Qp het eiland Ceilon is in eene rivier nabij Kandy goud, zoowel in fijne deelen als in stukjes gevonden. Men zal de nasporingen op grootere schaal in het werk stellen. FRASTHRIJH. PARIJS, 16 April. Naar men verneemt zal Alfred Aragozoon van den sterrekundige van dien naam het oppertoezigt hebbenover al wat de afdeeling schoone kun sten bij de tentoonstelling van 1855 zal betreffen. Er is een begin gemaakt met de uitreiking der obligatiën van de leening van 250 millioen. Die obligatiën zijn 171,000 in getal. De Aartsbisschoppen van Bordeaux, de Bisschoppen van Straatsburg en Mans hebben mandementen uitgevaardigd om den zegen des Hemels, over de Fransche wapenen af te smeeken. De oorlogstoebereidselen worden op groote schaal voortgezet. Te Tou lon is een depót van 14 millioen percussie-dopjes. Aan de artillerie is amu- nitie gezonden voor 160,000 kanonschoten. Door den Minister van Oorlog zijn voor de expeditie naar de Oostzee 350,000 patronen en 2 millioen per cussie-dopjes bestemd. Men berekent, dat dagelijks in Frankrijk 500,000 patronen worden vervaardigd. -— Bij het berigt dat Hamburg, Lubeck en Bremen den uitvoer van oorlogs-contrabande naar het gebied der oorlogvoerende Mogendheden streng verboden hebbenvoegt de Moniteur deze opmerkingo De Fransche regering vertrouwt dal de waakzame zorg der Hanzesteden door alle onzijdige Staten zal worden nagevolgd. Dan alleen zullen Frankrijk en Engeland volle uit voering kunnen geven aan de edelmoedige voornemens, die zij ten aanzien van den handel der onzijdigen hebben aan den dag gelegd." Vele kweekelingen van de geneeskundige school doen zich inschrijven voor de geneeskundige dienst bij het Turksche leger, hetwelk thans georgani seerd wordt. Tot dusverre ontbrak deze dienst in Turkye. Te Marseille heeft de Russische Consul het wapen van zijn hotel laten innemen. Het water der Seine is zoo laag, dat de vaart gestremd is; reeds vroe ger werd berigt, dat alhier eene warmte hecrschte gelijk gewoonlijk in Junij. Te Avignon heeft de gemeenteraad 10,000 fr. toegestaan voor de oprigting van een standbeeld ter eere van Crillon den beroemden Veldheer van Hendrik IV. In het dep. Arriège heeft eene door watervrees aangetaste wolvin vele slagtoffers gemaakt. Men is er niet eerder in geslaagd haar af te maken, dan nadat zij reeds verscheidene personen gewond had. Prins Napoleon is den 15dca van Marseille naar Toulon vertrokken, verge zeld van Vely-Pacha, Turksch gezant te Parijs. In de door hem uitgespro- kene rede heeft de Prins verklaard, dal de Zwarte Zee eene opene zee moest worden en dat de handel de voordeelen der overwinning zou plukken. Deze redevoering heeft een grooten indruk gemaakt. OOSTENRIJK. WEENEN, 15 April. Ter gelegenheid van 's Keizers huwelijks-vol trekking heeft Vorst von Dietrichstein-Proskau-Leslie de som van 10,000 gulden geschonkenom te dienen tot bruidschat voor behoeftige ouderlooze officiers-dochters in Opper en Neder-OostenrijkStiermarken en Karinthië. De Keizer heeft op AVitten Donderdag in den Hofburg, weder de gewone voetwassching aan 12 arme grijsaards volbragt. Zij telden te zamen 1024 jaren. Volgens tijdingen uit Bucharest hebben de Russen den 14dca dezer Kus- tendsje bezet, waar de Turken alle Christenen vermoord hebben, in het gezigt der Fransche en Engelsche vloten. Met Mei aanstaande zal de Spoorweg over den Semmering voor het publiek geopend worden. Alen zal alsdan de reis van hier naar Laibach in lllyrie in 13 uren kunnen volbrengen. De Oostenrijksche Consul-Generaal te Alexandrieonder wiens be scherming de Russische onderdanen aldaar zich hebben geplaatst, na bet vertrek van hunnen Consul, heeft hun thans doen weten, dat te beginnen met 29 April zij op zijne bescherming niet meer kunnen rekenen en zij binnen dien termijn Egypte moeten verlaten. Ten opzigte der Grieken zal waarschijnlijk dezelfde maatregel worden genomen. De Oostenrijksche Lloyd te Triest heeft beslotendat die Maatschappij zich zal belasten met het overbrengen van telegrafische berigten van het noorden van Duitschland en Holland naar Alexandrië, Caïro, Suez, Aden, Bombay, Columbia, Aladras, Calcutta, Singapora, Batavia, Manilla, Hong- Kong, Canton, Shanghai, Alelburn, Cheelong, Port a Adelaide en Sydney. Zij moeten naar Triest overgebragt worden, ten minste 24 uren voor hot vertrekken der Stoombooten, en gerigt worden, aan de 2dc afdeeling van de Oostenrijksche Lloyd. De prijs voor elk berigt is 12 gulden. Uit Londen verneemt men dat de Heer von Czörnig er in geslaagd is 12 of 15 millioen ten behoeve der Oostenrijksche schatkist te bekomen. HAMBURG. 15 April. Het Engelsche stoomfregat Amphion, van 34 stukken, beeft op de bank van Dragoe gestooten. Men vreest dat het schip, in weerwil van alle moeite om het af te brengen, verloren zal zijn. Te Kopenhagen is gisteren officieel bekend gewordendat de Admiraal Na pier zich gereed maakte om alle Russische havens, met inbegrip van die in de Bothnische golf en die van Finlandte blokkeren. Een telegr. berigt van den 16dcn uit Kopenhagen meldt dat de Brilsche vloot, 22 zeilen sterk, voorbij het eiland Bornholm is gezeild. In den nacht van 15 op 16 April heeft men naar die zijde zwaar kanongebulder gehoord. Het Fransche oorlogschip Austerlitz heeft zich bij de Engelsche vloot gevoegd. De Schout-bij-nacht Plumridge heeft met eenige Engelsche kruisers vijf met zout beladen Russische schepen genomen en naar de baai van Kiöge opgebragt. Omtrent de ministeriële crisis aldaar verneemt mendat de Koning het door de Alinisters aangeboden ontslag geweigerd heeft aan te nemen. Zij blijven in functie. RU LAN D. De Grootvorst Constantijn zal als Admiraal des Keizerrijks het bevel voeren over de te Sweaborg en Helsingfors vereenigde zeemagt. Eene ukase des Keizers is aan den Alinister van Oorlog verschenenin welke, wegens het Rijk dreigende gevaren, de verandering der reserve batail- lons in active bataillons en het vormen van twee reserve batterijen voor ieder corps bevolen wordt, welke maatregelen onverwijld ten uitvoer gebragt moet worden. Alen meldt uit Petersburg, dat de Oostenrijksche Gezant, ofschoon daar toe genoodigd, het Te Deum niet heeft bijgewoond, hetwelk in het keizerlijk paleis is gezongen ter gelegenheid dat de Donau door de Russische troepen is over getrokken. Deze afwezigheid had een' diepen indruk gemaakt. Het bevel des Keizers om van de Oelands-eilanden de weerbare man nen, alle wapenen, projeklilen, materialen, kortom al wat uitvoerbaar is naar het vasteland over te brengenwordt met den meest mogelijken ijver volbragt, zoodat de Oostzee-vlootneemt zij bezit van die eilanden, er niets zal vinden dan eene verlatene plek gronds, met eene bevolking van grijsaards, vrouwen en kinderen. Ook in Polen wordt een groot Russisch legercorps zamengelrokken. Uit Reval wordt gemelddat het aldaar tegenwoordig zeer oorlogzuchtig uitziet. De nabij het strand gelegen houten voorstad, wordt tegen den grond gehaald. Het meerendeel der autoriteiten is landwaarts in verplaatst; de scho len zijn gesloten; vele ingezetenen zijn gevlugl; daarentegen ziet men overal militairen. TURKTE. De krijgsmagt der Turken wordt, volgens de geloofwaardigste berigten opgegeven als bestaande uit 148,680 man geregelde troepen en een gelijk ge tal rediffs of reserve; de hulptroepen door Servië, Bosnië, Herzegovina, Albanië en Egypte te leveren op omtrent 120,000 man; doch op deze kan, om ver schillende redenen weinig staat worden gemaakt. Deze te zamen nu met de ongeregelde troepen van 87,000 man, geven een gezamentlijk bedrag van 500,000 man, van welke men echter stelt, en dit getal is niet te klein ge nomen dat slechts 220,000 man in het veld zou kunnen gebragt worden. Het eenige gedeelte van het Turksche leger, waarop staat kan gemaakt wor den, zijn de linietroepen en de artillerie. Over dit laatste wapen hebben Pruissische Officieren het bevel. A'an de Christen onderdanen der Porte kan, daar zij in het leger te velde niet worden toegelatenmaar slechts op de schepen worden geplaatst, weinig bijstand verwacht worden. Brieven uit Bucharest van den 8sten dezer melden, dat de Russische troepen in de landstreek Dobroedscha ongehinderd zuidwaarts trokkenvol gens de jongste berigten waren zij reeds ten zuiden van Tschernawoda, eene vesting aan den Donau gelegen, op het punt waar de Trajaans Wal aanvangt. Overigens was er in de laatste dagen op het oorlogstooneel aan den Donau niets van groot belang voorgevallen. Alen verzekerde dat Omer-Pacha, de Opperbevelhebber der Turksche krijgsmagtde aankomst der Fransche en Engelsche hulptroepen zou afwachten alvorens iets gewigtigs te ondernemen. Omer Pacha is een Oostenrijksch Kroaat van geboorte, doch heeft zijne krijgs kundige opvoeding in Turkye ontvangen en is aldaar van zijne jeugd af in dienst geweest, hij is thans 51 jaar oud. Volgens berigten uit Alexandrië van den 3dca dezer, waren den 28stcn Alaart 9000 man Egyptische hulptroepen van daar naar Konstantinopel ver trokken. De Onderkoning van Egypte staat zijnen opperheer den Sultan getrouw bijbehalve 30,000 man troepen heeft hij hem groote geldsommen en eene hoeveelheid geweren gezonden. Niettegenstaande in alle steden van Bulgarië en Rumelië de firman tot gelijkstelling der Christenen met de Alüzelmannen is afgekondigd, blijft onder de Christenen nog eene zeer groote gisting hcerschen. VEREENIGDE STATEN. Als een blijk hoe zeer de volksgeest hier meer en meer overhelt tot be- moeijing met de staatkundige aangelegenheden des buitenlands, eene strek king, die geheel in strijd is met de inzigten van de stichters der Unie en die op den duur de regering der Vereenigde Staten zou kunnen medeslepen, wordt een besluit medegedeeld van de wetgevende magt van den Staat Illinois bij den Alississippi betrekkelijk het Oostersche geschil. Het besluit houdt indat het volk van Illinois het gedrag van Keizer Nicolaas afkeurt dat het zich tegen elke nieuwe vergrooting van Ruslands grondgebied ver klaart; dat de Keizer eerbiedig maar dringend dient te worden uitgenoodigd namens den Staat Illinois, om zijne troepen uit de Donau-Vorslendommcn terug te roepen dat de Russische Rijks-Kanselierde Graaf von Nesselrode niet berekend is voor den hoogen post dien hij vervult. Ten slotte wordt aan den Gouverneur van den Staat opgedragen dit besluit bij afschrift ter kennis des Keizers te brengen. In strijd met het gevoelen der wetgevende vergadering van Illinois ver klaren onderscheiden invloed hebbende organen der Noord-Amerikaansche dagbladpers zich thans voor de zaak van Rusland, waarin zij de zaak des Christendoms, der beschaving en der gewetensvrijheid zien.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 3