steeds door het reizend publiek gezocht, en zijn in eenen goeden staat. Met de schuiten tusschen deze gemeente en Haarlem werden dit jaar 7570 pas sagiers vervoerd. In Augustus werd met de eerste stoomboot, genaamd: de Volharding eene proefvaart gehoudenen sedert vaart deze boot geregeld tusschen deze stad en Amsterdam. Tot lid der Tweede Kamer voor Eindhoven, is gekozen de Heer J. F. van der HeydeNotaris te Strijp (oud lid der Kamer). Na den gekozene had de meeste stemmen de Heer Mr. A. A. J. Meylink, Advocaat te 's Ilage. Te Boskoop zal volgens bekendmaking van Burg. en Wetli., de kermis aanvangen den laatsten Maandag en Junij, om Woensdag daaraanvolgende te eindigen. Uit Zutphen wordt gemeld, dat II. M. de Koningin-Moeder aan den Heer Georges te Koermond, vervaardiger van het standbeeld van wijlen Z. M. Wil lem IIeen prachtig zilveren gedreven bokaal heeft geschonkenvergezeld van een schrijven, waarin H. M. tevredenheid wordt te kennen gegeven. Aangaande M. II. Hartog (zie onze vorige nos.) wordt nog medegedeeld, dat zijn schoonvader J. Hartog Machielse, Koopman te Waalwijk met de HH. Th. de Cock en Comp. te Antwerpen eene schikking heeft getroffenom trent het nadeel hun berokkend door de handelingen van zijr.cn schoonzoon. Uit Zalt-Bommel wordt gemeld, eenige dagen geleden werd te Kerkwijk bruiloft gehouden. Onder de genoodigden bevond zich zekere C. v. R., al daar woonachtig, oud 26 jaren, die bij deze gelegenheid, in gebruik van sterken drank op aansporing, zich zoodanig te buiten ging, dat hij des avonds geheel bewusteloos naar zijne woning werd gebragt en den volgenden Maan dag reeds is overleden. Uit Meppel wordt geschreven, dat in de omstreken veel rundvee wordt opgekocht en bijna dagelijks groote schepen met runderen naar Holland wor den vervoerd. Onder die welke naar Amsterdam vervoerd zijn bevonden zich 4 vijfjarige ossen, die ieder een gewigt hadden van plus minus 1000 a 1500 Ned. en eene waarde bezaten van ƒ350 a 400. 'sGRAVENHAGE, 29 April. Bij Kon. besluit van den 26sten dezer, is tot Ontvanger te Putte c. a. benoemd de Heer W. G. Pastoors, thans te Ossendrecht c. a. Bij Kon. besluit van den 27stcn dezer, is aan den Heer A. F. Hart- sinck, Controleur der directe belastingen te Amsterdam, op verzoek eervol ontslag met aanspraak op pensioen verleend. Het heeft II. M. de Koningin behaagd aan den Heer S. J. van den Bergh een prachtigcn juweelen ring te doen toekomen. Het heeft H. M. behaagd de aanzienlijke gift van ƒ100 te schenken ten behoeve der huisgezinnen van de beide verongelukte Scheveningsche vis- schers C. de Jager en R. van Bueren. Van een R. K. Priester te Amsterdam is ten behoeve van 's Rijks schat kist, bij het Departement van Finantien een bankbiljet van 25 ontvangen. Nog is bij het Depart, van Finantien van M. postmerk Maarssen, ontvan gen, ten behoeve van de schatkist 2.75£. De Commissie van wege de Synode der Ned. Herv. kerk tot de nieuwe bijbelvertaling, heeft Woensdag hare werkzaamheden geëindigd, en is door haar het noodige voorbereidom dit gewigtige werknaar den wensch der Synode, te doen voortgaan. Eergisteren heeft de algemeene Synodale Commissie der Nederl. Herv. kerk bare gewone voorjaarszitting geopend. Op het landgoed van Z. M., Bronbeek, te Arnhem, wordt ijverig ge arbeid aan het leggen der fondamenten voor twee vleugels aan het woonhuis. Het ameublement voor de vertrekken zal worden vervaardigd door twee schrijnwerkers aldaar, welke de tentoonstelling van nijverheid in 1852 door hun fraai werk hebben opgeluisterd. Nadat de Eerste Kamer Vrijdag besloten had, heden zitting te houden, in welke zitting de wetsontwerpen tot opheffing der paardenposterijdie op bet muntwezen in Ned. Indie en die tot vergoeding van rente aan den spoor weg-maatschappij waren ingekomenis de eerste na beraadslaging met alge meene stemmen aangenomen. Telegrafisch Berigt van 4 uur. Eerste Kamer, Rijnspoorweg met algemeene stemmen aangenomen, Indisch Muntwezen ook aangenomen, eerste ontwerp met 24 tegen 8, en het tweede met 29 tegen 3 stemmen. Daarna is de vergadering uiteengegaan. ROTTERDAM, 28 April. Wij vernemen met genoegen dat, in navolging van hetgeen bereids in verschillende andere steden geschied is, zich ook hier eene Commissie gevormd heeft ten einde gelden te verzamelen tot oprigting eener sterrewachl te Leyden. Die Commissie beslaat uit de Heeren A. van Ryckevorsel Ilz.President der Kamer van Koophandel; de Heeren Wethouders D. Blankenheym en Mr. A. T. Prins; Mr. A. Hoynck van Papendrecht, lid der Arr.-Regtbankde Direc teuren van het Bataafsch genootschap Dr. K. M. Giltay en Dr. P. van Galen Lector in de Wiskunde, en Mr. J. C. Reepmaker, Secretaris der Kamer van Koophandel. RottCour.) NIJMEGEN, 26 April. Gisteren avond omstreeks 11 ure trof eene achtenswaardige familie uit deze stad eene allerontzettendsle ramp. De Heer Molengraaff, rustend Predikant van Tilburg, door zijn gezin, bestaande uit zijne echtgenoote, Vrouwe W. A. Lose- caat Vermeer, en 2 kinderen, een zoontje van 12 en een dochtertje oud 14 jaren, met hunne gouvernante, Mejufvr. J. C. Drabbe, te Arnhem, alwaar hij per laatsten spoortrein van Amsterdam verwacht werd, afgehaald en met hetzelve in eene vigilante terogkeerendewaren zij het vak van de Gierbrug aan de stadsche zijde overgeredentoen de buikriem van het paard en de aanspan- rietnen braken en het rijtuig achterwaarts in den diepen stroom nederstortte en verdween. Alleen de Heer M., die het portier had verbrijzeld, is gered, doch de overige zijn jammerlijk verdronken. Heden werd het lijk van het doch tertje opgeviseht. De lijken van de 3 overigen zijn nog niet gevonden. De Heer M. verkeert niet buiten gevaar. Het ongeluk wilde dat de Gierbrug weder was losgemaakt, ten einde de nachtdiligence van de Lentsche zijde aan te voeren, op het oogenblik, dat het rijtuig nog niet op den vlakken grond was. De voerman is er nog afgesprongen. BUITE1VLA1VDSCHE BERIGTEN. KSCSKliAA'S». LONDEN, 28 April. Het ontslag van den Ridder Bunsen is aangenomen, en in zijne plaats de Heer von Bernstorff, thans vertegenwoordiger van Pruissen bij het Hof der Beide Siciliën, tot Gezant alhier benoemd. Er zijn wederom alhier 27 en te Liverpool 5 Ned. schepen naar Aus tralië beladen. In de Engelsche havens zijn opgebragt de Russische bark Vestade brik Nadescha en de Aina. Hoewel de Nadescha de Deensche en de Aina de Zweedscbe vlag voerde, werd het bedrog ontdekt en de schepen zonder we derstand in beslag genomen. Een arbeider te Caleraine vond eenige dagen geleden bij bet uitbagge ren van eene sloot, eene vaas, die niet minder dan 1937 Romeinsche zilve ren muntstukken en 341 stukken ongemunt zilver bevatte. De munten zijn alle ongeschonden, en het zeldzaamste is dat geen twee daarvan hetzelfde opschrift dragen. F BA W14 RIJK. PARIJS, 27 April. Alhier is berigt ontvangen dat te Villefranche nabij Nizza (Sardinië) twee Napolitaansche stoomschepen de Sicilio en de Ercolano tegen elkander hebben gestooten, laatstgenoemde bodem is gezonken; 33 personen hebben het leven hierbij verloren, doch de overige 35 zijn gered. Te Clery bij Peronne zijn 16 huizen met al wat zij bevatten door brand vernieldeene groote hoeveelheid vee is daarbij omgekomen. Eene vrouw van 72 jaren heeft het leven verloren; de schade wordt op 89,000fr. begroot. Men schrijft het ongeval aan kwaadwilligheid toe. IPAIJE. MADRID, 21 April. De Gezant der Vereenigde Staten heeft eene geldelijke schadevergoeding gevraagd van niet minder dan 300,000 dollars en verder de afzetting van den Kapitein-Generaal van Cuba en van eenige andere liooge ambtenaren aldaar, wegens bet vroeger vermelde in beslag nemen van de Black Warrior. Deze eisch was, naar gemeld wordt, in zeer nadrukkelijke en zelfs harde be woordingen vervat. Het Kabinet heeft, volgens die berigten, in niet minder nadrukkelijke bewoordingen geantwoord, en geweigerd dezen of eenigen an deren eisch in overweging te nemen, zoolang het de, van de Cubasche Over heden gevraagde, opgaven niet zou hebben ontvangen. De Gazeta bevat een besluit van groot gewigt. Voortaan zullen de reizigers geheel Spanje kunnen doortrekken, zonder dat hunne goederen aan een onderzoek zijn onderworpen. Dit decreet en een ander betreffende de passen zullen voorzeker allen die door Spanje reizen welkom zijn. Veilig- heidskaarten zullen de passen vervangen. OOSTENRIJK. WEENEN, 26 April. LI. Zaturdag zijn de Prinses en hare bloedverwanten op de prachtig ver sierde stoomboot Franz Joseph alhier aangekomen. Zij werd opgewacht door den Keizer, benevens zijne ouders en broeders, den Aartsbisschop, de Stad houder van Neder-Oostenrijkde Burgemeester en eenige leden van den ge meenteraad. Eene onafzienbare menigte bedekte de Donau-oevers en de heuvelen, en een eindeloos jubel ging op, toen de Keizer, zoodra de boot stil lag, op het dek ijlde en ten aanzien van millioenen zijne bruid hartelijk in de armen drukte. De Keizer geleidde zijne bruid gearmd naar den oever. Zij was gekleed in rooskleurig satijn, waarover een wit cachemieren mantilje, en droeg een rood satijnen hoed met witten sluijer. In een open rijtuig reed zij met de Aartshertogin Sophia (hare schoonmoeder)de Keizer met Hertog Max, de Hertogin Louise met Aartshertog Frans Karei naar Schönbrunn. Aldaar waren al de overige leden der familie bijeen en had er groot hof- gala-diner plaats. De vermelding der door den Keizer verleende decoratiën beslaat vijftien kolommen van de Wiener Zeitung. Aan het hoofd der benoemden staat Graaf Radetzky, die de insigniën van Grootkruis van de Sint Stefanus-Orde met brillanten heeft gekregen. Aan Graaf Buol-Schauenstein is het Groot kruis der Leopoldsorde verleend. Baron Jellachich is tot den Gravenstand verheven. De Heer von Hubner, Gezant te Parijs, is tot Ridder van de Orde der IJzeren Kroon, eerste klasse, benoemd. De Geestelijkheid vooral is rijk bedacht. De onder den naam van Coeur d'Ange, alhier als eene onvermoeide weldoenster bekende Maria Hedwig Bretschneider, is zonder erfgenamen na te laten, den 18den Maart overleden. Het is thans bekend geworden, dat zij haar geheele vermogen van omstreeks 150.000 fl. aan tien gestichten van weldadigheid gemaakt heeft.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2