LEYDSCHE WOENSDAG, 17 MEI. BliMEXLANDSCIiE BE RIG TEN. De Couiant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 13 in hot jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN16 Mei. Men verneemt, dat de Gemeenteraad alhier heeft besloten, om, tegen het vonnis der Arr.-Reglbank te Amsterdam, waarbij de eisch dezer stad tegen den Staat, in zake het eigendom van het Haarlemmermeer, is afgewezen, in hooger beroep te komen. Zondag 11. hield de van Zaandam herwaarts beroepene Leeraar bij de Doopsgezinde gemeente Ds. C. Sepp, zijne intree leerredeover Hand. I: 6 8, eene talrijke schare uit verschillende gezindheden woonde dezelve bij. Wij maken onze lezers opmerkzaam op een Concert, dat door het zoo gunstig bekende Orchest uit den Franschen Tuin te Amsterdam, op morgen Woensdag in de Stads-Zaal alhier zal worden gegeven, en waarop blijkens het programma {zie de Adv.) zeer schoone stukken zullen worden uitgevoerd. Wij zijn verzocht onze lezers opmerkzaam te maken op de uitgave van een dichtbundeltje getiteld: Asters, bijeenverzameld door eenige IIH. Studenten aan de verschillende Hoogescholen en Athenaea, op te dragen aan den Hoogl. Kaiseren waarvan de opbrengst tot een bijdrage zal strekken tot de alhier op te rigten Slerrewacht. {Zie de Adv.) Uit Noorawijk, Wassenaar en andere plaatsen aan den Duinkant ver neemt men, dat de bloembollen aldaar, op de gehoudene verkoopingenveel lebben opgebragt, meer dan men, wegens de stremming van gemeenschap in de Oostzee, had durven verwachten. Te Koord wijk moet o. a. een ak kertje, dat men op ƒ800 schatte, voor ƒ1200 verkocht zijn. Vrijdag 11. is bij den Raad der gemeente Woerden behandeld een request van ingezetenen, waarbij werd verzocht, dat de Raad mogt terugkomen op zijn besluit der opheffing van de kermis. Na beraadslaging is de afschaffing door de meerderheid bevestigd. Uit Arnhem wordt gemelddat den 12llcn aldaar zijn gepasseerd 800 landverhuizers, welke met 3 stoombootcn den Rijn afkomende naar Rotter dam vertrokken, om zich van daar naar Noord-Amerika in te schepen, ook is door de rivier vóór deze stad gelegd de kabelwelke de telegrafische ver binding lusschen Arnhem en het buitenland langs Nijmegen, 's Bosch en Breda naar Antwerpen zal daarstellen, zoodat de gemeenschap met Belgie, Frankrijk, enz. daardoor nog verbeterd wordt. Er wordt herigt, dat men met het opzetten der palen voor de tele graaflijn van Zwolle naar Friesland reeds begonnen is, en dat bet binnen kort zal geschieden op de lijn naar Arnhem. Waarschijnlijk zullen deze lijnen in dit jaar nog niet in werking kunnen gebragt worden, omdat er gebrek aan bekwame telegrafisten is. - Den 8st™ dezer werd de stichting van het Azyl Steenbeek in Gelder land voor boetvaardige gevallene vrouwen herdacht. Negen ontslagene en in maatschappelijke betrekking geplaatste vrouwen waren bij het feest tegen woordig. Ds. Heldring sprak een opwekkend woord tot de vergadering cn besloot haar met een gebed. Moge deze inrigting meer en meer de belang stelling van alle weidenkenden opwekken. Als een in bet belang der wetenschap navolgenswaardig voorbeeld ver melden wij, dat de Gemeenteraad te Vught in Noordbrabant een besluit iheeft genomenom de archieven ten raadhuize aanwezig in orde te doen brengen en inventariseren. 's GRAVENHAGE, 16 Mei. Rij Z. M. besluit van den 86ten dezer, is benoemd tot Griffier hij het Kantongeregt te AVoerdenH. van AA'ijkCandidaat-Nolaris aldaar, en bij Z. M. besluit van den 10Jen dezer, is de Heer li. J. Königswarter erkend als Consul van België te Amsterdam. Bij Z. M. besluit van den ll<len dezer, is benoemd tot Notaris te Apel doorn R. P. M. Roel oil'sCandidaat-Notaris aldaar. Naar men verneemt, heeft Z. M. de Koning aan de Commissie te Alaar- dingen eene som van ƒ300 doen toekomen, ten behoeve der weduwen en weezen van de verongelukte varensgezellen; tot hetzelfde einde is bij gezegde Commissie eene bijdrage, groot ƒ100, van Z. K. H. Prins Hendrik, en eene, groot ƒ50, van Z. K. 11. Prins Frederik der Nederlanden ontvangen. Z. M. de Koning heeft eergisteren morgen de vroege godsdienstoefening in de Groote kerk bijgewoond, onder het gehoor van den AArel-Eerw. Zeer Gel. Heer D®. de AA^illigen. Z. AI, de Koning is aan een ernstig gevaar ontkomen. Gisteren middag ten half een, toen bij zich naar hel Huis ten Bosch zoude begeven, gezeten in een rijtuig, hespannen met twee paarden, rijdende van het zadel, gingen de paaiden van uit het Heulslraalje lot voor hel Ministerie van Alarine, door, alwaar zij werden tegengehouden. Het eene paard was reeds over de strengen. Dadelijk was eene menigte toegeschoten om hulp te bieden, waarin een per soon zich moedig onderscheidde. Z. AI. was rustig in het rijtuig blijven zit ten, gaf nadat liet span weder in orde was gebragt, zijn dank minzaam tc kennen, en reed vervolgens gelukkig zonder eenig letsel door. Alhier is aangekomen de Baron L. Rotschild, komende van Keulen. De Keizer van Rusland beeft den Heer Brunei, Russisch Consul-Gene raal in bet Koningrijk der Nederlanden, den rang van Hofraad toegekend. De dag der bijeenkomst van de vrienden van wijlen den Vice-Admiraal J. C. Rijk, tot bet oprigten van een gedenklcelten op zijn graf is in plaats van den 17(le" op den 22slen dezer bepaald. Uit Parijs meldt men, dat aldaar is overleden de Baron van Iluyssen van Kaltendijke, Oud-Alinisler van Buiten]. Zaken van den Koning der Ne derlanden. Hij bad den ouderdom van 71 jaren bereikt. Bij den Minister van Finantiën is door lussehenkomst van den lieer Arr.-Directeur der directe belastingen te Zwolle, van een onbekende, ont vangen ƒ13.36, tot vergoeding voor wettig verschuldigde, doch aan 's Rijks schatkist onttrokken geworden gelden. Tsveede ffiamer der SStaten-fSenertsitl. Zitting van Maandag 15 Mei. In deze zitting is het nieuw benoemde lid, de Heer van der üeyde, na eedsaflegging toegelaten en heeft bij zitting genomen. De Akjorziltcr deelt mede, dat door de Afdeelingen lot Rapporteurs overliet, voorstel van den Heer Groen van Prinsterer, gekozen zijn de Heercn van Heiden ReiriesleinAVintgens, Mackav, Schim mei penninck van der Oye cn Heemskerk. Ingevolge het reglement van orde, moet eerst de vraag behandeld worden, of bet voorstel een punt van overweging bij de Kamer zal uitmaken. Heden morgen hebben de Afdeelingen zich met bet onderzoek bezig gehouden. Het verslag deswege wordt spoedig te gemoet gezien. Aan de oide van den dag is de voortzetting der beraadslagingen over bet ontwerp van wet tot regeling van het armbestuur. Art. 1 wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Art. 2 is na eenige beraadslaging aangenomen met 51 tegen 11 stemmen. Tegen de Heeren: Hoffmann, Sloet, van Lcnnep, van Bosse, de Kempcnacr, van Asch van AV ijckv. d. Poel, van Reede, van Eek ten Cate en Hugenholtz. Artt. 36 worden zonder beraadslaging goedgekeurd. De beraadslagingen over art, 7 worden, wegens bet ver gevorderd uur, af gebroken om morgen te worden voortgezet. Telegi'afisclï IScrigt van 4 uur 27 min. De Art. 7 en 10 der armenwet, waartegen groote bezwaren bestonden, on veranderd aangenomen; als: art. 7 met 35 tegen 30, cn art. 10 met 35 tegen 29 stemmen. ROTTERDAM, 15 Mei. De collossale stoomboot Cormorant, de dienst waarnemende lusschen Ei- verpool en deze plaats, zal niet wederom derwaarts gaan, maar is na alhier de lading gelost te hebben, in ballast naar Londen vertrokken, om van daar troepen naar net oorlogstooneel over te voeren. De stoomboot Blarney zal vooreerst bare plaats vervangen. Alhier is eergisteren door de Telegraaf Maatschappij aanbesteed de aanleg ecner electro-magnetische telegraaflijn lusschen de kantoren te Rotterdam, llellevoeLsIuis, BridleDiikslatul en Brouwershaven. Dit werk is aangenomen door den lieer C. van AA'ijngaarden te Slicdrecht, voor eene som van 22,300. AMSTERDAM, 15 Mei. AA"ij vernemen dat de Hortus Botanicus dezer stad thans weder eene be langrijke aanwinst heeft bekomen. Door de vriendelijke tusschenkomst van den AVel-Ed. lieer James Barge alhierontving de gemelde kruidtuin van den Heer H. van Geskcr, bloemist te Batavia, eene kist Javaansche Orchideën. Tot beden was bet overbrengen dier planten van Java zeer ongunstig te noemen zoodat men aan liet verkrijgen van goede uitkomsten op de tot dus verre gevólgde wijze van verzending begon le twijfelen. De liefhebbers van dezen fraai bloeijcnden plantengroep zullen daarom zeker met genoegen ver nemen, dat deze bezending, met het schip Straat Balie overgebragt, door de goede zorgen van den Heer Kapt. Mulder, bij uitstek goed is overgekomen. {A. C.) LI. Vrijdag' is J. Althans, woonachtig in de Gielerstraa't, door de wie ken van den molen bet Ariesche Wapen buiten de At'illcmspoorl, van den omloop geslagen en levenloos naar hel gasthuis gebragt.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1