BUITENLANDSCIIE BERIGTEN. Volgens een berigt van Z. M. Gezant te Konstantinopel van den 27sleB Maart jl., had het verbod van granen, onlangs door de Porie uitgevaardigd, gepaard met de vreesdat de schepen welligt door de Regering genoodzaakt zouden kunnen worden hunne ladingen granen te Konstantinopel te lossen terwijl het bewind ze alsdan, tegen latere betaling van den prijs, in beslag zou nemen, eene algerneene vraag doen ontstaan naar firmans voor de laatst aangekomen schepen. Zeven Nederlandsche schepen hebben hunne firmans verkregen, maar hun vertrek werd nog verhinderd door tegenwind. De berigten van Patras en van de Eilanden, spreken van de wederver schijning der ziekte in de krenten-bosschen. Berigten van Oporto luiden zeer slecht om de ziekte van den Wijnstok; door geheel den Douro heeft zij zich ernstig geopenbaard en de scheuten die het vorige jaar aangedaan wer den beginnen reeds ontwijfelbare bewijzen van de ziekte op te leveren. Te Malta is groole schaarschheid van steenkolen; een Fransch stoomschip heeft G per ton moeten betalen. AmstCour.) 'sGRAVENHAGE, 18 April. Bij Koninklijke besluiten van den 5den en 13Jen dezer is Me. C. L. Vitringa, op zijn verzoekeervol ontslagen als Notaris te NunspeetArrondissement Arnhem, en in diens plaats benoemd E. J. Vitringa, Candidaat-Notaris aldaar. Bij Kon. besluit van den 12den dezer is aan den Heer Mr. C. G. E. A. Baron van Lamsweerde een eervol ontslag verleend als Ontvanger der directe belastingen te Wageningen, behoudens aanspraak op pensioen. Bij Kon. besluit van den 8slen dezer zijn bij het Departement van Buitenl. Zaken bevorderd: tot Referendaris de Heer J. van Lokhorst, en tot Hoofd-Commies de Heer L. Arts. Z. M. de Koning, benevens HH. KK. HH. Prins en Prinses Hendrik en Prins en Prinses Frederik, hebben Zondag morgen aan de bediening van het H. Avondmaal in de Kloosterkerk deelgenomen, onder het gehoor van den Wel-Eerw. Heer Dr. Molenaar. Bij de Commissie tot inzameling van liefdegiften, ten behoeve van de Weduwen en Wezen nagelaten door de met de Scheveningsche Pink Zee- manshoop verongelukte visschers, is ontvangen, van Z. K. H. Prins Frede rik der Nederlanden 100 en van II. K. 11. Prinses Frederik 50. De Hoofd-Commissie tot het oprigten van een standbeeld ter nagedach tenis van Z. M. Koning Willem II, heeft den 24 Maart jl. een schrijven gerigt aan de Heeren Commissarissen des Konings in de onderscheidene pro vinciën, waarbij zij bijzondere erkentelijkheid overbrengt jegens allen, die mede werkzaam zijn geweest tot de oprigting van het standbeelddat het dankbare volk aan de herinnering van Z. Majesteits geëerbiedigden en door- luchtigen Vader en Voorganger heeft toegewijd, en voor de moeite en zorgen waarmede dit schoon en merkwaardig gedenkteeken is tot stand gebragt. Voorts betuigt de Commissie 's Konings hooge voldoening en uit hoofde van den prijs dien Z. M. hecht aan elken in het bijzonder aan het nu gegeven blijk van gehechtheid aan zijn Huis. De Ministers van Buitenl. Zakenvan Justitie en van Marine maken bekend, dat ter bewaring eener volkomene onzijdigheid in den ontstanen oorlog, geene kapers, onder welke vlag, en met welke commissiën of lettres de marque ook voorzien, met of zonder prijzen, in onze havens en zeegaten zullen worden toegelaten, dan ingeval van zee-ramp, en dat de vereischte bevelen worden uitgevaardigd, om onder alle omstandigheden, zoodanige kapers en hunne prijzen te doen bewaken en ten spoedigste weder zee te doen kiezen. Ook waarschuwen de Ministers van Buitenl. Zaken en van Justitie alle ingezetenen des Rijks, om zich gedurende den tegenwoordigen oorlog op geenerlei wijze in te laten met de kaapvaart, daar geene commissiën of lettres de marque zonder goedkeuring van de Nederl. Regering aan Nederl. ingezetenen door oorlogvoerende Mogendheden afgegeveneenig wettig gevolg hebben. En brengen ter kennis van het algemeen, dat de Nederl. Regering eene volstrekte onzijdigheid in acht nemende, geene goedkeuring op verkregene commissiën o( lettres de marque zal verleenenen dat alzoo 's Konings onder danen en allen uit welken hoofde ook aan 'sRijks wetten onderworpen, die op zoodanige stukken de kaapvaart mogten uitoefenen of daartoe de hand leenendoor andere volken als zeeroovers kunnen worden beschouwd en behandeld, en voor den Nederl. regter zullen worden vervolgd, zoowel wegens misdaad tegen de veiligheid van den Staat als wegens roof gewapenderhand. De Staats-Courant bevat den volgenden Staat van de opbrengst der Middelenin de drie eerste maanden van 1854, tegenover de opbrengst van de drie eerste maanden van 1853. Directe belastingen In- en uitgaande regten, scheepvaart-regten, vuur-ton- en bakengeld Accijnsen Registratie-, zegel-, successieregten enz. Regt van waarborg op de gouden en zil veren werken Posterijen Loterij Totaal Meerder in 1854 ƒ340,454,16. 1854. ƒ4,420,694.47 1,112,758.55» 4,858,235.61 2,669,302.20 46,363.97} 373,806.74f 136,964.00 ƒ13,618,125.55} 1853. 4,258,203.20} 982,939.87 4,847,779.56} 2,639.406.42 42,271.08} 369,111.75 137,959.50 ƒ13,277,671.39} De Commissie uit het Prov. Geregtshof in Zuidholland, tot het afnemen van het examen voor hendie zich zullen aanmelden om den graad van Can didaat-Notaris te verkrijgen, zal daartoe zitting houden op Donderdag den 18den Mei, en zoo noodig de volgende dagen, in een der lokalen van gemeld Geregtshof op het Binnenhof. De Commissie herinnert de adspiranten dat alle stukken en daartoe betrekkelijk vooraf portvrij moeten worden toegezon den aan den Heer Griffier bij gemeld Geregtshof. ROTTERDAM, 17 April. De Arr. Regtbank alhier heeft eergisteren opgemaakt de volgende lijsten van aanbeveling: voor Regter in de Arr. Regtbank alhier: 1°. Mr. P. van der Hoeven2°. Mr. H. F.. C. van Kerckhoff, Advocaten alhieren 3°. Mr. F. C. R. Anemaet, Kantonregter te Gorinchem voor Kantonregter te Schie dam: 1°. Mr. IV. Terpstra, Advocaat alhier, 2°. Mr. P. Post Uiterweer, Griffier hij het Kantongeregt te Schiedam en 3°. Mr. Vernède, Advocaat te Utrecht. Burgemeester en Weth. hebben alhier grond afgestaan aan de Heeren Nimmo c. s. tot daarstelling van eene wasch-bad en zweminrigting. Ook is in den Raad besloten aan de Kon. Nederl. Yachlclub wederom ƒ500 toe te staan tot prijzen voor den wedstrijd. BREDA, 14 April. In de verledene week is alhier in ontvangst genomen een Nederl. gulden die, verdacht van valsch te zijn, aan den Officier van Justitie is ter hand gesteld. Nadat hij aan het MuntcoIIegie ter beproeving gezonden was, is daarvan het volgende rapport ontvangen dat het stuk is valschmerkbaar aan kleur (blaanwachtig), zwaarte aanmerkelijk minder dan de echte, zamen- gesteld uit tinloodkoper en spiesglans. De vorm is genomen naar een ech ten Nederlandschen gulden van het jaar 1846, waarna cenige indrukken zijn gedaan om het randschrift te vervangen. Het stuk heeft overigens volkomen overeenkomst met den wettigen gulden. (IV. R. C.) MAASTRICHT, 14 April. De werkzaamheden tot den aanleg van den telegraaf van hier over RoermondVenlo en Arnhem tol Deventer zullen op den 31sten Mei geheel voltooid zijn, zoodat daarvan in den aanvang van Junij tot aan laatstgemelde stad gebruik zal kunnen gemaakt worden; terwijl de lijn tot Zwolle op ultimo Julij zal in werking komen. Langs den Aken-Maastrichtschen spoor weg bestaat zij reeds tot aan de Pruissische grenzen sedert eenen gerui- men tijd, doch van wege de Pruissische Regering schijnt daarmede geen voortgang gemaakt te worden. Eerstdaags zal eene tweede bezending buskruid en materieel uit deze vesting vervoerd worden. ENGELAND. LONDEN, 15 April. De Hertog George van Cambridge, thans op weg naar de Levant, is de naaste bloedverwant der Koningin van Engeland. Zijn vader was Prins Adolf, jongste zoon van Koning George III; de beide oudere zoons van den vorst hebben geregeerd onder de namen van George IV en Willem IV. Victoria is dochter van een derden zoon van George III. De Koningin en de Hertog zijn dus volle nicht en neef. Ze zijn in 't zelfde jaar (1819) geboren. Eene zuster van den Hertog is gehuwd met den Groothertog Erfprins van Mecklenburg Strelitz, wiens jongere broeder met eene Russische Grootvorstin is gehuwd, die daardoor in dienst is getreden van den Czaar, en onlangs de bekende vredesvoorslagen van Rusland te Berlijn heeft aangebragt. De Times zegt dat Engeland den oorlog, zoolang hij zich hoofdzakelijk tot eenen strijd ter zee bepaaltzonder leening zal kunnen bekostigen dat eene wending des oorlogs overgroote uitgaven zou vorderen, waarbij acht millioen slechts eene kleinigheid zou zijnen dat een land geen zeer ruime geldelijke reserve noodig heeftwanneer het zoo gereedelijk en zoo spoedig als Engeland geld opnemen en productive belastingen uitschrijven kan. Doch tevens zegt dat blad in zijn beursberigt: »Uit de mededeeling van den kanselier der schatkist aan het Lagerhuis blijktdat de Regering voornemens is eerlang eenen maatregel te nemendie het onnoodig zal maken voorschotten van de Bank van Engeland voor de schatkist te vragen daar het wenschelijk geacht wordt in oorlogstijd een tamelijk ruime reserve voor alle gebeurlijkheden in kas te hebben. Waarin die maatregel zal bestaan, blijkt nog niet; maar het natuurlijk niets anders zijn dan eene vermeerdering op de eene of andere wijze van de gevestigde of vlottende schuld." De Admiraliteit heeft aan de vaartuigen, die zich ter opsporing van Sir John Franklin in de Poolstreken bevinden, bevel doen toekomen, om in den zomer van 1855 de terugreis herwaarts te aanvaarden. De vervaardiging van het gedenkteeken voor Wellingtondoor de city in Guildhall op te rigten is aan den Heer John Bell opgedragen. Te Stockport is het vrouwelijk gedeelte der fabriekwerkers tot verzet overgeslagen. Zij hebben den arbeid geslaakt en kuijeren bij honderden door de straten. De hulp der policie is ingeroepen, om daden van geweld te beletten. Van den 14den Maart wordt uit Bombay geschreven, dat het nieuws aldaar in de laatste dagen ontvangen vrij geruststellend is; doch de berigten uit Birmah luiden niet zoo bevredigend. Iri de provincie Bassein is een op stand uitgebroken. Het leger moet aldaar voortdurend op den voet van oorlog gehouden worden en bestaat thans uit ongeveer 17 h 19,000 man met 50 stokken geschut.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2