LEYDSCHE COURANT.#! WOENSDAG, 26 APRIL. ufö BIMENLAiVDSCÜE BEPiÏGTEX. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zuturdag Avond. De Prijs der Courant is ƒ13 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. I'S A LEYDEN 25 April. Vervolg van liet Verslag gedaan door Burgemeester en Wethouders aan den Gemeenteraad van Levden. Zie onze Nommers van 21 en 24 dezer. Hoofdstuk X. Armwezen. In den toestand van het armwezen heeft zich geene verandering voorgedaan. Behoort het onderwijs onder die middelen, die lot vermindering der armoede kunnen bijdragen, te bejammeren is liet, dat, behalve dat de ouders steeds moeten gedwongen worden, dat de kinderen hieraan deel nemennog daarenboven door het veelvuldig gebruik der kin deren in de fabrieken, deze en zelfs nog in jeugdigen leeftijd weinig gelegen heid hebben om het onderwijs op de scholen bij te wonen en indien zij dit bijwonen, door hunne ouders reeds op 10 of 11-jarigen leeftijd van de scholen worden afgenomenopdat zij door meerdere verdiensten ruimer bijdragen tot leniging der behoefte van het gezin, eene handelwijze, die wenschelijk ware dat door wettelijke bepalingen werd tegengegaan, en waaromtrent door de plaatselijke Schoolcommissie in het afgeloopen jaar voorziening bij het llooger Bestuur is uitgelokt. De liefdadige instellingen hebben hoofdzakelijk drieërlei strekkingof tot het verlecnen van onderstand, of om het getal armen te verminderen, of ter voorkoming van armoede. Onder de eerste behooren de Huiszitten-armen. Nadat de op de drie besluiten van 16 November 1852 betreffende bet Iluis- zitlenhuishet Minnehuis en de Armbakkerij gegronde overeenkomst tusschen hel Gemeentebestuur en den algemeenen Kerkeraad der Nederd. Hervormde gemeente op den 29stcn April was onderlcekendveikreeg de zaak in Mei haar geheel beslag, waarna de beide Ileeren Mr. J. Bake en Mr. II. Gevers, die in deze Commissie tot den einde toe waren werkzaam geblevenhaar rapport dienaangaande den 10(,c" September aan den Raad indienden, waar van de puntenwaarop nog eene beslissing van den Gemeenteraad noodza kelijk was, in de vergadering van den 27slea dier maand werden behandeld. De genoemde instellingen, zijn ofgesuhsidiëerd of niet. Tot de gesubsidieer den behooren de Nederd. Herv. Diaconie, de Evang. Luthersche, de R. K. de Oud-Roomsche en de Israëlitische armen ongesubsidieerd zijn de Diaconie der Waalsch Herv., Rcmontr. Gereformeerden Christelijk Afgescheidenen en Doopsgezinden, welke drie laatstgenoemden ook wederom dit jaar zich ver schoond hebben van het doen van eenige opgave. Bij deze instellingen werd de onderstand uitgereikt als volgt oorg. 2800 110 1600 22 Tijdelijk. 5500 zielen. 48 2350 4 235 Door Diakenen der Nederd. Herv. Gemeente aan Door Arrnverzorgcrs der Evang. I.utherschen aan Door Mrcn Regenten der R. Katholieken aan Door den Armverzorger der Oud-Roomschen aan Door Armverzorgers der Israëliten aan85 Door Diakenen der Waalsch Hervormden aan29 De Leydschc Maatschappij van Weldadigheid, voor alle gezindheden, en de Verecniging van den II. Vincentius a Paulo, uitsluitend voor R. K., zijn de instellingen die aan de schamele armen onderstand verleenen. Onder de Godshuizen behooren vooreerst het II. Geest of armen wees- en kinderhuis waarin werden verpleegd 480 kinderen. Voorts het Gereformeerde minnen- of armen oude mannen en vrouwenhuis, alsmede bet minnehuis. Over hel minnehuis, waarover ingevolge de Raadsbesluiten van 16 Nov. 1852 het bestuur zou worden gevoerd door 6 Regenten, te benoemen uit Diakenen der Nederd. Herv. gemeente uit dubbeltallen door hen voor te dragen, wer den bij Raadsbesluit van den 7den Mei 6 Regenten benoemd. In dat huis werden verpleegd 820 oude en gebrekkige lieden. Het II. K. wees- en oude liedenhuis, waarin werden verpleegd 119 oude lieden en 152 kinderen. Het Evang. Lulh. wees- en oude liedenhuis, met 35 oude lieden en 42 kinderen; en in bet Waalsch wees- en oude liedenhuis, met 3 oude lieden en 19 kinderen. In het werkhuis werden in den loop dezes jaars opgenomen 70319 vol wassen personen en 34057 kinderen, aan wie voeding, verblijf en werkzaam heden zijn verschaft, en voor loon is uitbetaald ƒ2758,10. De werkzaam heden bestonden in het weven van katoen, linnen en kofifijzakken, het snij den van ijzeren schroeven, het breijen van kousen, wol en touw pluizen, het vervaardigen van matten, uitzoeken van granen, enz. De kinderen van 2 tot 7 jaren werden den geheelcn dag op de nabij gelegene stedelijke be waarschool opgenomen, en aan die van 7 tot 14 jaren werd in de school in de Scheistraat geregeld onderwijs gegeven. De strenge winter en bijzondere duurte der levensmiddelen in het najaar noodzaakten velen hunnen toevlugt tot het werkhuis te nemen, en ofschoon de ruimte der localen in verhouding tot de daarin geplaatste personen klein was, mogten Bestuurders de voldoening smaken allen te kunnen opnemen, zoodat verscheidene dagen het getal, dat gedurende den zomer sleehls onge veer 150 bedrieg, tot 1100 a 1157 klom. Hun gedrag was over het alge- gemeen ordelijk en geschikt, de poging van enkelen tot oneerlijkheid of ver zet, uitzondering, zoodat om beide redenen slechts aan 10 volwassenen en 7 kinderen het verblijf is ontzegd. Naar het gevoelen van Bestuurders is het niet te ontkennendat het be staan dezer inrigling, in den afgeloopen winter, velen voor kommer en ge brek heeft behoeden voor zoo ver de ondervinding tot nog toe heeft ge leerd, beschouwen zij hare werking als zeer geschikt lot voorkoming van bedelarij en het vervallen tot gebrek van tijdelijk zonder werk zich bevin dende personen. Naar de koloniën der Maatschappij van Weldadigheid zijn ook dit jaar geene vrijwilligers opgezonden. De Subcommissie plaatste aldaar 4 personen, en krachtens reglerlijke uitspraak werden 116 personen derwaarts overgebragt. Door de Weduwe Abraham Zandijkwerd vermaakt aan de Ned. Geref. armen een certificaat 2j. pCt. W. Schuld, van ƒ1000. Door Mej. M. U. Benezet aan de Walsche Geref. armen twee certificaten 2J. pCt. W. Schuld, van ƒ1000. Aan het weeshuis der Herv. gemeente vermaakten Dr. van Doe veren twee certificaten 2j pCt. W. Schuld, van ƒ1000. Mej. Benezet twee certificaten 21. pCt. W. Schuld, van ƒ1000. Aan het Luth. weeshuis J. A. Wijsman de helft van hetgeen, na aftrek der legaten met de successieregten blijken zou te zijn de zuivere waarde van zijne nalatenschap. Mej. Benezet besprak nog aan het minnen- of armen oude mannen- en vrouwenhuis twaalf certificaten 2£ pCt. W. Schuld, van ƒ1000. Vrouwe P. M. A. van Bom mel, echtgenoot van den Heer J, D. Peyrot, te Antwerpen, vermaakte inge volge de aan haar bekende begeerte van Zijne Hoogw. C. R. A. van Bommel, in leven Bisschop van Luik. bij acte van schenking onder de levenden aan het R. K. weeshuis, zes certificaten 2\ pCt. W. Schuld, van ƒ1000. In het invalidenhuis werden in den loop dezes jaars verpleegd 72 perso nen. Over 1852 waren de gehcele kosten van dat huis 23145,36) die over 1853 zijn ons nog niet bekend. Verv. en Slot in een volg. Nomm. Rij de Tweede Kamer is onder andere ontwerpen ingekomen een ont werp, waarbij ƒ200,000 wordt vastgesteld voor een stoomgemaal ter ontlas ting van Rijnlands boezem op den IJssel. Dezer dagen zijn in de gronden van het Haarlemmermeer, toebehoorende aan den Heer B. A. Baron van Verschoor, eenige oude voorwerpen gevonden te weten: een oud scheepskanondenkelijk uit de 16dc eeuw, een afgezaagde zware eikenboom en 2 groole ronde eikenhouten bakken of testen uit één stuk eikenhout gehouwen. Deze lestenwaarvan de grootste 85 duim mid dellijn en 22 diepte heeft (de hoogte is 34 duim) zijn zeer ruw met een dissel bewerkt en draagt blijken van bijzondere oudheid. De grootste en best bewaarde heeft aan den rand 2 tenonsdie tot ooren dienen. Men acht het niet onwaarschijnlijk, dat deze testen melklesten zijnwaarvoor later steenen en metalen in de plaats zijn gekomen. Door de onbekrompenheid van den Heer van Verschuer bevindt zich een dier stukken thans in het Museum Anti- quarium alhier. (K. en L-bode.) Ten bewijze hoezeer de waarde der landerijen ook in Zuidholland toe neemt dient de bijzonderheid, dat eene woning met eenig land, dat voor 20 jaren geene duizend gulden waarde had, hetwelk daaruit blijkt, dat eene hypotheek van ƒ900 voor eene som van ƒ800 werd afgekoccht, dezen winter in Rijnland verkocht is voor bijna ƒ6000, zonder dat huis en land eenige verbetering hebben ondergaan. De algerneene vergadering van de maatschappij ter bevordering der ge neeskunst zal dit jaar gehouden worden den 21sten en 22steD Junij te Middelburg. Zeker Maurits Ilarloglaatst woonachtig te "Waalwijkoud 25 a 27 jarenheeft zichvoorzien van een buitenlandsch paspoort, te 's flertogcn- bosch afgegeven den 28stcn Maart jl.verwijderd met eene waarde van 80,000 ten nadeele van de Heeren C. de Cock en C°.kooplieden te Antwerpen.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1