Te Marseille was het berigt ontvangen, dat de Russen op drie koop vaardijschepen nabij Sulina hadden gevuurd. De Anna, met graan beladen, is in den grond geboord. Het Engelsche stoomschip Crescent heeft daarbij schade bekomen. De vloot bevindt zich voor Kavarna, in de nabijheid van Varna. Volgens een telegrafisch berigt wordt gemeld, dat aan de Russische schepen die zich in de Fransche havens bevindenvergunning is verleend om ongehinderd hunne lading in te nemen en te vertrekkenbinnen 30 dagen. De twijfel, welke nog altijd bestond of de algemeene tentoonstelling, in bet aanstaande jaar alhier te houden, voortgang zoude hebben is thans op officiële wijze opgeheven. De tentoonstelling zal dus stellig in 1855 plaats hebben. LI. Donderdag is een paard van een bierwagen door de glazen van een winkel met porselein en aardewerk te land gekomen en heeft voor meer dan 2000 fr. tot scherven vertrapt en geslagen. In den nacht van den 6<len dezer zijn aan den spoorweg onder Mazek bij Angers, dep. Maine et Loire, 9 arbeiders onder geweldige rotsblokken die onverwacht van de rots afscheurden, verpletterd. Men kan de lijken niet op delven zonder eerst de rots te laten springen. ITALIË. ROME, 31 Maart. De Paus heeft het reglement voor de nieuwe beurs alhier goedgekeurd. De beurs is opengesteld voor bankiersleden der Kamer van Koophandel makelaars en scheepskapiteins. Dingsdag en Vrijdag zijn beursdagen. Geene koopen mogen gesloten worden dan in tegenwoordigheid van twee makelaars en drie bankiers. Den 26sten dezer moest in den schouwburg te Venetië eene politieke demonstralie plaats grijpen, doch de policie, welke daarvan was onderrigt, heeft zulks verhinderd. Het was dien dag de laatste voorstelling en volgens gewoonte had men in de loges bloemruikers en kransen bijeenom de eerste zangeres toe te werpen; die bloemruikers en kransen nu waren met driekleu rig lint en staatkundige zinspelingen omwondenvier personen zijn te dezer zake in hechtenis genomen. Weinige dagen te voren had de policie een Do- minikaner van Bologna verboden zijne predikatiën voort te zettenomdat hij op den kansel gesproken had van barbaren die de Alpen waren overgetrokken om het schoone Italië te verwoesten. Te Napels zijn vele Russische familien uit Engeland en Frankrijk aan gekomen. PRUIS SEN. BERLTJN8 April. In den loop der beraadslagingen over het bewilligen van een crediet van 30 milliocn rijksd. heeft de President von Manteuffel onder anderen gezegd: De regering van Z. M. heeft zich door de groote staatkundige spanning, waarin Europa verkeert, en door de van verschillende kanten dreigende oor logsgevaren genoopt gezienvan deze hooge vergadering de bewilliging van zoodanig crediet te vragenals zij noodig heeft om des vereischt wordende de volle strijdkracht des lands te ontwikkelen. Wilt gij, te midden van deze gevaren, aan de regering de middelen verschaffen om ze met nadruk af te weren, of wilt gij die middelen weigeren?" Tot het een zoowel als tot het ander zijt gij ten volle geregtigd. Ik heb aan uwe commissie met uit voerigheid en openhartigheid inlichtingen gegeven, omtrent den loop, dien de politieke gebeurtenissen tot hiertoe hebben genomenen omtrent de te dien aanzien door Pruissen bewaarde houding. Ik heb dal gedaan om de staat kunde van Pruissen, als eene zelfstandige en van den aanvang af de vreed zame vereffening van het geschil beoogende, in het ware licht te plaatsen. Hebt gij geen genoegzaam vertrouwen in de Regering, om te verwachten dat zij in de gegeven omstandigheden van het verlangde crediet een goed gebruik zal makenvordert gij verbindtenissen voor de toekomstzoekt gij andere waarborgendan die het verledene en het tegenwoordige u aan bieden, welnu, Mijne Ileeren, dan hebt gij het regt om op de aanvrage der Regering met neen te antwoorden. Welken invloed dit neen bij de tegen woordige gesteldheid der wereld op de stelling van Pruissen zou moeten uit oefenen, behoef ik u niet te zeggen. Maar in het tegenovergestelde geval, geeft gij ons een rondborstig en krach tig x>ja.'" ten bewijze dat, hoe ook de gevoelens over de quaestien van den dag verdeeld zijn, hel dreigende gevaar toch ten allen tijde een eensgezind Pruissen vindt. De Hertog George van Mecklenburg-Strelitz heeft gisteren nacht ten 1 ure zijne terugreis naar Petersburg aanvaard. De Hertog zal den Czaar een eigenhandigen brief des Konings overbrengen. Een telegrafisch berigt meldt van den 8sten dezer dat de Regeringen van Frankrijk en Engeland de voorstellen van Rusland, welke de Hertog van Mecklenburg-Strelitz naar Berlijn heeft overgebragt, verwerpen. De Administratie van den Parijs-Straatsburger-spoorweg heeft thans de verpligting op zich genomen, denzelven lot aan Kehl te verlengen en de daarvoor noodige vaste brug over den Rijn, op hare kosten te bouwen. Te Neurenberg in Beijeren is in de behuizing van de gebr. Pusche een brand uitgebroken en zijn onderscheidene gebouwen een prooi der vlammen geworden. Door het instorten derzelve hebben 16 personen het leven verloren. OOSTENRIJK. WEENEN, 6 April. Dezer dagen is een Hoofdambtenaar van bet Ministerie van Koophandel naar Londen vertrokken tot het voorbereiden van nieuwe maatregelen ter ver- belering van den geldelijken toestand van Oostenrijk, die volgens de balf- officiele Prenssisclie Correspondens zullen berusten op het reeds door den Keizer goedgekeurde beginseldat een deel der staatsdomeinen hetzij vervreemd hetzij ten onderpand gegeven zal worden. Ten bewijze van den omvang der voorgenomen operatien wordt daarbij aangemerkt dat het hier niet alleen de millioenen morgen landerijen geldt, die het domein bezit, maar ook spoor wegen ter waarde van 200 millioen florijnenen uitgestrekte bergwerken waarvan sommige thans niet meer dan 2 of 3 ten honderd afwerpen en die in de handen der bijzondere nijverheid ongetwijfeld veel aanzienlijker voor- deelen zouden kunnen opleveren. Jl. Zondag des voormiddags ten 11 ure werd, op verzoek van den Russischen Gezant Baron von Mevendorff, in de Grieksche kapel alhier, een plegtige godsdienstoefening gehouden, om den Hemel te danken voor den voorspoed aan de Russische wapenen in de Dobroetscha verleend. De Gezant en al de leden van het gezantschap, benevens al de te dezer slede aanwezige Russen waren daarbij tegenwoordig. De Oostenrijksche krijgsmagt is verdeeld in 4 legerkorpsenals1°. het legerkorps in Oostenrijk zelf, Bohemen, Moravië, Stiermarken en Vorarlberg; Bevelhebber is de Generaal der ruiterij Schick; 2°. het leger van Italië, onder Maarschalk Radetzky, 3°. het leger van Hongarije, Zevenbergen en de Woi- wodina, Bevelhebber Aartshertog Alhrecht4°. het leger van Gallicië en de Bukowina, onder Generaal Prins Eduard van Schwarzenberg. Bovendien heeft Oostenrijk nog zijne grensregimentenzijne troepen in Kroatië, Slavonië en het Kroatisch kustlandalle onder bevel van den Banus Jellachich. Gedurende het afgeloopen jaar zijn te Triëst en andere aan de Adria- tische zee gelegen Oostenrijksche havens, 73 vaartuigen van onderscheidene grootte gebouwd. Brieven uit Konstantinopel zeggen dat de vereenigde Engelsch-Fransche vloten vertrokken zijn om Odessa te blokkeren. Men meldt uit Triëst dat drie Russische oorlogschependie aldaar in de haven lagen, niet tijdig genoeg naar hun land hebben kunnen terugkee- ren. Op eene aanvrage te dien opzigte door de Russische regering gedaan heeft de onze geantwoorddat zij slechts deze schepen tegen vijandelijke aan vallen kon waarborgen zoolang zij binnen de haven van Triëst bleven. Ver volgens hebben de officieren en matrozen bevel gekregen om over land naar Rusland terug te keeren. De schepen zijn, zoo men zegt, met alle krijgs voorraad aar. de Grieksche regering verkocht. In het blad de Lloyd van Weenen van den 5den April leest men het volgende: Bijzondere brieven uit Bucharest van 29 Maart melden de inne ming van Matschin door de Rnssen; zoodat nu Isaktscha alleen nog in han den der Turken is. De bezetting van Matschin heeft zich, na een bombar dering, welke bijna twee dagen zonder tusschenpoos geduurd heeft en na twee aanvallen, overgegeven. De troepen, die de bezetting uitmaakten, zijn naar Bessarabie gevoerd. Zij waren 5000 man sterk waaronder eenige Fran- schen en Engelschen. Den 27sten des morgens ten 4 ure wapperde de Rus sische vlag op de bolwerken van Matschiu. Deze vesting is rijkelijk voorzien van levensmiddelen en krijgsvooraaad. (9 April.) Het protocol der vier Mogendheden is onderteekend. Daarbij wordt bepaald, dat zij onveranderlijk eenstemmig zullen handelen, voor de integriteit van het Turksche gebied zullen wakende ontruiming der Donau- Vorstendommen eischen, omtrent de nadere punten in gemeen overleg zullen treden, en aandringen op de verbetering van bet lot der Christenen in het Ottomannische rijk. De berigten van het oorlogstooneel tot 5 dezer melden niets van een veldslag bij Rassova. De Russen zijn tot aan den muur van Trajanus voort- gerukt zonder den vijand te ontmoeten. U A91RUR Cf. 10 April. Berigten uit Kopenhagen van gisteren melden, dat 4 Engelsche fregatten en een stoomschip het eiland Bornholm zijn gepasseerd. Het Fransche linie schip Austerlitz heeft gisteren avond bij Elseneur het anker geworpen. De Russen hebben alle militaire posten op de Aland-eilanden verlaten. Een berigt uit Weenen van den 85ten April luidt: »het Fremdenblatt deeltonder dagteekening van Bucharest den 4<>c Aprilmededat een groote strijd bij Rassova, nagenoeg half weg Hirsova en Silistria, gestreden is. De uitslag is niet "bekend. Mustapba-pacha staat aan de spits van 50,000 man." In de nabijheid van Luneherg heeft men in kwartsachtigen zandbodem eene kwikzilvermijn ontdekt. RUSLAND. Na Reval, is het oog thans inzonderheid op Kronstadt geslagen. Het is de eigenlijke haven van Petersburg, het hoofdstation der Baltische oorlogs vloot en der douane, waar dus alle uit zee komende schepen aanleggen. De kleinere gaan met hunne lading de Newa op, de grootere blijven te Kronstadt liggen, om öf aldaar een gedeelte hunner lading te lossen en met hunne artikelen de uitgebreide magazijnen der Petersburgschc handelaren op te vul len. Het verkeer met de hoofdstad wordt door eene menigte kleine zeesche pen en door een groot aantal stoombooten, die dagelijks op bepaalde uren heen en weder varen, onderhouden. De oorlogshaven, met ontzettende kosten aangelegd, kan 35 groote oorlogschepen bevatten en wordt door een muur van verbazende lengte tegen den golfslag beschut.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 3