directie niet te veel, toen zij in haar 10-jarig verslag zeide, dat door liet Contract menige traan werd gedroogdveler lijden minder bitter werd. En heeft het Contract nn reeds, bij een doorgaand getal van ongeveer 200 leden zulke weldadige vruchten gedragen, welke betere zonde het niet kunnen geven, wanneer eens alle onderwijzers in Zuidbolland, in welke pro vincie minstens een 400-tal scholen zijnaan hetzelve deelnamen Tot dus verre stond het Contract alleen voor onderwijzers open, doch op de Vergadering van heden is ook de deelneming voor onderwijzeressen opengesteld. Het is te hopen dat ook onder deze er velen zullen toetreden, en alzoo de krachten meerder worden van hendie zich de verzachting van het lot van weduwen en weezen ten doel stellen. Tngez In den laatsten tijd heeft zich in deze provincie, meer dan in gerui- men tijd het geval was, de longziekte vertoond. Men koestert de hoop, dat die ziekte geene verdere verwoesting zal aanrigten. Aan de veehouders wordt door deskundigen dringend aanbevolen hun vee te laten inenten, daar er zich reeds zulke gunstige resultaten daarvan in het Westland hebben opgedaan. Bij een Koninkl. besluit van den 14den dezer is wederom eene toelage van 1000 fr. uit de Belgische schatkist verleend voor het vervaardigen van een algemeen woordenboek der Nederlandsche taal. Het Russisch oorlogschip Navarino, waarvan de manschap onlangs over Duitschland naar Rusland is vertrokken, is thans te Vlissingen tegen de inaand Mei ter slooping ten verkoop aangeboden. Te Molenaarsgraaf nabij Gorinchemheeft men eenige dagen geleden bij het uitspreiden van gebaggerde slootaardegevonden een gouden penning of muntstuk, ter grootte van een rijder, geheel zuiver en onbeschadigd. Het draagt geen jaartal, doelt is vermoedelijk een muntstuk der stad Nymcgen en aldaar geslagennadat zij tot rijksstad was verhevenwant het voert aan de cene zijde een wapenschild met een dubbelen arendhebbende op de borst een schild met een klimmenden leeuw, gedekt met een helm, waarboven de keizerlijke kroon, en tot randschrift: insignia, urbis. ijipe. novimag. en aan de keerzijde een beeld ten voelen uit, met het randschrift: s. stephanus. pr. 0th0. ma. R. Te Enkhuizen heeft eene vrouw zich zoodanig gebrand, dat zij aan de gevolgen is overleden. Een gelijk ongeluk is ook eene bejaarde vrouw te Middelburg overkomen. Te Yselmuiden is op den tweeden Paaschdag, een der jongens, die een malmolen in beweging bragt, zóó door de spilpaaldie bezweek, getroffen, dat hij in levensgevaar verkeert. Te Middelharnis is de verlenging van het havenhoofd c. a. aangenomen voor ƒ74,000, door den Heer Hoffman, van Werkendam, terwijl de vier duizend boven de raming, gevonden zijn, zoodat alleen de goedkeuring nog ontbreekt. De werkzaamheden van den spoorweg van Antwerpen naar Nederland kan men tot Roosendaal als geëindigd beschouwen. Men heeft een proefrid gehouden met een trein bestaande behalve de locomotief uit zes beladene wag gons en een char a bancs. Men verneemt tevens, dat vermits al de in gereed heid te brengen zaken onmogelijk voor 1°. Mei klaar konden wezen, de offi ciële opening alsnu 14 dagen is verdaagd en bepaald op 15 Mei aanstaande. Volgens een berigt van Zr. Ms. Consul-Generaal te Napels zijn aldaar gedurende 1853 regtslreeks uit Nederland binnengekomen 12 Nederl. schepen namelijk 11 uit Amsterdam en één uit Rotterdam. Gedurende 1853 is het verbruik van suiker in het Koningrijk Napels schier uitsluitend heperkt ge weest tot de Hollandsche aanvoerendie van kaas uit Nederland waren on beduidend, waardoor de prijzen van dat te Napels zeer gezocht artikel zeer gerezen zijn. De oogst van granen en van olie was weinig beteekenendde wijnoogst is geheel mislukt. Volgens berigt van Galatz van den 3dcD dezer, waren 4 Nederl. sche pen, hunne ladingen aan boord hebbende, te Jbraïla aangehouden. 's GRAVENHAGE, 20 April. Bij Kon. besluit van den 15,len dezer is benoemd en aangesteld tot Mede-Commissaris van bet Grootboek der Nationale Schuld, de Heer Jhr. S. Dedel. Bij Kon. besluit van den 17dcn dezer is benoemd tot Kantonregter te Voorburg, Mc. A. Six, thans Griffier bij het Kantongeregt aldaar. Bij Kon. besluiten van den 17dcrl dezer zijn benoemd tot Ontvangers der directe belastingen en accijnsen: te Varsscveld, de Heer D. de Liefde, thans te Ruurlo; te Ruurlo, de Heer F. C. M. Groshaus, te Spaarndarn te Spaarndarn, de Heer H. C. van Doorn, te 's Herlogenboschen te Wijhe, de Heer J. G. Coenen, te Gent. Z. M. beeft bij onderscheiden dezer dagen genomen besluiten o. a. benoemd bij het wapen der Infanterie, lste regement: tol Kapitein-Kwartiermeester, den l5tcn Luitenant-Kwartiermeester G. Vaal, van het 5de regement; tot 2den Luitenant, den Sergeant V. L. Schwartz, van het 5de regement; 2de regement: lot 2den Luitenants, de Sergeanten J. D. J. Storm van 'sGrave- sande en A. W. Slorm van 's Gravesande, beiden van het 8ste regement; 3de regement: tot 2den Luitenant, de Sergeant A. W. van Dionant, van het 5de regement; 4de regement: tot 2don Luitenants, de Sergeant-Majoors M. B. Erdtsieck en C. Frölich Hubert, van het 8ste regement, en den Sergeant C. G. Zwaanswijk, van het 5de regement; 5de regement: tot 2den Luitenant, den Sergeant-Majoor H. W. J. A. Gaster, van het regement Grenadiers en Jagers; 8ste regement: tot Kapitein van de 3de klasse, den lsten Luitenant- Adjudant J. D. U. Ledel, van het 6de regement; tot 2dcn Luitenants, den Sergeant F. C. M. Sterkvan het 6de regementden Sergeant titulair J. H. van Haeflenvan het regement Grenadiers en Jagersalsmede de Sergeanten F. J. B. J. Bergamin, van het lste, A. Grevers, van het 4de, D. H.Prinsen, van het 5de, en J. J. Alberts, van het 7dc regement. Bij het regement Veld-Artillerie, tot Kapitein van de 3de klasse, den lsten Luitenant A, J. A, Gerlachvan het regement Rijdende Artillerie. H. M. neemt voortdurend in beterschap toe. lieden heeft op het paleis het Huis ten Bosch het door Z. M. bepaalde Congres van de Hoofdbesturen der Nederl. Landbouw-vcreenigingen en maat schappij plaats. Z. M. heeft dat Congres met zijne tegenwoordigheid vereerd. Des middags werd er door Z. M. aan die besturenop het groot stedelijk Badhuis te Scheveningen, een diner aangeboden. Heden is onder Voorzitterschap van den Minister voor de Zaken der Herv. Eeredicnst, de eerste voorjaars-vergadering van de Synodale Commissie van de Nederl. Hervormde kerk gehouden. Met genoegen vernemen wij, dat de Heer M. v. Nunes da Costa, ambte naar bij het Ministerie van Finantien, van wege de Souvereinen van Europa, op de vereerendste wijze, de liooge goedkeuring en belangstelling heeft mogen erlangen, voor de opdragt en aanbieding (in 1848 en vervolgens) van een door hem vervaardigd manuscript (over de gebeurtenissen van 1848) HH. MM. de Koningen van Saksen, Zweden en Noorwegen hebben den Heer Nunes da Costa in 1851 met den groolen gouden medaille van verdiensten vereerd, en die doen begeleiden door eenen hoogst vleijenden en hoogst vereerend eigen- handigen brief. Dezer dagen is hem op nieuw die onderscheiding te beurt gevallen, daar het Z. M. den Koning der Belgen heeft behaagd, genoemden Heer te doen toekomen, de groole gouden medaille met zijne beeldtenis, vergezeld van een hoogst vleijenden brief. De Voorzitter van de Gemeenteraad alhier heeft medegedeeld, dat Burgemeester en Wethouders ontvangen hebben bet programma van de in dit jaar te Scheveningen te houden wedrennen. Deze zullen op Zaturdag 17 Junij plaats hebben. Op dien dag heeft ook de verjaardag van II. M. de Koningin plaats, op welken dag levens, op 's Konings verlangen, zal worden gevierd die van Z. M. Uil hoofde der plegtighedenaan die ver jaardagen verbondenzijn de wedrennen bepaald ten half twee ure des namiddags. De werkzaamheden in de vijvers van het Huis ten Bosch voor de kunst matige vischteelt zijn thans voltooid; reeds heeft men in een der bakken baarzen aangebragt, waarvan men de bommen en eijeren heeft verkregen, bij welke eijeren men bereids levende visch ontdekt heeft. Men kan alzoo deze eerste proeve, welke op last van Z. M. is genomen, beschouwen als aan de verwachting allezins te beantwoorden. Eergisteren voormiddag is van een steiger, geplaatst voor een gebouw- op de Bleekerslaaneen jong metselaar, bij het losmaken van een der deelen naar beneden gestort en daarbij in zoo ernstige mate verwond geraakt, dat hij aan de gevolgen spoedig daarna is overleden. Ook te Deventer heeft een dergelijk ongeluk plaats gehad. AMSTERDAM, 19 April. Z. M. de Koning wordt, naar men verneemt Maandag aanstaande in deze stad verwacht. Woensdag II. werd alhier het nieuw gebouw der Louisaschool ingewijd. De Heer W. II. Suringar hield eene uitmuntende voorlezing over het verle- dene en de toekomst der inrigtingdie afgewisseld werd door het zingen van eenige coupletten van den Heer Dr. J. P. Heye. Eergisteren is hier ter stede overledende wegens zijne uitgebreide geo- graphische kennis, het teekenen en graveren van land- en zeekaarten gunstig bekende lleer W. C. van Baarsel. Hij bereikte den ouderdom van 63 jaren. Aan den ingang van het Koninkl. Zoöl. Genootschap zijn twee levens- groote adelaars geplaatst door den Heer L. Schutz, te Zeist, meesterlijk ge goten en afgewerkt, een geschenk van een der leden van het genootschap. HOORN, 17 April. Gisteren namiddag kwam alhier aan de stoomboot Stad Hoorn, welke tus- schen deze stad en Amsterdam in de vaart zal komen. Honderde menschen waren op de beenom dit nieuwe middel van vervoer te bezigtigenhet welk door den Kapitein welwillend werd toegestaantegen eene kleine bij drage voor de armen dezer stad, hetwelk nog een goede som opbragt. Heden (Maandag) heeft de boot haar proeftogt gedaan van hier naar Am sterdam en terug, aan boord hebbende Commissarissen der boot en eenige der aanzienlijkste ingezetenen dezer stad. Deze proeftogt beeft, ofschoon bet weder hem niet begunstigde, aan de verwachting beantwoord. Het in- en uitwendige der boot is zeer fraai, en om de passagiers gemak te verschaf fen doelmatig ingerigt. Dingsdag morgen ten 7 ure zal zij geregeld de dienst aanvaarden. BUITENLANDSCHE BERIGrTEIV. ENGELAND. LONDEN, 17 April. De Gen.-Majoor Sir J. Thackwell is tot Inspecteur-Generaal der infanterie gedurende de afwezigheid des Hertogs van Cambridge benoemd. Gedurende het jaar 1853 is het Britsch Museum door 661,113 perso nen tot bezigtiging der verzameling bezocht en door 67,794 personenwelke zich ten behoeve hunner bepaalde nasporingen derwaarts begaven. De kosten ten behoeve dier nationale instelling zijn voor het tegenwoordig jaar op 55,225 geraamd.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2