LEYDSCHE COURANT. 1854. VRIJDAG, 2S APRIL. fa De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaterdag Avond. (|ZEG£ N°. De Prijs der Courant is f IS in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BIMENLANDSCfIE BERIGTEN. LEYDEN, 27 April. Zaturdag aanst. zal het 3(,c hatt. van het reg. grenadiers en jagers, onder hevel van den Majoor Dumoulin, alhier uit 's Gravenhage aankomen, en al daar vervangen worden door het thans te Delft liggende lste batt. grenadiers, onder bevel van den Majoor Simons. Door de Nederl. Handelmaatschappij zijn bevracht 37 schepen, als: 2G voor Amsterdam8 voor Rotterdam2 voor Dordrecht en 1 voor Schiedam. Den 21sten dezer is te Bleiswijk de eerste steen gelegd van de aldaar te bouwen R. K. kerk. Men weet dat door de zorg van wijlen den Wel-Ew. lieer A. Bruis, in leven Pastoor van den Bergschenhoek voor de kerk de noodige middelen zijn verstrekt, terwijl die voor de pastorie door den Wel-Ew. Heer G. W. Schuyt, zijn aangewezen. De steenlegging had plaats door den jongen Heer A. van Gastel, van Rotterdam, in tegenwoordigheid van de Heeren Geestelijken uit den omtrek, en van de Commissie belast rnet de uitvoering van den uitersten wil. Maurits Hartog (zie ons vorig nommer) heeft volgens berigt van den Officier van Justitie te Amsterdam, zich daar ter stede opgehouden van 23 tot 27 Maart. Hij heeft gelogeerd in het Haasje, op het Damrak, heeft op 24 Maart zijn paspoort bij de politie doen viseren voor Londen, op 25 Maart wissels bij de Nederl. Bank gedisconteerd en is den 27sten Maart naar Rotter dam afgereisd. Van den gepleegden diefstal was aan gemelden Officier van Justitie op 30 Maart uit Antwerpen berigt gezondenwaarvan het bedrag toen op ƒ50,000 werd bepaald. Waarschijnlijk bevindt zich de gesignaleerde nog in Nederland. In de Leeuw. C. leest men Men berigt uit Dokkum dat op heden door ecnen onbekenden geverde belangrijke som van 2,000 is geschonken waarvan 1,000 moet strekken ten voordeele der diaconie-kas, en wel tot een fonds voor buitengewone bedeelingen aan brave en behoeftige ledematen dezer gemeente, en de andere 1,000 ten voordeele der kerkvoogdij-beurs alhier. Dank zij dien edelen gever toegebragt, die nu reeds voor de vijfde maal beide administratien met zulk eene som verraste. Zijn voorbeeld vinde navolging. Als eene zeldzaamheid mag gemeld worden, dat te Maasbommel een oude man leeft, die thans bijna 102 jaren telt; hij is geboren te Gcmert den 10dcn October 1752. Deze man gaat nog eiken morgen naar de kerk cn heeft volstrekt geene ligchaamsgebrekenhij heeft bijna altijd in eenen armoedigen staat geleefd. Voor 4 jaren oefende hij nog vlijtig het beroep van linnenwever uit. Zijn naam is Peter Weyenburg. Ten gevolge van den buitengewoon lagen waterstand zijn in de afge- loopen week door de visscherliedenin de buitengronden van Eijerland, een aantal wrakkenbenevens zware ankers en kettingen gevonden niet onwaar schijnlijk herkomstig van de vele schepen, op die noodlottige plaats in het laatst van het voorgaande jaar verbrijzeld. De Nederl. telegraafkantoren zijn thans mede langs de Belgische lijnen met het Oostenrijksche kantoor te Zara in verbinding gesteld. 's GRAVENHAGE, 27 April. Rij Kon. besluiten van den 17<!cn22stcn en 23sten dezer zijn Th. B. J. Bremmer, G. II. de Knokke van der Meulen en B. Ypma, als Notarissen te Schiedam, Oss cn Holwerd, eervol ontslagen, en benoemd te Oss, J. J. C, de Knokke van der Meulen en te Schiedam, II. II. Bremmer, beide Candi- daat-Notarissen. De Memorie van Toelichting bij het wets-ontwerp voor de stichting van een stoomgemaal ter ontlasting van Rijnlands boezem op den IJssel a ƒ200,000 bevat hier omtrent hoofdzakelijk het volgende Deze onderneming staat in verhand met de droogmaking van het Haarlem mermeer en moet dienen om de polders langs de Gouwe en van een gedeelte van Rijnland bezuiden den Rijn van den overlast van water te bevrijden. De Commissie achtte na onderzoek de stichting van een stoomgemaal op den IJssel eene hehoefte, doch was tevens van oordeel, dat die uitgaaf als buitengewoon moest worden beschouwd, waarop bij do raming der 8 millioen, voor de werken der droogmaking bestemdniet was gerekend. De Regering vercenigde zich met deze zienswijzeer werd tot de stichting van hel door haar noodig gekeurde stoomgemaal beslotenen het uitzigt daarop aan de betrokken polderbesturen cn het hoogheemraadschap geopend Het plan zal volgens berekening eene uitgave van hoogstens ƒ200,000 vorderen. Het onderscheidt zich door groote eenvoudigheid, gepaard aan be trekkelijk geringe kosten en de mogelijkheid van dadelijke uitvoering, zonder voorafgaande onteigening, behoudens medewerking van het gemeentebestuur van Gouda, dat, volgens de verzekering der Commissie, daarmede zeer is ingenomen. Het verstrekt het middel om, ingevolge de verpligting door Rijnland bij de overeenkomst in 1847 met de Haarlemmermeer-Commissie bedongen, bij zo- inerdroogte dat waterschap en den meerpolder uit den IJssel van versch water te voorzien. De mogelijkheid om een kanaal naar de Wierikken te openen, indien daartoe door het hoogheemraadschap van Rijnland, in het bijzonder be lang van dat waterschap, inogt woiden besloten, wordt er niet door afgesne den, noch hierdoor kostbaarder gemaakt. De landen langs de Gouwe zullen door de stichting van het stoomgemaal wel in de eerste plaats worden gebaat, maar hunne verligting zal ontegenzeggelijk tot die van den algemeenen boe zem bijdragen. De grondslagen, waarop het plan rust, zijn de volgende: 1°. dat de uit watering zal geschieden reglstreeks op den IJssel, zonder voorboezem; 2°. dat de wateropvoer niet hooger zal behoeven te zijn dan 1.20 el boven A. P.; 3°. dal de waterwerktuigen zullen zijn staande schepraderen, waarvan de middellijnen de lengte zullen hebben van 7.40 cl; 4°. dat het aantal schep raderen zal zijn 6, ter breedte ieder van 1.75 el, zich bewegende met eene snelheid van 100 el per minuut, gerekend in de zwaartepuntslijn van het ingedompelde gedeelte der schoep; 5°. dat de wateropvoerende en waterkee- rende werken tevens de geschiktheid bezitten om omgekeerd het rivierwater te kunnen in- en doorlaten, wanneer dit bij zomerdroogte mogt vereischt worden6<>. dat het stoomgemaal zal worden geslicht achter de Haanepraai- sluis in de Oostgrachl van Gouda. Heden morgen was er zitting van de Eerste Kamer. Men zou bepalen wanneer de beraadslagingen over de ingekomene ontwerpen zouden aanvangen. De Voorzitter stelde voor Zaturdag te 11 ure. De Heer de Bruin Vrijdag. De stemmen hierover stakende zal zulks in eene zitting van heden avond worden beslist. AMSTERDAM, 26 April. Naar wij vernemen zal Z. M. de Koning nog gedurende zijn verblijf in de hoofdstadverschillende openbare en particuliere inrigtingen met een bezoek vereerente weten: Vrijdag, de Rijks-Werf; de fabriek der Heeren Paul van Vlissingen en Dudok van Heel; de Kweekschool voor de Zeevaart en het Ma trozen Instituut. Zaturdag, eenige liefdadige inrigtingen en den Holl. Schouw burg. Zondag, Natura Arlis Magistra en den Hortus Botanicus. Vrijdag avond zal er op het paleis groote receptie zijn hij IIH. KK. HH. Prins cn Prinses Hendrik der Nederlanden, die, zoo als ons uit 's Graven hage wordt gemeldzich dien dag insgelijks naar de hoofdstad zullen hegeven. De Koninklijke familie zal, volgens uit 's 11 age ontvangen berigt, Maandag voormiddag naar de residentie terugkeeren, denkelijk per trein van 11 uur 30 minuten. AmstCour.) Het gebouw van het Koninklijk postkantoor alhier zal den 15dcn Mei voor afbraak verkocht worden. Bij het Collegie Zeemanshoop is ontvangen een Weener Metalliekgroot 1000 fl. 5 pCt.locgezonden door een der oudste honoraire leden. COEVORDEN, 20 April. Een slagter alhier werd gisteren eene koe gebragt. Toen deze het touw hetwelk om hare hoornen gebonden was wilde aanvatten, rukte het dier zich los, vlugtle cn zwom door de gracht; hier ontmoette het in den bedek ten weg een man, die, wanende dat het dier eene weide ontloopen was, het wilde tegenhouden. Nu werd zij woedend, wilde hem met hare horens op nemen met eene hark verweerde hij zich tot dat hij in een boschje ont kwam. In hare woede kwam het heest nu eene vrouw beladen met eene mand met boter en eijeren op de brug tegen; op deze liep het dier nu aan, nam de ongelukkige op de horens wierp haar in de hoogte, zoodat zij een arm brak en deerlijk gekneusd werdvervolgens ontmoette op den weg naar Dalen, het nu nog woedender gewordene dier een officier, dien zij op hare horens genomen, in eene vrij diepe sloot geworpen en sterk gekneusd moet hebben. Zij moetnaar wij vernemenverder naar het stal van waar zij 15 gekomen was, geloopen zijn.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1