1K4NHBUR. PARIJS, 30 April. De Regering heeft met eene particuliere maatschappij eene overeenkomst aangeeaan, waarbij deze zich verbindt om, met een subsidie uit de schatkist van 300,000 fr. alhier 182 huizen tot huisvesting van handwerkslieden te bouwen. Daarvan bcrigt gevende, voegt de Moniteur cr bij, dal te Rijssel eene gelijke onderneming beraamd is, waarvoor een subsidie van 179,000 fr. uit de schatkist is toegezegd. ^an de Indèpendance Beige is van bier bcrigtdat thans van wege de Fransche Regering 10,000 geweren te Toulon ingescheept worden, die be stemd zijn voor de troepen van Schamylden dapperen bestrijder der Rus sen in den Kaukasus. De Maarschalk St. Arnaud is 11. Zaturdag aan boord van den Berthollet met een gunsligen wind vertrokken. Men spreekt veel van eene opmerkelijke redevoering door den Heer Guizot uitgesproken in de maatschappij tot bevordering van bet lager onderwijs bij de Protestanten. De lieer Guizot beeft in deze rede zijnen geloofsgenooten werkzaamheid en moed, maar tevens gematigdheid aanbevolen. FRANKFORT. 28 April. De Hertog van BassanoOpperkamerheer van Keizer Napoleonbeeft van den Prins-Regent van Baden bet Grootkruis der Leeuwen-Orde, met brillan- ten omzetontvangen. Reeds voor den aanvang der Leipziger mis zijn aldaar veel koopers, zelfs uit Griekenland, voor zijden en fijne wollen waren, verschenen. Door Amerikanen worden belangrijke inkoopen in artikelen van weelde bijzonder in porseleinwaren gedaan. In bet Badcnsche bovenland vertoont zich een geest van ontevreden heid over de eischen en handelingen der geestelijkheid. Men spreekt van de oprigling van Duitsch-Katholieke gemeenten te Konstanz en Stockach, vele Katholieken zijn geneigd zich daarbij aan te sluiten. De Duitsch-Katholieke gemeenten te Heidelberg en Manbeim hebben in de laatste dagen ook vele leden aangewonnen. Uit Beijeren wordt melding gemaakt van twee vreeselijkc branden. Den 25stcn werd de stad Hammclburg, (2749 inwoners, 472 huizen) in de asch gelegdslechts 8 huizen bleven gepaard. Op denzelfden dag werd het vlek Urspringen door een ontzettenden brand bezocht, welke den geheelen dag woedde en bij het vertrek der berigten nog niet gebluscht was. Hoogst bedroevend luiden de berigten uit de Rheingau, de Rheinpalts, de Bergstrasse en uit onze naaste omstreken over de schade, welke de nacht vorsten van 24 tot 26 dezer aan de wijnbergen en de vruchtboomen hebben aangerigt, OOSTENRIJK. WEENEN, 28 April. Bij gelegenheid van het huwelijk droeg de Keizer de Oostenrijksche Veld- maarschalks-uniformversierd met het groot lint der Beijersche Orde van St. Ilubertus; de Prinses een bruidskleed van witte zijden stof, met zilver en gond doorweven, een sleep van zwarte zijde, een kanten sluijer, en op het hoofd de kostbare diadeemdoor des Keizers Moeder, de Aartshertogin Sophia, bij hare eigene trouwplegtigheid gedragen en nu hare aanstaande schoondochter als geschenk vereerd. Op den boezem der Bruid prijkte een allerfraaist bouquet van natuurlijke rozen. Keizer Frans Joseph is den 18den Augustus 1830, de nieuwe Keizerin, Hertogin Elisabeth van Beijeren, den 24sten December 1837 geboren. RIJ 8 LAN Ten onregle naar het schijnt, schrijft de Indêp. Beigeheeft men ge zegd dat de Keizerin van Rusland zich naar Moskou zoude begevenzoodra de krijgsoperatien begonnen waren. De Keizerin heeft op het oogenblik des gevaars haren gemaal en hare zoons, de Grootvorsten, niet willen verlaten. Zij zal zich naar het kasteel PelerholT begeven, in de nabijheid van Peters- burg. Men verzekert, dat het garnizoen te Kroonstadt 20,000 man telt en dat van Petersburg 100,000 man. Het Russische leger, dat thans op de been is, zoude volgens diezelfde berekening ongeveer 850,000 man bedragen en binnen 3 maanden op 1,200,000 man kunnen gebragt worden. Van deze 850,000 man bevinden zich nagenoeg 200,000 man in de streken van den Kaukasus en op de Aziatische grenzen, maar men gelooft, dat men van deze laatste legermagt tot een aanvallenden krijg op Turksch grondgebied naauwe- lijks over 35,000 man zou kunnen beschikken. Er is wel te Triest berigt ontvangen van het bombardement van Odessa door 9 oorlogs-stoomschepen van de vcreenigde vlotenop 23 April. De stad heeft onbeschrijfelijk veel daardoor geledeneene batterij is geheel vernield. Het beschieten hield tien achtereenvolgende uren aan. Onder de bij die ge legenheid verbrande of vernielde schepen bevinden zich 8 Russische en 1 Oos tenrijksche, doch alvorens het als stellig aan te nemen worden nog zekerder berigten afgewacht. TURKTE. Van Konstantinopel wordt medegedeeld van den 15<len April, dat het we der toen aldaar zeer ongunstig was voor troepen-bewegingenhet sneeuwde er dien dag onophoudelijk, onder een scherpen stormwind nit het noordoos ten, en het was er zoo guur als sedert jaren in dit saizoen het geval niet was geweest. Er is te Konstantinopel eene som ontvangen in mindering van het voorschot door dat rijk en Engeland aan Turkyc te verstrekkenop de lc-e- ning, die echter mislukt is, want Namik Bassa is onverrigler zake teruggekeerd. De nederlaag door de Russen in de Dobroetscha geleden wordt al meer en meer bevestigd. Bijzonderheden aangaande den slag bij Czernawoda zijn echter nog niet bekend. KAAP IDE RE EDE EB «OS». De Fransche Moniteur deelt mededat van daar van 28 Februarij jl. uit de grensstreek der Oranje-Rivier stellig bevestigd wordt, dat aldaar goud ontdekt is* Nog maar een jaar geleden zijn hier kopermijnen ontdektdie 60 lot 70 pCt. winst geven; men betaalt reeds 100 tot 105 per ton voor hare producten, wanneer zij onvermengd zijn, en 125 tot 135 wanneer zij gouddeelen bevatten. In Port Natal heeft men sporen van steenkoollagen gevonden, die waarschijnlijk spoedig tot de ontdekking zullen leiden van kolenbeddingenwelke met voordeel kunnen worden ontgonnen. De woltcelt breidt zich met eiken dag verder uit. Katoen, koffijsuikerriet en zijde worden reeds tot de uitvoerartikelen van Natal gerekend. Er wordt thans veel gesproken van het aanleggen van spoorwegen en van werken tot besproeijing der landerijen. Al deze omstandigheden te zamen geven aan de Kaapkolonie een ongewoon voorkomenen doen hier veel goeds in de toekomst hopen. Dat er in het thans niet langer onder het Britsche gezag staande Souverei- nitcits-gebiedalsmede op het grondgebied der Zuid-Afrikaansche Republiek, stofgoud gevonden is, wordt ook door de jongste Kaapsche dagbladen berigt; doch of er stof voor eene winstgevende goudzameling bestaat, is nog onzeker. STARS BERIGTEN. Oproeping van de Verlofgangers voor de Natiotiale Militietot liet bijwonen der Inspectie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEYDEN, roepen bij dezen op, ingevolge eene aanschrijving van den Heer Commissaris des Konings in de Provincie Znidholland, alle de Verlofgangers van de Nationale Militie, welke van hunne korpsen zijn teruggekomen, en behoorende tot de ligtirigen van de jaren 1850, 1851, 1852 en 1853, om te verschijnen op de Plaats van het Gasthuis aan de Aalmarktten einde, ingevolge Art. 181 der Wet op de Nationale Militie van 8 Januarij 1817, in verhand gebragt met Art. 10 der Wet van 28 November 1818, door den Heer Luit.-Colonel Militie-Commis saris te worden geïnspecteerd, behoorlijk in tenue gekleed en voorzien van alle medegenomen equipement-stukkenhenevens hunne zakboekjes en regus der verlofpassen, en zulks op Vrijdag den 12 Mei aanstaandedes mor gens ten 10 ure. En geven Burgemeester en Wethouders wijders bij deze kennis, dat bijal dien zich binnen deze Gemeente ook Verlofgangers mogten bevinden tot andere Gemeenten of Districten behoorende, deze almede gehouden zijn ter voorschre ven plaatse en tijd te verschijnenmet vermaning aan alle Verlofgangers van de Nationale Militie, om naauwkenrig aan deze oproeping te voldoen, en te zorgen dat hunne kleeding en equipement-stukken in goeden staat worden voorgesteldals znllende de zoodanigen welke dezelve mogten hebben ver waarloosd, het aan zich hebben te wijlen dat zij voor zekeren tijd onder de wapenen worden opgeroepenterwijl aan diegenenwelke zonder wettige en door Burgemeester en Wethouders aangenomen redenenvan de Inspectie mog ten wegblijven, door den Heer Kolonel Militie-Commissaris een arrest van twee tot zes dagen, in de naasthij gelegen militaire provoost, zal worden opgelegd. Zullende de attesten wegens ziekte, door Gencesheeren of Heelmeesters aan Verlofgangers afgegeven, uithoofde van welke zij belet mogten worden de In spectie bij te wonenter Secretarie moeten worden ingeleverduiterlijk op jDonderdag 11 Mei bevorensvóór één uur des middags, terwijl andere wettige redenen van verschooning door de Verlofgangers mede op dien dag, 's morgens ten 11 uur, aan Burgemeester en Wethouders zulien moeten worden voorgedragen ten einde over dezelve te kunnen oordeelen zullende er door den Luit.-Colonel Militie-Commissaris aan niemand vrijstelling worden verleend. En zal deze door aanplakking en plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Letden, 2 Mei 1854. VAN LIMBURG STIRUM. De Secretaris, V. PUTTKAMMER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEYDEN, doen le welen, ter voldoening aan art. 228 der Gemeentewet, dat alle pretensiën van het jaar 1853, ten laste der Gemeente, vóór of op den laatsten Junij dezes jaars zullen moeten worden ingediend, en dat alle vorderingen, welke niet binnen den genoemden termijn zullen zijn ingediend, voor verjaard en vernietigd zullen worden gehouden. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Letden, 20 April 1854. VAN LIMBURG STIRUM. De Secretaris v. PUTTKAMMER. AKAPËMIE-NIEUWS. PROMOTIE AAN DE LEYDSCHE HOOGESCHOOL. Den lsten Mei de Heer M. S. Pols, van 's Gravenhagein de Regten, met Theses. De Heer Pols heeft zijne Theses doen vergezeld gaan van eene Akade- mische proeve: De openbaarheid des Eigendoms en der zakelijke regten. 223ste Slaats-Eoterij. Trekking der Tweede Klasse. 1ste Trekking. Nos. 1165 en 12214 ieder een prijs van ƒ1250. N°. 14178 een prijs van ƒ1,000. 2d» N». 6874 een prijs van 20,000. N<«. 2473, 10889, 13427 en 18811 ieder een prijs van ƒ1,000. Bij Ds. TICHLER nog met dankzegging ontvangen voor de Vrouw van den Letterkundige met zeven Kinderen, uit Kampen. 2 coup. elk a ƒ2,471; van M. I. B. een coupon 2.97; uit de collecte in de Marekerk (voormid dag) ƒ2.50.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 3