Naar men verneemt heeft zich hier cene vereeniging gevormd, tot liet uitrusten eener kleine stoomboot, die gebezigd zal worden tot de ansjovisch- vangst op de Zuiderzee, waartoe de netten gebreid worden op Vollendam. De boot ligt in eene der havens aan de Zuiderzee in gereedheid. HUI T EX IA i\ DSC IIE HKIii G T E EN O K Ij A IV D. LONDEN, 13 Mei. Heden zal van 's Rijks timmerwerf te Woolwich liet stoomschroef-oorlog- schip Royal Albert van 131 stukken geschut te water worden gelalen. H. M. de Koningin, Prins Albert, de verdere leden der koninklijke familie, de leden der Parlementshuizen en eene menigte andere voorname personen zullen die plegtigheid bijwonen. Er zijn 10,000 zitplaatsen gereed gemaakt. tlr. Ms. oudste dochter zal den doop van het schip verrigten. Volgens een ingeleverd verslag blijkt het dat binnen een tijdvak van G maanden 11 schepen met landverhuizers vergaan en daarbij 755 men- schen zijn omgekomen. Deze daadzaak heeft de aandacht tot zich getrokken van het Parlement en de Engelschc Regering en er zal onderzoek gedaan wor den naar de middelenom zich te verzekeren van den goeden toestand der schependie tot het vervoer van landverhuizers worden gebezigd. Te Bristol is gisteren in den vroegen ochtend de groote suikerfabriek der HH. Hier en Stock afgebrand; de schade wordt op 30,000 geschat, waarvan ter naauvvernood de helft door assurantie is gedekt. De groote voorstander van het matigheids stelseldc Eerw. Heer T. Mathew ligt te Limerick gevaarlijk ziek. Men verzekert, dat de Russen het eiland Aland in de Bothnische golf ontwapenen. Het bezit van dat eiland door de Engelschen zoude eene groote voldoening voor Zweden wezen, doch om wel bewaard te zijn, eene strijd- magt van 10,000 man vereischen. De golf van Finland zal streng geblok keerd worden, zoodat geen vijandelijk schip in de Oostzee zou kunnen ko men. Verscheidene koopvaarders zijn genomen; een derzelve had eene lading ter waarde van 15,000 M aan boord. De Regeringen van DenemarkenZweden en Noorwegen hebben hare nen- traliteits-beginselen uitgevaardigd. Bovendien hebben zij daarbij te kennen gegeven, dat zij niet het minste directe of indirecte aandeel zullen nemen in den strijd. De oorlogs- en koopvaardijschepen van beide partijen zullen niet in de sterkten van Waxolin (de haven van Stockholm) van Carlserona en van Carlston en onder do batterijen van Eneholm (de haren van Slito) oj) het eiland Gothland toegelaten worden. De haven van Christianso (Denemarken), zal almede voor de oorlogschepen der oorlogvoerende partijen gesloten zijn; evenwel zullen aan deze faciliteiten toegestaan worden, ten einde in alle neutrale havens provisien en levens middelen, met uitzondering van oorlogs-contrabande, in te nemen. ERANHRIJR. PARIJS, 13 Mei. Het bestuur der Bank van Frankrijk heeft jl. Donderdag haar disconto met 1 pCt. verlaagd en weder op 4 pCt. gebragt; juist toen de Bank van Engeland den prijs van het geld hooger stelde. Mw. Colet, geb. Revoilheeft den grooten prijs der dichtkunst bij de Fransche akademie behaald. Sedert 10 jaren behaalt dezelfde dichteres gere geld de overwinning bij de akademische wedstrijden. Een beambte van het Ministerie van Marine verklaarde dezer dagen, dat de vloot van den Admiraal Hamelin op de zeildagen voor 76,000 francs aan steenkolen verteertde schepenbelast met het vervoer van troepen naar Malta en Gallipoli, worden betaald met 500,000 frs. 'smaands; hieronder is ook de voeding der militairen begrepen. Zoodra het kamp van Saint-Omer gereed en door de troepen betrokken zal zijn, zal de Keizer zich derwaarts begeven en er 8 dagen doorbrengen. Onder de kunstenaars, die zich eerlang naar het Oosten zullen begeven, noemt de Constitutionnel Horace Vernet. PRÏIISSEN. BERLIJN, 13 Mei. De Koning heeft het verzoek van den 85-jarigen Hoogleeraar E. M. Arndt te Bonn, om uit zijn ambt ontslagen te worden, bewilligd, onder dankzegging voor de langdurige dienstendoor li cm aan den staat bewezen. Het Hof heeft zijne residentie naar Sanssouci overgebragt. De Pruisische bank heeft haar disconto voor wissels op 4 en voor be leening op 5 pCt. verlaagd. De kruidmolen bij Radeberg, in Saksen, is in de lucht gevlogen; een Onder-Oflicier der artillerie heeft daarbij het leven verloren. Te Bexheda, in Zweden, is een landman, Jan Musbo genaamd, in den ouderdom van 110 jaren overleden. Daags vóór zijn dood had hij te voet nog 4 mijlen afgelegd. OOSTEffRUS. Men zegt, dat te Frankfort reeds den 10den Mei het aandeel in dc bij geb. Rothschild genegocicerde Oostcnrijksche lecning van 35 milliopn was volleekend. De Protestantsche gymnasien in het rijk bevinden zich in een zeer nete- ligen toestand. Het jongste reglement namelijk van de gymnasien en rcal- schulen kent slechts het regt tot openbaar onderwijs aan die inrigtingen toe, welke aan de vereischlen, vooral wat de bezoldiging der leeraars betreft, vol doen. Daar nu de Protestantsche inrigtingen slechts geringe kerkelijke hulp middelen hebbenworden zij alle tot de klasse van privaat-inrigtingen gebragt, hetwelk ten gevolge heeft, dat de leerlingen grootendeels naar de Katholieke inrigtingen toestroomen. De Paus is, volgens de jongste berigten uil Rome, bijna volkomen her steld, zoodat hij den 4dcn Mei voor het eerst cene wandeling buiten de stad kon maken. RUSEAN D. De Keizer heeft den vaandrig Schegolew, die bij het bombardement van Odessa aan de vereenigde vloot veel schade heeft toegebragt met de onder zijn bevel staande batterijen haar niet eer verliet dan nadat zij geheel in vlam stondbenoemd tot Kapitein en aan die batterij den naam van Sche golew geschonken. Men verwacht alhier stellig, dat de eerste aanval der vereenigde vloten in de Oostzee tegen Reval gerigt zal zijn. Alle maatregelen van den Gene raal v. Berg doelen hierop. Aan den Generaal Focht is voor het geval van brand in de stad het opper-kommando over al de brandwachten opgedragen de inwoners hebben gedrukte instructien ontvangen voor het geval, dat het bombardement brand mogt veroorzaken. Volgens een Weener blad zou de Perzische Gezant alhier zijn pas ver langd hebben. TURKTE. Prins Napoleon Bonaparte is den lsten Mei aldaar aangekomen en met groote eerbewijzingen ontvangen. De Hertog van Cambridge heeft geweigerd het op last des Sultans voor hem in gereedheid gebragt paleis te betrekken, dewijl hij in geen opzigt boven zijn opperbevelhebber, Lord Raglan, gesteld wil worden. Volgens de jongste berigten bevond zich de Veldmaarschalk Paskewitsch den 6den Mei te Bucharest. Omer-Pacha heeft de vesting kommandantcn van Roedstoek en Silistria tegen het einde van April bevel gezonden om defensief te werk te gaan. De beschikbare strijdmagt, met uitzondering der garnizoe nen van de vestingen, wordt naar Rasgrad en Bazardschilc gerigt. In de laatste stad had Omer-Pacha den 30stcn April zijn hoofdkwartier. Te Weenen was den 14den Mei de tijding ontvangen, dat Prins Paske witsch en Gortschakoiï bij Silistria zijn aangekomen en dat den 11 den dezer het bombardement van die stad met 80 stukken geschut van zwaar kaliber op nieuw begonnen was. De ontruiming van Klein Wallachye is gestaakt. OOST- INDIE. BATAVIA, 25 Maart. De berigten van deze dagteekening behelzen weinig belangrijk nieuws. In de Lampongsche districten was het rnstig. In de residentie Bezoekie hebben zichten gevolge van het doorkomen der iegens, de gewone koortsen weder vertoond. Aan de lijders werd zooveel mogelijk geneeskundige hulp verleend, en lot dusver was geen hunner bezweken. In 2 regentschappen der residenlie Bagelen zijn van 1° Sept. lot 20 Jan. 173 personen door de kinderziekte aangetast, en daarvan 15G, met geneeskundige behandeling, hersteld. In de geheele residentie Rembang is de vaccine verspreid. Te Samarang is in den ouderdom van 107 jaren overleden de voormalige Kapitein der dragonders en ingebcij van Grogol, raden Merto Negoro, eene afstammeling der inlandsche regenten. STADS BERIGTEN. VERGADERING van den Gemeenteraad van Leyden, Donderdag den 18deri Mei 1854, 's namiddags ten 2 ure. Onderwerpen 1°. Rekening van het Werkhuis, 1853. 2°. Request van Bestuurders van het Werkhuis, omtrent den aankoop vaneen huis. 3°. Voordragt omtrent de Poort van den Doelen. 4°. Benoeming van leden en plaatsvervangers van het stembureau bij de aan staande verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Slaten-Generaal. 5°. Benoeming van 2 leden voor de Commissie bij de loting voor de schutterij. 6°. Benoeming van 2 leden en 2 plaatsvervangers voor de Commissie van onderzoek voor de schutterij. 51 ER-IJ K. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente LEYDEN, gezien hebbende de Notificatie van Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol landin dato den 3den Januarij jl., Provinciaalblad N°. 2) betreffende den Herijk der Maten en Gewigten in Zuid-Hnllanden gelet op de voordragt van den Arron- dissements-Ijker alhier, van den lldcn dezer maand, geven rnitsdeze den In gezetenen dezer Gemeente hunne verpligting te kennen, tot het doen Herijken van alle de bereids te voren geijkte Lengte- en Inhoudsmaten en Gewigten, bene vens de bij de Inhoudsmaten van drooge waren behoorende strijksels, waarmede deze, overeenkomstig Art. 8 van Zr. M'. hesluit van den 21sl<,D Decemher 1822 Staatsblad N°. 54) moeten worden afgestreken. En worden zijlieden ten dien einde opgeroepen, ter bezorging der gemelde Maten en Gewigten, wel schoon gemaakt en gezuiverd, aan het Lokaal van den Ijk, in de Lange School steeg. Zullende daartoe, tegen dadelijke betaling, worden gevaceerd: Voor Wijk I, op den llden en I2d«i April II 9 13den en 18den April. III, 9 lflden, 20stcn21stcn en 24sten April. tv, 9 25sten26sten278tcn28sten April en op den lstCD Mei. V, 9 9 2'len3dcn 4<kn 5den en 8steD Mei. VI, 9 geien, 10<lin, llden, 12deD, 15den, lGdcn en 17den Mei. VII, 9 Igden i9dcni22stcn,23stcn,24st^n,26sten.29steDcn 30stcn Mei. VIII, 9 31sten Mei en op den lsten^ 2deD, 6den en 7den Junij. Het Buitenwijk op den 8s,eD Junij. met uitzondering echter van de Goud- en Zilversmids-benevens de Apothe kers- of Medicinale Gewigten, voor welker herijking afzonderlijk zitting zal gehouden worden, te welen: Voor dc Goud- en Zilversmids-Gewigten voor Wijk I, II, III en IV, op den 3den April, V en VI, op den 4dcn April, VII en VIII en het Buitenwijk, op den 5den April, Voor de Medicinale-Gewigten voor Wijk I, II, III en IV, op den 6dd" April, V en VI, op den 7dcn April, VII en VIII en het Buitenwijk, op den 10dcn April, telken dage des morgens van 9 tot des namiddags 1 ure. En waarschuwen Burgemeester en Wethouders voornoemd, allen en een'

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2