LEYDSCHE COURANT Ü8Ï>4. WOENSDAG, 12 APRIL. BIXXEXLAXDSCIIE BEIIIGTEX. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven LEYDEN, 11 April. Gisteren avond Iieeft de eerste der microscopische voorstellingen plaats gehad. Hoewel de opkomst niet talrijk washebben zij die ze gezien hebben haar met uitstekend genoegen bijgewoondgelijk het dan ook uit den aard der zaak even onderhoudend als wetenswaardig is om de schepping, in hare voor het bloote oog onnaspeurlijke schepselen, te leeren kennen. Wij mogen dus deze voorstellingen, waarvan de billetjes aan de huizen zijn rondgezon den veilig aan het publiek aanbevelen. De Commissie over de droogmaking van het Haarlemmer-meer, zal voor den tijd van 3 jaren verpachten: 1°. het gras- en ander gewas, staande op de ringdijken enz. henevens het gras- en rietgewas op en langs de jaagwegen hij het noorder en znider Spaarne, in 64 percelen; 2°. het bevisschen der ringvaart langs de geheele omringing van gezegde droogmaking in 20 perce len. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den Ingenieur J. A. Beijerinck alhier. Uit het verslag van de Nederl. Telegraaf maatschappij van den 30sten Maart blijkt, dat de ontvangsten over 1853 hebben heloopen 5370.245 de kosten van exploitatie 4410.401de zuivere winsten 1015.16zijnde 2- pCt. per uitdeeling. In plaats van den Heer Pieper is de Heer van Geuns tot Commissaris benoemd. Ook is er met de stad Alkmaar eene overeenkomst geslotenom aldaar een tusschen-station te vestigen. Stoomp Ll. Woensdag had in de gemeente Kappelle in Zeeland een droevig ongeluk plaats: Een jongeling, zekere M. N.met een ledigen mestwagen huiswaarts keerende, geraakten door het stooten van eene zijplank tegen een der paardendeze op hol. Al hollende van den wagen geraakt en verward in de strengen of leidsels, werd hij een groot eind van den postweg naar Yerseke medegesleepttot eindelijk de paarden gestuit werden. Men heeft slechts weinige teekens van leven meer van hem ontvangen en bij onderzoek bevon den, dat het geheele ligchaam zeer zwaar gekneusd was, zijnde hij onmidde- lijk overleden. De Heer Jules Le Comte, schrijver van het feuilleton der Brusselsche Independence deelt in het nommer van 11. Zaturdag, het volgende mede Toen het officieel was hekend gemaakt dat de Generaal Baron Fagelge bogen onder den last der jaren en dienstenzijne aftreding verzocht (hij is 84 jaren oud en heeft Nederland te Parijs vertegenwoordigd sedert 1815), wilden de andere gezanten door eene eere-gastmaal den edelen grijsaard hunne hoogachting en deelneming hetoonen. Terstond ging er eene lijst rond, waarop vermeld werd dat de Minister van buitenl. zaken en andere hooge ambtenaren, met welke het Corps Diplomatique in voortdurende betrekking staatzouden genoodigd worden. Binnen weinige uren bevatte de lijst de namen der verschillende gezanten volgens de dagtcekening der aanbieding hunner geloofhrievenbegeleid door eene uiteenzetting der aanleiding tot dit gastmaal door den voorsteller. Drie afgevaardigden van het corps bragten den grijsaard de lijst over. Dc Generaal ontving hen met dc weemoedige glimlach eener gevoelige blijdschap en zeideMijne HeerenGeachte Amhtgenootenik hen meer dan ik het weet uit te drukken, door dit denkbeeld, door dezen maatregel, getroffen. Dit kroont mijn zoo lange staatkundige loopbaan die ongetwijfeldzóó na aan het einde van mijn lang leven, besloten wordt met eene kostbare eere,.... maar mag ik het zeggendit gastmaal zou niets bijdragen tot de waarde die de gedachte mijner waarde amhtgenooten voor mij heeftMag ik hun dan verzoeken de Cóteletten en de Champagne te laten varen.... en schenk mij deze eervolle lijst, die de onderteekening draagt van al de staats lieden, met welke ik het geluk had in betrekking te staan! dit zal voor mij een nieuwe titel van adeldom zijnIk zal er niets meer vereerends weten bij te voegen!" De aandrang der drie afgevaardigden kon deze zedigheid niet doen wanke len en nu werd de lijst met de Europesche naamteekeningen aan den Ge neraal Baron Fagel gelatendie haar in een ouderwetsche ingelegde bureau die hem door Koning Lodewijk XVIII was vereerd, neder lag. Hij liet zijne officiële afscheidskaartjes aan al zijne oude amhtgenooten brengen en sedert ïce.t hij vreedzamer dan ooit, in de straat Suresne. Het Journal des Débats behelsde dezer dagen het volgende art.: »In Zweden is een nieuwe aanranding der gewetensvrijheid gepleegd. De Heer Billbergh, Procureur des Konings te Stockholm, vervolgt 7 vrouwen. Haar misdaad is, dat zij tot de Roomsche kerk zijn overgegaan. Hij roept een oude wet van 1686 indie door de sedert 45 jaren van kracht zijnde staatsregeling van zelve is afgeschaft. Die vrouwen zouden volgens den eisch, aan hunne echtgenooten en kinderen worden ontrukt, gedwongen worden het land te verlaten, kortom als misdadigers met den burgerlijken dood worden gestraft." Het Proleslantsche blad VEsperance voegt in zijn Nommer van den ie*10" Maart er dit bij Wij kunnen niet zeggenmet welk eene met verontwaardiging gemengde droefheid, wij den eisch van 's Konings Procureur hebben gelezen. Dit feit is der middeleeuwen waardig en voert ons verscheidene ecuwen achterwaarts. Even als wij de Proteslantsche Madiaï's, in Toscane vervolgd, hebben verde digd, aarzelen wij niet om de gewetensvrijheid in te roepen voor de Katho lieke Madiaï's, die in Zweden worden vervolgd. Wij verlangen, dat men vrij zij in Zweden Katholiek le worden, gelijk wij volhouden dat men vrij moet zijn, om Protestant te worden in Toscane en Frankrijk. Zoo de Zweedsclie Regering dit beginsel miskende, zou hij het Protestantisme in de oogen der gansche wereld met schaamte bedekken. Ziedaar waarom wij met al de kracht van ons geweten, dat er zich tegen verzet, dien eisch van den Zweed- schen Procureur afkeuren, die, wij hopen het, genoodzaakt zal zijn, om voor de openbare meening van Zweden en Europa te buigen." 's GRAVENHAGE11 April. Bij Z. M. besluit van den 5dcn dezer, is benoemd tot Notaris te Rotter dam, W. A. van Bylert, Candidaat-Nolaris aldaar. Z. M. heeft bij besluit den 6den dezer, benoemd tot President van de Arr.-Regtbank te Dordrecht, Mr. J. J. E. van den Brandeler, thans Regler in dezelfde Regtbank. Z. M. heeft benoemd bij den Generalen Staf, tot Kapitein van de 3de kl. den l5tcn Luitenant J. Schuurmanvan dien Staf. Bij Kon. besluit van den 31sten Maart, is de titulaire Kapitein-Luite nant ter zee J. Kool Jzn. onder dankbetuiging voor zijne bewezene diensten met den laatsten April dezes jaars eervol ontslagen uit de betrekking van inspecteur over het loodswezen, enz. in het Ist® district te Groningen en ter zake van langdurige dienst op pensioen gesteld, onder toekenning van een pensioen van ƒ1134 's jaars. Bij dat zelfde Kon. besluit is de betrekking van inspecteur over het loods wezen enz. in voormeld district opgedragen aan den Luitenant ter zee der lste klasse II. Engelsman Kleynhensmet ingang van den lsten Mei aanstaande. Bij Kon. besluit van den 30stcn Maart, is aan den Kapitein J. P. Kirsch, van het wapen der infanterie bij het leger in Oost-Indië, thans hier te lande met verlof, op het daartoe door hem gedaan verzoek, verleend een eervol ontslag uit Zr. Ms. militaire dienst, onder toekenning van pensioen en ver gunning tot het blijven dragen van de activiteits uniform van het wapen, waarbij hij het laatst heeft gediend. Z. M. heeft den 9ien dezer de morgengodsdienst in de hofkapel le Apeldoorn bijgewoondonder het gehoor van Ds. de Graaf. Z. M. wordt heden in dc residentie terng gewacht. De Minister van Buitenl. Zaken heeft bekend gemaakt, dat, de Konin gin van Groot-Britannie hij een «Order in Council," dd. 9 Maart 11., heeft goedgevonden dat zeelieden, mits geen slaven zijnde, die koopvaardijschepen, toebeboorende aan onderdanen van Z. M. den Koning der Nederlanden, zonder verlof verlaten «desert," binnen het grondgebied van Hare Britsche Majesteit of de bezittingen der O.-I. Compagnie, kunnen worden aangehouden en aan boord van hunne schepen teruggebragt. De Nederl. schippers kunnen te dien einde, in de havens van het Vcreenigd Koningrijk, door tusschenkornst van de aldaar gevestigde consulaire agenten, of die hen vervangen, den hijstand van de sterke hand inroepen. Door den Heer L. J. Enthoven en C®. alhier is te Dordrech t aangenomen 1®. het maken, leveren en stellen van 14 stuks gegoten ijzeren hogen, met het daartoe behoorende smidswerk, benoodigd voor de verlenging van het Beurs- cn Marktplein, voor ƒ7499; 2°. het maken, leveren en stellen van

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1