LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG, 14 APRIL. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond, De Prijs der Courant is 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BÏXXENLAXDSCHE BERIGTEN. LEYDEN13 April. Gisteren bij de voorstelling van bet gas-microscoop was de zaal vol. Het •was ook zeer belangrijk en ieder was voldaan. De lieer de Krauss ziende dat het publiek bijzonder belang stelt in zijne voorstellingen, beeft beslo ten deze week nog alhier te vertoeven en dagelijks nog twee voorstellingen te geven tot Zaturdag avond. De aanbeveling van zoo velen, die deze voorstelling hebben bijgewoond, beeft ons overtuigd dat er wel een menigte toeschouwers zullen opkomen, daar deze voorstellingen in de daad wel bescherming en aanbeveling waard zijn, als tegelijk voor allen zonder onderscheid, onderrigtend en vermakelijk. Gisteren heeft een jongetje van veertien jaren in de Grofsmederij bet ongeluk gehad, dat zijn kieltje door een rad gevat is, hetwelk hem de reg- terarm op verscheidene 'plaatsen heeft gebroken. Hij wordt in het stadszieken huis verzorgd, maar ligt in bedenkelijken toestand. In de Delftsche Cour. leest menDoor Heeren Studenten der Kon. Academie te Delft is besloten, uit de kas van bet corps en van de gelden voor het gewone jaarlijksche feest bestemd, de som van 200 gulden te doen strekken, als bijdrage voor de oprigting der sterrcwacht alhier. Volgens een uit 's Ilage ontvangen berigt zon Prof. Mulder tot vervan ging van Dl'. Vrolik aan het Utrechtsche Muntcollegie geroepen zijn. AmstC Te Alkmaar is door het Gemeentebestuur bepaald de voorjaars groote veemarkt, welke gewoonlijk op den derden Maandag van de maand April al daar gehouden wordt, dit jaar uithoofde van den tweeden Paaschdag, te hou den op Dingsdag den IS11011 dezer. Den 8sten dezer is te Zalt-Bommel de kabel voor de telegraaf van 's Bosch op Utrecht, onder de rivier de Waal, met behulp van de gierpont ter lengte van 700 Ned. ellen gelegdzullende dit verder aanstaanden Maandag te Hedel over de rivier de Maas geschieden; zoodat die telegraaf nu spoedig in gereed heid zal zijn. De werken tot uitbreiding der stad Arnhem worden steeds voortgezet; de wal aan de zuidzijde is thans genoegzaam afgebroken en geslecht, en zal spoedig met fraaije woningen bebouwd worden terwijl men aau de oostzijde bezig is met het maken van eene voetbrug over de gracht. Ook is het heiwerk voor de verlenging der nieuwe kade aangevangen. De spoor- wegdam is thans gevorderd tot aan hel Arnhemsche Broek; terwijl met de werken aan de brug over den IJssel ijverig wordt voortgegaan. Bij raadsbesluiten zijn de kermissen binnen de gemeenten Geervliet, Simonsbaven en Biert geheel afgeschaft. Van Middelburg wordt gemeld dat er dezer dagen voor Engelsche reke ning ecnige AValchersche boerepaarden opgekocht, en per stoomboot naar Londen verzonden zijn. Men meent dat zij in Engeland bij den landbouw zullen worden gebezigdomdat daar wegens de tijdsomstandigheden aan werk paarden behoefte bestaat. Uit Groningen wordt berigt dat, alhoewel in deze provincie en stad, sedert vele jaren, jaarlijks 80 a 90 nieuwe zeeschepen de werven verlieten, zal de aanbouw in dit jaar nog grooler zijn, daar nu reeds veel meer dan 100 gereed of nog onder banden zijn, waar ongetwijfeld nog verscheidene in den loop van bet jaar zullen bijkomen. De goede vaait van 1853 heeft daartoe zekerlijk veel bijgedragen. Blijkens eene van Z. M. Consul-Generaal te Londen onlvangene op gave, waren de voornaamste artikelen van invoer uit Nederland naar Londen, gedurende het jaar 1853, onder anderen deze: boter 225,734 centenaars en 39/,249 vaten; kaas 81,100 cent., 5,538,995 stuks, 24,668 kisten en 642 vaten; ossen en koeijen 51,492 stuks, kalveren 26,441 stuks, scha pen 189,559 stuks, varkens 7,208 stuks, lammeren 13 stuks; aardap pelen 22,246 zakken, 46,452 manden, 4,630 tonnenaardappelenmeel 1,861 centenaars, 1,350 zakken en 90 balen; granen 102,536 quarters, 1,188 zakken; meel 412 centenaars; vlas 18,623 balen, 12 centenaars; jenever 21,250 gallons, 13,170 kisten, 1,487 vaten. De vermeerdering, welke in de laatste jaren heeft plaats gehad ten aan zien van den invoer te Londen van de voornaamste artikelen uil Nederland doet zich wederom in het afgeloopen jaar voor, en voornamelijk met opzigl van boter, kaas, vee, aardappelen, jenever en ettelijke der minder belang rijke artikelen. De verhooging der marktprijzen van meest alle artikelen en meer bijzonder van eetwaren in de laatste twee jaren te Londen, heeft eene vermeerdering van invoer te weeg gebragten dit niet alleen van artikelen, welke men gewoon was uit Nederland te ontvangen, maar onder den aanvoer komen ook nieuwe voortbrengselen van Nederlandschen grond en nijverheid voor, welke te voren niet op de Londensche markt bekend waren. De Rederijkerskamer de Goudsbloemte Antwerpen gevestigd, beeft ter gelegenheid van de 400stc verjaring der instelling van het SU Lukas gild, wijl deze Kamer hieruit hare oorsprong heeft, besloten eene prijsvraag uit te schrijvenwaaraan al de letterkundigen van Zuid- en Noord-Nederland kun nen deelnemen. Zij looft een zilveren vergulden eerepenning uitter waarde van 100 francs aan den schrijver van bet beste verhaal in proza, ten minste 60 bladzijden druks beslaande. De stukken moeten voor den IS11011 Julij 1854 aan den geheimschrijver van de kamer worden ingezonden. BOSKOOP, 10 April. Zoo voorbeeldeloos als het tegenwoordige voorjaarsweder is, zoo gunstig is de gesteldheid van den landbouw. Reeds sedert 14 dagen zijn de boeren begonnen hun vee in de weiden te brengen; dat is ruim eene maand vroe ger dan gewoonlijk. Koren en oliezaad staan voortreffelijk en belooven eenen goeden oogst. In weerwil, dat in 1853 ruimschoots voorraad was van appe len en peren, beloven ook dit jaar die hoornen, en vooral appelen, eene massa vruchten. Een zachte regen wordt zeer verlangd voor alle lakken van den landbouw. (IV. R. C 's GRAVENHAGE, 13 April. Z. M. heeft Ds. Roelofs, sedert 30 jaren Leeraar der Ilcrv. gemeente te Apeldoornbenoemd tot Ridder der Orde van den Ned. Leeuw en aan Ds. de Graaf aldaar een uitstekend fraai zak-uurwerk geschonken. Bij verschillende besluiten van Z. M. zijn benoemd tot Notaris te Goor, C. M. AVijnen, thans Notaris te Nykerk, met bepaling tevens dat de tweede daardoor openvallende Notarisplaats te Nykerk, zal blijven onvervuld; tot Ontvangers der directe belastingen, in- en uitgaande regten en accijnsen te Eibergen, de lieer W.Th. de Jongh van Arkel, thans Ontvanger te Megen, en te Mogende Ileer M. M. de Cranethans Surnumerair te Amsterdam en zijn de Kapilein-Luitenant-ter Zee W. Baron de Constant Rebecqueop zijn verzoek, en de Luitenant-ter-Zee van de lste kl. F. G. L. Bolken, met den laatslen dezereervol afgevoerd uit het corps Zee-Olïicieren der Nederlandscbe marine, de eerste wegens in en door de dienst ontstane ligchaamsgebrekcn en de andere wegens langdurige dienst, onder toekenning aan hen van een jaarlijks pensioen, den eersten van ƒ1500 en den anderen van ƒ1100; aan den voornoemden F. G. L. Bolken is tevens de titulaire rang verleend van Kapitein-Luitenant-ter-Zecals ook zijn volgens ouderdom in rang bevorderd: tot Kapitein-ter Zee, de Kapitein-Luitenants-ter-Zee, P. Dibbetz; tot Kapitein- Luitenants ter-Zee, F. T. Verster en P. van Woelderen; tot Luitenants-ter-Zee der ltte kl.R. II. TidemanW. F. Baron Rocll, Jhr. W. II. de Jonge, met ingang van den lslcn dezer maanden P. van Bleiswijk RisP. W. Stort en J. II. A. de Ruuk, met ingang van den lsten Mei aanstaanden. Nog heeft Z. M. aan II. K. Vlielander op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als Burgemeester der gemeente Pernis c. a.en benoemd tot Burge meester der Gemeente Gramsbergen A. C. Bouwmeester, alsmede tot Burge meester der gemeente Burgh en Haamstede C. M. Bolle. Uit Weimar wordt gemeld dat de op 28 Februarij geboren dochter van den Groothertog bij den doop de namen heeft bekomen van Elisabeth Sybilla Maria Dorothea Louisa Anna Amalia. -Door den Minister van Binnenl. Zaken is aan de Nederl. lelegraafmaat- schappij magtiging verleend tot het vestigen van een kantoor binnen Alkmaar, in verbinding met de kantoren der maatschappij te Amsterdam en te Nieuwe Diep. Naar men verneemt hebben zich ruim een 40-lal adspiranten aange meld tot het doen van een examen voor de telegrafie, dat den Ist011 Mei zal gehouden worden. Door den Heer Maas te Scheveningenen een groot aantal ingezetenen aldaar, zullen in de eerst te houden raadsvergadering, adressen worden in gediend, waarbij zij hunne bezwaren zullen uiteenzetten, ten aanzien van het in de vergadering van den 4f,cn dezer genomen besluit, tot vergrooting van bet gemeente-badhuis.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1