D« Heer Schiuituelpenninck van der Oije acht alle uitzigt verloren om een ontwerp over deze aangelegenheid tot stand te brengen. De Heer van Akerlaken acht de strekking der wet goed. De Heer Uochnssen beschouwd de wet als een bezadigden middenwegwaar mede hij zich kan vereenigen. De Heer Wintgens wederlegt nog een en andere bedenking tegen de wet. De Heeren v. d. Brugghen, Sleeswijk Vening, van Lynden, van der Veen, Blanpot ten Cale, Mackay, Thorbccke en van Heiden Beinestein repliceren kortelijk andere redenaais. Morgen voortzetting. Zitting van Zaturdag 13 Mei. In deze zitting is ingekomen eene missive van den Heer Groen van Prin- stererten geleide van een voorstel tot wijziging der bestaande verordeningen tot oprigling van bijzondere scholenen memorie van toelichting. Druk ken ronddeelen en verzending naar de afdeelingen. Aan de orde is de voortzetting der beraadslagingen. De Heer Sander betoogt het wenschelijke der aanneming van dit ontwerp. De Heer de Brauw is mede een voorstander der wet. Hij ontkent dat het beginsel van wettige liefdadigheid in deze wet is opgenomen, en komt wij ders op de voordeelen dezer wet: 1°. stelt zij regels, 2°. ontslaat zij de dia- coniën van het domicilie van onderstand. Spr. resumeert ten slotte zijne ar gumenten vóór de wet. De Heer van Nispen acht het ondoenlijk om de armenzorg geheel aan de kerk over te laten. De Heer de Kempenaer zegt nog, dat hij alleen verlangt, dat men niet bij de wet bestendige, wat men tamelijk eens is, dat af keurig verdient. De Heer Groen wederlegt eenige sprekers, en zet nader uit een wat hij verlangt, en hoe hij gezind is, als 't geen beginsel geldt, eigen bezwaren op te offeren. De Heer Luyben zou gaarne de wet aannemen, maar heeft bezwaren in liet toczigt op de kerkelijke en bijzondere instellingen van liefdadigheid. Hij tal den loop der beraadslagingen afwachten. De Heeren Sleeswijk Veening en van Akerlaken voeren nog kortelijk het woord. De Minister van Binnenlandsche Zaken verdedigt nog nader de voordragt. Daarna worden de algemeene beraadslagingen gesloten. Tot de behandeling der artikelen zal Maandag 's namiddags ten 1 ure worden overgegaan. De Commissie in wier handen was gesteld het verslag nopens de wees- en raomboirkamers, brengt rapport uit. Drukken, ronddeelen en nederleg- ging ter griffie. Over de conclusie zal nader worden beslist. De zitting is daarna opgeheven. HAARLEM, 12 Mei. De Arr. Regtbank alhier, heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak van Jhp. M. Salvador en S. Fongers. Bij een breed gemotiveerd vonnis zijn beide deze beklaagden schuldig verklaard aan de wanbedrijven 1° van lasterlijke aanklagt, en 2° van laster door aankondigingen in openbare dagbladen. De eerstgenoemde der beklaagden, Jhp. M. Salvador, is bij dit vonnis verwezen tot eene gevangenisstraf van vier maandentot twee geldboeteneene van ƒ500 en eene van ƒ300, en tot ontzetting der bnrgerregten gedurende den tijd van zeven jaren. De tweede beklaagde, S. Fongers, is veroordeeld tot eene gevangenisstraf van drie maanden; tot twee geldboeten, eene van ƒ100 en eene van ƒ50, en tot ontzetting der burgerreglen gedurende den tijd van vijf jaren; en beiden in de kosten. Haarl. Cour.) Op den 9den Mei zijn in de zitting van de Arr.-Regtb. alhier door de Procureurs Mrs. Willekes Macdonald en Enschedé conclnsiën genomen in de zaakbetreffende het Rijnlandsch bnndergeld. De pleidooijen zijn bepaald op den 30s,en Mei. Voor den opposant zalnaar men verneemt, optreden de Heer Mr. 's JacobAdvocaat te Amsterdamen voor Dijkgraaf en Hoogheem raden van Rijnland, de Heer Mr. van der Linden, Advocaat te 's Gravenhage. AMSTERDAM, 12 Mei. Eergisteren werd alhier de gewone jaarlijksche, thans de 30ste vergadering van het Nederlandsch Genootschap tot zedelijke verbetering van gevangenen gehouden. De vergadering werd bijgewoond door een aanzienlijk getal Af gevaardigden, en geopend door den tijdelijken Voorzitter Ds. I. Prins. Bij afwezigheid van den Algemeenen Secretaris, bragt het medelid des Hoofdbestuurs Mr. J. A. Jolles, het verslag uit van den staat en de verrigtin- gen des genootschaps. In dit verslag werd berigt, dat eene nieuwe afdeeling te Roermond was gevestigd, en eene verdiende hulde gebragt aan de overle dene buitengewone Hoofdbestuurders, de Heeren Mp. C. A. den Tex en F. J. Mahieu. Uit al het medegedeelde bleek voorzeker voldoende, hoe zeer het genootschap voortgaat veelzijdig nut te stichtenen voorwaar de algemeene deelneming allezins waardig is. Alhier woont een schuitenjager, die heden zijn 103 verjaardag viert. Hij is nog gezond en vrij sterk, doch verkeerd in behoeftige omstandigheden. Den 9den dezer had in de nabijheid van het dorp Ilpendam het volgende ongeluk plaats. Een wagenw aarin zich eenige personen bevondensloeg door bet struikelen van het paard omdrie kinderen en eene vrouw bekwa men vrij hevige wondenmen wanhoopt zelfs voor het behoud van een der kinderen; bovendien is de wagen met al wat daarin aan goederen was geheel verbranddoordien het vuurdat zich in de stovenwelke deze lieden bij zich hadden bevondden kap van den wagen deed vuur vatten en de vlam door den wind aangewakkerdin een oogenblik alles vernietigde. MUIDEN, 9 Mei. Heden was het juist 50 jaren geleden, dat de Staatsraad Mr. M.C. van Hall, op den 9dcn Mei 1804de betrekkingen aanvaardde van Dijkgraaf van den Zeedijk en President-Directeur van de Zeesluis. Ten half twaalf uur kwam de achtbare grijsaard hier aan en werd verwel komd door Hoogheemraden en Directeuren. Na den afloop der vergadering was er op het Dijkhuis een vriendschappelijken maaltijd, vereerd met de tegen woordigheid van den Heer Staatsraad Commissaris des Konings der provincie, die den Dijkgraaf zijne deelneming betuigende, hem tevens uitreikte het be sluit waarbij het Z. M. behaagd had den Dijkgraaf te benoemen tot Ridder van de orde der Eikenkroon met de Ster, onder beharidiging der insignia de zer orde, (zooals wij in ons vorig nommer reeds gemeld hebben). De onderscheidene toasten werden door den Heer Dijkgraaf beantwoord met eene warmte en op gevoelvollen toon, die men wél van een man in krachtvol len leeftijdmaar geenszins van een 86-jarigen grijsaard zou verwacht hebben. BUITENLANDSCHE BER1GTEN. KELP.I B. BRUSSEL, 11 Mei. In de zitting van de Kon. Acad., klasse letterkunde, alhier, van den 8sten dezer, werd onder anderen verslag uitgebragt over de beide ingekomen antwoordenop de prijsvraag over het leven en de werken van Erasmusin betrekking tot België. De, in het Fransch geschrevene, verhandeling werd de uitgeloofde prijs waardig gekeurd, maar bij de opening van het naambriefje vond men alleen daarin de initiates E. R. De schrijver wordt uitgenoodigd zijn naam bekend maken. Het antwoord op de vraag: «Welken invloed heeft België uitgeoefend op de Vereenigde Provinciënuit het oogpunt van i staatkundehandelkunsten en wetenschappensedert de abdicatie van 1 Karei V lot op het einde van de 18de eeuw?" werd insgelijks bekroond. De schrijver van deze verhandeling was de Heer V. Gaillard, van Gent. De maatschappij tot bevordering der paardenleelt in Vlaanderen heeft aangekondigddat zij in dit jaar hare wedrennen zal houden te Gent op den 25stC0 en 27stcn Junij en dat zij voortaan Nederl. paarden op denzelfden voet, als inlandsche, op hare wedrennen zal laten mededingen. ENGELAND. LONDEN, 10 Mei. De jeugdige Prins Victor von Hohenlohe, een neef der Koningin, is naar Kopenhagen vertrokken, om als midshipman (vlaggejonker) op het linieschip Cumberland te dienen. In de zitting van het Lagerhuis van jl. Maandag heeft de Kanselier der schatkist (zoo als wij in ons vorig nommer meldden) de middelen tot ver- i dere goedmaking der oorlogsuitgaven aangevraagd. Daartoe was, zeide hij, j behalve de reeds bewilligde gelden, voor het loopende dienstjaar nog eene som van 6,850,000 noodig. Na gedurende 3uur het woord gevoerd te heb ben, besloot hij aldus: AVij genieten thans de vruchten van ecnen 40-jari- gen vrede en van eene voorbeeldelooze vermindering der openbare lasten. Toont nu wat gij zijt en wat gij kunt. Geeft ons de middelen om een regt- vaardigen en onvermijdelijken oorlog, waartoe wij gedwongen geworden zijn, krachtig door te zetten door een nieuwen last van 10.000,000 het land op te leggen. Dat is geene overmatige krachtsinspanning. Kunnen wij thans niet doen hetgeen Engeland in 1798, toen Pilt aan het hoofd des be- winds stond, gedaan heeft, met naauwelijks de helft onzer tegenwoordige be volking? De invoer van ons land was toen geen vierde gedeelte van hetgeen wij thans invoerende uitvoer bedroeg toen niet meer dan een derde van onzen tegenwoordigen uitvoer; hij beliep toen eene waarde van 33 millioen, i en is thans tot 98 inillioen geklommen. Zoo groot is de onbedwingbare kracht en de verwonderlijke uitzelbaarheid van ons handelsverkeer, dat zelfs onder den nadeeligen invloed van een slechten graanoogst en van den nade- renden of verklaarden oorlog, onze in- en uitvoer onophoudelijk toenemen. De Minister ging zitten onder het gejuich der vergadering, en zijne voor stellen werden alle aangenomen. Te Portsmonth wordt thans een klein eskader van Engelsche oorlogssche pen vercenigd, om in de Witte zee te gaan kruissen en de haven van Archan- gel te blokkeren. De America heeft weder latere berigten nit New-York aangebragt, welke tot 20 April loopen, maar geen ander nieuws behelzen, dan dat het Congres van Venezuela de slavernij in die Republiek heeft afgeschaft, met bepaling van schadevergoeding aan de planters. IRANHRIJH. PARIJS, 10 Mei. Bij Keizerlijk besluit, wordt de stad Constantine in Algerië verheven tot op zich zelve staande gemeente, en bepaald, dat ook Arabieren leden van den Gemeenteraad zullen zijn. De Heer de Persigny, Minister van Binnenl. Zaken, zal zich, om rede nen van gezondheid2 maanden uit Parijs verwijderenen de Heer Baroche ad interim de portefeuille waarnemen. Later zal de lieer Baroche definitief tot Minister worden benoemd, zoodra den Heer Persigny eene andere betrek king zal kunnen worden aangeboden, zijner gehechtheid aan den Keizer en zijner diensten waardig. De Moniteur bevat het besluit tot terugroeping van den Generaal Ba- raguay d'Hilliers, de Fransche Gezant te Konstantinopelhij zal worden be last met het opperbevel over het kamp te Helfaut, bij St. Omer. De orangerie van het Louvre wordt in gereedheid gebragt om tot kazerne te dienen voor de honderd lijfwachten des Keizers. De Kapitein Delvigne heeft een kanon uitgevonden, waarmede 4 scho ten in de minuut kunnen worden gedaan, terwijl de thans bestaande slechts een schot in 2 minuten kunnen doen. Het comité van oorlog heeft de uit vinding goedgekeurd.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2