer week is eene vrouw, wonende alhier op Marken, n°. 214, verlost van drie welgeschapen kinderen, twee zoons en eene dochter, welke zich allen wel bevinden. De moeder, 28 jaar oud, had reeds aan vier kin deren het leven geschonken. Van Oostzaan wordt gemeld, dat P. B. een oppassend jong mensch daglooner van beroep, daags na zijn huwelijk naar de woning van zijnen vader was gegaan, om nog eenige hem toebehoorendc zaken af te halen; onder deze bevond zich ook een jagtgeweer, waarop zich nog een schot be vond, hetwelk daarop iceds weken lang gestaan had. Onder vele vruchtelooze pogingen om dit schot van het geweer te trekken is het plotseling afgegaan en heeft den ongelukkige juist in het hart getroffenzoodat hij terstond dood is nedergevallen. Nog geen vier jaren geleden was de in wanhopige droefheid verkeerende weduwe, met een even oppassend en braaf jongeling, die mede op de jagt door een dergelijk noodlottig toeval den dood vond, verloofd. ArnstC.) BUITEIVLANDSC1IE BERIGTEN. ElVGËLAlVn, LONDEN, 16 Mei. De van Regeringswege voorgedragen bill tot bevordering der volksopvoeding in Schotland door de oprigting van voor alle kerkgenootschappen bruikbare volksscholen is, in de jongste zitting van het Lagerhuis verworpen, nadat Lord Aberdeen in het Hoogerhuis verklaard had dat er, wanneer die voordragt verworpen wierd, weinig of geen hoop bij hem overbleef op het tot stand ko men van een gemengd volksschoolwezen in Engeland en Schotland. De Times zegt: »In de steden van Schotland zwerven duizenden kinderen langs de stra len, die de door de Schotsche kerk opgerigte scholen schuwen; de kinderen der Roomsch Katholieken en der niet tot de gevestigde Kerk van Schotland behoorende Protestanten groeijen op in een toestanddie hen tot eene wisse prooi maakt voor de misdaad, het bijgeloof en de dweepzucht; zij zijn letter lijk geheel van schoolonderwijs verstoken. Evenwel is de bill tot bevordering der volksopvoeding in Schotland, verworpen. De reden der verwerping ligt onzes inziens alleen in eigenbelang en in sectegeest. De Predikant der Schotsche kerk wil niet dat eenig kind onderwezen worde anders dan in zijn eigen kerkgenootschap en onder zijn eigen gezagde grondeigenaar wil niet dat zijn land met eene school belasting worde bezwaard of dat zijn regt tot het kiezen van schoolmeesters worde ingekort; en de vrienden van het par ticuliere onderwijs, daaronder alle Roomsch Katholieken, willen niet dat van iemand tegen zijnen wil eene bijdrage voor hel schoolwezen of voor ecnig ander werk van geestelijken aard worde gevorderd. Door de zamenspanning dezer drie klassen van bestrijders is de bill tot ons innig leedwezen verworpen." Den 10d"> Junij e. k. zal de Koningin de opening van het glazen ge bouw der Tentoonstelling van 1851 thans als museum van kunstwerken en wetenschappelijke voorwerpen, op de heuvelen van Sydenham en Norwood opgerigt, bijwonen. Het stoomoorlogschip Royal Albert is niet door Hp. M9. oudste dochter, maar door de Koningin zelve gedoopt geworden. Het is, voor zoo ver men heeft kunnen vernemenzonder ongelukken en in de beste orde afgeloopen alhoewel p. m. 200,000 menschen het schouwspel bijwoonden. Het schip is van Woolwich naar Sheerness gevoerd, waar het verder zal worden uitgerust. De Britsche en Fransche regeringen wendennaar men verzekertpo gingen aan bij Spanje, Portugal en andere kleine Staten om hen te bewe gen tot het zenden van een hulpkorps van 50,000 man naar Turkije. Groot-Briltannië heeft thans 130 stoomschepen in zee. Het vereenigd koningrijk van Groot-Brittannië telt 16,935,420 inwo ners; waaronder 10,359,994 Protestanten, 6,332,293 Katholieken, 226,868 Israëlieten' 1483 Grieksche Katholieken en 14,780 mennonieten. Er heerschte te Dublin eene groote opgewondenheidten gevolge van talrijke zamenscholingente weeg gebragt door het honden van eene Roomsch- Kalh. meeting. Sterke patrouilles policie doorkruisen de straten. Het eerste gedeelte van den draad voor den onderzeesche telegraaf van de Middellandsche Zee is afgewerkt en ter verzending gereed. Deze draad heeft eene lengte van 110 Engelsche mijlen en eene zwaarte van 16,000 cen tenaars. Hij bestaat uit 6 geisoleerde koperdradenelk waarvan in een buis van gulla percha besloten is; daarom is gewonden een stevig weefsel van vlas en daarom weder als buitenste bekleeding een spiraalvormig gewonden hulsel, dat uit 12 sterke ijzerdraden of beter gezegd 12 dunne ijzeren stangen bestaat. Te Ballarat, in Nieuw-Hollandzijn twee goudklompen gevonden eene van 207 en eene van 685 onsen. FRANHRIJR. PARIJS, 16 Mei. Een der voornaamste beeldhouwers van Frankrijk heeft van de Regering de opdragt gekregen lol het vervaardigen van het standbeeld van Keizerin Josephine, welk kunststuk voor eene der overzeesche bezittingen bestemd is. Men verzekert, dat de instructie in de zaak van den Heer de Monta- iembert is afgeloopenen dat de Regtbank heeft verklaard dat er geene ter men tot vervolging bestonden. Er is sprake van het verkoopen van het gebouw en terrein bekend onder den naam van den Tempelen eene geschiedkundige vermaardheid be zittende door de gevangenschap van Koning Lodewijk XVIthans de eigen dom der stad Parijs. Men zegt, dat de verkoopprijs twee millioen fr. zal zijn. De gewone stallen van Koning Lodewijk Filips te Neuilly dienen thans tot artillerie-kazerne. De weduwe van Lodewijk Philips zal van Cadix naar Engeland vertrekken. OOSTENRIJK. WEENEN, 16 Mei. De Weener conferentie zal worden hervat op de grondslagen der nieuwe verbonden, gesloten lusschen Engeland en Frankrijk, en tusschen Oostenrijk en Pruissen.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2