eene dubbele ophaalbrug, aan de YVollewevershaven aldaar, zamengesteld van gegoten en gesmeed ijzerwerk, voor 13,437. Eerste Hamer der Staten-Generaal. Zitting van Maandag 10 April. In deze zitting zijn aangenomen de navolgende wets-ontwerpendat tot verhooging van hoofdstuk VIII der Staatsbegrooting voor 1854 (drooge dok te Willemsoord) met algemeene (32) stemmen; dat tot verhooging van hoofd stuk V der Staatsbegrooting voor 1853 (herstel van waterkeeringen in Zee land) met 31 tegen ééne stem, die van den Heer de Villers de Pilé; dat tot verhooging van Hoofdstuk X der Staatsbegrooting voor 1854, met alge meene (32) stemmen; die tot vereeniging der gemeenten Valburg en Loenen en WolferenLaren en Verwolde, Nieuwer-Amslel en RietwijkeroordBeets en SchardamLeijmuiden en KalslagenAvenhorn en Grosthuizen en Schar- woude, Heerhugowaard en Veenhuizenalle zonder beraadslaging met alge meene stemmen, met uitzondering van die betrekkelijk Beets en Schardam, en Heerhugowoord en Veenhuizenwaarlegen de Heer van Andringa de Kem- penaer gestemd heeft. De Commissiën van Rapporteurs voor de wets-ontwerpentot verhooging van Hoofdstuk VII der Staatsbegrooting voor 1853 (tractement van den Minister); tot vrijdom van den invoer van meststoffen in Nederl. Indië; tot regeling van het fonds van koopprijzen van domeinen, dienst 18531854; tot wijziging van Hoofdstuk IV der Staatsbegrooting voor 1853 (abonnemen ten voor schrijfloonen enz. ten behoeve van de Commissiën van administratie voor de gevangennissen); tot regeling van het pensioen der militaire leden van het Hoog Militair geregtshof, en 26 wets-ontwerpen tot naturalisatie van even zoovele personenhebben hare verslagen daaromtrent uitgebragt. Telegrafisch JSerigt van 4 uur 19 min. Zitting van Dingsdag 11 April. De Eerste Kamer beeft aangenomen al de ontwerpen die heden aan de order gesteld zijn, en is tot nadere bijeenroeping uiteengegaan en heeft de ontwerpen Indisch muntwezen, paardenposterij en Rijnspoorweg, vooreerst laten liggen. ROTTERDAM, 10 April. Heden ten half tien ure vertrok van hier naar 's Gravenhage tot het doen van den aangekondigden proeftogt de schroefstoomboot de Nieuwe Onderneming, van de Heeren van den Berg en Comp. alhier, aan boord hebbende Com missiën zoo van het Collegie van Gedeputeerde Staten van Zuidholland, als van de Stedelijke Besturen van Rotterdam, Delft en 's Gravenhage, benevens eenige bijzondere personen. Ook de Heer Greve, Hoofd-Ingenieur van den Waterstaatbevond zich aan boord. Hoezeer de eerste reis uit den aard dei- zaak met eenige moeijelijkheden gepaard ging, zoo heeft de overtogt toch aan de verwachting beantwoord. Het in- en uitwendige der boot is zeer fraai. Zij heeft eene lengte van 80 voeteene breedte van 11 voet en 3* voet diepgang. De boot heeft 24 paardenkracht. Zoo in de kajuit als in het vooronder kunnen onderdeks omstreeks zestig personen geplaatst worden. Ten gevolge van het fraaije weder waren er zoo hier als te Delft en 's Gra venhage duizende menschen op de beenom dit nieuwe middel van vervoer te bezigtigen. Des namiddags is de boot van 's Hage herwaarts teruggekeerd. Zoo de proeftogt mogt voldoen aan het onderzoek, dat deswege plaats vindt, dan zal de dienst spoedig aanvangen. RCour.) AMSTERDAM, 10 April. De Heer Mr. C. A. den Texoud Hoogleeraar in de Regtsgeleerdheid aan de Doorluchtige School alhier, oud lid der Tweede Kamer van de Staten- Generaal, oud lid der Provinciale Stalen van Noord-Holland, lid van de Maatschappij der Ned. Lettcrk. enz. enz., een der voornaamste geleerden onzes lands, doorkneed in de Regtsgeleerde en Staatswetenschappen, is eergisteren nacht alhier overleden in den ouderdom van 58 jarenaan de gevolgen der ziekte die reeds geruimen tijd zijn verlies deed vreezen. AmstCour.) Wij vernemen, dat wijlen den Heer A. van de Hoop zijne verzameling schilderijen aan deze stad heeft vermaakt met beding, dat de stad de successie- regten, uit eigen middelen belale, voor de verzameling zelve een gebouw inrigte en haar vervolgens voor een klein enlrée-geldten voordeelc der ar men, late bezigtigen. Bijaldien de stad dezelve mogt weigeren, zal zij op dezelfde voorwaarden aan Teylers genootschap te Haarlem worden aangeboden, en mogt het ook hier worden geweigerddan zal de verzameling ten bate der erfgenamen worden verkocht. De weduwe van den erflater zal haar leven lang in het bezit der verzameling blijven. UTRECHT, 9 April. Wij vernemen met genoegen, dat Z. M. de Koning zwarigheden maakt, het verzoek om ontslag uit zijne betrekking aan den Hoogleeraar Mulder in te willigen. Z. M. schijntin overleg met zijne Regering en met Heeren Cura toren der Utrechtsche Hoogeschool, naar middelen uit te zien, om den waar- digen leeraar aan onze hoogeschool verbonden te houden op eene wijze, waar door de bezwaren worden weggeruimddie uit de menigvuldige en moeijelijke werkzaamheden, aan die betrekking verknocht, voortvloeiden. [U. C.) 's HERTOGENBOSCH, 8 April. Bij de groote werken, dit jaar alhier reeds aanbesteed, zal in den loop der maand Mei nog gevoegd worden de aanbesteding van het klooster der eerw. Paters Redemptoristen; dat klooster zal in zuiver Byzantischen stijl worden gebouwd, naar het plan en de teekening van den Architect, den Heer A. van Veggelhet klooster zal met de in het jaar 1855 te bouwen kloosterkerk een langwerpig vierkant uitmaken, hebbende in de breedte van het front 28 en eene diepte van 37 Ned. ellen. Nog voor den aanstaanden winter moeten de nu aan te besleden drie vleugels onder dak zijn. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. ENGELAND. LONDEN, 8 April. Volgens the Jewish Chronicle heeft Lord Clarendon aan een hoogge- plaatsten Israëliet te kennen gegeven, dat de voor de Christenen in Turkye te bedingen voorregten ook tot de Joodsche onderdanen der Porte zullen worden uitgestrekt. De door de HH. Rothschild aangekondigde Turksche geldleening is voor het oogenblik ingetrokken, zijnde er, naar men verzekert, door dat huis schikkingen getroffen, om in de tijdelijke behoeften der Ottomannische Porte te voorzien. De Pruissische Corr. Bürsh. berigtdat thans door Engeland onderhan delingen zijn aangeknoopt met Zwedenom dezen staat af te brengen van zijne onzijdigheid, en hem over te halen gemeene zaak te maken met de AVestersche Mogendheden. A'oorloopig verlangt Engeland een Zweedsch lan- dingspunt voor zijne troepen. De aanwerving van vrijwilligers voor de Britsche landmagt vordert niet naar wensch. Het Depart, van Oorlog heeft den 5den dezer eene circulaire uitgevaardigd, strekkende om degenen, die onder de burger-militie dienst ge nomen hebben, uit te lokken om tot het staande leger over te gaan, zullende zij het handgeld van 10 sh.hetwelk zij bij het intreden in de burgermilitie ontvangen, bij den overgang niet behoeven terug te geven. Lord Napier is den 8slen April bij den Koning van Denemarken ten geboore ontvangen. Van regeringswege is bekend gemaakt dat het overschot van de in komsten der schatkist over het met den 5den Januarij jl. afgeloopen dienst jaar 3,255,504 bedraagt, en dat alzoo 813,876 gedeelte van dat over schot, in de eerstvolgende drie maanden zal besteed worden tot schulddelging. Het genootschap ter bescherming van jeugdige meisjes tegen een losban dig leven, hield alhier eene vergadering. De Graaf van Schaftesbury deelde mede, dat door de bemoeijingen van dat genootschap meer dan 600 meisjes beneden de 15 jaren van het verderfelijke pad gered en nagenoeg 400 huizen van ontucht gesloten zijn. De spreker deed opmerken dat een gedeeltelijk be reiken van het doel reeds van groot belang was en dat men bij volharding meerdere vruchten verwachten kon. De Luit.-Gen. D. M. Henderson is overleden; hij stierf te Napels op den 21stcn Maart. In het jaar 1803 in militaire dienst getreden, woonde hij in 1805 de expeditie tegen Hanover, voorts de veldslagen in Spanje en den slag van AVaterloo bij. Ook is Prof. AVilson, voormalig Hoogl. in de Wijsbegeerte, te Edinburg 11. Dingsdag, in zijn 70st« jaar overleden. Verscheiden zijner werken, waaronder Licht en Bruin uit het leven der Schotten, zijn in andere talen overgebragt. Met de Colombo zijn 134,714 aan specie naar het Oosten verzonden. Van Havanah wordt van den 22sten Maart 11. gemeld dat de Amerikaan- sche stoomboot the black AVarrior, welke door de overheden van Cuba in beslag was genomen, tegen betaling eener geldboete van ongeveer 15,000 aan den Kapitein Bullock was teruggegeven. BELGIE, BRUSSEL, 9 April. De Senaat beeft in eene zitting van den 6deD dezer met gesloten deuren het nieuwe handelsverdrag met Frankrijk met 27 tegen 10 stemmen aange nomen. Eene groote menigte drukkersgezellen, waarbij zich vele andere ar beidslieden en ook vrouwen gevoegd hadden, heeft eene petitie aan den Senaat overgebragt, houdende protest tegen die bepalingen van het handelsverdrag, welke hestemd zijn om aan het nadrukken van Fransche boekwerken in België een eind te maken. De petitie is door den Griffier aangenomen, en de de monstratie heeft geene aanleiding tot verstoring der orde gegeven. EKANHRIJK. PARIJS, 9 April. In de zitting van het AVetgevend Ligchaam is een wets-ontwerp inge diend strekkende oin het voor werkelijke dienst beschikbare contingent der ligting van 1853, van 80,000 man te brengen op 140,000. Men verzekert dat de Regering voornemens is in de departementen van de Dróme en de Isère, aan de zuidoostelijke grenzen des lands, troepen in een kamp te vereenigenten einde ze aldaar te doen oefenenomwanneer de krijgsmagt in Turkye versterking mogt behoevenze onverwijld derwaarts te kunnen zenden. De Regering had voor geruimen tijd eene commissie belast met een on derzoek omtrent het door den Heer AVillems in België uitgevonden middel tot behoeding van het rundvee tegen de longziekte. Haar verslag is thans open baar gemaakt. Door onderscheiden proefnemingen is de commissie tot de overtuiging gekomen dat de inenting, althans tijdelijk, tegen de besmetting behoedt, doch dat zij in hare gevolgen nog gevaarlijker is dan de kwaal zelve, hetgeen echter naar het oordeel der commissie waarschijnlijk alleen het gevolg is van gebreken bij de aanwending van het middel, welke eene meer langdurige ervaring zal leeren vermijden. Het is thans zeker dat de Engelsche troepen niet door Frankrijk zul len trekken. Alleen de staf van de Engelsche troepen zal alhier komenen met buitengewone eerbewijzen ontvangen worden. De Generaal Caurobert is volgens een berigt uit Athene den 31sten Maart aldaar aangekomen. Het Fransche schip Austerlitz is volgens telegrafisch berigt uit Kopen hagen in de groote Belt aangekomen.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2