Volgens een telegrafisch berigt alhier ontvangen zijn de Russen den ♦plen April over den muur van Trajanus getrokken. Ook heeft Generaal Luders zijn hoofdkwartier gevestigd te Muratlar nabij Karas-su. DEAEMAS5KE1V. KOPENHAGEN, 27 April. Er wordt van hier gemeld, dat de krijgsgevangen verklaarde manschap der alhier opgebragle Russische schepen door den Brilschen Gezant op vrije voeten is gesteld, nadat de Russische Gezant zich horg had gesteld, dat die personen gedurende den tegenwoordigen oorlog niet in de zeedienst zouden worden gebezigd. R!I§LAND. Van Krajowa zijn 1000 wagens met oorlogsammnnitie naar Bucharest ge zonden. Het berigt, dat in vele dagbladen voorkomt van een bombardement van Odessa, wordt tot hiertoe niet bevestigd maar wel wordt berigt dat de vereenigde Fransch-Engelsche vloot den 21'tcn April aldaar voor de haven de ankers had geworpen. Ook ten opzigte van Silistria is niets zekers bekend. Op het eiland, waarop Kroonstadt is gelegen, is het laboratorium, al waar patronen worden vervaardigd, door onvoorzigtigheid in de lucht gespron gen, waardoor 60 inenschen zijn omgekomen. Ofschoon dit laboratorium bijna eene halve mijl van de stad gelegen was, zijn alle glazen ruiten gesprongen, en de verschrikkelijk knal veroorzaakte in Kroonstadt eene algemeene ontsteltenis. TURKÏE. KONSTANT1NOPEL 18 April. Van hier is onder dagteekening van den 13dcn dezer aan de Indép. Beige het volgende geschreven: De Fransche en de Engelsche vlootvoogden hebben, zoodra zij de tijding ontvangen hadden, dat hunne Regeringen den oorlog aan Rusland hadden verklaard, een Engelsch stoomfregat de Fury, naar Odessa gezonden om de aldaar gevestigde Consuls van Frankrijk en Engeland af te halen. Het schip heesch in de nabijheid der haven van Odessa de parlemen taire vlag, doch het werd door de landbatterijen en door eene Russische korvet met eenige kanonschoten begroet, die het zoo goed beantwoordde, dat het Russische schip op het strand liep ten einde niet te worden in den grond geboord. De Fury keerde daarop terug en deed aan de Admiraals verslag van het voorgevallene; deze zonden vervolgens, den 1 iden dezer, eene divisie van 12 linieschepen en fregatten naar Odessa. De beide Consuls waren in- tusschen reeds den 10dcn in den Bosporus aangekomen; men had ze eenige dagen vóór de aankomst der Fury van Odessa doen vertrekken op een han delsvaartuig. Dit laatste berigt ook de Fransche Moniteur. Het besluit der Porte om alle onderdanen van Griekenland van haar grond gebied te verwijderen, is door haar in de toepassing veel verzacht. Tevens blijft de politie zeer waakzaamzoo heeft zij in de laatste dagen een groot aantal herbergen en winkels doen sluiten, die door Grieken gehouden werden en als 't ware clubs waren gewordenwaarin eene zeer vijandige taal tegen de Turksche Regering werd gevoerd. De openbare orde, die ernstig scheen te worden bedreigdis dan ook tol nog toe niet gestoord. Redschid-Pacha is geheel hersteld en heeft reeds weder verscheidene bijeenkomsten gehad met de Gezanten van Frankrijk en Engeland. Er zijn te Koristantinopel paleizen ingeruimd om deu Hertog van Cam bridge en Prins Napoleon te ontvangen. De Generaal Bosquet is den 10llcn te Varna aangekomen, en bragt voor de Admiraals het bevel over om onmiddellijk de vijandelijkheden te begin nen. Bij deze gelegenheid werd er feest gevierd op de vloten en waren alie Fransche en Engelsche schepen verlicht. Den 15den dezer was reeds een gedeelte der te Gallipoli gelande En gelsche en Fransche troepen van daar opgebroken en naar Adrianopel getrok ken alwaar vooreerst het hoofdkwartier der Fransche en Engelsche expeditie scheen te zullen worden gevestigd. De berigten uit Gallipoli, alwaar volgens den Moniteur reeds 18,000 man Fransche troepen ontscheept waren, melden, dat het expeditie-leger al daar geenzins alles in gereedheid had gevondenwat voor deszelfs verblijf noodig was. De troepen schijnen echter niet lang aldaar te zullen blijven. Reeds den 15den waren zij begonnen op te rukken in de rigting van den Donau. De Russen trekken van Kalafat terug en ontruimen Klein-Wallachje, om zoodoende niet met de Oostenrijksche troepen in aanraking te komen. CRIEKENLASr». Er zijn in de golf van Corinlhe Fransche oorlogsschepen verschenen, die het uitloopen van alle verdachte schepen en verderen toevoer van oorlogsbe hoeften langs dien weg aan de opstandelingen in Epirus beletten. De En gelsche Gezant hadnaar verzekerd werdde Grieksche Regering bedreigd met eene blokkade van alle Grieksche havens, ingeval het geene afdoende maatregelen nam tegen de werkdadige deelneming harer onderdanen aan den opstand in Epirus en Thessalie. De opstand maakt dan ook geene vorderingenmaar begint zich in zijn waren aard te vertoonen. Tegen Grivas gaan klagten op van de zijde der Christenenwier bevrijder hij wil heetcn en wie hij tot nog toe alleen plunderlooneelen en brandstichting heeft aangebragt. De bevol king van Suli heeft besloten aan verscheiden Grieksche aanvoerders den toe gang tot haar grondgebied te ontzeggen en met name aan Grivas. Aan de J urksche troepen heeft slechts flaauwen tegenstand geboden. Na Mes- sovo in brand gestoken te hebben, is hij teruggetrokken naar den Acheloüs in de rigting van Radowitzi. Messovo was onlangs nog de bloeijendste stad van Epirus na Janina en Berat; men ziet er thans niets meer dan puinhoopen cn eene tot armoede gebragte bevolking; er staan nog maar een honderdtal huizen overeind. Men zegt dat de Consuls van Frankrijk, Engeland en Oostenrijk gezamen lijk eene circulaire vol wijzen raad aan de Grieksche bevolking van Epirus gerigt hebben, en dat hunne raadgevingen allerwege de gelukkigste uilwer king hebben gehad. Buitendien werkt het gedrag van Grivas de Turksche overheden in de handwant een door zulke lieden gepredikte kruistogt zal wel niet veel volgelingen vinden. ISTPAOS RERIGTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te welen: dat, naar aanleiding van een besluit van Gedeputeerde Stalen van Zuidholland van den 12den dezer maand n°. 12, waarhij op voordragt van Burgemeester en AVethouders van Vlaardingen, vergunning is verleend om tusschen den Isten Mei en den 1st™ Julij aanstaande eene Collecte aan de huizen der inge zetenen in al de Gemeenten dezer Provincie te doen, ten behoeve van de nagelatene betrekkingen der bemanningen van de uit Vlaardingen ter beug- visscherij uitgeruste schepen Hollands Koning en Vrouwe Petronella toebehoorende aan de reeders A. Hoogendijk en J. H. Niermeyer, welke schepen met hunne bemanningen in een der laatste stormen op de Noordzee een prooi der golven zijn geworden, waardoor veertien vrouwen hunne eclit- genootennegenenveertig kinderen hunne vaders en zes weduwen hare zonen hebben verloren dat deze Collecte binnen deze Gemeente langs de huizen zal worden gehouden op Maandag en Dingsdag den lstcn en 2dcn Mei dezes jaarsaanvangende des morgens ten 9 ure, bij geslolene bussen, door daartoe gekwalificeerde personen. Burgemeester en AVethouders mogen vertrouwen dat, hoe dikwijls ook offers van de openbare liefdadigheid worden gevraagd, ook in deze omstan digheid die hoofddeugd van Leyden's ingezetenen op nieuw blijken van haar bestaan zal geven, op dat door de inzameling van ruime bijdragen in den nood van bovengemelde negenenzestig weduwen en weezen kunnen worden voorzien. Burgemeester en Wethouders voornoemd VAN LIMBURG STIRUM. Lemen 27 April 1854. De Secretaris v. PUTTKAMMER. BURGEMEESTER en AVETHOUDERS van LEYDEN doen te weten dat door den Gemeenteraad is besloten den tijd tot het houden der Jaarmarkt, welke thans invalt op Hemelvaartsdag en eindigt Zaturdag voor Pinksteren, te veranderen en het houden daarvan te bepalen op de laatste volle week in de maand Julij en wel aanvangende des Maandags morgens van die week en eindigende des Zaturdags avonds, en alzoo dit jaar van den 24steD Julij tot den 29stcn daaraanvolgende, welk besluit door Gedeputeerde Staten van Zuidholland is goedgekeurd. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester VAN LIMBURG STIRUM. Leyden, 13 April 1854.De Secretaris v. PUTTKAMMER. KERKNIEUWS. Z. M. heeft goedgekeurd het door den Kerkeraad der Ilerv. gemeente te Polsbroek, uitgebragtc beroep op II. J. P. van der Linden, Candidaat. Op de nominatie naar Edam was ook, behalve de in ons vorig nommer gemelde Predikantengeplaatst DD. van Anrooy, te Briels Nieuwland; Romeny, te Hall is met het lot afgevallen. GRONINGEN, 26 April. Heden is uit het bevorens gemelde l.waaltal Pre dikanten opgemaakt het navolgende zes- en drietal, als: Zestal DD. van Ber- kum, teStiens; Uden Masman Jr.te Mcppel; Moltzer, teAVaalwijk; Marissen van Loon, te Kampen; de Keyser, te Arnhem; en van Campen, Th. Dr., te Opperdoes. Drietal: Moltzer, van Berkum cn Masman. AKABEMIE-IVIEUWS. PROMOTIE AAN DE LEYDSCHE IIOOGESCHOOL. Den 28sten April de lleer C. J. van Bell, van Rotterdam, in de Regten, met Theses. De lieer v. Bell heeft zijne Theses doen vergezeld gaan van eene Akademische proeveDe Raad van State ende beslissing van de administratieve geschillen. Bij Ds. TICIILER nog met dankzegging ontvangen voor de Vrouw van den Letterkundige met zeven Kinderen: van N. N. 4. Bij Ds. INCKEL nog met dankzegging ingekomen voor de vier AVeezen van -f- Coup. ƒ1.98 en van 11. ƒ2. AÖVEKTENTIEN. Ondertrouwd Leyden, 28 April 1854. Eenige Kennisgeving. AV. F. van POELGEEST, AVedr. van G. van steenis, met M. PRINS. AVede J. A. AVysman. Met innigen dank voor alle bewijzen van welwillendheid gedurende de vele jaren, maar vooral in de laatste dagen van mijn verblijf alhier in Leyden ondervonden, en ook gebleken door de ruime deelneming van mijne geëerde Sladgenooten en de belangeloozc medewerking van Liefhebbers en Meesters bij mijn Afscheids-Concert op den 25stl!n jl.neem ik langs dezen weg, ook namens mijne Dochter, hartelijk afscheid van alle onze Begunstigers, Leer lingen, Arrienden en Kunstbroeders. Moge het hun allen in alle opzigten wèl gaan, en, gelijk wij de verzekering geven dat wij hen nimmer zullen vergetenzoo ook voor ons eene plaats iu hun toegenegen aandenken be waard blijven. Leyden, 29 April 1854. P. J. H. FROSCIIHART. Degenen die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan den Boedel van wijlen Mejufvrouw SARA van GENT, Weduwe van Cbdistiaan Verbeek, gewoond hebbende en overleden te Leydenaen 315ten Maart 1854, gelieven daarvan Opgave of Betaling te doen voor den 15de" Mei eerst komende, ten Kantore van den Notaris ROSKES, te Leyden.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 3