LEYDSCHE COURANT. •yWï] 1854. n wm - WOENSDAG, 3 MEI. BIMENLANDSCOE BERIGTES. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zuturdag Avond. i' J De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven LEYDEN, 2 Mei. Gisteren is, na een verblijf van vier jaren, van hier vertrokken per Istcn trein op Amsterdam met bestemming voor Nijmegen, het Bataillon van het 8ste Regb Infanterie, onder bevel van den Majoor Guessink'Lo, en vervangen door het 3de Balaillon van bet Regiment Grenadiers en Jagers, onder bevel van den Majoor du Moulin, uit 's Hage. Van bet Regiment Rijdende Artillerie heeft de 4de Kompagnie, onder bevel van den Kapitein Keller, in detachement zich begeven naar 'silage, en is van daar herwaarts teruggekeerd de 3da Kompagnie onder bevel van den Kapitein van Stoetwegen. Zoowel de uil- als binnenrukkende troepen zijn door den LL-Kolonel Gar- nizoens Rommandant, den Kommandant van het Depót van bet 5de Reg*. Inf., den Kommand, en de Officieren der Stedelijke Schutterij met hun Muziek corps en door eene vereenigde Commissie der beide Sectie's van de alhier gevestigde Afdeeling van het Metalen Kruis, uitgeleid en verwelkomd, op eene wijze, die getuigt van de vriendschappelijke gezindheid, zoowel van de verschillende korpsenals van de militairen met de burgers onzer stad. De Afdeeling Arrond. Leyden van de Vereeniging het Metalen Kruis eerste Sectie, hield op 11. Woensdag op den Burgt, bare tweede bijeenkomst in dit jaar; de leden vereenigden zich, na den afloop hunner huishoudelijke vergadering, ten 7 ure, met HII. Officieren van het garnizoen, geregtigden tot het Metalen Kruis en bleven tot 11 uur in gezellig en vriendschappelijk verkeer genoegelijk te zamen. Donderdag 11. had alhier op den Burg eene repetitie plaats van het muziekkorps der schutterij. Bij die gelegenheid werd aan den hoogstver- dicnslclijken Kapelmeester, den Heer P. J. II. Froschart, door den Heer Luit.- Kolonel Ilenkes Kommandant der schutterij, een prachtig gouden horologie- ketting uitgereikt tot een aandenkenterwijl Z. II. Ed. Gestr. daarbij in hartelijke bewoordingen zijn vele, gedurende 14 jaren aan het korps bewezene diensten herdacht, en hem verder eene gelukkige loopbaan toewenschte. Ook werd hem met eene zeer treffende toespraak door een der Heeren muziekan ten, namens zijne medebroeders eene fraaije zilveren tafelschel aangeboden, welk een en ander door den Heer Froschart op gepaste wijze werd beant woord. Deze bijeenkomst werd bijgewoond door vele leden der Stedelijke Regering, Heeren Officieren der schutterij en van het garnizoen, Studenten en vele andere genoodigden. Meldden wij in ons vorig nommer de benoeming van eene Commissie te Rotterdam, ter oprigting ecner sterrewacht, wij kunnen nu door vriendelijke inededeeling ook berigtendal eene dergelijke Commissie te Arnhem is opge treden, uit den boezem van het Natuurkundig Genootschap aldaar, bestaande uit de IlII. G. K. Timmerm II. J. Veldwijk en D1'. J. W. Iilink Sterk. Donderdag 11. 27 April hield hot Genootschap Mathesis Scientiarum Genitrix weder de jaarlijksche algemeene vergadering in de Stads-Gehoorzaal In tegenwoordigheid van eene Commissie uit de Regering bestaande uit de 1111. Graaf van I.imhurg Stirum en Librecht Lezwynen van den gecommit teerde uit de Leydsche Afdeeling der Nederlandsche Maatschappij ter bevorde ring van Nijverheid, den Ileer B. F. Krantzgaf de Voorzitter de Heer A. Monlagne Jz.een overzigt van hetgeen door het Bestuur gedurende het afgeloopen Genootschapsjaar was verrigt en ondervonden; waarna werd over gegaan tot uitreiking van prijshclooningen aan de volgende jongelingen, als: In de Rekenkundeaan S. van Danszig, J. J. Hoogeboom, L. J. Engels, 3. J. Verbrugge, IV. T. Schramade, H. Schol, B. J. R. Engelbregt, D. G. Leeinbrock, H. J. Labree, L. F. Schamper cn G. A. Dercksen. In de Wiskunde: aan S. A. de Graaf, L. BurgersdijkA. A. IIoos, J. YV. T. Bertrand en W. C. Mulder. In het Ilandteekenenaan II. Driessen, J. J. de Groot, A. A. Sloot, J. K. Schuurman Stekhoven, P. Schophuizcn, C. Fles, W. Bulleman, L. F. Monde, E. Valk, J. J. van der Linden, D. A. Sala, IV. Uitenhout en J. P. Meerburg In de Bouwkundige Rekenkundeaan II. de Vroede, J. Korenian en F. IV. van Rutte. In de Bouwkundige Teekenkundeaan J. P. Roozcndaal, J. C. Pauw P. KooremanA. van Dijk en J. P. Rietbergen. In de Datuur-Werktuig- en Dooraigtkundeaan A. II. R. Hooiberg, 3. van der Kaay, A. C. Uljee, K. Dubbeldam en J. van Lilh. In het Bundel-Ouderwijsaan M. II. V. Esser. De gewone zilveren medaille in het Teekenen naar Antieken in Pleister: aan A. P. Felix en bet accessit aan P. J. Mulder; die in de Bouwkundige Teekenkundeaan A. A. van Dommelen en het accessit aan A. M. Schreuder; terwijl buitengewone eereblijken werden verleend aan J. J. van Oerle voor de bestgekeurde houten wenteltrap en teekening, accessit aan W. J. Thyssen en aan J. P. Cornel issen voor de vervaardiging van een houten dakspanning en teekening, accessit aan J. F. Popp. De dankbetuigingen werden gedaan door L. Burgersdijk, D. A. Sala, J. P. RietbergenM. H. V. Esser en A. A. van Dommelen. e VoorziLtcr sloot de Vergadering met de beantwoording der vraag: wat voor deze inrigting van de toekomst te hopen en te vreezen was, waarbij op haar doel en strekking, op hare onmisbaarheid voor de behoefte van den te- genwoordigen tijd, op hare middelen en betrekkingen, op de ondersteuning en op de bescherming die zij geniet, als op zoovele waarborgen en voorwaar den tot haar voortdurend bestaan werd gewezen en daaruit tevens aanleiding genomen om het Genootschap beter te leeren kennen cn meer te doen waar- deeren als eene instelling, die de ondersteuning der Regering en de bescherming der Vorsten uit het Huis van Oranje waardig blijft. De Commissie over de Droogmaking van het Haarlemmermeer, verwit tigt, dat op Maandag den 15den Mei aanst.des middags ten 12 ure, aan liet locaal van het Ministerie van Binnenl. Zaken, zal worden overgegaan tot de aanbesteding in bet openbaar, van: 1°. het doen der noodige herstellingen, en het onderhouden van al de werken behoorende tot het drooggemaakte Haarlemmermeer, van den dag der goedkeuring van de besteding tot en met 30 April 1855; 2°. het verder af- en geheel opmaken van den weg, die, onder den naam van Veldweg, bijna voor den geheelen omtrek is of wordt aangelegd. De besteding geschiedt alleen bij inschrijving voor elk werk afzonderlijk. Nadere informatiën zijn te bekomen bij den Ingenieur J. A. Beyerinck alhier. De Staats-Courant bevat de volgende opgaven van de Nederl. Bank: Omloopende Bankbiljetten ƒ95,087,005.00. Saldo's van Rekeningen-Courant 20,455.410.38j. Munt en Munlmateriaal 102,609,351.52j. De Commissie ter regeling van het vierde Nederlandsche Taal- en Let terkundig Congres heeft bij eene circulaire aangekondigd, dat dit Congres, hetwelk in 1853 een jaar is uitgestelddit jaar zal gehouden worden te Utrecht, op Woensdag, Donderdag en Vrijdag, 20, 21 en 22 September. Tevens worden daarbij zij die eenig onderwerp willen behandelen of eenig voorstel of vraagpunt in beraadslaging brengenverzocht voor 1 Julij daarvan kennis te geven aan de Commissieterwijl liefhebbers van taal- en letter kunde uitgenoodigd wordende zittingen van het Congres bij te wonen. De Gemeenteraad van Woerden heeft besloten de kermis af te schaffen. Dit jaar zal geen kermis gehouden worden in de gemeenten Ileusdeii, Oudheusden, Elshout en Drunen; en te Gouderak, Ouden Nieuw Herkelingen is zij voor altijd afgeschaft. LI. Vrijdag waren te Alkmaar ter kaasmarkt aangevoerd 280 stapels kaas, wegende te zamen 54,302 Ned. ffi. De toestand van Ds. Molengraaff te Nijmegen neemt in beterschap toe. De Officier van Justitie heeft bekend doen maken, dat voor het aanbrengen van elk der lijken van Mev. Molengraaff van haar zoontje en van Mej. Drabbe ƒ150 premie zal worden uitbetaald. Het mogt dan ook den 29stcn April ge lukken den bak-en de achterwielen van het gezonken rijtuig boven water te krijgen en het daarin liggende lijk van de ongelukkige Mevrouw Molengraaff naar den oever te vervoeren, van waar hetzelve cenige oogenblikken later in een besloten rijtuig met de gierbrug overgebragt en vervolgens naar de woning van den lieer Molengraaff vervoerd werd. De Waaloevcr was letterlijk bezaaid met nieuwsgierigendie bet treurige fooneel met diepe verslagenheid aan schouwden. Het is te hopen, dat nu ook de lijken van hel zoontje en van Mej. Drabbe gevonden worden. Met de begrafenis van de twee opgcvischle lijken zal zoo lang mogelijk worden gewacht, om, indien het zijn kan, allen te gelijk aan den schoot der aarde toe te vertrouwen. Wij vernemen, dat te Meppel bij de plaats gehad hebbende uitbesteding van het telegraaf-kantoor de laagste inschrijver is geweest R. Rakker, voor de som van ƒ2284.95. AVij vernemen dat liet bouwen eencr kerk voor de Ilerv. gemeente te Haule (Friesland) is aangenomen door IL Rrouwer, te Joure, voor ƒ8,035. De opbrengst te 's Hertogenbosch van het aldaar gehouden concert ten behoeve der Prolcstanlschc Amalia-Bcvvaarscliool heeft ongcvcc^200 bedragen.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1