BtHTEMiANDSCHE BEiUGTES. KlVCELiW». LONDEN, 24 April. De Times meldt dat de Pruissische Gezant te Londen Ridder Bunsen ten gevolge van de pogingen ter zijner verwijdering te Berlijn aangewend, zijn ontslag aan den Koning aangeboden en gevraagd heeft van de vervulling van pligten ontslagen te worden, welke hij niet meer bestaanbaar achtte met zijne staatkundige gevoelens, noch met het innige hondgenootschap tussclien Pruissen en Engeland. Men gelooft dat zijn ingediend ontslag voorloopig zal aangenomen worden. Als eventuele opvolger wordt genoemd Bernstorf gevoi- magtigde bij het Hof te Napels. Ten aanzien van de Engelsclie Oostzee vloot verneemt men, dat de Admiraal Napier den 16Jen zijne vloot in drie divisiën had gestationneerd de eerste op de Russische kustvan Polangen tot aan den ingang der golf van Lijfland; de tweede, in de golf zelve, in het gezigt van Riga, en de derde eindelijk hij den ingang der golf van Finland als observatie-divisie nabij Sweaborg. In een brief uit Hamburg wordt de waarde der door de Engelsche kruisers tot op den li)11611 genomen Russische schepen geschat op 60,000 720,000). RELRIE, BRUSSEL, 25 April. Den 3den Mei zal de Koning en het Koninklijk gezin de Stad Mecbelen met een bezoek vereeren. Ook zal de Koning Bergen in Henegouwen (Mons) bezoeken, en gedurende 's Konings verblijf aldaar, zal Keizer Napoleon eenige hooge personaadjen van zijn hof derwaarts zenden, om Koning Leopold in 's Keizers naam te begroeten. Een van de oudste overblijfselen uit vroegeren tijd, welke Belgie bezat, is dezer dagen verdwenen. De laatste toren van het sterke kasteel, hetwelk Pepyn de kleine in het jaar 743 bij Herstal had doen bouwen, welke tot dusver den tijd getrotseerd had, is voor eenige dagen afgebroken. De eerste steen van de kerkdie men te Laeken ter nagedachtenis van H. M. Koningin Maria Louisa zal stichten, zal den lsten Mei worden gelegd. De Kardinaal, Aartsbisschop van Mechelen zal den steen en de plaats der kerk wijden. Na den afloop dezer godsdienstige plegtigheid, zal de steen door den Minister van Justitie en door dien van Binnenl. Zaken worden gelegd. De inwijding van de Kerk na hare voltooijing zal met nationale plegtigheid geschieden. FRAÜSHRfJH. PARIJS, 25 April. De Prins Lucien Bonaparte is door den Pans ten gehoore ontvangen. De H. Vader heeft zich langen tijd zeer minzaam met hem onderhouden. Er is berigt dat Prins Napoleon den 20sten dezer van Malta verder naar Konstantinopel is gereisd. De Gemeenteraad van Parijs heeft besloten de herstelling van de brug van Austerlitz in steen. De kosten zullen voor de helft door den staat, en voor de helft door de stad Parijs worden gedragen. De invoer van slagtvee is in Frankrijk zeer toegenomen. In Jan. en Feb. van dit jaar werd ingevoerd 39,040 stuks. In dezelfde maanden van het vorige jaar slechts 13,485 stuks. In de afgeloopen week zijn op de voornaamste graanmarkten de prijzen over het algemeen gedaald. Men vertrouwt meer en meer dat het tekort der graanproductie door den aanvoer van buitenlandsch graan zoo ver aange vuld is, dat de voorraad tol aan den volgenden oogst kan strekken; en de weersgesteldheid wekte geen ernstige bezorgdheid voor den slaat der veld gewassen. In een artikel over den waarschijnlijken loop van den oorlog tegen Rus land, zegt het ministeriele Parijssohe blad le Pays: »Te land kan men Rusland geene ernstige wonden toebrengen. Eene zee mogendheid le worden, dat is het groote doel van Iluslands staatkunde sedert Peter den Groote: dat doel te verijdelen moet ons streven in den tegenwoor- digen oorlog zijn; en uit de uitbreiding, die Frankrijk en Engeland in den laatsten tijd aan hunne zeemagt gegeven hebben, blijkt dat zij hunne roe ping in dit opzigt begrijpen. Heeft Rusland zijne vloten, havens en arsenalen eens verloren, dan is het eensslags meer dan eene eeuw achteruit gezet, en dan zal Europa in lang niet meer voor Ruslands streven naar magtsvergroo- ting behoeven te vreezen." In de steengroeven van Vitry zijn door eene aardstorting vijf arbeiders bedolven. Men heeft alle hoop op hun behoud verloren. De oorlogsstoomboot Cariman is op de Afrikaansche kust vergaan. SPANJE. MADRID, 21 April. Men zou eerstdaags een aanvang maken met de toebereidselen voor de dienst van den eleclrieken telegraaf van de hoofdstad naar de Fransche gren zen. Deze lijn, welke van hier zal uitgaan, zal loopen over Gradalajara, Sarragossa, 'J'udcla, Pampeluna en Irun. Reeds waren de werkzaamheden aangevangen aan het hotel van het Ministerie van Binnenl. Zakenvan daar zullen de draden tot buiten de barrière van Alcala over de daken der huizen loopen. De werkzaamheden zullen met den meesten ijver worden voortgezet. PRUIS 8El». Het huwelijk van Prinses Louise, dochter van Prins Karei van Pruissen, met den Prins van Hessen Philippsthal Barchfeld, zal in den maand Julij worden voltrokken. Te Clausthal, in Hanover, zijn door een brand den 18den dezer 101 huizen in de asch gelegd. ZWEDES, Bij den Rijksdag is den 13den April van Regeringswege eene wet voorge dragen tot het aannemen van het tiendeelig stelsel bij 's lands munten, ma ten en gewigten. De voordragt is, naar gemeld wordt, met algemeenen bijval ontvangen. In de omstreken van Upsal in Zweden is den 12lien door een windhoos groote schade aangcrigt. Drie en dertig huizen zijn omver geworpen; tot dusver zijn elf lijken onder de puinhoopen weggehaald. 00§TENR lal 21. AVEENEN, 24 April. Deze stad heeft een buitengewoon feestelijk en bedrijvig voorkomen. Het aantal vreemdelingenwelke herwaarts stroomen bij gelegenheid van de huwelijksplegtigheid des Keizers, neemt elk oogenblik toe en reeds gisteren begrootte men dit getal op ruim 40,000. Onder de aangekomene vreemde lingen zijn vele vorstelijke personen, als de Hertog Frans V van Modena, de Groothertog van Toskane, enz. Ook het aantal aangekomen hooge geeste lijken bedroeg gisteren reeds 18 bisschoppen. De W. Zlg. bevat een Keizerlijk schrijven aan den Minister Bach waarbij 200,000 fl. aan de behoeftigen worden verleend. Deze som zal over de verschillenden kroonlanden verdeeld worden. Tyrol en de stad AVeenen ontvangen 50,000 fl.Galicie 25,000 fl.Dalmatie 15,000 fl., enz. De Regering alhier heeft den uitvoer van eene groote menigte scheeps- ankers, ten laste van Rusland gekocht, verhinderd. Berigten van Triest per maal ontvangen melden dat de Chinesche op standelingen op 70 mijlen van Peking zijn. ORIEHENLAN». Van Prevesa wordt van den 13dc" dezer gemeld: De stad is rustig. Alhier is de tijding ontvangen, dat de stad Aria (het oude Elatria) met 10,000 inwonersdoor de Griekscbe opstandelingen geheel vernield is. De citadel Aria benevens de bergvesting Suli verdedigen zich nog hardnekkig. Een leger van 15,000 opstandelingen heeft alle gemeenschap met de stad Janina afgesloten. De opstand maakt snelle vorderingen in Epirus. RUS li AN Bij Ukase van Keizer Nikolaas wordt de organisatie bevolen van eene bij zondere zeemagt, alleen uit vrijwilligers bestaande en uitsluitend tot de verdediging der Finsche kust bestemd. Voor 20 Mei moet die organisatie zijn tot stand gebragt; al de afgedankte zeelieden zullen aangezocht worden om op nieuw dienst te nemen. De vestingen Reval en Dunamunde in de Oostzeealsmede Nowodwinsk in de AVitte zee, die reeds in staat van oorlog verkeerden, zijn thans bij een bevel des Keizers in slaat van beleg gesteld. De Gouverneur der vesting Riga is gemagtigd om haar naar den eisch der omstandigheden in staat van oorlog of zelfs in staat van beleg te stellen. De cholera schijnt te Petersburg nog niet veel te verminderener worden nog dagelijks bulletins uitgegeven. Als eene bijzonderheid wordt berigt, dat den 13d<™ dezer, na reeds aan gename lentedagen te hebben gehad, Moldavië door den sterksten sneeuwval van den gcheelen winter is bezocht geworden. De sneeuw ligt bijna anderhalve voet hoog op de straat, en de daken der huizen zijn met lange ijskegels versierd. Strekt zich deze koude en sneeuw tot in de Donau-streken uitdan zullen de legers er niet weinig belemmeringen door ondervinden. TURKTE. Berigten van Konstantinopel van den 17dcn April melden het volgende: De Fransche en Schotscbe regementen zijn naar Adrianopel opgerukt. Lord Redcliffe heeft op al de hoeken der straten de oorlogsverklaring doen aan plakken. De Bazar van Volo is door Egyptenaren geplunderd. De wijk der Joden te Salonica is in brand gestoken. Egypte zal op den lsten Mei door de Grie ken worden ontruimd. BERE GTENT BURGEMEESTER en AVETHOUDERS van LEYDEN doen te welen: dat, naar aanleiding van een besluit van Gedeputeerde Staten van Zuidholland van den 12den dezer maand n°. 12, waarbij op voordragt van Burgemeester en AVethouders van Vlaardingcnvergunning is verleend om tusschen den lsten Mei en ,]en lsten Juflj aanstaande eene Collecte aan de huizen der inge zetenen in al de Gemeenten dezer Provincie le doenten behoeve van de nagelalene betrekkingen der bemanningen van de uit A'laardingen ter beug- visscherij uitgeruste schepen Hollands Koning en Vrouwe Petronella toebehoorende aan de reeders A. Hoogendijk en J. II. Niermeyer, welke schepen met hunne bemanningen in een der laatste stormen op de Noordzee een prooi der golven zijn gewordenwaardoor veertien vrouwen hunne echt- genoolennegenenveertig kinderen hunne vaders en zes weduwen hare zonen hebben verloren dat deze Collecte binnen deze Gemeente langs de huizen zal worden gehouden op Maandag en Dingsdag den 1st™ en oden Mei dezes jaarsaanvangende des morgens ten 9 ure, bij geslolene bussen, door daartoe gekwalificeerde personen. Burgemeester en AVethouders mogen vertrouwen dat, hoe dikwijls ook offers van de openbare liefdadigheid worden gevraagd, ook in deze omstan digheid die hoofddeugd van Leyden's ingezetenenop nieuw blijken van haar hestaan zal gevenop dat door de inzameling van ruime bijdragen in den nood van bovengemelde negenenzestig weduwen en weczen kunnen worden voorzien. Burgemeester en AVethouders voornoemd VAN LIMBURG STIRUM. De Secretaris v. PUTTKAMMER.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2